DMP DMP maszyn przystosowanych IMP Turnieje


W tym roku odeszli do wieczności...

Ryszard Pawlak
(ur.??-?-1935 zm.5-9-1952) - wypadek na torze w Ostrowie Wlkp


Team Championship


Liga Centralnych Sekcji Żużlowych

Mecze rozgrywano na takich samych zasadach jak w sezonie 1951. Przed rozpoczęciem rozgrywek ustalono, że odbędą się tylko 4 pełne rundy, a do 5 rundy przystąpi tylko osiem pierwszych zespołów. Po rozegraniu 5 rund cztery pierwsze zespoły rozgrywały rundę "finałową". Swoje siedziby zmieniły dwie Centralne Sekcje Żużlowe: Ogniwo - z Bytomia do Łodzi i CWKS - z Warszawy do Wrocławia.

Runda zasadnicza
                 LESZ.  CWKS   WROC.  BYDG.  ŁÓDŹ    RYBN.   OSTR.  CZĘS.  RAWI.  BUDO.
LESZNO           ** **                             
32,5-20,5 31-23
CWKS Wr.                ** **                
39-15                                35-19
WROCŁAW          
24-29         ** **  31-22                         36-16
BYDGOSZCZ               
24-29         ** **                  36-14  35-19
ŁÓDŹ             
22-32                       ** **                         30-22  36-16
RYBNIK                  22-32         
24-30          ** ** 37-15
OSTRÓW WLKP             
20-33  19-33                         ** **
CZĘSTOCHOWA      
10-42                       24-29                  ** **  27-26
RAWICZ                                               19-34   
23-30         ** **
BUDOWLANI W-wa                 14-40         14-38                                ** **

1 runda 4/5/52: Gwardia-CWKS, Kolejarz-Stal, Spójnia-Włókniarz, (22/6)Budowlani-Ogniwo P.S.nr037 podaje, że Budowlani nie stawili się na zawody i Ogniwo wygrało mecz walkowerem 45-9, inne wyniki to 14-38 lub 16-36 lub 15-38, IKP nr 150 podaje taki wynik 14-38 (T.Fijałkowski,Kamrowski, Zenderowski,Hudała,Goździk,Filipczak,Andrzejewski - Szwendrowski-8,Próchniak-8,Krajewski-8,Salawa,Stawecki, Puper,Dyląg,Wiatrowski, sędzia - Bohdan Lubiński, mecz rozegrano w Lublinie), Unia-Górnik 32,5-20,5 lub 32,5-19,5,
2 runda 15/6/52:
Spójnia-Gwardia, (29/6)Ogniwo-Unia 22-32 lub 21-32, (29/6)Włókniarz-Kolejarz, Stal-CWKS 20-33 lub 20-36, Górnik-Budowlani 37-15 lub 36-15 (Dziura-9(3,3,3),J.Maj-9(3,3,3),Draga-7,Wieczorek-6,Nawrocki,Siemek,Paluch,Widuch - Kamrowski-6, T.Fijałkowski-5,Zenderowski,Hudała,Filipczak,Goździk,Andrzejewski, sędzia - Bohdan Lubiński),
3 runda 6/7/52:
(5/7)CWKS-Ogniwo, Unia-Stal, Budowlani-Spójnia (Zenderowski-4,Kamrowski-4, Andrzejewski-2,Hudała-2,Filipczak-1,Goździk-1 - Sałabun-8,Teodorowicz-8,Kupczyński-7,Tomczyszyn-7, Kosierb-5,Słaboń-5, sędzia - Tadeusz Grela, mecz rozegrano w Katowicach), Kolejarz-Górnik (Ignasiak,N.Świtała,R.Świtała,Siekalski,Kucharek,Spychała,Zowczak - J.Maj,Dziura, Wieczorek,Nawrocki,Siemek,Draga,Paluch,Widuch, sędzia - Wacław Mały), Gwardia-Włókniarz,
4 runda 13/7/52:
Włókniarz-Unia 10-42 lub 14-40, CWKS-Budowlani (W.Kołeczek-8, Połukard-7,Krakowiak-6,Suchecki-6,Wróżyński-5,Z.Smoczyk-3 - T.Fijałkowski-9(3,3,3),Kamrowski-5, Zenderowski-4,Andrzejewski-1,Goździk,Filipczak,Hudała, sędzia - Zdzisław Rożnowski), Ogniwo-Kolejarz, Stal-Spójnia 19-33 lub 20-33, Górnik-Gwardia,
5 runda 20/7/52:
Spójnia-Unia, Włókniarz-Ogniwo, Górnik-CWKS (J.Maj-9(3,3,3),Dziura-7, Nawrocki-3,Paluch-3,Wieczorek,Siemek,Draga,Widuch - Krakowiak-7,Suchecki-7,W.Kołeczek-6,Wróżyński-5, Połukard-4,Z.Smoczyk-3,Orwat,Kwaśniewski, sędzia - Zdzisław Rożnowski), (22/7)Gwardia-Stal 36-14 lub 36-13,

