DMP DM2L DM3L IMP Turnieje


W tym roku odeszli do wieczności...

Włodzimierz Wolak
(ur.12-9-1936 zm.1-10-1957) - wypadek na torze w Gorzowie Wlkp
Jerzy Mieloch (ur.22-4-1911 zm.4-10-1957)
Bolesław Puper (ur.?-?-19?? zm.4-11-1957) - wypadek na torze w Gnieźnie 3-11-1957


Team Championship


1 Liga

Mecze w 1 lidze rozgrywano wg. tabeli 12 biegowej + bieg nominowanych najlepszych zawodników.

                 RYBN.  WROC.   BYDG.   CZĘS.   WARS.  ŚWIĘ.  ŁÓDŹ   RAWI.
RYBNIK           ** **  48-30   44-33   51-26   50-28  53-25  62-15  52-23
WROCŁAW          29-49  ** ** 47,5-30,5 51-26   36-41  41-36  48-30  51-27
BYDGOSZCZ        27-51  44-34   ** **   00-65   31-47  48-29  59-19  58-19
CZĘSTOCHOWA      31-45  40-38   41-37   ** **   47-28  33-38  51-26  58-20
WARSZAWA         34-44  50-27   33-45   28-49   ** **  50-27  42-35  46-31
ŚWIĘTOCHŁOWICE   23-55  18-60   29-48 40,5-36,5 48-30  ** **  55-23  42-34
ŁÓDŹ             28-50  34-44   22-56   49-20   28-49  51-26  ** **  52-25
RAWICZ           21-56  29-48   21-56   45-33   33-42  56-22  48-30  ** **

1 runda 14/4/57: Górnik-Tramwajarz (J.Maj-15(3,3,3,3,3),Philipp-14 - Wróżyński-5, Mirowski-4), Polonia-Legia, Kolejarz-Sparta, Włókniarz-Śląsk 33-38 lub 34-43 (Miechowski-8,Jałowiecki-7 - Rurarz-11,Baron-8),
2 runda 28/4/57:
(24/4)Legia-Górnik (M.Kaiser-15(3,3,3,3,3),Fijałkowski-7,Biela-5,Goździk-4, Krzesiński-3 - Maj-11,Tkocz-11,Philipp-11,Kuchta-6,Berliński-3,Wieczorek-2) (mecz rozegrany na torze Skry), Tramwajarz-Polonia (N.Świtała-15(3,3,3,3,3),Malinowski-13,Połukard-12,R.Świtała-7,Bonin-6,Jeżewski-3), Sparta-Włókniarz (Teodorowicz-14,Kupczyński-11,Pociejkowicz-10 - Kuciak-6,Jałowiecki-6,Miechowski-5), Śląsk-Kolejarz (Rurarz-10,Bański-9 - Kapała-15(3,3,3,3,3)),
3 runda 19/5/57:
(12/5)Polonia-Górnik (Malinowski-9,Połukard-8,Bonin-5,R.Świtała-3, N.Świtała-2 - Maj-15(3,3,3,3,3),Philipp-12,Tkocz-10,Kuchta-7,Wieczorek-4,Berliński-3), Legia-Tramwajarz (Krzesiński-15(3,3,3,3,3),Fijałkowski-9 - Wróżyński-13, mecz rozegrany w Łodzi), Kolejarz-Włókniarz, (2/6)Sparta-Śląsk,
4 runda 9/6/57:
Włókniarz-Polonia, Śląsk-Legia, Tramwajarz-Sparta, Górnik-Kolejarz 52-23 lub 49-25,
5 runda 16/6/57:
(15/6)Legia-Włókniarz, (15/6)Sparta-Górnik (Kupczyński-9,Teodorowicz-8, Frach-4,Pociejkowicz-3,Błoch-2 - J.Maj-12(3,3,3,3),Kuchta-10,Wieczorek-8,S.Tkocz-7,Philipp-6, Berliński-3), Kolejarz-Tramwajarz (Kapała-15,Wechman-11,Kolber-10,Cieślawski-7,Mendyka-4,Łukowiak-1 - Mirowski-13,Sumiński-7,Kołeczek-4,Strzelecki-3,Wróżyński-2,Krakowiak-1), (19/5)Śląsk-Polonia (Rurarz-12 - N.Świtała-11,Bonin-10),
6 runda 30/6/57:
Tramwajarz-Włókniarz (przy stanie 29-20 zawodnicy gości nie wyjechali na tor, mecz przerwano a nierozegrane biegi zweryfikowano jako 5-0), Górnik-Śląsk, (29/6)Sparta-Polonia (Teodorowicz-15(3,3,3,3,3),Kupczyński-14(3,3,3,3,2), Pociejkowicz-9,5,Frach-5,Błoch-3,Słaboń-1 - Malinowski-10,Połukard-6,5,Bonin-6,R.Światała-4,N.Świtała-2, Kowalski-2, w biegu par Teodorowicz,Kupczyński pokonali Malinowskiego), Legia-Kolejarz (Kaiser-14, mecz rozegrano w Rawiczu) 46-31 lub 36-41,
7 runda 3/7/57:
(12/5)Śląsk-Tramwajarz, (28/7)Polonia-Kolejarz (N.Świtała-12,Malinowski-12, R.Świtała-9,Bonin-8,Połukard-8,Kowalski-7 - Cieślawski-5,Kolber-5), (13/7)Włókniarz-Górnik, (14/9)Legia-Sparta (7/8 mecz rozegrano w Częstochowie i przy stanie 37-23 został przerwany przez sędziego z powodu ulewy, powtórnie mecz rozegrany w Ostrowie Wlkp.),
8 runda 7/7/57:
Sparta-Kolejarz (Kupczyński-14,Teodorowicz-13,Pociejkowicz-10, Frach-6,Błoch-4,Słaboń-4 - Kolber-10,Cieślawski-8,Wechman-8,Mendyka-1), Śląsk-Włókniarz, Tramwajarz-Górnik (Mirowski-10,Krakowiak-7,Wróżyński-5,Sumiński-3,Kołeczek-2,Strzelecki-1 - Wieczorek-14, J.Maj-12,Philipp-9,Lipp-6,Kuchta-5,Berliński-3,E.Maj-1), (24/10)Legia-Polonia (Kaiser-11,Goździk-9 - Malinowski-15(3,3,3,3,3),Bonin-11, mecz rozegrano w Bydgoszczy),
9 runda 4/8/57:
(10/8)Górnik-Legia (S.Tkocz-12,J.Maj-12,Philipp,Kuchta,Wieczorek), Polonia-Tramwajarz (Połukard-13,Bonin-12,Malinowski-12 - Mirowski-?,Krakowiak-?), Włókniarz-Sparta, Kolejarz-Śląsk,
10 runda 11/8/57:
(14/9)Górnik-Polonia 44-33 lub 44-34 lub 44-31 (J.Maj-10,S.Tkocz-10, Wieczorek-9,Philipp-7,Lipp-4,Kuchta-3,Berliński-1 - Bonin-13,Malinowski-10,R.Świtała-6,N.Świtała-4), Śląsk-Sparta (Kupczyński-15(3,3,3,3,3),Teodorowicz-13,Pociejkowicz-9,Błoch-9), Tramwajarz-Legia (Mirowski - M.Kaiser, Biela), Włókniarz-Kolejarz 58-20 lub 51-26,
11 runda 1/9/57:
Sparta-Tramwajarz (Pociejkowicz-14,Błoch,Sałabun,Słaboń,Kosierb, Filip - Mirowski-13, Sparta wystąpiła bez Kupczyńskiego,Teodorowicza i Fracha, którzy odwozili zawodników Norwich do Holandii), Legia-Śląsk (M.Kaiser-14,Biela-12,S.Kaiser-8,Orwat-6,Goździk-6, Sander-4 - Rurarz-10,Błoński-8,Andrzejewski-4,Hajok-3,Baron-1,Kraśko-1, mecz rozegrany w Ostrowie Wlkp.), Kolejarz-Górnik (Kolber-7,Cieślawski-7,Mendyka-4,Świątkowski-1,Nowak-1,Gomoliński-1 - J.Maj-12,Philipp-9, Wieczorek-8,Kuchta-8,S.Tkocz-8,Lip-6,Berliński-5), (1/9)Polonia-Włókniarz (walkower dla Włókniarza za niezałatwione formalności Polonii przy wyjeździe do CSR),
12 runda 22/9/57:
Górnik-Sparta (S.Tkocz-15(3,3,3,3,3),J.Maj-12,Philipp-9,Wieczorek-6, Berliński-4,Lipp-2 - Kupczyński-10,Teodorowicz-8,Pociejkowicz-8,Błoch-2,Frach-1,Sałabun-1), Tramwajarz-Kolejarz (Mirowski-12), Polonia-Śląsk, (21/9)Włókniarz-Legia 47-28 lub 49-28 (Kaiser-15(3,3,3,3,3)),
13 runda 6/10/57:
Polonia-Sparta (w pierwszym meczu 22/6 padł wynik 39-33, na skutek protestu Sparty mecz został powtórzony i zakończył się wynikiem 44-34 R.Świtała-13,Bonin-9,Połukard-8 - Pociejkowicz-11,Frach-7), Kolejarz-Legia (mecz rozegrany w Ostrowie Wlkp), Śląsk-Górnik (?-9,Błoński, Hudała - ?-13,Wieczorek-13,Kuchta-8,Lipp-6), Włókniarz-Tramwajarz 51-26 lub 57-21,
14 runda 20/10/57:
Kolejarz-Polonia 21-56 lub 21-57 (Cieślawski-7 - Połukard-11,Bonin-11, Malinowski-11,Kowalski,R.Świtała,N.Świtała), Górnik-Włókniarz, Tramwajarz-Śląsk, (3/11)Sparta-Legia (Kupczyński-12 - M.Kaiser-15(3,3,3,3,3), mecz rozegrany w Ostrowie Wlkp)

