DMP DMP maszyn przystosowanych IMP Turnieje


W tym roku odeszli do wieczności...

Tadeusz Szczurowski
(ur.?-?-1923 zm.27-8-1953)


Team Championship


Liga Centralnych Sekcji Żużlowych

Mecze rozgrywano na takich samych zasadach jak w sezonie 1952 z tą różnicą że dopuszczono możliwość zakończenia meczu wynikiem remisowym. Runda finałowa rozgrywana była na zasadach "każdy z każdym" z udziałem pierwszych czterech zespołów po rundzie zasadniczej, bez meczy rewanżowych i bez uwzględnienia punktów zdobytych w rundzie zasadniczej. Swoją siedzibę zmieniła Centralna Sekcja Żużlowa - Stal - z Ostrowa Wlkp do Świętochłowic. Od 5 rundy udział w rozgrywkach brało tylko osiem najlepszych zespołów bez dwóch najsłabszych po rozegraniu 4 rundy. W rundzie finałowej udział brały cztery najlepsze zespoły po rundzie zasadniczej.

Runda zasadnicza
                 LESZ.  BYDG.  WROC.   CWKS.   RYBN.  CZĘS.  BUDO.  ŁÓDŹ.  RAWI.  ŚWIĘ.
LESZNO           ** **                 26-26                        36-18
BYDGOSZCZ               ** **                  39-15                31-22
WROCŁAW                 23-31  ** **                  38-16         39-15
CWKS Wr.                       23-31   ** **   36-18                              37-17
RYBNIK           30-24                         ** **                       28-26
CZĘSTOCHOWA      21-33  23-31                         ** **  29-25
BUDOWLANI W-wa   19-35         25-29                         ** **                28-26
ŁÓDŹ                                                         27-27  ** **  33-20
RAWICZ                               24,5-25,5        26-28                ** **
ŚWIĘTOCHŁOWICE          16-38                  13-41                              ** **

1 runda 10/5/53: Unia-CWKS, Ogniwo-Kolejarz, (31/5)Spójnia-Gwardia sędzia:Lubiński, (7/6)Włókniarz-Budowlani sędzia:Różnowski, (31/5)Stal-Górnik (Nawrocki - Paluch-9(3,3,3),Wieczorek-8,Dziura-7) sędzia:Pietrzak,
2 runda 24/5/53:
Górnik-Unia sędzia:Grela, Kolejarz-Włókniarz sędzia:Flasiński, Budowlani-Spójnia (Suchecki-8,Fijałkowski-8,Zenderowski-4,Kamrowski-4,Filipczak-0,Kulik-0,Wichniarz-1 - Sałabun-7,Teodorowicz-6,Kupczyński-5,Kosierb-4,Słaboń-4,Tomczyszyn-1,Frach-2) sędzia:Marciniak, Gwardia-Ogniwo, CWKS-Stal (R.Świtała-9(3,3,3),Połukard-6,J.Maj-7,W.Kołeczek-6,Krakowiak-5,N.Świtała-2 - Hudała-7,Makuła-4,Nawrocki-3,Borowiecki-2,Iżewski-1,Fedko-0) sędzia:Rożnowski,
3 runda 5/7/53:
Gwardia-Górnik ((9)Raniszewski-9(3,3,3),(11)Bonin-9(3,3,3), (13)Kurek-7(?,?,3),Błajda-4,Spyra-4,Jeżewski-4 - Dziura-2,(3)Philipp-6(?,3,?),(5)Wieczorek-3(3,?,?),Widuch-2, Paluch-1,Siemek-1 czasy zwycięzców: 94,0;94,6;93,6;93,8;91,0;91,1;94,0;92,6;92,0), Spójnia-Włókniarz (Teodorowicz,Frach,Sałabun,Słaboń,Kosierb,Kupczyński - Brendler,Chwilczyński,Kacperak, Kołodziejski), Unia-Ogniwo (Kuśnierek-9(3,3,3),Krzesiński-9(3,3,3) - Wróżyński-6,Szwendrowski-5,Próchniak-5), Kolejarz-CWKS (Ignasiak - Krakowiak-9(3,3,3) defekt Kapały w ostatnim biegu na prowadzeniu), Budowlani-Stal (Suchecki-9(3,3,3),Zenderowski - Wiśniewski-6),
4 runda 12/7/53:
(19/7)Stal-Gwardia, Górnik-Kolejarz (Philip-? - Kapała-9(3,3,3)), CWKS-Spójnia, Włókniarz-Unia, (19/7)Ogniwo-Budowlani (Szwendrowski-? - Suchecki-?,Kamrowski-?,Zenderowski-?),
5 runda 26/7/53:
CWKS-Górnik ((9)Maj-7(3,,2),(10)Krakowiak-5(2,,1),R.Świtała-6(3,3,-), N.Świtała-7(2,2,3),(13)Połukard-7(,,2),(14)W.Kołeczek-3,(R1)Orwat-1 - (1)Philip-3(1,u,3),(3)Wieczorek-7(,,3), (?)Paluch-4(,,),(?)Siemek-3,(?)Dziura-1), Spójnia-Ogniwo ((9)Kupczyński-9(3,3,3),(10)Wielgosz-5(1,2,2), (11)Sałabun-8(3,3,2),(12)Błoch-5(2,,2),(13)Frach-9(3,3,3),(14)Słaboń-3 - (1)Szwendrowski-7(2,3,2), (3)Wróżyński-2(1,,),(5)Próchniak-2(,,1),(?)Puper-3,(?)Salawa-1, oba mecze odbyły się tego samego dnia we Wrocławiu, o 15.30 mecz CWKS-Górnik, a o 18.00 mecz Spójnia-Ogniwo), Budowlani-Unia ((9)Kamrowski-6(2,,2), (10)Fijałkowski-2(,,1),(11)Suchecki-7(3,,),(12)Zenderowski-1(1,,),(13)Kulik-2(,,1),(14)Białkowski-0(,,0) - (1)Krzesiński-9(3,3,3),(2)Kowalski-4(1,,2),(3)Bentke-7(2,3,3),(4)Cichocki-3(,2,0),(5)Olejniczak-3(3,u), (6)Kuśnierek-8),Z.Smoczyk-1), (2/8)Włókniarz-Gwardia (Miechowski,Brendler - Jeżewski,Raniszewski, sędzia: Szymański)