Kolejność po rundzie zasadniczej DMP 1952

1.  CWKS WROCŁAW            10   5   0   0    168-100   +68
2.  UNIA LESZNO             10   5   0   0  166,5-99,5  +67
3.  SPÓJNIA WROCŁAW         8    4   0   1    164-100   +64

4.  GWARDIA BYDGOSZCZ       6    3   0   2    147-117   +30
5.  OGNIWO ŁÓDŹ             6    3   0   2    134-131   +3
6.  GÓRNIK RYBNIK           4    2   0   3  137,5-128,5 +9
7.  STAL OSTRÓW WLKP        2    1   0   4    106-156   -50
8.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA   2    1   0   4     96-168   -72
9.  KOLEJARZ RAWICZ         0    0   0   4     90-121   -31
10. BUDOWLANI WARSZAWA      0    0   0   4     62-150   -88


Półfinały DMP 1952

Leszno 3/8/1952   UNIA LESZNO - SPÓJNIA WROCŁAW              29-23
Wrocław 3/8/1952  CWKS WROCŁAW - GWARDIA BYDGOSZCZ           33-17
Mecz o 3 miejsce DMP 1952

Łódź 10/8/1952    SPÓJNIA WROCŁAW - GWARDIA BYDGOSZCZ        45-9 (walkower dla Spójni)
Drużyna Gwardii nie przybyła na zawody, a Spójnia rozegrała towarzyski mecz z Ogniwem
zakończony rezultatem 41-13 dla Spójni.


Finał DMP 1952

Rybnik 10/8/1952  CWKS WROCŁAW - UNIA LESZNO                 19-35

Ostateczna kolejność DMP 1952

1.  UNIA LESZNO
2.  CWKS WROCŁAW
3.  SPÓJNIA WROCŁAW

4.  GWARDIA BYDGOSZCZ
5.  OGNIWO ŁÓDŹ
6.  GÓRNIK RYBNIK
7.  STAL OSTRÓW WLKP
8.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA
9.  KOLEJARZ RAWICZ
10. BUDOWLANI WARSZAWA