Ostateczna kolejność DMP 1957

1.  GÓRNIK RYBNIK           28   14  0   0   +337
2.  SPARTA WROCŁAW          18   9   0   5   +82
3.  POLONIA BYDGOSZCZ       16   8   0   6   +71

4.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA   14   7   0   7   +60
5.  LEGIA WARSZAWA          14   7   0   7   +17
6.  ŚLĄSK ŚWIĘTOCHŁOWICE    10   5   0   9   -160
--------------------------------------------------
7.  TRAMWAJARZ ŁÓDŹ         6    3   0   11  -193
8.  KOLEJARZ RAWICZ         6    3   0   11  -214


Górnik Rybnik - Joachim Maj, Marian Philipp, Józef Wieczorek, Stanisław Tkocz, Zygmunt Kuchta, Bogdan Berliński, Stefan Lip, Erwin Maj
Sparta Wrocław - Edward Kupczyński, Tadeusz Teodorowicz, Konstanty Pociejkowicz
Polonia Bydgoszcz - Norbert Świtała, Andrzej Mielcarski, Zbigniew Sander ???, Jan Malinowski, Mieczysław Połukard, Rajmund Świtała, Jeżewski, Kowalski
Włókniarz Częstochowa - Julian Kuciak, Waldemar Miechowski, Zdzisław Jałowiecki, Bernard Kacperak, Bronisław Idzikowski, Stefan Kwoczała, Tadeusz Chwilczyński
Legia Warszawa - Marian Kaiser, Paweł Waloszek, Stanisław Kaiser, Wiktor Waloszek, Bronisław Rogal, Eugeniusz Goździk, Biela, Tadeusz Fijałkowski (zawieszony po sierpniowej aferze z próbą przemytu dewiz i srebra gdy Legia wyjeżdżała do Austrii), Zbigniew Sander,
Śląsk Świętochłowice - Stanisław Rurarz, Emanuel Hajok, Bański, Wacław Andrzejewski, Daniel Baron, Kraśko, Czesław Balcer,
Tramwajarz Łódź - Włodzimierz Szwendrowski (nie występował ponieważ 12/13.02.57 na łódzkiej ulicy śmiertelnie potrącił przechodnia Witolda Wandachowicza), Paweł Mirowski, Jan Krakowiak, Jan Strzelecki, Włodzimierz Sumiński, Witold Kołeczek,
Kolejarz Rawicz - Florian Kapała (zawieszony po sierpniowej aferze z próbą przemytu dewiz i srebra gdy Legia wyjeżdżała do Austrii), Mieczysław Mendyka, Jan Kolber, Wacław Wechman, Franciszek Cieślawski, Otto Holoubek, Tadeusz Gomoliński,

2 Liga

Przed sezonem 1957 II ligę postanowiono zmniejszyć do ośmiu zespołów: dwójki spadkowiczów z I ligi sezonu 1956 (Unia Leszno i Budowlani-Skra Warszawa) i po trzech najlepszych teamów II ligi grupy południa i północy (Ostrovia Ostrów Wlkp, Stal Rzeszów i LPŻ Lublin, oraz Stal Gorzów Wlkp, AMK Katowice i Resovia Rzeszów). Zespół AMK Katowice połączył się z Gwardią Katowice, natomiast Resovia Rzeszów (którą w rzeczywistości stanowili zawodnicy rezerwowi Budowlanych-Skry Warszawa) wycofała się z rozgrywek tuż przed rozpoczęciem rozgrywek.

