DMP DM2L DM3L IMP Turnieje


W tym roku odeszli do wieczności...

Stanisław Kowalski
(ur.13-10-1934 zm.26-9-1955) - wypadek motocyklowy na drodze


Team Championship


1 Liga

Po sezonie 1954 zlikwidowano zrzeszenia i centralne sekcje, mecze rozgrywano na takich samych zasadach jak w sezonie 1954. Kluby podzielono na dwie ligi - sześć pierwszych utworzyło 1 ligę, ostatnie cztery utworzyły 2 ligę, do której akces zgłaszały Ostrovia Ostrów Wlkp, Gwardia Poznań, LPŻ Lublin, Kolejarz Siedlce, oraz Stal Gorzów Wlkp i Stal Rzeszów. Ostatecznie obie Stale i Klub z Ostrowa Wlkp uzupełniły grono drugoligowców.

                 BYDG.  RAWI.  WROC.  BUDO.  LESZ.  CWKS
BYDGOSZCZ        ** **  33-19  34-19  28-25  31-23  39-15
RAWICZ           30-24  ** **  29-24  34-20  33-20  39-15
WROCŁAW          21-32  30-23  ** **  34-18  33-20  32-21
BUDOWLANI W-wa   24-30  28-26  36-18  ** **  28-26  35-18
LESZNO           24-30  20-33  25-28  27-27  ** **  32-22
CWKS W-wa        10-41  18-34  17-37  21-29  25-28  ** **

1 runda 22/5/55: Unia-Kolejarz 20-34 lub 20-33 (S.Kowalski-7,Krzesiński-6,Olejniczak-5 - Jankowski-8,Spychała-7,Ignasiak-7), CWKS-Gwardia (M.Kaiser-4,Orwat-4 - Raniszewski-9(3,3,3), N.Świtała-9(3,3,3)) (mecz rozegrano we Wrocławiu), (21/5)Budowlani-Sparta ((9)Suchecki,(10)Goździk, (11)T.Fijałakowski-9(3,3,3),(12)Kucharski,(13)Staszczak,(14)Zenderowski,(15)Kulik,(16)Piotrowski - (1)Wielgosz,(2)Frach,(3)Błoch,(4)Zygmuntowski,(5)Pociejkowicz,(6)Teodorowicz,(7)Szypliński),
2 runda 29/5/55:
Gwardia-Kolejarz (Kapała-8(3,3,2)), Sparta-Unia ((9)Teodorowicz-9(3,3,3),Pociejkowicz-2,Kupczyński-8,(12)Wielgosz-4(?,u,?),Frach-4,(13?14)Błoch-6 - Olejniczak-7,(2)Ciesielski-1(?,ust,?),S.Kowalski-7,Bartoszkiewicz,(5)Cichocki-5,(6)Żyto), Budowlani-CWKS (J.Suchecki-9(3,3,3),Zenderowski-8,Fijałkowski-5,Goździk-5,Stawczyk-5,Kucharek-3 - M.Kaiser-6,Orwat-6, Bentke-6),
3 runda 5/6/55:
Sparta-Gwardia (Kupczyński-8,Teodorowicz-4,Pociejkowicz - Połukard-6(d,3,3),Bonin,Raniszewski,Kurek,N.Świtała-9(3,3,3),R.Świtała-4), Kolejarz-CWKS, Budowlani-Unia,
4 runda 9/6/55 (Boże Ciało):
Budowlani-Gwardia (Raniszewski-9(3,3,3),Połukard-7,J.Malinowski-6, N.Świtała-5,R.Świtała-2,Bonin-1,Kurek-1 - Suchecki-8,Fijałkowski-7,Zenderowski-6,Goździk-3), Unia-CWKS (S.Kowalski-9(3,3,3),Krzesiński-8,Olejniczak-7,Cichocki-6,Ciesielski-1,Bartoszkiewicz-1 - Bentke-5,M.Kaiser-5,Orwat-5,Kuchta-4,Sander-2,Mirowski-1), Kolejarz-Sparta (Kapała-9(3,3,3),Ignasiak-6,Spychała-5,Cieślawski-5,Wechmann-4 - Teodorowicz-7,Kupczyński-6,Wielgosz-6, Błoch-3,Frach-1,Pociejkowicz-1),
5 runda 12/6/55:
Unia-Budowlani 27-27 lub 28-26 (Kowalski-9(3,3,3),Olejniczak-7, Krzesiński-6,Cichocki-5,Ciesielski-1 - Suchecki-7,Zenderowski-6,Fijałkowski-4,Goździk-4,Kucharek-3, Szostak-2), CWKS-Kolejarz (M.Kaiser-6,Bentke-6 - Kapała-9(3,3,3),Ignasiak-8,Wechman-6,Spychała-6), Gwardia-Sparta (Połukard-8,N.Świtała-8,Malinowski-7 - Frach-6,Błoch-4),
6 runda 3/7/55:
Kolejarz-Unia, Gwardia-CWKS, Sparta-Budowlani (Pociejkowicz-8,Kupczyński, Błoch - Suchecki,Zenderowski,Fijałkowski),
7 runda 10/7/55:
Kolejarz-Gwardia, (28/8)Unia-Sparta (Krzesiński-9(3,3,3),Kowalski-7, Olejniczak-5,Glapiak-3,Cichocki-1 - Kupczyński-8,Pociejkowicz-7,Teodorowicz-7,Wielgosz-2,Frach-2,Błoch-2), (12/7)CWKS-Budowlani,
8 runda 4/9/55:
Kolejarz-Budowlani (Kapała-?), CWKS-Sparta 17-37 lub 19-37 ((9)M.Kaiser-(2,?,?),(11)Sander-(?,?,d),Bentke - (1)Teodorowicz-9(3,3,3),Kupczyński-9(3,3,3), (3)Błoch,Wielgosz,Frach,Pociejkowicz, tor Budowlanych), Gwardia-Unia,
9 runda 18/9/55:
Sparta-Kolejarz 30-23 lub 31-23 ((9)Kupczyński-8,(10)Wielgosz-3, (11)Pociejkowicz-3,(12)Błoch-3,(13)Frach-8(?,?,3),(14)Teodorowicz-6(?,?,1)) - (1)Cieślawski-3(?,?,0), (2)Spychała-6(?,?,2),(3)Kapała-8(3,3,2),(4)Jankowski-1,(5)Siekalski-3,(6)Szulczewski-2), CWKS-Unia (mecz rozegrano w Lublinie), Gwardia-Budowlani ((9)R.Świtała-8,(10)N.Świtała-6,Połukard-9(3,3,3), Malinowski-4 - Fijałkowski-5,Kucharek-5,Goździk-3,Staszczak-2,(5)Suchecki-2,(6)Zenderowski-5),
10 runda 25/9/55:
Unia-Gwardia ((9)Olejniczak-(?,?,3),(10)Żyto-razem 8, (11)Krzesiński-9(3,3,3),(12)Cichocki-2,(13)Szypliński,(14)Bartoszkiewicz-razem 5 - (1)R.Świtała,(2)N.Świtała-razem 12,(3)Raniszewski-(?,?,2),(4)Malinowski-razem 7,(5)Bonin,(6)Połukard-razem 11, sędzia: Władysław Pietrzak, S.Kowalski,Glapiak i Kuśnierek wycofali się ze startów na żużlu, mecz rozegrano w Lesznie???), Budowlani-Kolejarz (Suchecki,Zenderowski-razem 12,Fijałkowski, Goździk-razem 9,Staszczak,Kucharek-razem 7 - Siekalski,Jankowski-razem 10,Kapała-9(3,3,3),Szulczewski-0, Spychała,Cieślawski-razem 7), Sparta-CWKS ((9)Teodorowicz-8(2,3,3),(10)Błoch-4(0,?,?), (11)Kupczyński-8(3,2,3),(12)Wielgosz-1,(13)Frach-8(3,3,2),(14)Pociejkowicz-3,(15)Zygmuntowski,(16)Halaś - (1)Kaiser-9(3,3,3),(2)Waliński-3(1,?,?),()Bentke,()Jeżewski-razem 4,()Kuchta,()Sander-razem 5)