Unia Leszno - Józef Olejniczak, Stanisław Glapiak, Marian Kuśnierek, Kazimierz Bentke, Henryk Woźniak, Mieczysław Cichocki, Władysław Okoniewski, Marian Kwarciński, Stanisław Przybylski, Stanisław Kowalski, Teodor Pogorzelski,
CWKS Wrocław - Jan Krakowiak, Eugeniusz Wróżyński, Janusz Suchecki, Władysław Orwat, Witold Kołeczek, Zdzisław Smoczyk, Jan Kwaśniewski, Stefan Białkowski, Mieczysław Połukard
Spójnia Wrocław - Edward Kupczyński, Mieczysław Kosierb, Tadeusz Teodorowicz, Jerzy Sałabun, Albin Tomczyszyn, Adolf Słaboń, Czesław Kapała,
Gwardia Bydgoszcz - Bolesław Bonin, Zbigniew Raniszewski, Eugeniusz Nazimek, Alfred Spyra, Jan Malinowski, Kazimierz Kurek, Jerzy Jeżewski, Zygmunt Garyantosiewicz, Feliks Błajda,
Ogniwo Łódź - Włodzimierz Szwendrowski, Bolesław Puper, Marian Krajewski, Mieczysław Salawa, Leszek Próchniak, Marian Stawecki, Tadeusz Wiatrowski, Józef Dyląg,
Górnik Rybnik - Paweł Dziura, Ludwik Draga, Joachim Maj, Jan Paluch, Robert Nawrocki, Józef Wieczorek, Stanisław Siemek, Ernest Widuch, Szewczyk, Marian Philipp,
Stal Ostrów Wlkp - Roman Wielgosz, Andrzej Krzesiński, Jerzy Błoch, Marian Kaiser, Ryszard Pawlak (+5.9.1952 tor w Ostrowie Wlkp), Tadeusz Stercel, Mirosław Kolenda, Lech Krystkowiak,
Włókniarz Częstochowa - Marian Kaznowski, Jerzy Brendler, Waldemar Miechowski, Jan Kuciak, Tadeusz Chwilczyński, Władysław Szulczewski, Wiesław Wróbel, Tadeusz Bobrowski,
Kolejarz Rawicz - Marian Spychała, Norbert Świtała, Rajmund Świtała, Henryk Ignasiak, Wiesław Kucharek, Jan Siekalski, Tadeusz Zowczak,
Budowlani Warszawa - Tadeusz Fijałkowski, Eugeniusz Zenderowski, Euzebiusz Goździk, ?.Śmigiero, Andrykowski, Franciszek Hudala, Jan Filipczak, Wacław Andrzejewski,

DMP maszyn przystosowanych

Cały kraj podzielono na cztery strefy: północną, południową, zachodnią i wschodnią. Strefa zachodnia składała się z okręgów: poznańskiego, zielonogórskiego, wrocławskiego i opolskiego. W okręgu poznańskim Włókniarz Piła nie brał udziału w rozgrywkach z powodu uchybień regulaminowych. W okręgach opolskim i wrocławskim nie rozegrano żadnych spotkań. W okręgu zielonogórskim eliminacje wygrała Stal Zielona Góra która pokonała Stal Gorzów Wlkp. Strefa południowa to okręgi katowicki i rzeszowski. Mistrzem okręgu katowickiego został Włókniarz II Częstochowa. Oprócz drużyny Włókniarza startują: Budowlani II Rybnik, Górnik Czeladź, Stal Cieszyn i Stal Świętochłowice. Mistrzem okręgu rzeszowskiego została Stal Rzeszów która pokonała Gwardię Rzeszów.

PLO Grupa 1 - Leszno 11/5/1952

1. GWARDIA ŚREM                     23

2. UNIA II LESZNO                   18
3. OGNIWO WĄGROWIEC                 NS

PLO Grupa 2 - Poznań 18/5/1952

1. UNIA POZNAŃ                      23

(Baranowski, Frąckowiak)
2. SPÓJNIA GNIEZNO                  14
3. KOLEJARZ PIŁA                    9
4. KOLEJARZ POZNAŃ                  4
(Boryczka)

PLO Grupa 3 - Ostrów Wlkp 18/5/1952

1. STAL II OSTRÓW WLKP              17

2. KOLEJARZ SKALMIERZYCE            16
3. GWARDIA KROTOSZYN                15

PLO - Opole 24/8/1952

1. KOLEJARZ PIŁA                    23

(Durczak-9(3,3,3),Bogdan Krzyżaniak-9(3,3,3),Kazimierz Ksycki-5(?,3,2))
2. OGNIWO WĄGROWIEC                 14
(Wojtecki-5(2,2,1),Maciejewski-3(2,?,1),Drzewiecki-6(2,2,2))
3. KOLEJARZ SKALMIERZYCE            12
(Kempiński-2(?,2,?),Kubacki-4(1,1,2),Grabowski-6(3,?,3))

