DMP DM2L IMP Turnieje


W tym roku odeszli do wieczności...

Zbigniew Raniszewski
(ur.22-4-1927 zm.21-4-1956) - wypadek na torze w Wiedniu
Marian Jankowski (ur.?-?-1935 zm.28-9-1956) - wypadek motocyklowy na jednej z podostrowskich dróg


Team Championship


1 Liga

Po sezonie 1955 powiększono grono pierwszoligowców do 8-miu zespołów. Mecze w 1 lidze rozgrywano wg. tabeli 12 biegowej + bieg najlepszych zawodników w ramach Mistrzostw Par I Ligi. W 2 lidze mecze przeprowadzano na zasadach jak w sezonie 1955.

                 RYBN.   WROC.  BYDG.  CWKS   RAWI.  ŁÓDŹ   LESZ.  WARS.
RYBNIK           ** **   37-34  48-23  
46-26  46-24  55-17  43-29  58-14
WROCŁAW          51-20   ** **  
39-31  51-21  43-28  52-20  46-26  45-27
BYDGOSZCZ        
35-37   38-29  ** **  30-42  54-18  36-34  49-23  41-30
CWKS WARSZAWA    
33-39   36-35  19-52  ** **  32-40  37-35  53-19  46-26
RAWICZ           37-35   37-35  39-32  31-40  ** **  34-37  52-20  48-24
ŁÓDŹ             33-39   33-39  31-41  32-40  36-36  ** **  51-21  41-31
LESZNO           27-43   19-52  39-32  33-38  38-33  33-38  ** **  31-41
BUDOW.WARSZAWA 32,5-39,5 
23-45  00-60  37-35  18-53  27-45  30-40  ** **