Kolejność po rundzie zasadniczej DMP 1953

1.  GWARDIA BYDGOSZCZ       10   5   0   0   +71
2.  SPÓJNIA WROCŁAW         8    4   0   1   +50
3.  UNIA LESZNO             7    3   1   1   +40
4.  CWKS WROCŁAW            7    3   1   1   +31

--------------------------------------------------
5.  GÓRNIK RYBNIK           6    3   0   2   -6
6.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA   4    2   0   3   -36
7.  BUDOWLANI WARSZAWA      3    1   1   3   -22
8.  OGNIWO ŁÓDŹ             3    1   1   3   -38
9.  KOLEJARZ RAWICZ         0    0   0   4   -18
10. STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE     0    0   0   4   -72


Runda finałowa DMP 1953

Leszno 16/8/1953    UNIA LESZNO - SPÓJNIA WROCŁAW        27-26

Bydgoszcz 16/8/1953 GWARDIA BYDGOSZCZ - CWKS WROCŁAW     38-13

Wrocław 6/9/1953    CWKS WROCŁAW - UNIA LESZNO           30-24

Wrocław 6/9/1953    SPÓJNIA WROCŁAW - GWARDIA BYDGOSZCZ  26-27

Wrocław 20/9/1953   SPÓJNIA WROCŁAW - CWKS WROCŁAW       30-24
(Kupczyński-7,Teodorowicz-7,Frach-6,Sałabun-5,Wielgosz-4,Błoch-1
- Połukard-8,Kaiser-6,R.Świtała-5,N.Świtała-3,Malinowski-1,Krakowiak-1)

Bydgoszcz 20/9/1953 GWARDIA BYDGOSZCZ - UNIA LESZNO      16-37

Tabela rundy finałowej DMP 1953

1.  UNIA LESZNO             4    2   0   1   +16
2.  GWARDIA BYDGOSZCZ       4    2   0   1   +5
3.  SPÓJNIA WROCŁAW         2    1   0   2   +4

4.  CWKS WROCŁAW            2    1   0   2   -25

Ostateczna kolejność DMP 1953

1.  UNIA LESZNO
2.  GWARDIA BYDGOSZCZ
3.  SPÓJNIA WROCŁAW

4.  CWKS WROCŁAW
5.  GÓRNIK RYBNIK
6.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA
7.  BUDOWLANI WARSZAWA
8.  OGNIWO ŁÓDŹ
9.  KOLEJARZ RAWICZ
10. STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE


Unia Leszno - Marian Kuśnierek, Andrzej Krzesiński, Kazimierz Bentke, Józef Olejniczak, Stanisław Glapiak, Mieczysław Cichocki, Zdzisław Smoczyk, Stanisław Kowalski,
Gwardia Bydgoszcz - Bolesław Bonin, Zbigniew Raniszewski, Eugeniusz Nazimek, Alfred Spyra, Kazimierz Kurek, Jerzy Jeżewski, Feliks Błajda, Zygmunt Garyantosiewicz, Zalewski,
Spójnia Wrocław - Edward Kupczyński, Jerzy Sałabun, Mieczysław Kosierb, Tadeusz Teodorowicz, Roman Wielgosz, Jerzy Błoch, Alojzy Frach, Albin Tomczyszyn, Adolf Słaboń,
CWKS Wrocław - Norbert Świtała, Rajmund Świtała, Mieczysław Połukard, Joachim Maj, Jan Malinowski(od rundy finałowej), Marian Kaiser(od rundy finałowej), Witold Kołeczek,
Górnik Rybnik - Paweł Dziura, Jan Paluch, Marian Philipp
Włokniarz Częstochowa - Waldemar Miechowski, Marian Kaznowski, Jerzy Brendler,
Budowlani Warszawa - Tadeusz Fijałkowski, Janusz Suchecki,
Ogniwo Łódź - Włodzimierz Szwendrowski, Eugeniusz Wróżyński, Marian Stawecki, Salawa, Bolesław Puper, Leszek Próchniak, Marian Krajewski, Wiatrowski,
Kolejarz Rawicz - Florian Kapała, Henryk Ignasiak, Marian Spychała, Jan Siekalski, Sikora, Franciszek Cieślawski, Boryczka, Wacław Wechman,
Stal Świętochłowice - Robert Nawrocki, Tadeusz Stercel, Kazimierz Wiśniewski, Marian Kaiser, Stanisław Rurarz, Hudała, Makuła, Borowiecki, Iżewski,