Bieg po biegu:
1.Durczak(1:49,6),Wojtecki(1:52,8),Kempiński(?)
2.Krzyżaniak(1:40,0),Maciejewski(2:48,4),Kubacki(2:49,3)
3.Grabowski(1:46,0),Drzewiecki(1:49,0),Ksycki(?)
4.Ksycki(1:42,0),Kempiński(1:43,1),Maciejewski(?)
5.Krzyżaniak(1:46,0),Wojtecki(1:52,0),Grabowski(?)
6.Durczak(1:43,2),Drzewiecki(1:44,6),Kubacki(2:05,0)
7.Krzyżaniak(1:37,5),Drzewiecki(1:47,0),Kempiński(?)
8.Grabowski(1:43,6),Ksycki(1:44,0),Wojtecki(1:53,0)
9.Durczak(1:37,0),Kubacki(1:41,4),Maciejewski(1:55,0)

Finał eliminacji okręgowych PLO - Rawicz 8/6/1952

1. GWARDIA ŚREM                     19

2. STAL II OSTRÓW WLKP              18
3. UNIA POZNAŃ                      13

Finał eliminacji strefowych - Gorzów Wlkp 7/9/1952

1. STAL ZIELONA GÓRA                53

2. GWARDIA ŚREM                     17
Reprezentanci województw opolskiego i wrocławskiego nie stanęli na starcie.


Stal Zielona Góra - Marian Zadoń, Kazimierz Juzala, Alfons Kostusiak, Tadeusz Gryszczyk
Gwardia Śrem - Henryk Kaczmarek, Leon Szulc, Hipolit Kaźmierczak,
Stal Gorzów Wlkp - Tadeusz Stercel, Kazimierz Wiśniewski, Marian Kaiser, Tadeusz Gomoliński, Stanisław Rurarz,
Unia II Leszno - Teodor Pogorzelski, Stanisław Kowalski, Jerzy Sipiński, Zdzisław Waliński, Maniak
Spójnia Gniezno - Bolesław Oleski, Feliks Górny, Kazimierz Krupa, Henryk Cieślewicz, Andrzej Pogorzelski(pseudo Władysław Ryczkowski),
Kolejarz Piła - Durczak, Kazimierz Ksycki, Bogdan Krzyżaniak,
Kolejarz Skalmierzyce - Grabowski, Stefan Kubacki, Kempiński
Ogniwo Wągrowiec - Wojtecki, Drzewiecki, Maciejewski
Gwardia Krotoszyn - Kazimierz Olejnik, Kowalski, Nowacki
Gwardia Gorzów Wlkp - Lange, Rzeczyński, Fracewicz, Drobny

Finał eliminacji strefowych - Rzeszów 17/8/1952

1. WŁÓKNIARZ II CZĘSTOCHOWA         36

2. STAL RZESZÓW                     14


Włókniarz II Częstochowa - Jerzy Brendler, Julian Kuciak, Tadeusz Chwilczyński, Wiesław Wróbel, Zdzisław Święcik, Majewski, Kompert
Stal Rzeszów - Romuald Iżewski, Tadeusz Fedko, Józef Chrystiani, Władysław Jankowski, Stanisław Kurpiel, Władysław Bistroń
Budowlani II Rybnik - Wacław Andrzejewski, Marian Philipp, Ziętek, Bański
Gwardia Rzeszów - Eugeniusz Nazimek, Stanisław Pączek, Jakubek, Kuźniar, Kielar
Stal Cieszyn - Golik, Czyż
Górnik Czeladź - Waldemar Szczechła, Gracjalny, Ziętek
Stal Świętochłowice - Zygfryd Makuła, Robert Nawrocki, Roman Staneczko, Tomaszewski