1 runda 8/4/56: CWKS-Unia ((9)M.Kaiser-12(3,3,3,3),(10)S.Kaiser,(11)Sander,(12)Kuchta, (13)Krzesiński-12(3,3,3,3),(14)Biela - (1)Żyto,(2)Langner,(3)Sochacki,(4)Waliński,(5)Szypliński, (6)Flegel,sędzia: Mioduszewski, mecz rozegrano na torze Budowlanych), Górnik-Tramwajarz (Wieczorek-12, J.Maj-12,Dziura-10,Philipp-8,Siemek-7,S.Tkocz-6 - Szwendrowski-6,Wróżyński-5,Krakowiak-4,Strzelecki-1, Sumiński-1), Ślęza-Budowlani, Gwardia-Kolejarz ((13)Malinowski-11,(11)Raniszewski-10,(10)R.Świtała-10, (12)Połukard-10,(14)Bonin-7,(9)N.Świtała-6,(15)Błajda-ns - Kapała-8,Wechman-4,Ignasiak-2,Cieślawski-2, Siekalski-1,Spychała-1, w biegu w ramach Mistrz.Par: R.Świtała, Kapała, N.Świtała, Ignasiak),
2 runda 15/4/56:
Tramwajarz-Gwardia (Szwendrowski-? - R.Świtała-12(3,3,3,3)), Budowlani-CWKS (Suchecki-11,Fijałkowski-9 - M.Kaiser-12(3,3,3,3),Krzesiński), Kolejarz-Górnik (Kapała-12(3,3,3,3),Wechman-8(2,2,2,2),Ignasiak-8 - Maj-9,Wieczorek-7,Philipp-7), Unia-Ślęza (Szypliński-7,Waliński-6 - Tedorowicz-12,Frach-11,Kupczyński-10,Wielgosz-?(?,?,3,?),Pociejkowicz, Błoch),
3 runda 31/5/56 (Boże Ciało):
Gwardia-Górnik, Ślęza-Tramwajarz (Kupczyński-12(3,3,3,3), Teodorowicz-12(3,3,3,3),Frach-10,Wielgosz-6,Błoch-8,Pociejkowicz-3,Kosierb-1 - Wróżyński-7,Krakowiak-6, Szwendrowski-4(2,2),Mirowski-2,Kołeczek-1), CWKS-Kolejarz (mecz rozegrano na torze Budowlanych Krzesiński-12(3,3,3,3) - Kapała-11), Unia-Budowlani (Flegel-8,Szypliński-7,Żyto-6,Kusiak-5,Bartoszkiewicz-2, Waliński-2,Sochacki-1 - Suchecki-10,Fijałkowski-8,Zenderowski-8,Kucharek-8,Goździk-3,Zowczak-3),
4 runda 17/6/56:
Górnik-Ślęza (J.Maj-?), Tramwajarz-Budowlani (Szwendrowski-12(3,3,3,3) - Fijałkowski), CWKS-Gwardia (Malinowski-12(3,3,3,3) mecz rozegrano na torze Budowlanych), Kolejarz-Unia (Kapała-? - Szypliński-7,Waliński-7),
5 runda 29/7/56:
Budowlani-Górnik (mecz rozegrano w Siedlcach), Ślęza-CWKS (Kupczyński-10, Chwilczyński-8,Teodorowicz-11,Frach-6,Błoch-7,Pociejkowicz-9 - S.Kaiser-6,Orwat-4,Sander-4,Kuchta-3, Biela-2,Fijałkowski-2), Unia-Gwardia (Flegel-10,Szypliński-9,Żyto-7,Waliński-6,Kusiak-4,Olejniczak-3 - Malinowski-12(3,3,3,3),Połukard-9,R.Świtała-8,Mielczarski-2,Bonin-1), Tramwajarz-Kolejarz (Szwendrowski-12(3,3,3,3),Wróżyński-10,Krakowiak-7,Mirowski-3,Kołeczek-2,Strzelecki-1,Sumiński-1 - Kapała-11,Spychała-6,Cieślawski-7,Ignaczak-9,Wechmann-3),
6 runda 12/8/56:
Unia-Górnik 27-43 lub 26-43, Gwardia-Budowlani (Połukard-11,Malinowski-9, R.Świtała-9 - Suchecki-9,Fijałkowski-5,Staszczak-5), CWKS-Tramwajarz (Krzesiński-11 - Wróżyński-10 mecz rozegrano w Ostrowie Wlkp), Kolejarz-Ślęza ((9)Spychała-10,(10)Cieślawski-9,(11)Kapała-6(?,3,u),(12)Ignasiak-9, (13)Wechman-2,(14)Mendyka-1 - (1)Kupczyński-8(?,2,),(2)Frach-10,(3)Teodorowicz-7,(4)Pociejkowicz-4, (5)Błoch-3,(6)Chwilczyński-3),
7 runda 15/8/56:
Budowlani-Kolejarz (Kapała-12(3,3,3,3)), Tramwajarz-Unia 51-21 lub 50-21 (Szwendrowski-12(3,3,3,3),Wróżyński-12(3,3,3,3),Krakowiak-11,Mirowski-8,Sumiński-5,Kołeczek-2 - Żyto-6,Szypliński-5,Flegel-5,Bartoszkiewicz-2,Waliński-2,Kusiak-1), Górnik-CWKS, Ślęza-Gwardia,
8 runda 26/8/56:
Tramwajarz-Górnik (Szwendrowski-12,Wróżyński-12), Kolejarz-Gwardia (Spychała-11,Kapała-9,Wechmann-7,Cieślawski-6,Ignasiak-6 - Połukard-11,Malinowski-8,R.Świtała-8, Kowalski-2,Mielczarski-2,N.Świtała-1), Budowlani-Ślęza (Kupczyński-12, mecz rozegrany w Lublinie), Unia-CWKS (Żyto-8,Flegel-7,Szypliński-7,Waliński-5,Olejniczak-4,Kusiak-2 - M.Kaiser-12,Krzesiński-9, Biela-6,S.Kaiser-5,Sander-4,Kuchta-2),
9 runda 2/9/56:
Górnik-Kolejarz (Tkocz-12,Philipp-11,Wieczorek-9,Dziura-8,Berliński-3, J.Maj-3 - Kapała-9,Ignasiak-5,Spychała-5,Wechman-2,Nowak-2,Cieślawski-1), Gwardia-Tramwajarz (Malinowski-9,R.Świtała-7,N.Świtała-5,Połukard-4 - Szwendrowski-12(3,3,3,3),Krakowiak-9,Wróżyński-8), Ślęza-Unia 46-26 lub 46-24 (Kupczyński-10,Chwilczyński-10,Słaboń-8,Frach-8,Pociejkowicz-7,Kosierb-2, Wielgosz-1 - Żyto-10), CWKS-Budowlani (Krzesiński-10,Biela-9,M.Kaiser-8,S.Kaiser-8,Sander-6,Kuchta-5 - Suchecki-9,Fijałkowski-7,Zenderowski-6,Staszczak-3,Brzozowski-1, mecz rozegrano w Częstochowie),
10 runda 9/9/56:
Górnik-Gwardia, Tramwajarz-Ślęza, Kolejarz-CWKS, Tramwajarz-Ślęza, Budowlani-Unia (mecz rozegrano w Siedlcach),
11 runda 16/9/56:
Ślęza-Górnik (Kupczyński-12(3,3,3,3),Słaboń-6,Pociejkowicz-12(3,3,3,3), Teodorowicz-11,Frach-2,Błoch-3,Chwilczyński-5 - J.Maj-6,Philipp-3,S.Tkocz-3,Berliński-3,Wieczorek-3, Błąkała-1,Siemek-1), Gwardia-CWKS (Malinowski-8,Połukard-7,R.Świtała-5,N.Świtała-5,Bonin-5 - M.Kaiser-11, Kuchta-10,Krzesiński-8,S.Kaiser-6,Biela-4,Sander-3), Unia-Kolejarz, Budowlani-Tramwajarz (mecz rozegrano w Siedlcach),
12 runda 23/9/56:
CWKS-Ślęza (Krzesiński-12(3,3,3,3),M.Kaiser-10,S.Kaiser-5,Kuchta-4, Biela-3,Sander-2 - Teodorowicz-10,Kupczyński-9,Chwilczyński-6,Pociejkowicz-4,Frach-3,Słaboń-2,Błoch-1, mecz rozegrano w Częstochowie), Kolejarz-Tramwajarz (Ignasiak-10,Kapała-8,Spychała-8,Nowak-3, Cieślawski-3,Wechman-2 - Szwendrowski-12(3,3,3,3),Krakowiak-8,Wróżyński-7,Mirowski-7,Sumiński-3), Gwardia-Unia (Połukard-11.5,N.Świtała-10.5,R.Świtała-9,Malinowski-8,Mielczarski-6,Bonin-4 -Żyto-9, Szypliński-6,Kusiak-3,Flegel-3,Bartoszkiewicz-2,Waliński-1), Górnik-Budowlani (S.Tkocz-12(3,3,3,3), Siemek-11,Philipp-11,J.Maj-10,Wieczorek-7,Błąkała-7 - Suchecki-6,Fijałkowski-4,Staszczak-2,Kucharek-1, Brzozowski-1),
13 runda 7/10/56 (przełożona z 30/9):
Górnik-Unia (S.Tkocz-11,Wieczorek-8,J.Maj-7, Błąkała-4,Siemek-1,Dziura-1 - Szypliński-8,Żyto-5,Kusiak-6,Waliński-4,Flegel-3,Bartoszkiewicz-3), Ślęza-Kolejarz, Tramwajarz-CWKS, Budowlani-Gwardia (mecz rozegrano w Bydgoszczy, walkower dla Gwardii - dwuosobowy skład Budowlanych - tylko Zenderowski i Staszczak),
14 runda 28/10/56:
Unia-Tramwajarz, Kolejarz-Budowlani, CWKS-Górnik (mecz rozegrano w Częstochowie), (11/11)Gwardia-Ślęza (mecz rozegrano we Wrocławiu),