Ostateczna kolejność DMP 1955

1.  GWARDIA BYDGOSZCZ       18   9   0   1   +112
2.  KOLEJARZ RAWICZ         14   7   0   3   +68
3.  SPARTA WROCŁAW          12   6   0   4   +21

4.  BUDOWLANI WARSZAWA      11   5   1   4   +8
5.  UNIA LESZNO             5    2   1   7   -45
6.  CWKS WARSZAWA           0    0   0   10  -164


Gwardia Bydgoszcz - Bolesław Bonin, Zbigniew Raniszewski, Mieczysław Połukard, Norbert Świtała, Rajmund Świtała, Jan Malinowski, Antoni Kowalski, Kazimierz Kurek, Feliks Błajda,
Kolejarz Rawicz - Florian Kapała, Marian Spychała, Marian Jankowski, Henryk Ignasiak, Wacław Wechmann, Franciszek Cieślawski,
Sparta Wrocław - Edward Kupczyński, Tadeusz Teodorowicz, Roman Wielgosz, Jerzy Błoch, Alojzy Frach, Palaciszkiewicz???, trener: Bronisław Ratajczyk
Budowlani Warszawa - Tadeusz Fijałkowski, Eugeniusz Zenderowski, Janusz Suchecki, Eugeniusz Goździk, Wacław Kucharek, Mieczysław Staszczak,
Unia Leszno - Józef Olejniczak, Andrzej Krzesiński, Mieczysław Cichocki, Andrzej Bartoszkiewicz, Stanisław Kowalski, Henryk Żyto, Ciesielski,
CWKS Warszawa - Marian Kaiser, Kazimierz Bentke, Eugeniusz Wróżyński, Paweł Mirowski, Zbigniew Sander, Zdzisław Waliński, Zygmunt Kuchta, Włodzimierz Sumiński, Marian Kwarciński, Jankowski, Władysław Orwat,

2 Liga

                 RYBN.  ŁÓDŹ   CZĘS.  RZES.  ŚWIĘ.  OSTR.  GORZ.
RYBNIK           ** **  35-19  37-16  29-22  41-9   44-10  38-15
ŁÓDŹ             30-23  ** **  29-23  32-22  39-14  36-15  -zw1-
CZĘSTOCHOWA      27-26  35-19  ** **  26-25  32-20  -zw1-  40-13
RZESZÓW          26-28  26-28  31-23  ** **  29-24  38-16  38-16
ŚWIĘTOCHŁOWICE   19-34  16-37  -zw2-  27-26  ** **  -zw1-  33-20
OSTRÓW WLKP      16-38  -zw2-  10-44  26-28  24-29  ** **  31-19
GORZÓW WLKP      14-39  21-32  18-36  23-31  28-24  21-29  ** **