                 RZES.  LESZ.  WARS.  KATO.  GORZ.  OSTR.  LUBL.
RZESZÓW          ** **  45-25  51-20  39-29  54-18  56-16  50-22
LESZNO           49-22  ** **  44-27  52-19  45-26  48-26  43-28
WARSZAWA         37-39  28-43  ** **  51-25  52-20  -zw1-  46-26
KATOWICE         33-38  32-37  31-38  ** **  40-31  35-36  48-24
GORZÓW WLKP      20-52  29-45  41-28  31-40  ** **  40-30  46-26
OSTRÓW WLKP      27-43  28-42  33-36  30-41  34-35  ** **  49-29
LUBLIN           33-39  30-41  28-42  36-35  39-37  35-36  ** **

1 runda 14/4/57: Stal G.-Unia (Stercel-10,Cichocki-10,Migoś-5,Rogal-4, Flizikowski-4 - Waliński-12(3,3,3,w,3),Żyto-11,Szypliński-7,Flegel-6), Skra-Stal Rz., Ostrovia-LPŻ,
2 runda 28/4/57:
Unia-Ostrovia (Waliński-14,Szypliński-10,Żyto-9,Flegel-7,Kusiak-5, Bartoszkiewicz-3 - Bentke-14,Kurek-6,Siemek-3,Poprawa-1,Puper-1,Olejnik-1,Grabowski-0), LPŻ-Stal G., Skra-Gwardia (Wieczorek-9,P.Waloszek-7 - Suchecki-15(3,3,3,3,3),Brzozowski-12),
3 runda 19/5/57:
Gwardia-Stal Rz., Stal G.-Ostrovia (Cichocki-11,Rogal-10,Stercel-7, Migoś-5,Flizikowski-5,Pilarczyk-2 - Bentke-10,Grabowski-6,Kurek-4,Poprawa-4,Puper-3,Siemek-3), (?/?)Unia-LPŻ ??-??,
4 runda 9/6/57:
LPŻ-Gwardia, Stal Rz.-Unia, Skra-Stal G.,
5 runda 16/6/57:
Stal G.-Stal Rz., (2/6)Gwardia-Ostrovia, Unia-Skra,
6 runda 30/6/57:
Skra-LPŻ (Suchecki-12,Witwicki-12,Brzozowski-11,Kucharek-5,Korus-4, Staszczak-3 - Kępa-8,Próchniak-8,Stawecki-7,Grudzień-2,Kokalski-1), Stal G.-Gwardia (Rogal-10,Stercel-9, Cichocki-5,Migoś-4,E.Pilarczyk-2,M.Pilarczyk-1 - P.Waloszek-12(3,3,3,3),Wieczorek-9,Witeska-9,Zwadło-5, Muszkielorz-5), Stal Rz.-Ostrovia,
7 runda 3/7/57:
Gwardia-Unia, LPŻ-Stal Rz., (28/7)Ostrovia-Skra (Bentke-12,Puper,Stefański - Witwicki-8,Brzozowski),
8 runda 7/7/57:
LPŻ-Ostrovia, Unia-Stal G., (25/8)Stal Rz.-Skra,
9 runda 4/8/57:
Ostrovia-Unia, Stal G.-LPŻ (Rogal-10,Migoś-9,Stercel-8,Flizikowski-7, ?.Pilarczyk-6,Cichocki-6 - Stawecki-10,Próchniak-10,Isztok-3,Komandowski-2,Grudzień-1), Gwardia-Skra,
10 runda 11/8/57:
LPŻ-Unia, Stal Rz.-Gwardia, Ostrovia-Stal G. (pierwotny wynik meczu to 36-35 dla Ostrovii, Stal złożyła protest, gdyż w 5-tym biegu sędzia Krzemiński zaliczył 2 pkt. Siemkowi, któremu zgasła maszyna i została uruchomiona w sposób nieregulaminowy, 27/8 GKŻ zweryfikował wynik meczu do stanu 34-35 dla Stali),
11 runda 1/9/57:
Gwardia-LPŻ, Unia-Stal Rz., Stal G.-Skra (Stercel-10,Rogal-9,Migoś-8,Flizikowski-6, Cichocki-6,E.Pilarczyk-2 - Korus-7,Brzozowski-6,Witwicki-6,Kucharek-6,Zowczak-3),
12 runda 22/9/57:
Ostrovia-Gwardia (Bentke-10,Puper-10,Kurek-6,Stefański-2,Olejnik-1, Grabowski-1 - P.Waloszek-9,Spyra-9,Zwadło-8,Wieczorek-7,Witeska-6,Muszkielorz-2), Stal Rz.-Stal G. 54-18 lub 43-28 (Rogal-10,Stercel-9,Flizikowski-5), Skra-Unia,
13 runda 6/10/57:
Gwardia-Stal G., LPŻ-Skra, Ostrovia-Stal Rz.,
14 runda 20/10/57:
Unia-Gwardia (Żyto-11,Kusiak-11 - Witeska-5,Spyra-4,P.Waloszek-4), Stal Rz.-LPŻ, Skra-Ostrovia,

Ostateczna kolejność DM 2 Ligi 1957

1.  STAL RZESZÓW            22   11  0   1   +199
2.  UNIA LESZNO             22   11  0   1   +174

--------------------------------------------------
3.  SKRA WARSZAWA           14   7   0   5   +41
4.  GWARDIA KATOWICE        8    4   0   8   -38
5.  STAL GORZÓW WLKP        8    4   0   8   -111
6.  OSTROVIA OSTRÓW WLKP    6    3   0   9   -95
--------------------------------------------------
7.  LPŻ LUBLIN              4    2   0   10  -156

Na tydzień przed startem rozgrywek jako ósmy zespół miał również startować AMK Bytom.
Drużyna nie wystartowała. Zgodnie z uchwałą GKSŻ - pierwsze dwie rundy DM2L obliczane były wg. tabeli meczowej 13-to biegowej, pozostałe zaś wg. tabeli meczowej 12-to biegowej.


Stal Rzeszów - Eugeniusz Nazimek, Józef Christiani, Jan Różański, Albin Tomczyszyn, Janusz Kościelak, Tadeusz Fedko, Władysław Bistroń, Stanisław Różański, Romuald Iżewski, Andrzej Kielar, Wojciech Ożdżyński, Koszczyński
Unia Leszno - Henryk Żyto, Zbigniew Flegel, Zdzisław Waliński, Jan Kusiak, Czesław Szypliński, Andrzej Bartoszkiewicz, Leon Majewicz, Ryszard Michalak, Stanisław Sochacki,
Skra Warszawa - Janusz Suchecki (zawieszony po sierpniowej aferze z próbą przemytu dewiz i srebra gdy Legia wyjeżdżała do Austrii), Wiktor Brzozowski, Euzebiusz Goździk, Witwicki, Marian Korus, Wacław Kucharek, Piasecki, Zowczak, Staszczak
Gwardia Katowice - Paweł Waloszek, Wiktor Waloszek, Robert Nawrocki, Alfred Spyra, Franciszek Hudała, Sobas, Zwadło, Józef Wieczorek, Witeska, Muszkielorz,
Stal Gorzów Wlkp - Bronisław Rogal, Mieczysław Cichocki, Tadeusz Stercel, Edmund Migoś, Jerzy Flizikowski, Ryszard Pilarczyk, Wiśniewski, Frącewicz, bracia Pilarczyk, Wojciech Jurasz Włodzimierz Wolak (+2.10.1957 tor w Gorzowie Wlkp)
Ostrovia Ostrów Wlkp - Kazimierz Bentke, Alojzy Wajman, Olejnik, Bolesław Puper (+3.11.1957 tor w Gnieźnie), Władysław Grabowski, Piotr Poprawa, Siemek, Kurek, Maik(przeszedł z Olimpii Poznań),
LPŻ Lublin - Leszek Kokalski, Leszek Próchniak, Stefan Kępa, Andrzej Grudzień, Bronisław Isztok, Marian Stawecki,

3 Liga

III ligę stanowiły najsłabsze zespoły II ligi poprzedniego sezonu, oraz LPŻ Gdańsk i LPŻ Zielona Góra, oraz Unia Tarnów i Legia Krosno. 18/4/1957 - czyli tuż przed rozpoczęciem sezonu PZMot ukarał zespół Gwardii Poznań odsunięciem na rok od rozgrywek. Była to kara za samowolny wyjazd poznaniaków na zagraniczne sparingi. Mecze rozgrywano wg. tabeli 9 biegowej.