Ostateczna kolejność DMP 1956

1.  GÓRNIK RYBNIK           24   12  0   2   +173
2.  ŚLĘZA WROCŁAW           20   10  0   4   +200
3.  GWARDIA BYDGOSZCZ       16   8   0   6   +126
4.  CWKS WARSZAWA           16   8   0   6   -8

5.  KOLEJARZ RAWICZ         15   7   1   6   +20
6.  TRAMWAJARZ ŁÓDŹ         11   5   1   8   -38
--------------------------------------------------
7.  UNIA LESZNO             6    3   0   11  -206
8.  BUDOWLANI WARSZAWA      4    2   0   12  -267

Baraże o prawo startu w 1 Lidze w sezonie 1957

1-sza runda (mecze rozegrano w Ostrowie Wlkp ???):
28/10/56: CZĘSTOCHOWA - GORZÓW WLKP     37-16 ??? (drużyna z Gorzowa zrezygnowała z dalszych meczy)
28/10/56: ŚWIĘTOCHŁOWICE - OSTRÓW WLKP  29-25 ??? (tor w Częstochowie)

2-ga runda:

4/11/56: OSTRÓW WLKP - GORZÓW WLKP      walkower dla Ostrovii Ostrów Wlkp
4/11/56: ŚWIĘTOCHŁOWICE - CZĘSTOCHOWA   18-36 (tor na Muchowcu, Miechowski - 9 pkt.)

3-cia runda (mecze rozegrano w Rybniku):

11/11/56: CZĘSTOCHOWA - OSTRÓW WLKP     35-19
11/11/56: ŚWIĘTOCHŁOWICE - GORZÓW WLKP  walkower dla Stali Świętochłowice

Ostateczna kolejność:

1.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA   6    3   0   0
2.  STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE     4    2   0   1
3.  OSTROVIA OSTRÓW WLKP    2    1   0   2
4.  STAL GORZÓW WLKP        0    0   0   3


Górnik Rybnik - Joachim Maj, Stanisław Tkocz, Marian Philipp, Józef Wieczorek, Jan Błąkała, Bogdan Berliński, Paweł Dziura, Lucjan Siemek,
Gwardia Bydgoszcz - Mieczysław Połukard, Jan Malinowski, Rajmund Świtała, Marian Mielcarski, Zbigniew Raniszewski (+21.4.1956 tor w Wiedniu), Andrzej Mielcarek, Zbigniew Sander, Witold Kamiński, Bolesław Bonin, Antoni Kowalski, Feliks Błajda,
Ślęza Wrocław - Edward Kupczyński, Tadeusz Teodorowicz, Alojzy Frach, Jerzy Błoch, Konstanty Pociejkowicz, Zdzisław Biela ???, Horvath, Alojzy Frach, Mieczysław Kosierb, Roman Wielgosz, Tadeusz Chwilczyński, Adolf Słaboń,
CWKS Warszawa - Andrzej Krzesiński, Marian Kaiser, Stanisław Kaiser, Zbigniew Sander, Zygmunt Kuchta, Urban, Władysław Orwat, Zdzisław Biela,
Kolejarz Rawicz - Florian Kapała, Marian Spychała, Mieczysław Mendyka, Wacław Wechmann, Henryk Ignasiak, Franciszek Cieślawski, Jan Siekalski,
Tramwajarz Łódź - Paweł Mirowski, Włodzimierz Szwendrowski, Eugeniusz Wróżyński, Jan Krakowiak,
Unia Leszno - Henryk Żyto, Bonifacy Langner, Jan Kusiak, Czesław Szypliński, Andrzej Bartoszkiewicz, Stanisław Sochacki,
Budowlani Warszawa - Janusz Suchecki, Eugeniusz Zenderowski, Euzebiusz Goździk, Tadeusz Fijałkowski, Wiesław Kucharek, Mieczysław Staszczak, Tadeusz Zowczak,

2 Liga

Mecze w 2 lidze rozgrywano wg. tabeli 9 biegowej. W trakcie sezonu doszło do połączenia zespołów Budowlanych Lublin i Resovii Rzeszów. Zespół Resovii Rzeszów rozgrywał mecze w Siedlcach.

                                     "GRUPA PÓŁNOC"
                 CZĘS.  GORZ.  KATO.  RESO.  ŚREM   POZN.  GNIE.  PIŁA
CZĘSTOCHOWA      ** **  31-23  -zw1-  -zw1-  -zw1-  38-16  -zw1-  42-11
GORZÓW WLKP      28-25  ** **  45-00  38-16  32-22  35-18  38-15  40-13
KATOWICE         -zw2-  27-27  ** **  -zw1-  32-22  29-22  33-21  -zw1-
RESOVIA          -zw2-  39-22  -zw1-  ** **  24-28  31-21  19-32  -zw1-
ŚREM             21-33  26-27  22-32  -zw1-  ** **  34-20  27-27  34-20
POZNAŃ           12-41  26-28  28-26  22-30  31-23  ** **  36-16  29-21
GNIEZNO          15-38  20-33  29-23  -zw2-  29-24  15-35  ** **  -zw1-
PIŁA             10-44  17-37  -zw2-  -zw2-  -zw2-   9-44  -zw1-  ** **