1 runda 22/5/55:
Sparta-Górnik, Stal Ś.-Stal Rz., (2/10)Stal G.-Włókniarz (Stercel-7, S.Kaiser-5,Rogal-3,Wiśniewski-2,E.Pilarczyk-1 - Miechowski-9(3,3,3),Kacperak-9(3,3,3),Kuciak-8,Kwoczała-5, Jałowiecki-4,Kołodziejski-1) (22/5 tor w Gorzowie nie był gotowy do jazdy),
2 runda 29/5/55:
Stal Rz.-Sparta 25,5-27,5, Górnik-Stal Ś., Stal G.-Kolejarz (Wiśniewski-8),
3 runda 5/6/55:
Stal Rz.-Górnik, Stal Ś.-Stal G., Kolejarz-Włókniarz,
4 runda 9/6/55 (Boże Ciało):
Górnik-Stal G. (J.Maj-14), Sparta-Włókniarz, Kolejarz-Stal Ś. 24-29 lub 24-28 (mecz rozegrano prawdopodobnie w Poznaniu),
5 runda 12/6/55:
Stal Rz.-Kolejarz, Włókniarz-Górnik (Kacperak-9(3,3,3)), Stal G.-Sparta (Stercel-?,S.Kaiser-? - Szwendrowski-?,Krakowiak-?),
6 runda 19/6/55:
(3/7)Stal G.-Stal Rz. (Wiśniewski-?,Stercel-?,S.Kaiser-? - Nazimek-?), (3/7)Stal Ś.-Włókniarz (prawdopodobnie wygrana Włókniarza 18 punktami), (3/7)Kolejarz-Sparta (prawdopodobnie wygrana Sparty 20 punktami),
7 runda 10/7/55:
Włókniarz-Stal Rz. 27-25 lub 26-25, Górnik-Kolejarz (J.Maj-9(3,3,3), Wieczorek-8,S.Tkocz-8,Spyra-7,Dziura-7,Siemek-3,Błąkała-2 - Pawlak,Tomczyszyn), Sparta-Stal Ś. (Szwendrowski-9(3,3,3)),
8 runda 17/7/55:
(24/7)Stal Rz.-Stal Ś. 29-24 lub 31-22, (24/7)Górnik-Sparta (Wieczorek-9(3,3,3)),J.Maj-8,S.Tkocz-6,Spyra-5,Siemek-4,Dziura-3 - Krakowiak-7,Wróżyński-4,Kołeczek-4, Szwendrowski-3,Stawecki-1), Włókniarz-Stal G.,
9 runda 31/7/55:
Sparta-Stal Rz., (17/7)Stal Ś.-Górnik (Wieczorek-9(3,3,3),J.Maj-9(3,3,3)), Kolejarz-Stal G.,
10 runda 14/8/55:
Górnik-Stal Rz., Stal G.-Stal Ś (Stercel-9,Wiśniewski-9,S.Kaiser-8, Pernalski-1,Rogal-1 - Rurarz-7,Baron-6,Andrzejewski-4,Hudała-4,Puper-2,Staneczko-1), Włókniarz-Kolejarz (prawdopodobnie wygrana Włókniarza 12 punktami),
11 runda 28/8/55:
Stal G.-Górnik (Wiśniewski-?,S.Kaiser-?,Stercel-?, Flizikowski-? - Philipp-?,Dziura-?,J.Maj-?,Wieczorek-?), Włókniarz-Sparta (Miechowski-7,Kołodziejski-6, Idzikowski-5,Jałowiecki-5,Kacperak-5,Kuciak-5,Soida???-2- Szwendrowski-9(3,3,3)), (?/?)Stal Ś.-Kolejarz (prawdopodobnie wygrana Stali 11 punktami),
12 runda 18/9/55:
Kolejarz-Stal Rz., Sparta-Stal G. (prawdopodobnie wygrana Sparty 25 punktami), Górnik-Włókniarz,
13 runda 25/9/55:
Stal Rz.-Stal G., Włókniarz-Stal Ś., Sparta-Kolejarz,
14 runda 9/10/55:
Stal Rz.-Włókniarz, Stal Ś.-Sparta 16-37 lub 17-36, Kolejarz-Górnik,

Ostateczna kolejność DM 2 Ligi 1955

1.  GÓRNIK RYBNIK             20   10  0   2   +189
2.  SPARTA ŁÓDŹ               20   10  0   2   +116

----------------------------------------------------
3.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA     18   9   0   3   +104
4.  STAL RZESZÓW              12   6   0   6   +44
5.  STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE       8    4   0   8   -102
6.  KOLEJARZ-STAL OSTRÓW WLKP 4    2   0   10  -163
7.  STAL GORZÓW WLKP          2    1   0   11  -188


Górnik Rybnik - Paweł Dziura, Alfred Spyra, Joachim Maj, Józef Wieczorek, Stanisław Tkocz, Stanisław Siemek, Marian Philipp, Jan Błąkała, Tomaszewski,
Sparta Łódź - Marian Stawecki, Eugeniusz Wróżyński, Włodzimierz Szwendrowski, Jan Krakowiak, Mieczysław Kosierb, Jerzy Sałabun, Candrowicz, Jan Strzelecki, Krejdowicz
Włókniarz Częstochowa - Julian Kuciak, Waldemar Miechowski, Bernard Kacperak, Zdzisław Jałowiecki, Jerzy Brendler, Stefan Kwoczała, Bronisław Idzikowski, Wiesław Kołodziejski,
Stal Rzeszów - Eugeniusz Nazimek, Józef Christiani, Romuald Iżewski, Tadeusz Fedko, Władysław Bistroń, Stanisław Różański, Jan Różański, Stanisław Pączek, Marian Trałka, Deręgowski
Stal Świętochłowice - Stanisław Rurarz, Franciszek Hudała, Wacław Andrzejewski, Daniel Baron, Zygfryd Makuła, Robert Nawrocki, Roman Staneczko, Paweł Waloszek, Jan Bański, Bolesław Puper,
Kolejarz Ostrów Wlkp - Piotr Poprawa, Albin Tomczyszyn, Ryszard Pawlak, Marian Koleda, Zdzisław Biela, Władysław Grabowski, Tadeusz Bosiacki, Zygmunt Stefański,
Stal Gorzów Wlkp - Tadeusz Stercel, Stanisław Kaiser, Kazimierz Wiśniewski, Jerzy Flizikowski, Bronisław Rogal, Edward Pilarczyk, Marian Zadoń, Kazimierz Juzala, Bolesław Pernalski,