                  "GRUPA PÓŁNOC"

                 GNIE.  PIŁA   ŚREM   GDAŃ.  ZIEL.  POZN.
GNIEZNO          ** **  31-21  32-21  36-16  37-17
PIŁA             30-22  ** **  29-21  31-23  25-26
ŚREM             21-31  31-23  ** **  45-00  34-18
GDAŃSK           28-24  14-32  32-22  ** **  31-23
ZIELONA GÓRA     16-37  22-29  23-28  23-29  ** **  45-00
POZNAŃ                                              ** **

1 runda 28/4/57: LPŻ Zielona Góra-Olimpia 45-0 (walkower-mecz rozegrano w Gorzowie), Start-LPŻ Gdańsk, Polonia-Sparta 30-22 lub 29-21,
2 runda 19/5/57:
LPŻ Zielona Góra-Polonia (otwarcie toru w Zielonej Górze, Juzala - Rutkowski,Siodła), Start-Sparta (Pogorzelski - Bartoszkiewicz),
3 runda 9/6/57:
Sparta-LPŻ Zielona Góra (Zadoń-6), Start-Olimpia ??-??, Polonia-LPŻ Gdańsk,
4 runda 30/6/57:
LPŻ Gdańsk-LPŻ Zielona Góra, Polonia-Start,
5 runda 7/7/57:
Start-LPŻ Zielona Góra, LPŻ Gdańsk-Sparta,
6 runda 4/8/57:
Sparta-Polonia, LPŻ Gdańsk-Start,
7 runda 1/9/57:
Polonia-LPŻ Zielona Góra (Rutkowski-9(3,3,3),Lis-8 - Langner-7,Ciorga-7, Sawicki-7,Zadoń-2,Miński-2,Podhajski-1), Sparta-Start (Bartoszkiewicz-7,Kaczmarek-7 - Ptaszyński-9),
8 runda 22/9/57:
LPŻ Zielona Góra-Sparta (Langner-8,Sawicki-6,Miński-6,Ciorga-3 -
Bartoszkiewicz-9,Walewski-5,Jurga-5,Kaźmierczak-4,Kaczmarek-3,Mielcarzewicz-2), LPŻ Gdańsk-Polonia (Andrykowski-2, Blaszke-1,Kamrowski-2,Matuszewski-3,Węsierski-6,Donath-0 - Gajdziński-6,Lis-3,Machnik-1,Rutkowski-9, Siodła-9,Woźniak-4),

9 runda 6/10/57:
LPŻ Zielona Góra-LPŻ Gdańsk (Langner-8,Sawicki-7,Podhajski-4,Miński-2, Zadoń-1,Becker-1 - Donath-8,Kamrowski-7,Matuszewski-4,Andrykowski-4,Węsierski-3,Blaszke-3), Start-Polonia,
10 runda 20/10/57:
LPŻ Zielona Góra-Start (Langner-8,Sawicki-4,Miński-3,Zadoń-1 - Gierdal-8, T.Pogorzelski-7,Odrzywolski-6,J.Ptaszyński-6,Ryczkowski-5,Ratajczak-5), Sparta-LPŻ Gdańsk 45-0 (walkower)

Ostateczna kolejność DM 3 Ligi 1957 "Grupa Północ"

1.  START GNIEZNO           12   6   0   2   +80

--------------------------------------------------
2.  POLONIA-KOLEJARZ PIŁA   10   5   0   3   +30
3.  SPARTA ŚREM             8    4   0   4   +35
4.  LPŻ GDAŃSK              8    4   0   4   -63
5.  LPŻ ZIELONA GÓRA        2    1   0   7   -82
6.  OLIMPIA POZNAŃ - dyskwalifikacja z rozgrywek

                  "GRUPA POŁUDNIE"

                 KRAK.  CZEL.  TARN.  KROS.  WROC.
KRAKÓW           ** **  -zw2-  37-16  28-25  -zw1-
CZELADŹ          -zw1-  ** **  -zw2-  27-24  33-21
TARNÓW           18-34  20-33  ** **  -zw1-  37-17
KROSNO           17-35  37-17  
35-18  ** **  29-23
WROCŁAW          -zw2-  -zw2-  -zw2-  -zw1-  ** **

1 runda 28/4/57: CWK-Sparta, AMK-Unia (mecz rozegrano w Krośnie),
2 runda 19/5/57:
Unia-CWK, Legia-AMK,
3 runda 9/6/57:
AMK-CWK zwycięstwo CWK lub 30-21 (mecz rozegrano w Lesznie: Zachara-9(3,3,3),Jaroszewicz-8,STach-5,Nosek-3,Korecki-3,Kozioł-2), Legia-Sparta,
? runda ?/?/57:
Unia-Sparta 34-18 lub 37-17, CWK-Sparta,
? runda 22/9/57:
CWK-AMK, ?-Unia,
? runda 27/10/57:
AMK-Legia,

Ostateczna kolejność DM 3 Ligi 1957 "Grupa Południe"

1.  AMK KRAKÓW              12   6   0   2  +54
2.  CWK CZELADŹ             12   6   0   2  +27
3.  UNIA TARNÓW             8    4   0   4  -26
4.  LEGIA KROSNO            6    3   0   5  -39
5.  SPARTA II WROCŁAW       2    1   0   7  -56

Mecze 21/4 Tarnów-Kraków (wynik 18-34 lub 18-36) i Tarnów-Czeladź rozegrano w Krośnie.
Mecz Tarnów-Wrocław rozegrano 22/7 w Tarnowie na nowo otwartym torze.
Po sezonie 1957 AMK Kraków rozwiązano - powstała Cracovia Kraków i Wanda Nowa Huta.