1 runda 27/5/56: Stal-Start (Stercel-9,Wiśniewski-7,Cichocki-6,Kowalski-6,Flizikowski-5, Pilarczyk-3,Rogal-2 - B.Ciesielski-7,K.Krupa-5,W.Ryczkowski(A.Pogorzelski)-3), Sparta-AMK, Gwardia-Kolejarz, Budowlani-Włókniarz (prawdopodobnie wygrana Włókniarza),
2 runda 10/6/56:
Włókniarz-Stal, Start-Budowlani, Kolejarz-Sparta, AMK-Gwardia 29-22 lub 29-27,
3 runda 17/6/56:
Stal-Kolejarz (Cichocki-9,Stercel-9,Kowalski-8,Wiśniewski-7,Pilarczyk-4, Flizikowski-2,Rogal-1 - Siodła-5,Lis-4,Durczak-3,Pochylski-1), Start-Włókniarz, Gwardia-Sparta, Budowlani-AMK ???,
? runda 1/7/56:
(15/7)Stal-Gwardia (Stercel-9,Cichocki-8,Kowalski-5,Frącewicz-5,Flizikowski-4, Wiśniewski-3,Rogal-1 - Nowacki-5,Gomoliński-5,Olejnik-3,Maik-3,Świątkowski),
4 runda 8/7/56:
Gwardia-Włókniarz, Kolejarz-Resovia, Sparta-Start, Kolejarz-Budowlani, AMK-Stal 27-27 lub 26-27 (Hajok-7,Witeska-7 - Wiśniewski-9,Cichocki-8,Stercel-8,Rogal-2),
? runda 22/7/56:
Resovia-Stal (Migoś-2), Włókniarz-Sparta (prawdopodobnie wygrana Włókniarza), AMK-Kolejarz, Start-Gwardia,
8 runda 29/7/56:
AMK-Sparta, Kolejarz-Gwardia, Start-Stal, Włókniarz-Budowlani,
? runda 12/8/56:
Stal-Sparta (Stercel-9 - Bartoszkiewicz), Włókniarz-Kolejarz 42-11 lub 38-13, AMK-Start, Budowlani Lublin/Resovia Rzeszów-Gwardia,
9 runda 19/8/56:
Stal-Włókniarz (Cichocki-7,Kowalski-6,Flizikowski,Rogal - Miechowski-7, Kacperak-6,Jałowiecki), Budowlani/Resovia-Start, Sparta-Kolejarz, Gwardia-AMK,
? runda 26/8/56:
Resovia-AMK zwycięstwo Resovii lub 26-26,
10 runda 2/9/56:
Kolejarz-Stal 17-37 lub 16-38 (Cichocki-9,Stercel-9,Rogal-8, Flizikowski-5,Frącewicz-4,Migoś-1,Pilarczyk-1), Sparta-Gwardia, AMK-Budowlani/Resovia, Start-Włókniarz,
? runda 9/9/56:
Gwardia-Stal (Stercel-8,Cichocki-8), (8/9 ???)Budowlani/Resovia-Sparta, Włókniarz-AMK, (30/9)Start-Kolejarz,
? runda 23/9/56:
Stal-Resovia (mecz rozegrano w Gnieźnie) (Cichocki-9,Stercel-8, Flizikowski-8,Rogal-7,Frącewicz-4,Migoś-1 - Zowczak-5,Wikliński-5,Piotrowski-2,Trypenbach-2,Kukieła-1, Bibala-1), Sparta-Włókniarz, Gwardia-Start, Kolejarz-AMK,
? runda 7/10/56:
Sparta-Stal 26-27 lub 27-27 (Maćkowiak-8,Bartoszkiewicz-7 - Stercel-8, Rogal-6,Flizikowski-4,Frącewicz-3,Migoś-1,Cichocki-5), Start-AMK, Kolejarz-Włókniarz, Gwardia-Resovia,
? runda 14/10/56:
Stal-AMK walkower 45-00 (w meczu towarzyskim 36-14) (Stercel-8, Cichocki-8,Stercel-8,Frącewicz,Rogal,Flizikowski,Migoś,Kapusta - Zwadło-8,Wieleba,Muszkiciarz,Borkowski, Matalewski,Manowski,Kukuła), Włókniarz-Gwardia 38-16 lub 36-18, Start-Sparta,

Ostateczna kolejność DM 2 Ligi 1956 "Grupa Północ"

1.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA   26   13  0   1   +260 lub +250

--------------------------------------------------
2.  STAL GORZÓW WLKP        23   11  1   2   +158
--------------------------------------------------
3.  AMK KATOWICE            15   7   1   6   +17 lub +8
4.  RESOVIA RZESZÓW         14   7   0   7   -5 lub +11
5.  SPARTA ŚREM             13   6   1   7   -18 lub -18
6.  GWARDIA POZNAŃ          12   6   0   8   -18 lub -22
7.  START GNIEZNO           7    3   1   10  -176
8.  KOLEJARZ PIŁA           2    1   0   13  -218 lub -230


Włókniarz Częstochowa - Zdzisław Jałowiecki, Waldemar Miechowski, Bernard Kacperak,
Stal Gorzów Wlkp - Edward Pilarczyk, Tadeusz Stercel, K.Wiśniewski, Mieczysław Cichocki, A.Kowalski, Jerzy Flizikowski, Bronisław Rogal, Edmund Migoś, Stanisław Frącewicz,
AMK Katowice - Emanuel Hajok(107pkt.), Wieczorek(92pkt.), Witeska(83pkt.), Zwadło(71pkt.),
Resovia Rzeszów - Tadeusz Zowczak, Wikliński, Piotrowski, Trypenbach, Kukieła, Bibala,
Sparta Śrem - Henryk Kaczmarek, Jerzy Bartoszkiewicz,
Gwardia Poznań - Witold Świątkowski, Tadeusz Gomoliński, Franciszek Nowacki, Władysław Zieliński, Kazimierz Olejnik, Zygmunt Garyantosiewicz, Bogdan Maik,
Start Gniezno - Czesław Odrzywolski, Teodor Pogorzelski, Andrzej Pogorzelski(pseudo Władysław Ryczkowski), Bolesław Ciesielski, Kazimierz Krupa,
Kolejarz Piła - Władysław Lis, Jan Lis, Mieczysław Siodła, Jan Kolber, Zdzisław Nowak, Kazimierz Ksycki, Staniszewski, Durczak, Tadeusz Pochylski,

Zespół AMK Nowa Huta rozgrywał mecze w Katowicach (pierwszy mecz) i w Krośnie (pozostałe mecze).