DMP maszyn przystosowanych

Cały kraj podzielono na cztery strefy: północną, południową, zachodnią i wschodnią. Strefa zachodnia składała się z okręgów: poznańskiego, zielonogórskiego, wrocławskiego i opolskiego. W eliminacjach okręgowych odpadły: Spójnia Gniezno, Stal II Ostrów Wlkp, Gwardia Poznań, Kolejarz Piła, Kolejarz Skalmierzyce i Ogniwo Wągrowiec. Oprócz wspomnianych zespołów istniały takie drużyny: Stal Gorzów Wlkp, Stal Zielona Góra, Stal Rzeszów, Kolejarz Jarosław, Górnik II Rybnik, Stal Świętochłowice, Ogniwo Lublin, Stal Nakło, Ogniwo Kielce, Stal Kielce, Włókniarz Krosno, Górnik Jasło, Górnik Gorlice.

Trójmecz - Skalmierzyce ?/?/1953

1. GWARDIA KROTOSZYN
2. STAL II OSTRÓW WLKP
3. KOLEJARZ SKALMIERZYCE

Finał eliminacji okręgowych - Leszno 19/7/1953

1. UNIA II LESZNO                   25

(Jerzy Lipiński, Zdzisław Waliński, Stanisław Bartkowiak, Henryk Kardyk(rez.))

2. GWARDIA KROTOSZYN                13
3. WŁÓKNIARZ PIŁA                   12 lub 10
4. GWARDIA ŚREM                     4 lub 2

Finał Krajowy - Leszno 15/11/1953

1. UNIA II LESZNO                   34

(Jerzy Lipiński-8, Stanisław Bartkowiak-7, Zdzisław Waliński-7, Bolesław Ciesielski-7, Leon Majewicz-3, Henryk Kardyk-2)

2. GWARDIA TORUŃ                    14

(Jerzy Wierzchowski-3, Alojzy Zakrzewski-4, Jerzy Mielnik-6, Tadeusz Jaworski-1)

3. GÓRNIK CZELADŹ                   NS


Unia II Leszno - Jerzy Lipiński, Stanisław Bartkowiak, Zdzisław Waliński, Bolesław Ciesielski, Leon Majewicz, Henryk Kordek(Kardyk)
Gwardia Toruń - Henryk Mielnik, Alojzy Zakrzewski, Jerzy Wierzchowski, Tadeusz Jaworski


Individual Polish Championship


9. Finał IMP - Rybnik 14/6, Warszawa 30/8, Leszno 13/9, Wrocław 4/10/1953


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
2.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz
3.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa


Tournaments


Bydgoszcz 22/3/1953 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - CWKS WROCŁAW           37  -  17
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Raniszewski-9(3,3,3), (10)Zakrzewski-?(?,?,1), (11)Bonin-9(3,3,3), (12)Jeżewski-5(1,2,2), (13)Kurek-8(3,3,2), (14)Błajda-3(2,-,1), (15)Garyantosiewicz-2(2) -
(1)Suchecki-6(2,1,3), (2)W.Kołeczek-1(1,?,?), (3)Połukard-4(2,u,2), (4)Debisz-1(?,1,?),
(5)Krakowiak-4(1,2,1), (6)N.Świtała-1(?,1,?) sędzia: Kochański
Bieg po biegu:
I-Raniszewski(90,0),Suchecki(95,0),W.Kołeczek(97,8),Zakrzewski
II-Bonin(90,0),Połukard(96,8),Jeżewski(97,6)
III-Kurek(93,0),Błajda(94,8),Krakowiak(95,6)
IV-Bonin(91,9),Jeżewski(95,0),Suchecki(100,0)
V-Kurek(93,1),Garyantosiewicz(97,9),Debisz(107,0),Połukard(ust)
VI-Raniszewski(95,0),Krakowiak(96,4),N.Świtała(98,0)
VII-Suchecki(90,3),Kurek(92,8),Błajda(96,0)
VIII-Raniszewski(93,4),Połukard(94,8),Zakrzewski(104,2)
IX-Bonin(92,3),Jeżewski(93,2),Krakowiak(97,0)

Wrocław 12/4/1953 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - GWARDIA BYDGOSZCZ          28  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Kupczyński-8(?,?,3), (10)Tomczyszyn-0(?,?,d), (11)Kosierb-5(?,2,2), (12)Teodorowicz-6(?,3,3)
(13)Słaboń-7(?,?,3), (14)Sałabun-0(u/ns), (15)Frach-2(d,d,2) -
(1)Kurek-6(?,?,1), (2)Zalewski-?(?,?,0), (3)Bonin-9(3,3,3), (4)Jeżewski-4(2,?,?), (5)Raniszewski-?(u/ns), (6)Garyantosiewicz-3(?,1,2), (7)Zakrzewski-3(?,?,1), sędzia: Flasiński

Ostrów Wlkp 12?/4/1953 testmecz STAL OSTRÓW WLKP - UNIA LESZNO          ??  -  ??
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Leszno 19/4/1953 testmecz UNIA LESZNO - STAL OSTRÓW WLKP                29  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Glapiak-9(3,3,3)

Trójmecz towarzyski - Lublin 19/4/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Rzeszów (25 pkt.)