Start Gniezno - Czesław Odrzywolski, Marian Kwarciński, Bolesław Ciesielski, Henryk Cieślewicz, Eugeniusz Wróżyński, Aleksander Ptaszyński, Juliusz Ptaszyński, Gierdal, Teodor Pogorzelski, Andrzej Pogorzelski(pseudo Władysław Ryczkowski), Grajek, Wróblewski, Ratajczak
Sparta Śrem - Henryk Kaczmarek, Wacław Wechman, Edward Mielcarzewicz, Jerzy Bartoszkiewicz
Polonia Piła - Mieczysław Siodła, Wiesław Rutkowski, Henryk Gajdziński, Woźniak, Władysław Lis, Stanisław Machnik, Jerzy Grochowski, Zdzisław Nowak,
LPŻ Gdańsk - Jerzy Donath, Władysław Kamrowski, Alfons Węsierski, Matuszewski, Tadeusz Gryszczyk, Walerian Blaszke, Rajmund Andrykowski,
LPŻ Zielona Góra - Bonifacy Langner, Tadeusz Miński, Wacław Krysiński, Kazimierz Juzala, Ksawery Sawicki, Henryk Ciorga, Józef Podhajski, Marian Zadoń, Tadeusz Gryszczuk, Zygmunt Szopian, Henryk Geford, Józef Beker, Szurkowski,
AMK Kraków - Zdzisław Zachara, Adam Stach, Bohdan Jaroszewicz, Mieczysław Nosek, Edward Kozioł, Tadeusz Korecki, Gawlik
CWK Czeladź - Michał Czerny, Herman
Unia Tarnów - Zygmunt Pytko, Benedykt Bogdanowicz, Władysław Kamiński, Adolf Jagoda, Marian Curyło, Jerzy Świerzowski, Władysław Depta, Jan Wójcik, Józef Śledź, Romuald Iżewski, Jan Różański
Legia Krosno - Wiesław Kręt, Kazimierz Węklar, Roman Gąsior, A.Winch, Włodzimierz Niezgoda, Błażejowski, Gosztański, Edward Węklar, Kranz, Pilch
Sparta II Wrocław - Zygmuntowski, Kałuża, Kalaś, Sałabun, Skowron, Pustelnik


Individual Polish Championship


13. Finał IMP - Rybnik 18/8/1957


1.     Marian Kaiser               Legia Warszawa
2.     Joachim Maj                 Górnik Rybnik
3.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław


Tournaments


Bydgoszcz 17/3/1957 testmecz POLONIA BYDGOSZCZ - GÓRNIK RYBNIK          49  -  23
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Philipp-4, Wieczorek-1, S.Tkocz-7, J.Maj-11 -
Malinowski-9, Mielcarski-5, Połukard-9, Jeżewski-4, N.Świtała-11, R.Świtała-8, Kowalski-3)
Bieg po biegu:
I-Malinowski(86,0), II-Połukard(87,2), III-N.Świtała(88,0),
IV-Połukard(89,7), V-N.Świtała(90,4), VI-Maj(87,7),
VII-R.Świtała(90,4), VIII-Malinowski(88,8), IX-Maj(88,3),
X-N.Świtała(90,3), XI-R.Świtała(89,3), XII-Maj(88,9)

Bydgoszcz 31/3/1957 testmecz POLONIA BYDGOSZCZ - REPREZENTACJA II LIGI  37  -  34
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Pruchniak-6(?,?,3,?), Bentke-9(?,3,3,?), Stawecki-7, Suchecki-6(?,?,3,?) -
N.Świtała-11(3,3,?,3), R.Świtała, Malinowski-9(3,?,?,3), Bonin-8(?,3,?,3), Połukard, Jeżewski-?(3,?,?,?))
Bieg po biegu:
I-N.Świtała(87,0), II-Malinowski(86,1), III-Jeżewski(89,0),
IV-Bonin(87,2), V-Bentke(89,0), VI-N.Świtała(87,9),
VII-Pruchniak(?), VIII-Bentke(89,1), IX-Suchecki(89,0),
X-N.Świtała(87,4), XI-Bonin(87,6), XII-Malinowski(89,1)

Poznań 31/3/1957 testmecz OLIMPIA POZNAŃ - UNIA LESZNO                  22  -  29
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Gorzów Wlkp 31/3/1957 testmecz STAL GORZÓW WLKP - ŚLĘZA WROCŁAW         20  -  44
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Rogal - Teodorowicz, Kupczyński

Trójmecz międzynarodowy: MOTOR-RENNCLUB OESTERREICH - LEGIA WARSZAWA - TRAMWAJARZ ŁÓDŹ - Łódź 31/3/1957


1.     LEGIA WARSZAWA                                           33
2.     MOTOR-RENNCLUB OESTERREICH                               20
3.     TRAMWAJARZ ŁÓDŹ                                          19

Trójmecz międzynarodowy: MOTOR-RENNCLUB OESTERREICH - LEGIA WARSZAWA - GÓRNIK RYBNIK - Rybnik 3/4/1957


1.     GÓRNIK RYBNIK                                            30
2.     LEGIA WARSZAWA                                           26
3.     MOTOR-RENNCLUB OESTERREICH                               15

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Rybnik 7/4/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Zygmunt Kuchta             Górnik Rybnik
2.     Marian Kaiser               Legia Warszawa
3.     Andrzej Krzesiński          Legia Warszawa

4.     ?                           ?
5.     Zbigniew Witwicki           Austria
6.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik

Turniej Par - Wrocław 7/4/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Marian Kaiser - Euzebiusz Goździk             Legia Warszawa (18 pkt.)
2.     Tadeusz Fijałkowski - Andrzej Krzesiński      Legia Warszawa (16 pkt.)
3.     Konstanty Pociejkowicz - Alojzy Frach         Sparta Wrocław (9 pkt.)

Leszno 7/4/1957 testmecz UNIA LESZNO - POLONIA BYDGOSZCZ                36  -  34
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Żyto-11 - Malinowski-12

Półfinał Kontynentalny Indywidualnych Mistrzostw Świata - Warszawa 26/5/1957


1.     Florian Kapała              Polska
2.     Rudolf Havelka              CSR
3.     Joachim Maj                 Polska

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Łódź 29/5/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Rudolf Havelka              CSR (15 pkt.)
2.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (14 pkt.)
3.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław (12 pkt.)

4.     Janusz Suchecki             Skra Warszawa (9 pkt.)
5.     Paweł Mirowski              Tramwajarz Łódź (8 pkt.)
6.     Eugeniusz Wróżyński         Start Gniezno(8 pkt.)
7.     Jan Malinowski              Polonia Bydgoszcz (8 pkt.)
8.     Milan Spinka                CSR (8 pkt.)

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Turniej Asów - Katowice-Muchowiec 29/5/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Paweł Waloszek              Gwardia Katowice (11 pkt.)
2.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik (10 pkt.)
3.     Joachim Maj                 Górnik Rybnik (10 pkt.)

4.     Pavel Mahac                 CSR (9 pkt.)
5.     Zygmunt Kuchta              Górnik Rybnik (7 pkt.)
6.     Błoński                     Śląsk Świętochłowice(6 pkt.)
7.     Viderman                    CSR (6 pkt.)
8.     Waldemar Miechowski         Włókniarz Częstochowa (5 pkt.)
9.     Josef Kysilka               CSR (4 pkt.)
10.    Józef Wieczorek             Gwardia Katowice (3 pkt.)
11.    Emanuel Hajok               Śląsk Świętochłowice (3 pkt.)
12.    Zwadło                      Gwardia Katowice (2 pkt.)
13.    Bernard Kacperak            Włókniarz Częstochowa (1 pkt.)
14.    Vladimir Uher               CSR (0 pkt.)