                                     "GRUPA POŁUDNIE"
                 ŚWIĘ.  OSTR.  RZES.  LUBL.  KATO.  CZEL.  WROC.  NHUT.
ŚWIĘTOCHŁOWICE   ** **  27-25  33-21  27-27  40-14  35-18  33-19  42-12
OSTRÓW WLKP     
26-27  ** **  28-25  34-18  30-22  39-15  36-18  40-14
RZESZÓW          
31-23  23-31  ** **  30-24  39-15  42-12  41-13  42-12
LUBLIN           
25-28  00-45  20-33  ** **  31-23  36-18  36-17  41-13
KATOWICE         19-33  23-30  24-29  31-23  ** **  29-23  30-24  34-20
CZELADŹ          17-35  00-40  21-32  18-33  34-19  ** **  26-26  -zw1-
WROCŁAW          13-40  21-31  17-37  24-30  21-33  -zw1-  ** **  21-32
NOWA HUTA        17-36  19-33  16-37  16-38  -zw2-  -zw2-  26-26  ** **

1 runda 20/5/56: Ostrovia-Ślęza, Stal Rz.-Stal Ś., Górnik-LPŻ (Herman-6,Czerny-5,Czerny-3 - Próchniak-9(3,3,3),Stawecki-8,Isztok-8,Kempa-6,Drabik-1,Wanic-1), Gwardia-AMK (Spyra-9,Nawrocki-9, P.Waloszek-6,Sobas-5,Manowski-4,Wiśniewski-1 - Stach-6,Żywioł-5),
2 runda 10/6/56:
LPŻ-Stal Rz. (Stawecki-6,Próchniak-6,Isztok-4,Waniec-3,Kosior-1 - Nazimek-8,Christiani-8,Bistroń-5,Kościelak-4,S.Różański-4), Stal Ś.-Górnik, AMK-Ostrovia (mecz rozegrano w Katowicach), Ślęza-Gwardia,
3 runda 17/6/56:
Ostrovia-LPŻ, Gwardia-Stal Ś., AMK-Ślęza, Stal Rz.-Górnik,
4 runda 24/6/56:
LPŻ-Ślęza (Stawecki-9(3,3,3),Próchniak-9(3,3,3),Kępa-8,Isztok-4,Kosior-3, Wanic-3 - Słaboń-7,Zygmuntowski-3,Ożdżyński-3,Szymański-2,Ślusar-2,Czopek-0,Halas-0), Górnik-Ostrovia 0-40 walkower, (7/10)AMK-Stal Ś., Gwardia-Stal Rz.,
5 runda 8/7/56:
LPŻ-Stal Ś., Ostrovia-Gwardia, AMK-Stal Rz., Ślęza-Górnik,
6 runda 15/7/56:
Gwardia-LPŻ, Stal Ś.-Ostrovia, Górnik-AMK, Stal Ś.-Ślęza,
7 runda 29/7/56:
Ostrovia-Stal Rz., LPŻ-AMK, Gwardia-Górnik, Ślęza-Stal Ś. 19-33 lub 13-40,
8 runda 12/8/56:
LPŻ-Górnik (Stawecki-9(3,3,3),Próchniak-9(3,3,3),Isztok-7,Kępa-7(3,1,3), Kosior-3(1,1,1),Czarski-1 - Herman-6,Szczechla-5,Gracjalny-4,Machura-2,Krystkowiak-1), Stal Ś.-Stal Rz., AMK-Gwardia (Waloszek-9(3,3,3),Manowski - Nazimek), Ślęza-Ostrovia,
9 runda 19/8/56:
(7/10)Stal Rz.-LPŻ, Górnik-Stal Ś., Ostrovia-AMK, Gwardia-Ślęza,
10 runda 26/8/56:
Górnik-Stal Rz. (Bistroń-9), LPŻ-Ostrovia 00-45, Stal Ś.-Gwardia, Ślęza-AMK,
11 runda 2/9/56:
Ślęza-LPŻ 24-30 (Stawecki-9(3,3,3),Próchniak-8,Kępa-8,Isztok-4,Kosior-1), Stal Ś.-AMK, Ostrovia-Górnik, (30/9)Stal Rz.-Gwardia,
12 runda 9/9/56:
Stal Ś.-LPŻ, Gwardia-Ostrovia, Stal Rz.-AMK, Górnik-Ślęza,
13 runda 16/9/56:
Ostrovia-Stal Ś., LPŻ-Gwardia, AMK-Górnik, Ślęza-Stal Rz.,
14 runda 23/9/56:
Stal Rz.-Ostrovia, AMK-LPŻ (mecz rozegrano w Krośnie) 16-38 lub 13-41, Górnik-Gwardia, Ślęza-Stal Ś.,

Ostateczna kolejność DM 2 Ligi 1956 "Grupa Południe"