3 Liga

Rozgrywki te tworzyła tylko Poznańska Liga Okręgowa. Drużynę stanowiło trzech zawodników plus rezerwowy. Mecz składał się z 9 biegów. Jedna kolejka ligowa to trzy trójmecze. Za wygrany mecz drużyna otrzymywała 3pkt., za drugie miejsce 2pkt. i za trzecie 1pkt. Zawodnicy z podstawowego składu drużyny startowali w meczu trzykrotnie. Ilość małych punktów sumowano. PLO startująca na maszynach przystosowanych nie miała prawa awansu do 2 ligi. Rozgrywek w PLO nie dokończono.

Trójmecz - Krotoszyn ?/?/1955

1. KOLEJARZ PIŁA
2. STAL OSTRÓW WLKP
3. UNIA LKM II LESZNO

Trójmecz - Gniezno ?/?/1955

1. START GNIEZNO
2. STAL OSTRÓW WLKP
3. SPARTA ŚREM

Trójmecz - Krotoszyn ?/?/1955

1. GWARDIA POZNAŃ
2. STAL OSTRÓW WLKP
3. ???

Trójmecz - Poznań 22/5/1955

1. GWARDIA POZNAŃ                   21

(Franciszek Nowacki-9(3,3,3), Zygmunt Garyantosiewicz-6, Kazimierz Olejnik-6)

2. UNIA LKM II LESZNO               17

(Bolesław Ciesielski-8, Henryk Żyto-5, Kazimierz Ratajczak-4)

3. START GNIEZNO                    15

(Henryk Cieślewicz-6, Kazimierz Krupa-6, Mieczysław Maćkowiak-3)

Ostateczna kolejność PLO 1955

1.  KOLEJARZ PIŁA          2   6    37

2.  GWARDIA POZNAŃ         2   5    38
3.  UNIA LKM II LESZNO     3   4    42
4.  SPARTA ŚREM            2   4    39
5.  STAL OSTRÓW WLKP       1   2    16
6.  START GNIEZNO          1   1    15
7.  KOLEJARZ SKALMIERZYCE  1   1    13


Kolejarz Piła - Wiesław Rutkowski, Jan Lis, Mieczysław Siodła, S.Machnik, Kazimierz Ksycki
Gwardia Poznań - Zygmunt Garyantosiewicz, Kazimierz Olejnik, Witold Świątkowski, Władysław Zieliński, Franciszek Nowacki
Unia II Leszno - Bolesław Ciesielski, Henryk Żyto, Kazimierz Ratajczak
Sparta Śrem - Henryk Kaczmarek, Zbigniew Flegel, Hipolit Kaźmierczak
Stal Ostrów Wlkp - Władysław Grabowski,
Start Gniezno - Henryk Cieślewicz, Kazimierz Krupa, Mieczysław Maćkowiak, Andrzej Pogorzelski(pseudo Władysław Ryczkowski), Bolesław Olewski


Individual Polish Championship


11. Finał IMP - Rybnik 26/6, Leszno 21/8, Bydgoszcz 30/10, Wrocław 6/11/1955


1.     Włodzimierz Szwendrowski    Sparta Łódź
2.     Andrzej Krzesiński          Unia Leszno
3.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz


Tournaments


Bydgoszcz 17/4/1955 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - SPARTA WROCŁAW         32  -  23
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(1)Kupczyński-8(3,2,3), (2)Frach-?(2,?,?), (3)Wielgosz-?(?,2,2), (5)Chwilczyński-?(?,?,2)
(9)Połukard-6(u1,3,3), (10)Malinowski-?(1,2,?), (11)N.Świtała-9(3,3,3), (12)R.Świtała-?(2,?,?), (13)Raniszewski-8(3,3,2), (14)Kurek-?(2,?,?)
czasy biegów: I-88:7(92:8), II-91:2(91:3) III-90:8(91:0) IV-86:2(91:0)
V-92:8(93:9) VI-90:0(90:7) VII-88:8(89:0) VIII-90:4(91:0) IX-102:4(105:2)

Leszno 17/4/1955 testmecz UNIA LESZNO - KOLEJARZ RAWICZ                 26  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Olejniczak, (10)Żyto, (11)Krzesiński, (12)Bartoszkiewicz, (13)Cichocki, (14)S.Kowalski, (15)Ciesielski -
(1)Wechmann, (2)Szulczewski, (3)Spychała, (4)Cieślawski, (5)Wiśniewski, (6)Kapała, (7)Siekalski

Trójmecz towarzyski - Rybnik 24/4/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Górnik Rybnik (31 pkt.)