Zielona Góra 1/6/1957 testmecz STAL GORZÓW WLKP - SKRA WARSZAWA        33,5 - 38,5
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Rogal-10,S.Kaiser-8,Stercel-7 -
Brzozowski-12(3,3,3,3),Suchecki-11,Witwicki,Kucharek,Korund,Piotrowski)

Bydgoszcz 2/6/1957 testmecz POLONIA BYDGOSZCZ - UNIA LESZNO             45  -  33
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Kusiak-2, Waliński-11, Flegel-3, Żyto-8, Bartoszkiewicz-1, Szypliński-8 -
Malinowski-15(3,3,3,3,3), Mielcarski-2, Kowalski-3, N.Świtała-11, R.Świtała-6, Jeżewski-8)
Bieg po biegu:
I-Malinowski(86,4), II-N.Świtała(89,6), III-Szypliński(89,6),
IV-Waliński(90,2), V-Jeżewski(89,6), VI-Malinowski(88,0),
VII-Waliński(90,5), VIII-Malinowski(88,8), IX-N.Świtała(89,1),
X-Waliński(89,8), XI-Jeżewski(89,7), XII-Malinowski(89,9)
Bieg Par: Malinowski(89,3), ?, N.Świtała, ?

Poznań 2/6/1957 testmecz OLIMPIA POZNAŃ - POLONIA II BYDGOSZCZ          34  -  20
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Bonin-9(3,3,3), Błajda-5, Białka-4, Weckwert-2 -
Nowacki-8, Gomoliński-7, Świątkowski-7, J.Ptaszyński-6, Garyantosiewicz-4, Gajdziński-2)

Turniej Indywidualny "O Nagrodę Zakładów Mechanicznych Gorzów" - Gorzów Wlkp 2/6/1957


1.     Janusz Suchecki             Skra Warszawa (12 pkt.)
2.     Wiktor Brzozowski           Skra Warszawa (11 pkt.)
3.     Mieczysław Cichocki         Stal Gorzów Wlkp (10 pkt.)

4.     Tadeusz Stercel             Stal Gorzów Wlkp (8 pkt.)
5.     Zbigniew Witwicki           Skra Warszawa (7 pkt.)

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów z czeską RUDA HVEZDA PRAHA


Rawicz 8/6/1957                 35  -  37 (Kolejarz Rawicz-Ruda Hvezda Praha)
Ostrów Wlkp 13/6/1957           33  -  38 (Ostrovia Ostrów Wlkp-Ruda Hvezda Praha)
(Kazimierz Bentke-10, Wacław Wechman-9, Florian Kapała-8, Piotr Poprawa-5, Stanisław Siemek-1 - Richard Janicek-10, Rudolf Havelka-9, Jaroslav Vidrma-7, Jaroslav Mahac-7, Vladimir Uher-4, Lubos Tomicek-1)

Poznań 15/6/1957                30  -  42 (Olimpia Poznań-Ruda Hvezda Praha)
(Florian Kapała-11(trzy wygrane biegi), Paweł Waloszek, Franciszek Cieślawski - Rudolf Havelka-9, Richard Janicek(dwa wygrane biegi), Josef Kysilka(dwa wygrane biegi), Vladimir Uher(jeden wygrany bieg))

Gorzów Wlkp 17/6/1957           46  -  26 lub 46  -  25 (Stal Gorzów Wlkp-Ruda Hvezda Praha)
(Janusz Kościelak-10, Bronisław Rogal-9, Eugeniusz Nazimek-8, Tadeusz Stercel-8, Mieczysław Cichocki-5, Edmund Migoś-4, Marian Pilarczyk-2 - Richard Janicek-12(3,3,3,3), Vladimir Uher-6, Jaroslav Mahac-6)

Opole 22/7/1957                 35  -  37 (Gwardia Katowice-Ruda Hvezda Praha)
(Paweł Waloszek-11, Witeska-7, Józef Wieczorek-6, Muszkielorz-5, Zwadło-4, Sobas-2 - Josef Kysilka-12, Jaroslav Vidrma-9, Jaroslav Mahac-6, Lubos Tomicek-6, Mueller-3, Vladimir Uher-1, sędzia-Stanisław Napierała)

Turniej Indywidualny - Gdańsk 16/6/1957


1.     ?                           ?
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Zielona Góra 16/6/1957 testmecz LPŻ ZIELONA GÓRA - POLONIA BYDGOSZCZ    23  -  30
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Bonifacy Langner-5,Marian Zadoń-4,Tadeusz Gryszczuk-4,Ksawery Sawicki-4 -
Bolesław Bonin-9,Jeżewski-9,Kowalski-9)

Bydgoszcz 22/6/1957 testmecz POLONIA BYDGOSZCZ - SPARTA WROCŁAW         39  -  33
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Kupczyński-9, Błoch-4, Frach-4, Zygmuntowski-3, Pociejkowicz-11, Kosierb-2 -
N.Świtała-10, Kowalski-5, Malinowski-6, Bonin-7, Połukard-9, R.Świtała-2)
Bieg po biegu:
I-Kupczyński(85,2), II-Malinowski(89,5), III-Pociejkowicz(89,8),
IV-Kupczyński(89,9), V-N.Świtała(89,7), VI-Pociejkowicz(89,3),
VII-Kupczyński(88,2), VIII-Połukard(89,9), IX-Pociejkowicz(89,6),
X-Błoch(97,1), XI-N.Świtała(87,7), XII-Połukard(90,1)

Częstochowa 26/6/1957 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - STAL GORZÓW WLKP 47  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Rogal-10,Stercel-7,Migoś-4,Cichocki-2,M.Pilarczyk-1,E.Pilarczyk-1)

Turniej żużlowy maszyn do 125ccm - Gdynia 7/7/1957 (organizator Budowlani Gdańsk)


1.     ?                           ?
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

"Międzynarodowy Turniej o Puchar Przewodniczącego GKKF" - Warszawa 20/7/1957


1.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław
2.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
3.     Marian Kaiser               Legia Warszawa

Gdańsk 21/7/1957 testmecz LPŻ GDAŃSK - UNIA LESZNO                      21  -  32
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

()

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Ostrów Wlkp 22/7/1957


1.     Bernt Nilsson               Szwecja
2.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
3.     Janusz Suchecki             Skra Warszawa

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Bydgoszcz 23/7/1957


1.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław
3.     Marian Kaiser               Legia Warszawa
3.     Tadeusz Teodorowicz         Sparta Wrocław

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Leszno 28/7/1957


1.     Bernt Nilsson               Szwecja
2.     Tadeusz Teodorowicz         Sparta Wrocław
3.     Zdzisław Waliński           Unia Leszno

Testmecze międzypaństwowe polskich zespołów z węgierskim VASAS DEBRECZYN


Łódź 6/8/1957                   54  -  17 (Tramwajarz-Vasas)
(Konstanty Pociejkowicz-12, Jan Kolber-12, Alojzy Frach - Otto Holubek-9)
Gdańsk 8/8/1957                 38  -  18 (LPŻ Gdańsk-Vasas)
(Władysław Kamrowski, Jerzy Donath, Janusz Matuszewski, Tadeusz Gryszczyk - Woeres)

Gniezno 11/8/1957 testmecz START GNIEZNO - CWK CZELADŹ                  32  -  22
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Czesław Odrzywolski-9 - Michał Czerny-6)