Eliminacje okręgu pomorskiego - Toruń 18/5/1952

1. GWARDIA TORUŃ                    39

(Raniszewski, Bonin)
2. STAL NAKŁO                       31
3. STAL GORZÓW WLKP ???             25


Gwardia Toruń - Henryk Mielnik, Jerzy Wierzchowski, Alojzy Zakrzewski, Wołoszczyn
Stal Nakło - Hieronim Rybacki, Edward Piotrowiak, Alfons Czarnecki, Edward Baran, Zbigniew Piotrowiak, Bronisław Król, Jan Widawski, Antoni Kowalski,

Ogniwo Lublin - Marian Stawecki, Leszek Próchniak, B.Isztok, Świderski, Grzybowski
Stal Radom - Wiesław Seroczyński, Janusz Nowakowski, Żarniewski, Ptaszek
Ogniwo Kielce - Edward Krajewski, Stanisław Kaniszewski, Aleksander Klamka, Feliks Świercz, Jargot
Stal Kielce - Ryszard Potocki, Marian Zając, W.Markiewicz, M.Czarny, Korus


Individual Polish Championship


8. Finał IMP - Wrocław 17/8/1952


1.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław
2.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa
3.     Janusz Suchecki             CWKS Wrocław


Tournaments


Turniej Zrzeszenia Kolejarz - Rawicz ?/4/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


W zgrupowaniu brali udział zawodnicy z Siedlec, Bydgoszczy, Piły, Skalmierzyc, Poznania, Opola i Rawicza.
W trakcie zgrupowania najlepsze wyniki osiągali: Roman Wielgosz z Ostrowa Wlkp, Wacław Kucharek z Siedlec i
L.Poloczek z Opola. Na zakończenie obozu rozegrano zawody eliminacyjne, które wyłoniły reprezentację zrzeszenia.

Ostrów Wlkp 6/4/1952 testmecz STAL OSTRÓW WLKP - GWARDIA BYDGOSZCZ      18  -  36
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Trójmecz towarzyski na maszynach przystosowanych - Lublin ?/4/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Ogniwo Lublin (20 pkt.)

(Próchniak)

2.     Stal Rzeszów (16 pkt.)

(Iżewski-9(3,3,3))

3.     Unia Leszno (15 pkt.)

(Kowalski)

Bydgoszcz 20/4/1952 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - UNIA LESZNO            30  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Raniszewski-8(2,3,3), (11 lub 12)Nazimek-?(3,?,?), (11 lub 12)Kurek-?(?,3,?), (13)Bonin-7(3,2,2) -
(1)Olejniczak-6(3,?,3), (3)Glapiak-?(3,3,?), (5)Kuśnierek-7(2,2,3)
Bieg po biegu:
I-Olejniczak(92,4),Raniszewski(92,6) II-Glapiak(96,2),Nazimek(101,0) III-Bonin(93,9),Kuśnierek(94,8)
IV-Kurek(95,9) V-Glapiak(93,7),Bonin(94,0) VI-Raniszewski(93,4),Kuśnierek(?)
VII-Olejniczak(91,0),Bonin(?) VIII-Raniszewski(94,4) IX-Kuśnierek(96,7)

Wrocław 20/4/1952 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - STAL OSTRÓW WLKP           26  -  27
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kupczyński-9(3,3,3), Kosierb, Teodorowicz, Sałabun, Cz.Kapała, Słaboń -
Pawlak-7, Wielgosz-7, Błoch

Częstochowa 20/4/1952 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - GÓRNIK RYBNIK    28  -  23
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Toruń 20/4/1952 testmecz GWARDIA TORUŃ - UNIA II LESZNO/UNIA INOWROCŁAW 46  -  42

Wierzchowski-18,Mielnik-14,Jeżewski-11,Smoliński-3

Bytom 20???/4/1952 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - SPÓJNIA WROCŁAW               ??  -  ??
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Częstochowa 20???/4/1952 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - BUDOWLANI WARSZAWA 39  -  13
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Brendler-9(3,3,3), Miechowski-9(3,3,3) - Fiałkowski-5, Kamrowski-5