(Iżewski-9(3,3,3))

2.     Stal Świętochłowice (17 pkt.)

()

3.     Ogniwo Lublin (9 pkt.)

()

Bydgoszcz 19/4/1953 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - SPÓJNIA WROCŁAW        28  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Raniszewski-2(d,2,-), (10)Błajda-3(d,?,3), (11)Bonin-9(3,3,3), (12)Garyantosiewicz-2(?,?,2),
(13)Kurek-8(2,3,3), (14)Jeżewski-?(?,?,?), (15)Zakrzewski-?(?) -
(1)Słaboń-6(3,1,2), (2)Sałabun-4(2,2,?), (3)Kosierb-3,5(2,1.5,?), (4)Teodorowicz-3,5(?,1.5,2),
(5)Kupczyński-6(3,3,d), (6)?-?(?,?,?)
Bieg po biegu:
I-Słaboń(90,8),Sałabun(96,7),Raniszewski(d),Błajda(d)
II-Bonin(92,8),Kosierb(96,5)
III-Kupczyński(92,5),Kurek(93,8)
IV-Bonin(93,4),Sałabun(97,8),Słaboń
V-Kurek(93,8),Kosierb i Teodorowicz(97,8)
VI-Kupczyński(95,6),Raniszewski(97,2)
VII-Kurek(92,6),Słaboń(94,7),Jeżewski(d)
VIII-Błajda(95,3),Teodorowicz(95,4),Zakrzewski?(za Raniszewskiego)
IX-Bonin(91,0),Garyantosiewicz(99,6),?,Kupczyński(d1)

Rybnik 19/4/1953 testmecz GÓRNIK RYBNIK - OGNIWO ŁÓDŹ                   30  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Dziura-9(3,3,3), Wieczorek, Phillip-8, Paluch-5 -
Wróżyński-8, Pruchniak-6, Puper-5

Częstochowa 19/4/1953 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - KOLEJARZ RAWICZ  30  -  21
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Brendler-9(3,3,3)

Bydgoszcz 26/4/1953 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - CWKS WROCŁAW           26  -  28
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Kurek-4(2,1,1), (10)Jeżewski-9(3,3,3), (11)Raniszewski-6(3,d1,3), (12)Białka-1(?,1,),
(13)Błajda-4(3,?,1), (14)Zakrzewski-1(1,?,?), (15)Zalewski-1?(1) -
(1)Połukard-5(?,3,2), (2)Krakowiak-6(1,2,3), (3)N.Świtała-5(1,2,2), (4)R.Świtała-5(2,3,?),
(5)Suchecki-4(?,2,2), (6)W.Kołeczek-3(2,?,1)
Bieg po biegu:
I-Jeżewski(92,8),Kurek(92,9),Krakowiak(93,7)
II-Raniszewski(89,7),R.Świtała(93,2),N.Świtała(94,2)
III-Błajda(95,5)W.Kołeczek(96,5),Zakrzewski(97,0)
IV-Połukard(91,4),Krakowiak(93,0),Zalewski(96,6),Raniszewski(d1)
V-R.Świtała(92,8),N.Świtała(96,0),Białka(101,8)
VI-Jeżewski(92,5),Suchecki(92,7),Kurek(94,2)
VII-Krakowiak(95,0),Połukard(95,3),Błajda(97,0)
VIII-Jeżewski(91,3),N.Świtała(91,4),Kurek(92,8)
IX-Raniszewski(90,1),Suchecki(96,4),W.Kołeczek(97,0)

Wrocław 26/4/1953 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - BUDOWLANI WARSZAWA         24  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kosierb, Sałabun-6(2,2,2), Słaboń, Kupczyński-4, Tomczyszyn-6, Frach-4 -
Fijałkowski-9(3,3,3), Zenderowski-9(3,3,3), Filipczak, Kulik, Goździk, Wichniarz

Trójmecz towarzyski - Toruń 26/4/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Toruń (17 pkt.)

(Mielnik i Wierzchowski - każdy wygrał po dwa biegi)

2.     Gwardia Krotoszyn (17 pkt.)

(Olejnik - wygrał po dwa biegi, Kowalski - jedna wygrana)

3.     Spójnia Gniezno (? pkt.)

(Krupa i Cieślewicz - po jednym wygranym biegu)

Wrocław 2/5/1953 testmecz CWKS WROCŁAW - BUDOWLANI WARSZAWA             34  -  18
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

N.Świtała-6, R.Świtała-7, Krakowiak-5, J.Maj-4, Połukard-8, W.Kołeczek-4 -
Fijałkowski-8, Zenderowski, Kamrowski, Wichniarz, Filipczyk, Kulik

Trójmecz towarzyski - Toruń 10/5/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Gorzów Wlkp (28 pkt.)

(Stercel-12(3,3,3,3),Wiśniewski-?(?,3,3,3))

2.     Gwardia Toruń (19 pkt.)

(Mielnik,Zalewski,Wierzchowski-?(?,?,?,3),Zakrzewski-?(3,?,3,?),Raniszewski,Jeżewski)

3.     Gwardia Śrem (16 pkt.)

(Szulc-?(3,?,?,?),Kazimierczak-?(?,3,?,?))