(Spyra-12(3,3,3,3),Philipp)

2.     Stal Świętochłowice (23 pkt.)

(Rurarz)

3.     Włókniarz Częstochowa (14 pkt.)

(Idzikowski)

Rawicz 24?/4/1955 testmecz KOLEJARZ RAWICZ - UNIA LESZNO               26,5 - 27,5
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Kapała-7(2,?,2), (11)Ignasiak-5(?,?,2), (12)Wechmann-3(?,?,0), (13)Spychała-7,5(?,2.5,?), (?)Szulczewski-1, (?)Cieślawski-3 -
(1)Olejniczak-9(3,3,3), (2)?, (3)Krzesiński-8,5(3,2.5,3), (4)Bartoszkiewicz-1(?,?,?), (5)Cichocki-2(?,?,1), (6)S.Kowalski-7(?,?,3)

"Puchar Ziem Zachodnich" - Wrocław 24/4/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Eugeniusz Nazimek           Stal Rzeszów (nr.st.10 - 15 pkt.)
2.     Włodzimierz Szwendrowski    Sparta Łódź (nr.st.15 - 13 pkt.)
3.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław (nr.st.5 - 12 pkt.)

4-6.   Curt Fredlund               Szwecja (nr.st.8 - 9 pkt.)
       Olle Andersson              Szwecja (nr.st.1 - 9 pkt.)
       Tadeusz Teodorowicz         Sparta Wrocław (nr.st.7 - 9 pkt.)
7.     Alojzy Frach                Sparta Wrocław (nr.st.13 - 8 pkt.)
8-9.   Per Sjöholm                 Szwecja (nr.st.9 - 7 pkt.)
       Roman Wielgosz              Sparta Wrocław (nr.st.2 - 7 pkt.)
10.    Per-Olof Söderman           Szwecja (nr.st.11 - 6 pkt.)
11-14. Evert Hagge                 Szwecja (nr.st.14 - 5 pkt.)
       Bengt Eriksson              Szwecja (nr.st.16 - 5 pkt.)
       Sune Karlsson               Szwecja (nr.st.6 - 5 pkt.)
       Jerzy Błoch                 Sparta Wrocław (nr.st.4 - 5 pkt.)
15.    Alfred Słaboń               Sparta Wrocław (nr.st.12 - 3 pkt.)
16.    Sven Lindholm               Szwecja (nr.st.3 - 2 pkt.)

"Puchar Miasta Łódź" - Łódź 26/4/1955


1.     Olle Andersson II           Szwecja (12(3,3,3,3) pkt.)
2.     Włodzimierz Szwendrowski    Sparta Łódź (9 pkt.)
3.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław (9 pkt.)

Testmecz międzypaństwowy P O L S K A   -   GETINGARNA/INDIANERNA


Warszawa 29/4/1955              36  -  18

Bydgoszcz 8/5/1955 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - BUDOWLANI WARSZAWA      41  -  10
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kucharek-8 - N.Świtała-9, Bonin-8

"Puchar Sportu" - Rybnik 8/5/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Paweł Dziura                Górnik Rybnik (nr.st.8 - 12(3,3,3,3) pkt.)
2.     Marian Spychała             Kolejarz Rawicz (nr.st.10 - 10(3,3,3,1) pkt.)
3.     Tadeusz Teodorowicz         Sparta Wrocław (nr.st.6 - 10(3,2,2,3) pkt.)

4.     Eugeniusz Zenderowski       Budowlani Warszawa (nr.st.x - 8 pkt.)
5.     Józef Wieczorek             Górnik Rybnik (nr.st.x - 6 pkt.)
6.     Joachim Maj                 Górnik Rybnik (nr.st.x - 6 pkt.)
7.     Alfred Spyra                Górnik Rybnik (nr.st.1 lub 9 - 5(?,?,?,2) pkt.)
8.     Bernard Kacperak            Włókniarz Częstochowa (nr.st.x - 5 pkt.)
9.     Stanisław Rurarz            Stal Świętochłowice (nr.st.x - 4 pkt.)
10-11. Daniel Baron                Stal Świętochłowice (nr.st.1 lub 9 - 3 pkt.)
       Marian Philipp              Górnik Rybnik (nr.st.x - 3 pkt.)
12.    ? Kulik                     Budowlani Warszawa (nr.st.x - 2 pkt.)
13.    Stanisław Kowalski          Unia Leszno (nr.st.x - 1(1,d,ns,ns) pkt.)

Testmecz międzypaństwowy P O L S K A   -   C Z E C H O S Ł O W A C J A


Wrocław 15/5/1955               41  -  24

Testmecze międzypaństwowe P O L S K A   -   F I N L A N D I A
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


Warszawa 19/6/1955              82  -  25 (Warszawa-Helsinki)
((9)Mieczysław Połukard-4(u,,u,1), (10)Janusz Suchecki-14(3,,,2), (11)Włodzimierz Szwendrowski-13.5, (12)Marian Kaiser-14.5, (13)Florian Kapała-16(?,3,?,?,3), (14)Norbert Świtała-12(?,?,?,?,0), (R1)Edward Kupczyński, (R2)Eugeniusz Nazimek - Kauko Jousanen (2,,,3,1), Antti Pajari (1,,,0,2), Aulius Tuominen, Reino Niemi, Simo Ylanu)

Wrocław 21/6/1955               79  -  29

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Poznań 23/6/1955


1.     Andrzej Krzesiński          Unia Leszno
2.     Kauko Jousanen              Finlandia
3.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz

"Puchar Śląska" - Rybnik 26/6/1955


1.     Andrzej Krzesiński          Unia Leszno
2.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz
3.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz

Półfinał II Międzynarodowych Igrzysk Młodzieży - Poznań 9/8/1955


1.     Włodzimierz Szwendrowski    Polska
2.     Andrzej Krzesiński          Polska
3.     Stanisław Kowalski          Polska

Półfinał II Międzynarodowych Igrzysk Młodzieży - Wrocław 10/8/1955


1.     Marian Kaiser               Polska
2.     Norbert Świtała             Polska
3.     Janusz Suchecki             Polska

Łódź 11/8/1955 testmecz SPARTA ŁÓDŹ - BUDOWLANI WARSZAWA                32  -  22
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Szwendrowski-9(3,3,3), Krakowiak-9(3,3,3) - Suchecki-7

Finał II Międzynarodowych Igrzysk Młodzieży - Warszawa 12/8/1955


1.     Włodzimierz Szwendrowski    Polska
2.     Andrzej Krzesiński          Polska
3.     Norbert Świtała             Polska


Klasyfikacja końcowa (suma pkt. półfinał + finał):

1.     Włodzimierz Szwendrowski    Polska
2.     Andrzej Krzesiński          Polska
3.     Marian Kaiser               Polska

5. Memoriał Alfreda Smoczyka - Leszno 21/8/1955


1.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław
2.     Włodzimierz Szwendrowski    Sparta Łódź
3.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów ze szwedzką VARGARNA/DACKARNA
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


Wrocław 25/8/1955               41  -  67 (Gwardia Bydgoszcz-Vargarna/Dackarna)
((9)Połukard-8,(10)Bonin-6,(11)Raniszewski-3,(12)Malinowski-8,(13)R.Świtała-6,(14)N.Świtała-1, (15)Nazimek-6 -
(1)Rune Sörmander-16,(2)Allan Nilsson-14,(3)Sven Fahlén-11,(4)Evert Andersson-14,(5)Per-Thage Svensson-0, (6)Kaj Forsberg-9,(7)Alf Johnsson-3,(8)Ake Andersson-0)

Bydgoszcz 28/8/1955             31  -  77 (Gwardia Bydgoszcz-Vargarna/Dackarna)
(N.Świtała-10,Raniszewski-6,Połukard-5,Malinowski-5,Kurek-3,Bonin-2 -
Rune Sörmander-16,Allan Nilsson-14,Sven Fahlén-12.5,Kaj Forsberg-12.5,Evert Andersson-10,Alf Johnsson-10, Per-Thage Svensson-2)

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Wrocław 30/8/1955


1.     Rune Sörmander              Szwecja (11 pkt.)
2.     Sven Fahlén                 Szwecja (10 pkt.)
3.     Andrzej Krzesiński          Unia Leszno (9 pkt.)

4.     Tadeusz Teodorowicz         Sparta Wrocław (9 pkt.)
5.     Allan Nilsson               Szwecja (9 pkt.)
6.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz (7 pkt.)
7.     Evert Andersson             Szwecja (6 pkt.)
8.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (6 pkt.)
9.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław (4 pkt.)
10.    Ĺke Andersson               Szwecja (3 pkt.)
11.    Jan Malinowski              Gwardia Bydgoszcz (2 pkt.)
12.    Norbert Świtała             Gwardia Bydgoszcz (1 pkt.)
13.    Alf Jonsson                 Szwecja (1 pkt.)

Turniej par "O Puchar Zrzeszenia Kolejarz" - Poznań 11/9/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Mieczysław Połukard - Zbigniew Raniszewski    Gwardia Bydgoszcz      17 pkt.
2.     Florian Kapała - Henryk Ignasiak              Kolejarz Rawicz        14 pkt.
3.     Włodzimierz Szwendrowski - Edward Kupczyński  Sparta Łódź/Sparta Wrocław 11 pkt.

?.     Janusz Suchecki - Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa     .. pkt.
?.     Marian Spychała - Wacław Wechmann             Kolejarz Rawicz        .. pkt.

Ostrów Wlkp 2/10/1955 testmecz KOLEJARZ OSTRÓW WLKP - SPARTA WROCŁAW    19  -  32
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(11)Spychała-?(3,?,?), M.Jankowski, Wielgosz, Poprawa, Biela, Stefański, Grabowski -
(1)Kupczyński-9(3,3,3), Teodorowicz, Pociejkowicz, (3)Frach-?(2,?,3), Błoch, Chwilczyński

Turniej Indywidualny o Puchar Redakcji "Słowa Polskiego" - Wrocław 9/10/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław (12 pkt.)
2.     Alojzy Frach                Sparta Wrocław (11 pkt.)
3.     Marian Spychała             Kolejarz Rawicz (9 pkt.)

4.     Tadeusz Teodorowicz         Sparta Wrocław (7 pkt.)
5.     Jan Malinowski              Gwardia Bydgoszcz (7 pkt.)
6.     Eugeniusz Zenderowski       Budowlani Warszawa (6 pkt.)
7.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa (5 pkt.)
8.     Jerzy Błoch                 Sparta Wrocław (5 pkt.)
9.     Marian Jankowski            Kolejarz Rawicz (4 pkt.)
10.    Mieczysław Połukard         Gwardia Bydgoszcz (4 pkt.)
11.    Mieczysław Staszczak        Budowlani Warszawa (4 pkt.)
12.    Tadeusz Chwilczyński        Sparta Wrocław (3 pkt.)
13.    Konstanty Pociejkowicz      Sparta Wrocław (1 pkt.)

Testmecz międzypaństwowy P O L S K A   -   A U S T R I A


Warszawa 16/10/1955                 72  -  36

Trójmecz towarzyski - Rawicz 16/10/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Kolejarz Rawicz (27 pkt.)