Rybnik 20???/4/1952 testmecz GÓRNIK RYBNIK - STAL OSTRÓW WLKP           31  -  23
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Maj-9(3,3,3), Dziura - Pawlak-7

Wrocław 27/4/1952 testmecz CWKS WROCŁAW - KOLEJARZ RAWICZ               42  -  11
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Krakowiak-9(3,3,3), Suchecki-8, Połukard-7, Z.Smoczyk-7, W.Kołeczek-6, Wróżyński-5 -
N.Świtała

Chorzów 27/4/1952 testmecz BUDOWLANI WARSZAWA - WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA   19  -  39

Fijałkowski - Kaznowski, Miechowski, Brendler

II Puchar Ursusa - Gorzów Wlkp 4/5/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Gorzów Wlkp (21 pkt.)

(Kazimierz Wiśniewski-6(3,3,d), Gomoliński-?(2,?,3), Szypliński-6(3,0,3))

2.     Górnik Rybnik (20 pkt.)

(Andrzejewski-7(2,3,2), Kretek-?(3,?,2), ?)

3.     Gwardia Krotoszyn (10 pkt.)

(Kowalski-(1,?,1), Nowacki-?(d,2,3), ?)
Drużyna Stali Nakło nie przyjechała na zawody. Bieg po biegu:
I-(1:33,4)Wiśniewski, Andrzejewski, Kowalski
II-Kretek, Gomoliński, Nowacki-d
III-Szypliński, ?, ?
IV-Andrzejewski, Nowacki, Szypliński
V-Wiśniewski, ?, ?
VI-
VII-Szypliński, Kretek, Kowalski
VIII-Gomoliński, Andrzejewski, ?
IX-Nowacki, ?, Wiśniewski-d
BIEG FINAŁOWY: (1:30)Wiśniewski, Kretek-d

Ostrów Wlkp 11/5/1952 testmecz STAL OSTRÓW WLKP - SPÓJNIA WROCŁAW       29  -  25

Rybnik 11/5/1952 testmecz GÓRNIK RYBNIK - CWKS WROCŁAW                  20  -  34
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Dziura-9(3,3,3)

Rawicz 11/5/1952 testmecz KOLEJARZ RAWICZ - GWARDIA BYDGOSZCZ           26  -  28
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Częstochowa 11/5/1952 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - OGNIWO ŁÓDŹ      30  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kaznowski-9(3,3,3), Miechowski-7, Brendler-5, Chwilczyński-4, Kuciak-3, Szulczewski-2 -
Szwendrowski-8, Pruchniak-7, Krajewski-7, Salawa-1, Owczarek-1, Puper-1

Trójmecz towarzyski - Zielona Góra 11/5/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Zielona Góra (21 pkt.)

(Kazimierz Juzala-6(3,u,3), Alfons Kostusiak-7(2,3,2), Marian Zadoń-5(3,2,u))

2.     Stal I Gorzów Wlkp (9 pkt.)

(Gomoliński-5(d,2,3), Kazimierz Wiśniewski-6(3,3,d1), Błoch-0(u,u,u1))

3.     Stal II Gorzów Wlkp (8 pkt.)

(Szypliński-6(2,1,3), Kaiser-1(1,ns,ns), Pilarczyk-2(u,ns,2))
Drużyna Kolejarza Piła nie przyjechała na zawody. Bieg po biegu:
I-(1:41,5)Juzala, (1:45,5)Szypliński, Gomoliński-d
II-Wiśniewski, (1:45,8)Kostusiak, (2:02,8)Kaiser
III-(1:45,0)Zadoń, Błoch-u, Pilarczyk-u
IV-(1:45,0)Wiśniewski, (1:46,2)Zadoń, (1:49,6)Szypliński
V-(2:00,0)Kostusiak, (2:23)Gomoliński, Pilarczyk-ns
VI-Błoch-u, Juzala-u, Kaiser-ns
VII-(1:52,0)Szypliński, (1:52,2)Kostusiak, Błoch-u1
VIII-Gomoliński, Zadoń-u, Kaiser-ns
IX-(1:43,2)Juzala, (1:57,0)Pilarczyk, Wiśniewski-d1
BIEG FINAŁOWY: (1:40,8)Juzala, (1:46,2)Zadoń, (1:46,8)Gomoliński, Wiśniewski-u