Wrocław 17/5/1953 testmecz UNIA LESZNO - GWARDIA BYDGOSZCZ              25  -  29
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Olejniczak-7, (10)Z.Smoczyk-4, (11)Bentke-5, (12)Cichocki-3,
(13)Kuśnierek-2, (14)S.Kowalski-4 -
(1)Bonin-9(3,3,3), (2)Błajda-1, (3)Kurek-2, (4)Jeżewski-6,
(5)Raniszewski-9(3,3,3), (6)Garyantosiewicz-1, (7)Zalewski-1
Bieg po biegu:
I-Bonin, II-?,?,Jeżewski,Cichocki
III-Raniszewski, IV-Bonin,Bentke,Cichocki,
V- VI-Raniszewski,Olejniczak,
VII-Bonin, VIII-Olejniczak,Smoczyk,Kurek,
IX-Raniszewski,Bentke,Zalewski,Cichocki(dst)

Świętochłowice 31?/5/1953 testmecz STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE - WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA 24  -  29
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Łódź 31?/5/1953 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - SPÓJNIA WROCŁAW                  37  -  16
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

sędzia: Stanisław Durko

Trójmecz towarzyski na maszynach przystosowanych - Piła 31?/5/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Włókniarz Piła (23 pkt.)

()

2.     Stal Gorzów Wlkp (18 pkt.)

()

3.     Stal Nakło (9 pkt.)

()

Łódź 4/6/1953 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - GWARDIA BYDGOSZCZ                  28  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Szwendrowski, Stawecki - Raniszewski, Jeżewski, Kurek, sędzia: Durko

Turniej Indywidualny o Mistrzostwo Wrocławia - Wrocław 4/6/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław (12 pkt.)
2.     Mieczysław Połukard         CWKS Wrocław (11 pkt.)
3.     Jan Krakowiak               CWKS Wrocław (10 pkt.)

4.     Witold Kołeczek             CWKS Wrocław (7 pkt.)
5.     Joachim Maj                 CWKS Wrocław (7 pkt.)
6.     Jerzy Sałabun               Spójnia Wrocław (7 pkt.)
7.     Rajmund Świtała             CWKS Wrocław (6 pkt.)
8.     Norbert Świtała             CWKS Wrocław (5 pkt.)
9.     ?.Morski                    Spójnia Wrocław (5 pkt.)
10.    Alojzy Frach                Spójnia Wrocław (5 pkt.)
11.    ?.Gadowski                  Spójnia Wrocław (2 pkt.)
12.    Tadeusz Teodorowicz         Spójnia Wrocław (1 pkt.)
13.    ?.Krysiński                 Spójnia Wrocław (0 pkt.)

Wrocław 6/6/1953 testmecz CWKS WROCŁAW - OGNIWO ŁÓDŹ                    28  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Trójmecz towarzyski - Gorzów Wlkp 14/6/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Gorzów Wlkp (20 pkt.)

()

2.     Włókniarz Piła (17 pkt.)

()

3.     Spójnia Gniezno (14 pkt.)

()

Wrocław 20/6/1953 testmecz CWKS WROCŁAW - GWARDIA BYDGOSZCZ             31  -  22
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(1)Bonin-6(3,1,2), (2)Nazimek-?(?,0,?), (3)Kurek-4(?,?,2), (5)Raniszewski-5(?,3,2), (6)Spyra-4(?,2,?) -
(9)Połukard-5(2,d,3), (10)Orwat-?(?,1,?), (11)R.Świtała-9(3,3,3), (12)W.Kołeczek-?(?,2,?),
(13)Krakowiak-9(3,3,3),

Wrocław 27/6/1953 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - KOLEJARZ RAWICZ            29  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Teodorowicz-9(3,3,3), Kosierb-7, Kupczyński, Sałabun -
Ignasiak-7, Spychała-7, Wechman, Kapała, Siekalski

Łódź 27/6/1953 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA             30  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Wierzchowski, Kołodziejski, Brendler, Święcik, Wróbel, Kacperak -
Szwendrowski-9(3,3,3), Puper, Wróżyński, Próchniak, Salawa, Stawecki, sędzia: Wróblewski

Warszawa 28/6/1953 testmecz BUDOWLANI WARSZAWA - UNIA LESZNO            31  -  23
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(1)Kowalski-6(1,?,?), (3)Cichocki-3(?,?,1), (4)Bentke-4(?,?,0), Z.Smoczyk-4, Krzesiński-3, Kuśnierek-3 -
(9)Fijałkowski-7(2,?,3), (10)Kamrowski-8(3,?,2), (11)Suchecki-9(3,3,3), (12)Zenderowski-4(2,?,2), Staszczak-2, Kulik-1

Częstochowa 28/6/1953 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - GÓRNIK RYBNIK    26  -  28
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(3)Paluch-?(?,?,3), (5)Wieczorek-8(3,2,3) -
(?)Miechowski-8, (11)Brendler-?(?,2,?)