(Spychała-11)

2.     Gwardia Bydgoszcz (24 pkt.)

(Bonin-10)

3.     Sparta Wrocław (20 pkt.)

(Teodorowicz-10)

Trójmecz międzynarodowy: KADRA PZM-MOTOR-RENNCLUB OESTERREICH-BELLE VUE MANCHESTER - Wrocław 19/10/1955


1.     BELLE VUE MANCHESTER                                     38
2.     KADRA PZMot                                              21
3.     MOTOR-RENNCLUB ÖSTERREICH                                12

Testmecz międzypaństwowy W A R S Z A W A   -   B E L L E   V U E   M A N C H E S T E R


Warszawa 23/10/1955                 42  -  66

5. Criterium Asów - Bydgoszcz 30/10/1955


1.     Włodzimierz Szwendrowski    Sparta Łódź
2.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz
3.     Andrzej Krzesiński          Unia Leszno

"Puchar Ziem Odzyskanych" - Wrocław 6/11/1955


1.     Włodzimierz Szwendrowski    Sparta Łódź
2.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz
3.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz

Trójmecz towarzyski - Łódź 6???/11/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Sparta Łódź (32 pkt.)

(Wróżyński-12,Krakowiak-11,Stawecki-6,Kołeczek-3)

2.     CWKS Warszawa (25 pkt.)

(Sander-10,Sumiński-6,Kuchta-5,Waliński-4)

3.     Sparta Wrocław (15 pkt.)

(Pociejkowicz-9,Błoch-4,Śluzar???-2)

4. Memoriał Tadeusza Kołeczka - Łódź 13/11/1955


1.     Edward Kupczyński           Sparta Wrocław (12 pkt. (3,3,3,3))
2.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz (9 pkt.)
3.     Włodzimierz Szwendrowski    Sparta Łódź (9 pkt.)

4.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (9 pkt.)
5.     Jan Krakowiak               Sparta Łódź (7 pkt.)
6.     Norbert Świtała             Gwardia Bydgoszcz (7 pkt.)
7.     Eugeniusz Wróżyński         Sparta Łódź (6 pkt.)
8.     Zbigniew Sander             CWKS Warszawa (4 pkt.)
9.     Tadeusz Teodorowicz         Sparta Wrocław (3 pkt.)
10.    Jan Strzelecki              Sparta Łódź (2 pkt.)
11.    Jerzy Sałabun               Sparta Łódź (2 pkt.)
12.    Marian Stawecki             Sparta Łódź (1 pkt.)
13.    Kazimierz Bentke            CWKS Warszawa (1 pkt.)
O drugim miejscu Raniszewskiego zadecydowała niższa suma czasów poszczególnych biegów.

Gorzów Wlkp 13/11/1955 testmecz STAL GORZÓW WLKP - UNIA LESZNO          27  -  27
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

M.Kaiser-9(3,3,3),S.Kaiser-3(?,?,2)-razem 12, Wiśniewski-5(?,?,2),Stercel-6(?,?,3)-razem 11, Rogal-1,Pilarczyk-3-razem 4 -
Cichocki-8,Ciesielski-2-razem 10, Żyto-4,Waliński-4-razem 8, Flegel-2,Szypliński-6-razem 8, Langer-1

Rawicz 13?/11/1955 testmecz KOLEJARZ RAWICZ - STAL RZESZÓW              20  -  34
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

M.Jankowski-6,Spychała-4,Ignasiak-4,Wechmann-3,Cieślawski-2,Siekalski-1 -
Nazimek-9(3,3,3),Bistroń-8,Christiani-7,Tomczyszyn-6,J.Różański-3,S.Różański-1

Testmecze międzypaństwowe polskich klubów ze szwedzką Filbyterna/Kaparna
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


Lublin 19/11/1955               28  -  25 (Budowlani Warszawa/Sparta Łódź/Sparta Wrocław-Filbyterna/Kaparna)
(Tadeusz Fijałkowski-6(2,3,1),Eugeniusz Goździk-2+1(0,2*,?),Edward Kupczyński-8(3,3,2), Mieczysław Staszczak-0(0,0),Eugeniusz Zenderowski-1(1,0,0),Włodzimierz Szwendrowski-8(3,3,2), Alojzy Frach-3(3),Tadeusz Teodorowicz - Ove Fundin-8(3,2,3),Dan Forsberg-3+1(1,1*,1), Rune Claesson-4+3(1*,1*,2*),Göran Norlén-7(2,2,3),Curt Eldh-0(0,d,?),Bengt Nilsson-3(2,1,?),Gert Engmann)
bieg po biegu:
I-(81,1)Fundin,Fijałkowski,Forsberg,Goździk II-(80,7)Kupczyński,Norlén,Claesson,Staszczak
III-(82,1)Szwendrowski,Nilsson,Zenderowski,Eldh IV-(82,5)Kupczyński,Fundin,Forsberg,Staszczak
V-(83,9)Szwendrowski,Norlén,Claesson,Zenderowski VI-(86,5)Fijałkowski,Goździk,Nilsson,Eldh(d)
VII-(83,1)Fundin,Szwendrowski,Forsberg,Zenderowski VIII-(87,3)Norlén,Claesson,Fijałkowski,?
IX-(88,0)Frach,Kupczyński,?,?