Wrocław 18/5/1952 testmecz CWKS WROCŁAW - OGNIWO ŁÓDŹ                   40  -  13
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Suchecki-6(0,3,3), Wróżyński-6(3,1,2), Krakowiak-9(3,3,3), Połukard-6(2,2,2), W.Kołeczek-8(2,3,3), Z.Smoczyk-5(1,2,2) - Krajewski-3(2,1,u), Salawa-1(1,?,u), Puper-2(0,1,1), Isztok-1(1,?,?),
Sałabun(gościnnie)-6(3,2,1)
Bieg po biegu:
I-Wróżyński, Krajewski, Salawa, Suchecki
II-Krakowiak, Połukard, Isztok, Puper
III-Sałabun, Kołeczek, Smoczyk
IV-Krakowiak, Połukard, Krajewski, Salawa(?)
V-Kołeczek, Smoczyk, Puper, Isztok(?)
VI-Suchecki, Sałabun, Wróżyński
VII-Kołeczek, Smoczyk, Salawa-u, Krajewski-u
VIII-Suchecki, Wróżyński, Puper, Isztok(?)
IX-Krakowiak, Połukard, Sałabun

Turniej Indywidualny - eliminacje kadry żużlowej - Katowice-Muchowiec 25/5/1952


1.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa
2.     Marian Kaznowski            Włókniarz Częstochowa
3.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław

Katowice-Muchowiec 27/5/1952 testmecz kadry juniorów POLSKA "A" - POLSKA "B" 35  -  33

Bydgoszcz 1/6/1952 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - BUDOWLANI WARSZAWA      39  -  10

(1)Bonin-9(3,3,3), (2)J.Malinowski-?(2,?,?), (3)Kurek-8(2,3,3), (4)Spyra-?(3,2,?), (5)Raniszewski-9(3,3,3), (6)Błajda-?(d,2,?) -
(9 lub 10)Garyantosiewicz-?(?,?,2), (11)Fijałkowski-4(?,2,2), (13 lub 14)Andrykowski-?(d,?,2)
Bieg po biegu:
I-Bonin(90,6),Malinowski(95,0)
II-Spyra(96,0),Kurek(97,5)
III-Raniszewski(99,0),Błajda(d),Andrykowski(d),Śmigiero(d)
IV-Bonin(90,4),Fijałkowski(94,0)
V-Kurek(98,8),Spyra(105,9)
VI-Raniszewski(97,0),Błajda(100,8)
VII-Bonin(99,0),Andrykowski(105,0)
VIII-Kurek(96,4),Garyantosiewicz(96,6)
IX-Raniszewski(92,2),Fijałkowski(94,4)

Rawicz 1/6/1952 testmecz KOLEJARZ RAWICZ - UNIA LESZNO                  39  -  10

Wrocław 1/6/1952 testmecz CWKS WROCŁAW - SPÓJNIA WROCŁAW                28  -  26
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Sałabun-9(3,3,3)

Łódź 1/6/1952 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - STAL OSTRÓW WLKP                   26  -  26

Leszno 8/6/1952 testmecz UNIA LESZNO - GWARDIA BYDGOSZCZ                30  -  23

Olejniczak-9(3,3,3) - Bonin-8

Łódź 8/6/1952 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - CWKS WROCŁAW                       17  -  37

Częstochowa 12/6/1952 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - GÓRNIK RYBNIK    21  -  33
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kaznowski-8 - Dziura-8