1.  STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE     25   12  1   1   +149 lub +194

--------------------------------------------------
2.  OSTROVIA OSTRÓW WLKP    24   12  0   2   +175 lub +219
3.  STAL RZESZÓW            22   11  0   3   +160 lub +172
4.  LPŻ LUBLIN              15   7   1   6   +72 lub +34
5.  GWARDIA KATOWICE        12   6   0   8   -50 lub -63
--------------------------------------------------
6.  GÓRNIK CZELADŹ          6    3   0   11  -118 lub -137
7.  ŚLĘZA II WROCŁAW        5    2   1   11  -196 lub -190
8.  AMK NOWA HUTA           3    1   1   12  -192


Stal Świętochłowice - Stanisław Rurarz, Lotar Dudek, Franciszek Hudała, Wacław Andrzejewski, Daniel Baron, Turocha, Marian Wieleba,
Ostrovia Ostrów Wlkp - Kazimierz Bentke, Marian Jankowski (+28.9.1956), Piotr Poprawa, Kazimierz Kurek, Bolesław Pupper, Władysław Grabowski, Zygmunt Stefański,
Stal Rzeszów - Eugeniusz Nazimek, Józef Christiani, Jan Różański, Albin Tomczyszyn, Janusz Kościelak, Tadeusz Fedko, Władysław Bistroń, Stanisław Różański, Romuald Iżewski, Andrzej Kielar, Kukuła,
LPŻ Lublin - Leszek Próchniak, Marian Stawecki, Bronisław Isztok, Leszek Kokalski, Stefan Kępa, Jerzy Brendler, Wanic, Aleksander Kosior, Andrzej Grudzień, Drabik, Czarski,
Gwardia Katowice - Paweł Waloszek, Wiktor Waloszek, Manowski, Sobas, Marian Wieleba ???, Ogrodnik, Gościak, Zalewa, Alfred Spyra, Robert Nawrocki, Wiśniewski,
Górnik Czeladź - Józef Herman, Stanisław Czerny, Michał Czerny, Waldemar Szczechla, Bonifacy Gracjalny, Dominik Gracjalny, Janik, Tomaszewski, Kocot, Julian Machura, Mirosław Koleda, Lech Krystkowiak,
Ślęza II Wrocław - Sałabun, Albrzymowski, Szymański, Śluzar(Ślusar), Kałuża, Zygmuntowski, Talasz(Halas), Ożdżyński, Czopek, Adolf Słaboń,
AMK Nowa Huta - Zdzisław Zachara, Bohdan Jaroszewicz, Mieczysław Nosek, Adam Stach, Maik ???, Gawlik, Zawadzki, Norbert Waloszek


Individual Polish Championship


12. Finał IMP - Rzeszów 5/8/, Leszno 19/8/, Bydgoszcz 4/11/1956


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
2.     Edward Kupczyński           Ślęza Wrocław
3.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik


Tournaments


Testmecz   P O L S K A   -   REPREZENTACJA 2 LIGI

Bydgoszcz 31/3/1956             37  -  32

Ćwierćfinał Kontynentalny Indywidualnych Mistrzostw Świata - Warszawa 29/4/1956


1.     Florian Kapała              Polska
2.     Edward Kupczyński           Polska
3.     Janusz Suchecki             Polska

Turniej Indywidualny - Wrocław 29/4/1956
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Marian Jankowski            Ostrovia Ostrów Wlkp (10 pkt.)
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Gorzów Wlkp 22/4/1956 testmecz STAL GORZÓW WLKP - ŚLĘZA WROCŁAW         31  -  22
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Stercel-8, Cichocki-8, Kowalski-7, Flizikowski-3, Wiśniewski-3, Pilarczyk-1, Rogal-1 -
Pociejkowicz-9, Teodorowicz-5, Chwilczyński-4, Kosierb-3, Szymański-1 sędzia: Uniecki

Łódź 20/5/1956 testmecz TRAMWAJARZ ŁÓDŹ - CWKS WARSZAWA                 14  -  40
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

M.Kaiser

Gorzów Wlkp 20/5/1956 testmecz STAL GORZÓW WLKP - GWARDIA BYDGOSZCZ     18  -  33
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Pilarczyk-5, Wiśniewski-4, Flizikowski-3, Rogal-3, Frącewicz-3 -
Malinowski-9, R.Świtała-7, N.Świtała-7, Połukard-6, Bonin-2, Chałupczak-2 sędzia: Uniecki

Testmecze międzypaństwowe   P O L S K A   -   D A N I A


Rybnik 27/5/1956                47  -  25 (Górnik Rybnik-Dania)
Warszawa 30/5/1956              49  -  23 (Warszawa-Kopenhaga)

Bydgoszcz 27/5/1956 testmecz POLONIA BYDGOSZCZ - TRAMWAJARZ ŁÓDŹ        45  -  27
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

R.Świtała-11, N.Świtała-10 - Wróżyński-10, Krakowiak-7

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Ostrów Wlkp 28/5/1956


1.     Andrzej Krzesiński          CWKS Warszawa (11 pkt.)
2.     Kazimierz Bentke            Ostrovia Ostrów Wlkp (11 pkt.)
3.     Marian Kaiser               CWKS Warszawa (10 pkt.)

4.     Nel Kristensen              Dania (9 pkt.)
5.     Erik Kostablo               Dania (6 pkt.)
6.     Erik Wincentz               Dania (6 pkt.)
7.     ?.Soerensen                 Dania (5 pkt.)
8.     Kazimierz Kurek             Ostrovia Ostrów Wlkp (5 pkt.)
9.     Aksel Muller                Dania (3 pkt.)
10.    Svan Nilssen                Dania (3 pkt.)
11.    Ejvind Peterssen            Dania (3 pkt.)
12.    Bolesław Pupper             Ostrovia Ostrów Wlkp (1 pkt.)
13.    Marian Jankowski            Ostrovia Ostrów Wlkp (0 pkt.)