Świętochłowice 5???/7/1953 testmecz STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE - OGNIWO ŁÓDŹ   27  -  26
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kaiser-8, Makuła, Nawrocki-6, Baron, Hudała, Wiśniewski -
Wróżyński, Stawecki, Próchniak-9(3,3,3), Wiatrowski, Salawa, Puper, sędzia: Pietrzak

Łódź 15?/7/1953 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE              34  -  20
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Szwendrowski-9(3,3,3)

Otwarcie toru żużlowego w Krośnie - Krosno 19/7/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm:

1.     Hibner                      Górnik Gorlice (SHL)
2.     Czerwiński                  Górnik Jasło (SHL)

Klasa do 250 ccm:

1.     Majewski                    Włókniarz Krosno (Jawa)
2.     Czerwiński                  Górnik Jasło (Jawa)

Wrocław 22/7/1953 testmecz CWKS WROCŁAW - SPÓJNIA WROCŁAW               16  -  31
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Wielgosz-8, Kupczyński-7, Teodorowicz-5, Sałabun-4, Słaboń-3, Frach-3 -
J.Maj-5, Krakowiak-3, Połukard-3, N.Świtała-3, Orwat-1

Bydgoszcz 26/7/1953 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA  32  -  22
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Bonin-9(3,3,3), Raniszewski-9(3,3,3), Spyra-8, Kurek-2, Błajda-2, Jeżewski-2
Mecz ten pierwotnie był meczem 4 rundy DMP, ale decyzją PZM został zaliczony jako towarzyski.
Tydzień później spotkanie powtórzono ale na torze w Częstochowie, w zamian za to Gwardia otrzymała
prawo organizacji meczu półfinałowego DMP.

Wrocław 2/8/1953 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - STAL ŚWIĘTOCHŁOWICE         39  -  15
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Błoch-Sałbun-15, Frach-Słaboń-13, Kupczyński-Wielgosz-11, Tomczyszyn -
Baron-4, Bański-3, Nawrocki-2, Kula-4, Makuła-1, Czyż-1

Warszawa 2/8/1953 testmecz BUDOWLANI WARSZAWA - CWKS WROCŁAW            29  -  25
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Suchecki-9(3,3,3), Kamrowski-9(3,3,3), Fijałkowski-9(3,3,3) -
Krakowiak, Maj, sędzia: Trych

"Puchar GKKFiT" - Wrocław 9/8/1953


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz nr.5 (11+3 pkt.)
2.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław nr.1 (11+2 pkt.)
3.     Janusz Suchecki             Budowlani Warszawa nr.2 (11+1 pkt.)

4.     Alojzy Frach                Spójnia Wrocław nr.8 (8 pkt.)
5.     Józef Wieczorek             Górnik Rybnik nr.6 (6 pkt.)
6.     Marian Spychała             Kolejarz Rawicz nr.10 (6 pkt.)
7.     Włodzimierz Szwendrowski    Ogniwo Łódź nr.9 (5 pkt.)
8.     Rajmund Świtała             CWKS Wrocław nr.12 (5 pkt.)
9.     Alfred Spyra                Gwardia Bydgoszcz nr.4 (4 pkt.)
10.    Wiesław Kołodziejski        Włókniarz Częstochowa nr.11 (4 pkt.)
11.    Marian Kaiser               Stal Świętochłowice nr.13 (4 pkt.)
12.    Henryk Ignasiak             Kolejarz Rawicz nr.3 (1 pkt.)
13.    Mieczysław Połukard         CWKS Wrocław nr.7 (1 pkt.)

Czwórmecz towarzyski - Zielona Góra 15/8/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Zielona Góra (27 pkt.)

(Alfons Kostusiak-11, Marian Zadoń)

2.     Gwardia Śrem (23 pkt.)

(Henryk Kaczmarek-12(3,3,3,3))

3.     Stal Gorzów Wlkp (12 pkt.)

()

4.     Spójnia Gniezno (9 pkt.)

()

Trójmecz towarzyski - Toruń 23/8/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Toruń (26 pkt.)

(Zakrzewski, Mielnik, Wierzchowski)

2.     Włókniarz Piła (22 pkt.)

(Mieczysław Siodła-12(?,3,3,3))

3.     Górnik Rybnik (20 pkt.)

()

Łódź 23/8/1953 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - KOLEJARZ RAWICZ                   14  -  38
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Częstochowa 23/8/1953 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - GÓRNIK RYBNIK    34  -  18
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Kacperak-8(3,,), (10)Brendler-7(2,,), (11)Miechowski-5(d,,), (12)Wróbel-1(d,,), (13)Święcik-4(,,), (14)Kołodziejski-9(3,3,3) -
Wieczorek-6, Dziura-5, Siemek-3, Błąkała-2, Phillip-2

Wrocław 23/8/1953 testmecz WROCŁAW - WARSZAWA                           33  -  21
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kupczyński-9(3,3,3), N.Świtała-9(3,3,3), R.Świtała-5, Połukard-4, Wielgosz-3, Toedorowicz-2, Krakowiak-1 -
Suchecki-7, Kamrowski-5, Fijałkowski-5, Kulik-3, Staszczak-1

Turniej Indywidualny - Łódź 2/9/1953


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (10 pkt.)
2.     Włodzimierz Szwendrowski    Ogniwo Łódź (9 pkt.)
3.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa (8 pkt.)

4.     Władysław Kamrowski         Budowlani Warszawa (5 pkt.)

3. Memoriał Alfreda Smoczyka - Leszno 13/9/1953


1.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz
2.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa
3.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz

Częstochowa 27/9/1953 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - CWKS WROCŁAW     20  -  34
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Połukard, N.Świtała, M.Kaiser

Rawicz 27/9/1953 testmecz KOLEJARZ RAWICZ - SPÓJNIA WROCŁAW             ??  -  ??
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kupczyński-9(3,3,3)

Czwórmecz towarzyski - Zielona Góra 27/9/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Zielona Góra (28 pkt.)