Warszawa 20/11/1955             54  -  54 (Budowlani Warszawa/Sparta Łódź/Sparta Wrocław-Filbyterna/Kaparna)
(Edward Kupczyński-17(2,3,3,3,3,3),Staszczak-6+2(1*,1,0,2*,1,1),Włodzimierz Szwendrowski-6(2,2,2), Eugeniusz Zenderowski-4(0,1,1,0,2,d),Eugeniusz Goździk-0(0,0),Tadeusz Fijałkowski-7+3(2,1,1*,u,1*,2*), Tadeusz Teodorowicz-9(2,2,2,3),Alojzy Frach-5(3,u,2) - Ove Fundin-15(3,3,3,d,3,3),Curt Eldh-0(0,0), Rune Claesson-8(1,3,2,2,0,0),Göran Norlén-10+3(3,2*,1*,1*,2,1),Dan Forsberg-16(3,2,3,3,3,2), Bengt Nilsson-3(1,0,d,1,1,0),Gert Engmann-2(0,1,0,1))

Łódź 26/11/1955               33,5  -  20,5 (Sparta Łódź/Sparta Wrocław-Filbyterna/Kaparna)
(Włodzimierz Szwendrowski-7+1(1*,3,3),Jan Krakowiak-4(2,1,1),Eugeniusz Wróżyński-3,5(1,1.5,1), Edward Kupczyński-9(3,3,3),Alojzy Frach-5+2(2,2*,1*),Tadeusz Teodorowicz-5(0,3,2),Marian Stawecki - Ove Fundin-7,5(3,1.5,3),Curt Eldh-0(0,0,0),Rune Claesson-4(2,d,2),Göran Norlén-1(0,1,0), Dan Forsberg-7(3,2,2),Gert Engmann-1(1,0,0))
bieg po biegu:
I-(87,0)Fundin,Krakowiak,Szwendrowski,Eldh II-(85,0)Kupczyński,Claesson,Wróżyński,Norlén
III-(88,4)Forsberg,Frach,Engmann,Teodorowicz(d) IV-(84,4)Kupczyński,Wróżyński-Fundin,Eldh
V-(94,0)Teodorowicz,Frach,Norlén,Claesson(d) VI-(90,0)Szwendrowski,Forsberg,Krakowiak,Engmann
VII-(89,6)Fundin,Teodorowicz,Frach,Eldh VIII-(87,2)Szwendrowski,Claesson,Krakowiak,Norlén
IX-(86,4)Kupczyński,Forsberg,Wróżyński,Engmann

Wrocław 27/11/1955              24  -  29 (Sparta Wrocław/Sparta Łódź-Filbyterna/Kaparna)
(Edward Kupczyński-7(2,2,3),Konstanty Pociejkowicz-1+1(0,1*,d),Włodzimierz Szwendrowski-8(3,3,2), Jan Krakowiak-2(1,1),Alojzy Frach-5(1,2,2),Tadeusz Teodorowicz-1(0,1,u),Jerzy Błoch-0(u) - Ove Fundin-6(3,d,3),Curt Eldh-4(1,2,1),Rune Claesson-1(0,d,1),Göran Norlén-7(2,3,2), Dan Forsberg-8+1(2*,3,3),Gert Engmann-3(3,0,d))
bieg po biegu:
I-(92,0)Fundin,Kupczyński,Eldh,Pociejkowicz II-(94,0)Szwendrowski,Norlén,Krakowiak,Claesson
III-(95,0)Engmann,Forsberg,Frach,Teodorowicz IV-(93,8)Szwendrowski,Eldh,Krakowiak,Fundin(d)
V-(92,0)Norlén,Frach,Teodorowicz,Claesson(d) VI-(88,0)Forsberg,Kupczyński,Pociejkowicz,Engmann
VII-(86,3)Fundin,Frach,Eldh,Teodorowicz(u) VIII-(88,4)Kupczyński,Norlén,Claesson,Pociejkowicz(d)
IX-(90,2)Forsberg,Szwendrowski,Engmann(d),Błoch(u)

"Puchar Gazety Poznańskiej" - 4. Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego - Ostrów Wlkp 20/11/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Andrzej Krzesiński          Unia Leszno (12 pkt.)
2.     Kazimierz Bentke            CWKS Warszawa (11 pkt.)
3.     Jan Krakowiak               Sparta Łódź (9 pkt.)

4.     Eugeniusz Wróżyński         Sparta Łódź (7 pkt.)
5.     Józef Wieczorek             Górnik Rybnik (6 pkt.)
6.     Zbigniew Sander             CWKS Warszawa (6 pkt.)
Po zawodach rozegrano bieg finałowy o "Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego" wystąpili zawodnicy z najlepszymi czasami:
1.     Andrzej Krzesiński          Unia Leszno
2.     Jan Krakowiak               Sparta Łódź
3.     Eugeniusz Wróżyński         Sparta Łódź

4.     Kazimierz Bentke            CWKS Warszawa

Bydgoszcz 20/11/1955 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - KOLEJARZ RAWICZ       35  -  19
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kapała-8, Cieślawski-3 - Raniszewski-9(3,3,3), R.Świtała-7, Bonin-7, Połukard-5, Malinowski-4,
N.Świtała-2, Kowalski-1

Barbórkowy mecz żużlowy GÓRNIK RYBNIK - GWARDIA BYDGOSZCZ


Rybnik 4/12/1955                24  -  30

Indywidualne Mistrzostwa Okręgu Poznańskiego na maszynach przystosowanych - ? ?/?/1955
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Zygmunt Garyantosiewicz     Gwardia Poznań
2.     Henryk Cieślewicz           Start Gniezno
3-4.   Jan Lis                     Kolejarz Piła
       Wiesław Rutkowski           Kolejarz Piła


1954     INDEX     1956