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów z czeską RUDA HVEZDA PRAHA


Bydgoszcz 24/6/1956             48  -  42 (Gwardia Bydgoszcz-Ruda Hvezda)
Poznań 27/6/1956                33  -  38 (Gwardia Poznań-Ruda Hvezda)
(R.Świtała-11, N.Świtała-9, Gomoliński-4, Połukard-3, Nowacki-3, Zieliński-2, Olejnik-1 -
Kysilka-9, Havelka-9, Vidrma-7, Janicek-7, Mahac-3, Uher-2)

Katowice 1/7/1956               42  -  30 (Gwardia Katowice-Ruda Hvezda)
(Malinowski-12, Spyra-11, Bonin-11, P.Waloszek-4, Sobas-3, Mielczarski-1 -
Janicek-8, Mahac-7, Havelka-5, Uher-5, Kysilka-4, Smacher-1)

Testmecze międzypaństwowe   P O L S K A   -   S Z W E C J A


Wrocław 21/6/1956             62,5  -  40,5 (PZMot-SVEMO)
Warszawa 24/6/1956              56  -  52 (PZMot-SVEMO)

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów ze szwecką Getingarna/Indianerna


Rawicz 8/7/1956                 32  -  40 (Kolejarz Rawicz-Getingarna/Indianerna)
(Wacław Wechman-10, Rajmund Świtała-7, Marian Spychała-6, Henryk Ignasiak-4, Jerzy Błoch-4, Henryk Cieślawski-1 -
Joel Jansson-9, Goran Norlen-6, Per Sjöholm-6, Olle Heyman-5, Curt Fredlund-2)

Częstochowa 10/7/1956           26  -  46 (Włókniarz Częstochowa-Getingarna/Indianerna)
(Jerzy Błoch-7, Jan Malinowski-6, Julian Kuciak-5, Zdzisław Jałowiecki-5 -
Olle Heyman-11, Joel Jansson-9, Lars Peterssen-8)

Warszawa 12/7/1956              25  -  47 (Warszawa-Getingarna/Indianerna)
(Janusz Suchecki-9 - Joel Jansson-12, Goran Norlen-10, Lars Petersson-9)

Łódź 19/7/1956                  34  -  38 (Tramwajarz Łódź-Sztokholm)
(Edward Kupczyński-12(3,3,3,3), Włodzimierz Szwendrowski-11)

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Rybnik 15/7/1956
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik (12(3,3,3,3) pkt.)
2.     Joachim Maj                 Górnik Rybnik (11 pkt.)
3.     Alf Jansson                 Szwecja (9 pkt.)

4.     Józef Wieczorek             Górnik Rybnik (7 pkt.)
5.     Arne Karlsson               Szwecja (6 pkt.)
6.     Olle Andersson              Szwecja (6 pkt.)
7.     Thorsten Karlsson           Szwecja (5 pkt.)
8.     Bogdan Berliński            Górnik Rybnik (5 pkt.)
9.     Stanisław Rurarz            Stal Świętochłowice (5 pkt.)
10.    Marian Philipp              Górnik Rybnik (5 pkt.)
11.    Bengt Brannefors            Szwecja (3 pkt.)
12.    Lucjan Siemek               Górnik Rybnik (3 pkt.)
13.    Jan Błąkała                 Górnik Rybnik (2 pkt.)

"Puchar Przewodniczącego WRN" - Wrocław 16/7/1956


1.     Edward Kupczyński           Ślęza Wrocław
2.     Ulf Eriksson                Szwecja
3.     Rune Sörmander              Szwecja

"Puchar Przewodniczącego GKKFiT" - Warszawa 22/7/1956


1.     Ulf Ericsson                Szwecja
2.     Włodzimierz Szwendrowski    Tramwajarz Łódź
3.     Edward Kupczyński           Ślęza Wrocław

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Leszno 22/7/1956


1.     Allan Nilsson               Szwecja (12 pkt.)
2.     Henryk Żyto                 Unia Leszno (10 pkt.)
3.     ? Johansson                 Szwecja

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Bydgoszcz 24/7/1956


1.     Edward Kupczyński           Ślęza Wrocław
2.     Jan Malinowski              Gwardia Bydgoszcz
3.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz

6. Memoriał Alfreda Smoczyka - Leszno 19/8/1956


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
2.     Stanisław Tkocz             Górnik Rybnik
3.     Edward Kupczyński           Ślęza Wrocław

Testmecze międzypaństwowe   P O L S K A   -   N O R W E G I A


Wrocław 30/9/1956               68  -  40
Rybnik 3/10/1956                67  -  41 lub 64  -  41
Warszawa 5/10/1956              42  -  29 (Warszawa-Oslo)

Testmecze międzypaństwowe   Reprezentacja Ligi   -   English Tourism Team


Wrocław 10/10/1956              38  -  34
Warszawa 12/10/1956             53  -  19

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Bydgoszcz 14/10/1956


1.     Rajmund Świtała             Gwardia Bydgoszcz
2.     Jan Malinowski              Gwardia Bydgoszcz
3.     Kazimierz Bentke            Ostrovia Ostrów Wlkp

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Rzeszów 14/10/1956


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
2.     Eugeniusz Nazimek           Stal Rzeszów
3.     Arthur Wright               Wielka Brytania

Testmecz międzypaństwowy   P O L S K A   -   A U S T R I A


Warszawa 16/10/1956             72  -  26
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Florian Kapała-16, Edward Kupczyński, Tadeusz Teodorowicz, Włodzimierz Szwendrowski, Janusz Suchecki, Stanisław Tkocz, Marian Kaiser - Josef Kamper, Fritz Dirtl, Valentin Unterkofler, Heinz Sidlo, Erich Sidlo, Franz Schenk)