(Marian Zadoń-(4,4,4), Alfons Kostusiak-(3,3,3), Juzala-(u,4,3))

2.     Włókniarz Piła (22 pkt.)

(Mieczysław Siodła-(3,u,4), Lis-(4,?,3), Machnik-(3,3))

3.     Gwardia Krotoszyn (11 pkt.)

(Olejnik-(?,?,4))

4.     Gwardia Toruń (3 pkt.)

()
Bieg po biegu:
I-(1:39)Zadoń, (1:41)Siodła, II-(1:41)Lis, (1:42)Kostusiak, III-Juzala-u, Siodła-u
IV-(1:40,5)Juzala, (1:42)Machnik, V-(1:50)Zadoń, Machnik, VI-(1:38)Siodła, (1:39)Kostusiak
VII-Olenik, (1:49)Kostusiak, VIII-(1:41)Lis, ?, (1:44)Juzala, IX-(1:42)Zadoń, (1:43)Lis

Turniej Asów - Lublin 27?/9/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Janusz Suchecki             Budowlani Warszawa (10 pkt.)
2.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (9 pkt.)
3.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław (9 pkt.)

4.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa (9 pkt.)
?.     Marian Stawecki             Ogniwo Łódź (5 pkt.)
?.     Leszek Próchniak            Ogniwo Łódź (? pkt.)
?.     Bolesław Puper              Ogniwo Łódź (? pkt.)

Trójmecz towarzyski - Krosno 27?/9/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Rzeszów

()

2.     Gwardia Rzeszów

()

3.     Kolejarz Jarosław

()

"Puchar Ziem Odzyskanych" - Wrocław 4/10/1953


1.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz
2.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz
3.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa

3. Criterium Asów - Bydgoszcz 11/10/1953


1.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz
2.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław
3.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz

Wrocław 11/10/1953 testmecz CWKS WROCŁAW - WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA        35  -  19
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

M.Kaiser, Połukard, N.Świtała, R.Świtała, Orwat -
Kaznowski, Miechowski, Chwilczyński, Kołodziejski, Brendler, Wróbel

Trójmecz towarzyski o Puchar TPPR - Warszawa 18/10/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Budowlani Warszawa (34 pkt.)

(Fijałkowski-12, Kamrowski, Suchecki-12)

2.     Ogniwo Łódź (20 pkt.)

(Stawecki, Szczechla)

3.     Stal Świętochłowice (17 pkt.)

(Wiśniewski, Staneczki), sędzia: Manczarski

Katowice-Muchowiec 18/10/1953 testmecz GÓRNIK RYBNIK - GWARDIA BYDGOSZCZ 21  -  33
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Wrocław 18/10/1953 testmecz WROCŁAW - POLSKA PÓŁNOCNA                   32  -  21
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

R.Świtała-N.Świtała-13, Kupczyński-Frach-12, Połukard-Wielgosz-7 -
Kapała-Glapiak-9, Spychała-Bentke-7, Kurek-Szwendrowski-5

Częstochowa 18/10/1953 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - UNIA LESZNO     24  -  30
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

"Mistrzostwa Śląska" - Rybnik 20/10/1953


1.     Marian Philipp              Górnik Rybnik
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Trójmecz towarzyski - Zielona Góra 18/10/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Ostrów Wlkp (18 pkt.)

(Pawlak-(2,1,2), Kolenda-(dys,3,3), Jankowski-(2,3,2))

2.     Stal Zielona Góra (15 pkt.)

(Juzala-(d,d1,dys), Zadoń-(3,3,3), Kostusiak-(1,2,3))

3.     Stal Rzeszów (14 pkt.)

(Christiani-(3,dys,1), Fedko-(2,2,1), Bistroń-(3,2,d))
Bieg po biegu:
I-(1:36)Christiani, (1:46,5)Pawlak, Juzala-d
II-(1:36,4)Zadoń, (1:50)Fedko, Kolenda-dyskwalifikacja
III-(1:42,2)Bistroń, (1:44,8)Jankowski, (1:46,3)Kostusiak
IV-(1:42)Kolenda, (1:58,3)Kostusiak, Christiani-dyskwalifikacja
V-(1:37)Zadoń, (1:39)Bistroń, (1:45)Pawlak
VI-(1:46,2)Jankowski, (1:49)Fedko, Juzala-d1
VII-(1:38)Zadoń, (1:39)Jankowski, (1:39,6)Christiani
VIII-(1:41,8)Kostusiak, (1:44,6)Pawlak, (1:46,3)Fedko
IX-(1:41,2)Kolenda, Juzala-dyskwalifikacja, Bistroń-nie ukończył

"Puchar Przechodni Zarządu Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego GWARDIA" (przy sztucznym oświetleniu) - Bydgoszcz 24/10/1953


1.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz
2.     Alojzy Frach                Spójnia Wrocław
3.     Mieczysław Połukard         CWKS Wrocław

"Puchar Stolicy" - Warszawa 25/10/1953


1.     Marian Kuśnierek            Unia Leszno
2.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa
3.     Marian Kaiser               CWKS Wrocław