Zielona Góra 18/8/1957 testmecz LPŻ ZIELONA GÓRA - SPARTA II WROCŁAW    11  -  40
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Rogal-9,Migoś-9,Flizikowski-9 - Kałuża-5,Zygmuntowski-3,Hałaś)

Lublin 25/8/1957 testmecz LPŻ LUBLIN - WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA            41  -  31
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

()

Gdańsk 25/8/1957 testmecz LPŻ GDAŃSK - SPARTA WROCŁAW                   23  -  31
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

()

Śrem 25/8/1957 testmecz SPARTA ŚREM - UNIA LESZNO                       28  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Bartoszkiewicz, Szypliński - Durhammer)

Testmecze międzypaństwowe polskiej reprezentacji z angielskim NORWICH


Warszawa 26/8/1957              55  -  23 (Polska-Norwich)
(Marian Kaiser-14, Edward Kupczyński-12, Henryk Żyto-9, Tadeusz Tedorowicz-8, Paweł Waloszek-7, Konstanty Pociejkowicz-4, Janusz Kościelak-1 - Billy Balles-10, Aub Lawson-5, Neil Street-5, Bert Edwards-2, Reg Trott-1, Barry East-0) Po zawodach rozegrano bieg dodatkowy o "Nagrodę Narodów": 1. Kaiser, 2. Lawson, 3. Kościelak, 4. Street

Wrocław 28/8/1957               43  -  35 (Polska-Norwich)
((9)Edward Kupczyński-14(3,3,3,3,2), (11)Tadeusz Teodorowicz-0(d1,d), (12)Konstanty Pociejkowicz-9(3,2,3,), (13)Marian Kaiser-10(3,3,2,2), (14)Jerzy Błoch-5(?,2,?,2), Alojzy Frach-4, Adolf Słaboń-1 - (1)Aub Lawson-14(2,3,3,3,3), (5)Billy Balles-12(2,2,2,3,3), Bert Edwards-2, Barry East-1, Neil Street-1, Reg Trott-4) Po zawodach rozegrano bieg dodatkowy o "Nagrodę Narodów": 1. Kupczyński, 2. Lawson, 3. Frach-d, 4. East-d

Gdańsk 1/9/1957 testmecz LPŻ GDAŃSK - POLONIA II BYDGOSZCZ              33  -  21
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

()

7. Criterium Asów - 1. Memoriał Zbigniewa Raniszewskiego - Bydgoszcz 8/9/1957


Wyniki Criterium Asów:

1.     Marian Kaiser               Legia Warszawa
2.     Jan Malinowski              Polonia Bydgoszcz
3.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik


Wyniki 1. Memoriału Zbigniewa Raniszewskiego - przyznawany za NCD:

       Norbert Świtała             Polonia Bydgoszcz

Gdańsk 8/9/1957 testmecz LPŻ GDAŃSK - GÓRNIK CZELADŹ                    26  -  26
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

()

Gorzów Wlkp 8/9/1957 testmecz STAL GORZÓW WLKP - KOLEJARZ RAWICZ        40  -  32
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Rogal-12,Stercel-8,Flizikowski-8,Migoś-6,E.Pilarczyk-3,M.Pilarczyk-3 -
Kolber-11,Cieślawski-9,Nowak-2,Gajdziński-1)

Zielona Góra 8/9/1957 testmecz LPŻ ZIELONA GÓRA - UNIA LESZNO           20  -  34
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Ciorga-7,Langner-4,Sawicki-4,Miński-2,Szopian-1,Podhajski-1,Zadoń-1 -
Szypliński-6,Flegel-6,Kusiak-6,Maliński-6,Suchocki-5,Bartoszkiewicz-3,Michalak-2)

Turniej Indywidualny - Gozdnica 8/9/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm:

1.     Zyzański                    KS Jedność Żagań
2.     Henzel                      Budowlani Gozdnica
3.     Duszyński                   Nowa Sól

Klasa do 250 ccm:

1.     Beker                       KS Jedność Żagań
2.     Henryk Gelford              KS Jedność Żagań
3.     Klimczuk                    KS Jedność Żagań

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Gdańsk 10/9/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Marian Kaiser               Legia Warszawa (12(3,3,3,3) pkt.)
2.     Henryk Żyto                 Unia Leszno (10 pkt.)
3.     Jan Malinowski              Polonia Bydgoszcz (9 pkt.)

4.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik (8 pkt.)
5.     Marian Philipp              Górnik Rybnik (8 pkt.)
6.     Kazimierz Bentke            Ostrovia Ostrów Wlkp (6 pkt.)
?.     Otto Holoubek               Austria
?.     Alois Durhammer             Austria

7. Memoriał Alfreda Smoczyka - Leszno 15/9/1957


1.     Henryk Żyto                 Unia Leszno
2.     Zdzisław Waliński           Unia Leszno
3.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik

Testmecze międzypaństwowe   P O L S K A   -   N O R W E G I A


Rzeszów 27/9/1957               41  -  34
(Tadeusz Teodorowicz-9, Eugeniusz Nazimek-9 - Niels Kristian Paulsen-15, Reidar Kristoffersen-11, Henry Andersen, Rolf Westerberg, Erling Simonsen, Arne Kristiansen)
Wrocław 28/9/1957               75  -  32
(Marian Kaiser-18(3,3,3,3,3,3), Paweł Waloszek-10, Edward Kupczyński-2(2,u), Henryk Żyto-14(?,u,?,?,?,?), Stanisław Tkocz-15, Marian Philipp-9, Józef Wieczorek-7 - Henry Andersen-10, Rolf Westerberg-7, Erling Simonsen-5, Reidar Kristoffersen-5, Niels Kristian Paulsen-4, Arne Kristiansen-1)
Warszawa 30/9/1957              59  -  23
(Janusz Suchecki-12, Marian Kaiser-12 - Henry Andersen, Rolf Westerberg, Erling Simonsen, Reidar Kristoffersen, Niels Kristian Paulsen-7, Arne Kristiansen)

Turniej Szukamy talentów żużlowych - Zielona Góra 5/10/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

W biegach eliminacyjnych startowało 32 zawodników z Opola, Wrześni, Głogowa, Żagania, Żar, Gorzowa Wlkp,
Gubina, i Zielonej Góry w klasie 125 ccm:

Finał do 125 ccm:

1.     Groblewski                  PZM Września czas 1:50
2.     Szurkowski                  LPŻ Zielona Góra 3.     Kaszewski                   LPŻ Zielona Góra
4.     Zyzański                    ? defekt

5. Memoriał Tadeusza Kołeczka - Łódź 13/10/1957


1.     Joachim Maj                 Górnik Rybnik (12(3,3,3,3) pkt.)
2.     Paweł Mirowski              Tramwajarz Łódź (11 pkt.)
3.     Janusz Suchecki             Skra Warszawa (10 pkt.)

4.     Stanisław Rurarz            Śląsk Świętochłowice (10 pkt.)

?.     Paweł Waloszek              Gwardia Katowice (5 pkt.)

5. Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego - Memoriał Ryszarda Pawlaka - Ostrów Wlkp 13/10/1957


1.     Marian Philipp              Górnik Rybnik (12 pkt.)
2.     Józef Wieczorek             Górnik Rybnik (11 pkt.)
3.     Kazimierz Bentke            Ostrovia Ostrów Wlkp (8 pkt.)

4.     Jan Malinowski              Polonia Bydgoszcz (8 pkt.)
5.     Zbigniew Sander             Legia Warszawa (8 pkt.)

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów z fińskim HAUKAT LAHTI


Częstochowa 13/10/1957          55  -  22 (Włókniarz-Haukat)
(Stefan Kwoczała-10.5, Bronisław Idzikowski-10, Bernard Kacperak-9.5, Julian Kuciak-9, Waldemar Miechowski-8.5, Zdzisław Jałowiecki-5.5, Tadeusz Chwilczyński-2 -
Aulis Tuominen-8, Esko Koponen-6, Raimo Kivinen-2, Erkki Ala-Sippola-2, Kalevi Lahtinen-2, Pentti Reini-1)
Świętochłowice 16/10/1957       41  -  31 (Śląsk-Haukat)
(Stanisław Rurarz-12, Bański-11, Paweł Waloszek-10, Emanuel Hajok-5, Wacław Andrzejewski-2, Daniel Baron-1 -
Erkki Ala-Sipola-8, Esko Koponen-8, Aulis Tuominen-7, Kalevi Lahtinen-4, Raimo Kivinen-3, Pentti Reini-1)

Łódź 17/10/1957                 39  -  32 (Tramwajarz-Haukat)

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów z austriackim MOTOR-RENNCLUB WIEDEŃ


Rawicz 13/10/1957               49  -  23 (Kolejarz Rawicz-Motor-Rennclub Wiedeń)
(Konstanty Pociejkowicz-12, Jan Kolber-12, Alojzy Frach - Otto Holubek-9)
Gorzów Wlkp 16/10/1957          43  -  27 (Stal Gorzów Wlkp-Motor-Rennclub Wiedeń)
(Tadeusz Stercel-10, Edmund Migoś-10, Bronisław Rogal-9, Mieczysław Cichocki-7, Jerzy Flizikowski-5, Edward Pilarczyk-2 - Hardtego-7, Jan Kolber-6, Otto Holubek-4, Sitzwohl-4, J.Geiderer-4, Rabel-2)

Testmecze międzypaństwowe   P O L S K A   -   A U S T R A L A Z J A


Wrocław 14/10/1957              36  -  12
Warszawa 15/10/1957             49  -  23
Leszno 17/10/1957               43  -  35

Gdańsk 20/10/1957 testmecz LPŻ GDAŃSK - POLONIA PIŁA                    28  -  26
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Andrykowski-1, Blaszke-4, Donath-6, Gryszczyk-1, Kamrowski-8, Węsierski-8 -
Gajdziński-7, Grochowski-3, Lis-5, Rutkowski-9, Woźniak-2)

Trójmecz towarzyski - Toruń 20/10/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Unia II Leszno (29 pkt.)

(Durhammer, Majewicz, Waliński, Michalak)

2.     Polonia II Bydgoszcz (21 pkt.)

(Safian, Szram)

3.     Skra Warszawa (18 pkt.)

(Suchecki, Kucharek)
zwycięzcy biegów:
I-Suchecki(95:0) II-Kucharek(88:6) III-Safian(97:2) IV-Kucharek(90:0) V-Michalak(90:4)
VI-Kucharek(89:0) VII-Durhammer(89:0) VIII-Majewicz(91:5) IX-Waliński(98:0) X-Szram(97:8)

Wrocław 27/10/1957 testmecz POLSKA "A" - POLSKA "B"                     56  -  28
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Turniej Indywidualny na maszynach przystosowanych - Opole 27/10/1957


1.     Henryk Gelford              LPŻ Żagań
2.     Mieczysław Puchalak         Kolejarz Opole
3.     ?.Pudełko                   Kolejarz Opole

4.     ?.Kozak                     Kolejarz Opole

"Puchar Śląska" - Świętochłowice 3/11/1957


1.     Paweł Waloszek              Gwardia Katowice (12 pkt.)
2.     Emanuel Hajok               Śląsk Świętochłowice (11 pkt.)
3.     Józef Wieczorek             Gwardia Katowice (10 pkt.)

4.     Witeska                     Gwardia Katowice (9 pkt.)
4.     Witeska                     Gwardia Katowice (8 pkt.)

Rzeszów 3/11/1957 testmecz STAL RZESZÓW - GÓRNIK RYBNIK                 ??  -  ??
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

()

Bydgoszcz 3/11/1957 testmecz POLONIA BYDGOSZCZ - UNIA LESZNO            45  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Malinowski-12(3,3,3,3), Bonin-11, R.Świtała-8 - Bartoszkiewicz-8, Kusiak)

Gniezno 3/11/1957 testmecz START GNIEZNO - OSTROVIA OSTRÓW WLKP         ??  -  ??
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

()

"Turniej Asów" - Częstochowa 10/11/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik (15(3,3,3,3,3) pkt.)
2.     Bernard Kacperak            Włókniarz Częstochowa (13 pkt.)
3.     Paweł Waloszek              Gwardia Katowice (12 pkt.)

startowali również: Edward Kupczyński i Tadeusz Teodorowicz

Toruń 10/11/1957 testmecz SKRA WARSZAWA - POLONIA BYDGOSZCZ             38  -  21
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Bonin-(2,?), Połukard-(?,2,3,3), Malinowski-(2,2,2), N.Świtała-(2,?,3,2), R.Świtała-(3), Kowalski-(2)
Suchecki-12(3,3,3,3), Witwicki-(?,2,?,2), Brzozowski-(3,3,2), Korus-(3,3,2))
zwycięzcy biegów:
I-Suchecki(86:0),Bonin II-Brzozowski(87:0),Malinowski III-Korus(88:9),N.Świtała
IV-Brzozowski(85:5),Połukard V-Korus(88:0),Malinowski VI-Suchecki(85:4),Witwicki
VII-Połukard(86:0),Korus VIII-Suchecki(87:0),Malinowski IX-N.Świtała(87:0),Brzozowski
X-Połukard(87:0),Witwicki XI-R.Świtała(90:5),Kowalski XII-Suchecki(84:9),N.Świtała

Gorzów Wlkp 10/11/1957 testmecz STAL GORZÓW WLKP - LEGIA WARSZAWA       26  -  46
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Rogal-9,Cichocki-5,Migoś-5,Stercel-4,Pilarczyk3 -
M.Kaiser-12(3,3,3,3),Sander-11,S.Kaizer-11,Goździk-6,Fijałkowski-4,Orwat-2)

"Mistrzostwa LPŻ Zielona Góra" - Zielona Góra 24/11/1957
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Bonifacy Langner            LPŻ Zielona Góra (8 pkt.)
2.     Henryk Ciorga               LPŻ Zielona Góra (8 pkt.)
3.     Tadeusz Miński              LPŻ Zielona Góra (7 pkt.)
4.     Józef Podhajski             LPŻ Zielona Góra (4 pkt.)

startowało 7 zawodników.


1956     INDEX     1958