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów z czeską RUDA HVEZDA PRAHA
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


Katowice 14/10/1956             47  -  24 (Śląsk-Ruda Hvezda)
(J.Maj-9, Wieczorek-9, P.Waloszek-9, Witeska-8, Hajok-6, Hudała-4, Nawrocki-2 -
Janicek-6, Kysilka-5, Havelka-4, Uher-4, Mahac-3, Vidrma-2)

Czeladź 17/10/1956              23  -  31 (Górnik-Ruda Hvezda)
(Kolenda-5, M.Czerny-4, Gracjalny-3, Hermann-3, S.Czerny-3, Maj-3, Szechla-2 -
Kysilka-9, Havelka-6, Janicek-5, Uher-5, Mahac-3, Vidrma-3)

Ostrów Wlkp 18/10/1956          38  -  34 (Ostrovia-Ruda Hvezda)
(Bentke-12(3,3,3,3),Biela-?(3,3,3),Kurek-?(3,3) - Havelka-7,Uher-7)

"Rewia Asów" - Rybnik 20/10/1956
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz   11 pkt. (2,3,3,3)
2.     Jan Malinowski              Gwardia Bydgoszcz   10 pkt. (3,3,1,3)
3.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz   9 pkt. (3,3,2,1)

4.     Andrzej Krzesiński          CWKS Warszawa   9 pkt. (3,2,2,2)
5.     Janusz Suchecki             Budowlani Warszawa   8 pkt.
6.     Marian Kaiser               CWKS Warszawa   7 pkt.
7.     Marian Philipp              Górnik Rybnik   7 pkt.
8.     Józef Wieczorek             Górnik Rybnik   6 pkt.
9.     Stanisław Rurarz            Stal Świętochłowice   4 pkt.
10.    Joachim Maj                 Górnik Rybnik   3 pkt.
11.    Emanuel Hajok               AMK Katowice   2 pkt.
12.    Paweł Waloszek              Gwardia Katowice   2 pkt.
13.    Zygmunt Kuchta              Górnik Rybnik   1 pkt.

"Puchar Rady Zrzeszenia Kolejarz" - Poznań 21/10/1956


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Częstochowa 21/10/1956 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - GÓRNIK RYBNIK   29  -  43

Turniej Indywidualny - Czeladź 24/10/1956
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stanisław Kaiser            CWKS Warszawa (10 pkt.)
2.     Zwadło                      AMK Katowice (10 pkt.)
3.     Wieczorek                   AMK Katowice (10 pkt.)

Turniej Indywidualny o Puchar Ministra Kolei - Rawicz 24/10/1956
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (12 pkt.)
2.     Marian Kaiser               CWKS Warszawa (11 pkt.)
3.     Rajmund Świtała             Gwardia Bydgoszcz (10 pkt.)

4.     Kazimierz Bentke            Ostrovia Ostrów Wlkp (9 pkt.)
5.     Marian Spychała             Kolejarz Rawicz (6 pkt.)
6.     Marian Philipp              Górnik Rybnik (6 pkt.)

Łódź 24/10/1956 testmecz TRAMWAJARZ ŁÓDŹ - GWARDIA BYDGOSZCZ            39  -  31
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów ze szwecką Monakerna Sztokholm


Bydgoszcz 28/10/1956            34  -  38 (Gwardia Bydgoszcz-Monakerna Sztokholm)
Wrocław 29/10/1956              28  -  23 (Ślęza Wrocław-Monakerna Sztokholm)
Wrocław 31/10/1956              34  -  38 (Ślęza Wrocław-Monakerna Sztokholm)
(Olle Nygren-8(2,3,3),Bertil Carlsson-5(3,?,?),Bernt Nilsson-9(3,3,3),Birger Forsberg-6,Olle Heymann-5, Kjell Varenius-5 -
Edward Kupczyński-7,Tadeusz Chwilczyński-4,Mieczysław Połukard-10,Alojzy Frach-3,Tadeusz Teodorowicz-7, Konstanty Pociejkowicz-1,Jerzy Błoch-2)

Międzynarodowy turniej indywidualny o "Srebrny Puchar Ostrowa Wlkp" - Ostrów Wlkp 30/10/1956
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (12 pkt.)
2.     Olle Nygren                 Szwecja (11 pkt.)
3.     Birger Forsberg             Szwecja (9 pkt.)

4.     Andrzej Krzesiński          CWKS Warszawa (9 pkt.)
5.     Marian Kaiser               CWKS Warszawa (7 pkt.)
6.     Kazimierz Bentke            Ostrovia Ostrów Wlkp (6 pkt.)
7.     Bertil Carlsson             Szwecja (6 pkt.)
8.     Bernt Nilsson               Szwecja (5 pkt.)
9.     Olle Heymann                Szwecja
10.    Marian Spychała             Kolejarz Rawicz
11.    Kjell Varenius              Szwecja
12.    ?                           Szwecja
13.    Kazimierz Kurek             Ostrovia Ostrów Wlkp

6. Criterium Asów - Bydgoszcz 4/11/1956


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
2.     Mieczysław Połukard         Gwardia Bydgoszcz
3.     Tadeusz Teodorowicz         Ślęza Wrocław

Turniej Par 30-lecie Tramwajarza - Łódź 11/11/1956


1.     Andrzej Krzesiński - Marian Kaiser            CWKS Warszawa (18 pkt.)
2.     Tadeusz Fijałkowski - Janusz Suchecki         Budowlani Warszawa
3.     Eugeniusz Wróżyński - Paweł Mirowski          Tramwajarz Łódź


1955     INDEX     1957