Wrocław 25/10/1953 testmecz WROCŁAW - POLSKA PÓŁNOCNA                   32  -  12
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kupczyński-8(3,3,2), Frach-4(2,2,?), N.Świtała-8(2,3,3), R.Świtała-5(3,?,2), Połukard, Wielgosz -
Szwendrowski, Kurek, Kapała-7(1,3,3), Glapiak-2(?,1,1), Bentke, Spychała-5, Garyantosiewicz, Ignasiak

Turniej Par (przy sztucznym oświetleniu) - Wrocław 31/10/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     (9)Edward Kupczyński - (10)Alojzy Frach       Spójnia Wrocław (10(3,2,2,3)+9(1,3,3,2)=19 pkt.)
2.     (1)Florian Kapała - (2)Marian Spychała        Kolejarz Rawicz (11(3,2,3,3)+4(,,,)=15 pkt.)
3.     (7)Norbert Świtała - (8)Rajmund Świtała       CWKS Wrocław ((,,3,u)+(,,2,u)=10 pkt.)

4.     (5)Tadeusz Teodorowicz - (6)Jerzy Sałabun     Spójnia Wrocław ((,,,)+(,,,)=9 pkt.)
5.     (3)Bolesław Bonin - (4)Zbigniew Raniszewski   Gwardia Bydgoszcz ((,u,ns,ns)+(,,1,)=6 pkt.)

Wrocław??? 2/11/1953 testmecz CWKS WROCŁAW - GWARDIA BYDGOSZCZ          31  -  23

2. Memoriał Tadeusza Kołeczka - Łódź 8/11/1953


1.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz lub Włodzimierz Szwendrowski    Ogniwo Łódź
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Leszno 8/11/1953 testmecz UNIA LESZNO - GWARDIA BYDGOSZCZ               32  -  22
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Wrocław 8/11/1953 testmecz CWKS WROCŁAW - KOLEJARZ RAWICZ               30  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

N.Świtała-8, M.Kaiser-8, Połukard-5, R.Świtała-5, J.Maj-4 -
Kapała-9(3,3,3), Spychała-6, Ignasiak-4, Boryczka-2, Cieślawski-2, Jankowski-1

Bydgoszcz 15/11/1953 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - UNIA LESZNO           37  -  17

(9)Nazimek-7(3,1,3), (11)Raniszewski-9(3,3,3), (13)Bonin-9(3,3,3),
Kurek-6, Błajda-4, ? - (5)Krzesiński-5(?,3,?), Z.Smoczyk-4, Olejniczak-0
Bieg po biegu:
I-Nazimek(91,0),Kurek(?) II-Raniszewski(90,0)
III-Bonin(90,0) IV-Raniszewski(91,0)
V-Bonin(92,0) VI-Krzesiński(91,9),Kurek(?),Nazimek(?)
VII-Bonin(95,2) VIII-Nazimek(93,8),Kurek(?)
IX-Raniszewski(92,8)

Turniej Par - Warszawa 15/11/1953


1.     Włodzimierz Szwendrowski - Marian Stawecki    Ogniwo Łódź (15 pkt.)
2.     Marian Kaiser - Mieczysław Połukard           CWKS Wrocław (13 pkt.)
3.     Tadeusz Fijałkowski - Władysław Kamrowski     Budowlani Warszawa (13 pkt.)

4.     Tadeusz Chwilczyński - Waldemar Miechowski    Włókniarz Częstochowa (11 pkt.)
5.     Janusz Suchecki - Leszek Próchniak            Budowlani Warszawa (8 pkt.), sędzia: Strukow

Łódź 15/11/1953 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - KOLEJARZ RAWICZ                  25  -  28
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Szwendrowski, Stawecki, Wróżyński -
Kapała, Spychała, Jankowski, Bożyczka, sędzia: Durko

"Indywidualne Mistrzostwa Wrocławia" - Wrocław 22/11/1953


1.     Norbert Świtała             CWKS Wrocław
2.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław
3.     Rajmund Świtała             CWKS Wrocław

Indywidualne Mistrzostwa Wielkopolski na maszynach przystosowanych - ? ??/??/1953


1.     Zdzisław Waliński           Unia Leszno (12 pkt.)
2.     Mieczysław Siodła           Włókniarz Piła (11 pkt.)
3.     Franciszek Nowacki          Gwardia Krotoszyn (10 pkt.)


4-5. Olejnik (Gwardia Krotoszyn), Mirosław Koleda (Stal Ostrów Wlkp) po 8, 6. Ciesielski (Unia Leszno) 7, 7. Szulc (Gwardia Śrem) 4, 8-11. Lis (Włókniarz Piła), Kordek (Unia Leszno), Kazimierczak (Gwardia Śrem), Krupa (Start Gniezno) po 3, 12. Lech Krystkowiak (Stal Ostrów Wlkp) 2, 13. Karczewski (Kolejarz Skalmierzyce) 0. Sędziował Roman Klimaszyk (Poznań)

Turniej Par - Łódź 6/12/1953
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Eugeniusz Nazimek - Zbigniew Raniszewski      Gwardia Bydgoszcz (18 pkt.)
2.     Henryk Ignasiak - Marian Spychała             Kolejarz Rawicz (12 pkt.)
3.     Włodzimierz Szwendrowski - Eugen.Wróżyński    Ogniwo Łódź (11 pkt.)


1952     INDEX     1954