Turniej Par - Gorzów Wlkp 15/6/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Iżewski, Fedko, Jankowski, Christiani   Stal Rzeszów (42 pkt.)
2.     Juzala, Zadoń, Wiśniewski, Gomoliński   Stal Zielona Góra/Gorzów Wlkp (41 pkt.)
3.     Mielnik, Stróżewski, Zalewski, Górny    Gwardia Toruń (16 pkt.)

bieg po biegu:
I-Iżewski, Fedko, II-Juzala, Jankowski, III-Wiśniewski, Gomoliński
IV-Iżewski, Fedko, V-Wiśniewski, Jankowski, VI-Juzala, Zadoń
VII-Wiśniewski, Iżewski, VIII-Juzala, Zadoń, IX-Mielnik, Jankowski
X-Mielnik, Wiśniewski, XI-Juzala, Iżewski, XII-Zalewski, Christiani

Turniej Par - Wrocław 29/6/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Mieczysław Kosierb, Adolf Słaboń        Spójnia Wrocław (15 pkt.)
2.     Edward Kupczyński, Tadeusz Teodorowicz  Spójnia Wrocław (13 pkt.)
3.     Jerzy Sałabun, Albin Tomczyszyn         Spójnia Wrocław (?)

Katowice 29/6/1952 testmecz GÓRNIK RYBNIK - GWARDIA BYDGOSZCZ           ??  -  ??

Łódź 29?/6/1952 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - CWKS WROCŁAW                     17  -  37
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Szwendrowski-9

Siedlce ?/7/1952 testmecz KOLEJARZ RAWICZ - BUDOWLANI WARSZAWA          31  -  23
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Norbert Świtała - Kamrowski, Fijałkowski

Turniej Indywidualny "Stalowy But" - Gorzów Wlkp 6/7/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

W zawodach rozegrano 9-przedbiegów i 4-ćwierćfinały, do półfinałów zakwalifikowali się min.:
Wiśniewski(Stal Gorzów Wlkp)-1:36,6, Baranowski(Unia Poznań)-1:39,1, Mirosław Kolenda(Stal Ostrów Wlkp)-1:39,1
Henryk Mielnik(Gwardia Toruń)-1:39,4

1.     Mirosław Kolenda            Stal Ostrów Wlkp (1:38,5)
2.     Henryk Mielnik              Gwardia Toruń (1:40,2)
3.     Baranowski                  Unia Poznań (upadek)

4.     Kazimierz Wiśniewski        Stal Gorzów Wlkp (defekt)
startowali również: Lisiecki, Ryszard Pawlak (Stal Ostrów Wlkp), Józef Herman, Stanisław Rurarz (Stal Gorzów Wlkp)

Trójmecz towarzyski - Zielona Góra 22/7/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1-2.   Unia Leszno (36 pkt.)

(?)

1-2.   Gwardia Krotoszyn (36 pkt.)

(?)

3.     Stal Zielona Góra (22 pkt.)

(Juzala, Zadoń, Kostusiak)

Trójmecz towarzyski - Toruń 10/8/1952


1.     Spójnia Gniezno (21 pkt.)

(Olewski)

2.     Unia Inowrocław (19 pkt.)
3.     Gwardia Toruń (3 pkt.)

Trójmecz towarzyski - Lublin 10/8/1952


1.     Górnik Rybnik (22 pkt.)
2.     Górnik Czeladź (16 pkt.)
3.     Ogniwo Lublin (10 pkt.)

"Złoty Puchar Wybrzeża" - Puck 31/8/1952


1.     ?                           ?
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Rybnik 31/8/1952 testmecz POLSKA POŁUDNIOWA - POLSKA PÓŁNOCNA           28  -  26
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Częstochowa 7/9/1952 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - UNIA LESZNO       20  -  34

Trójmecz towarzyski z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości - Wrocław 7/9/1952


1.     Spójnia Wrocław (32 pkt.)

(Kosierb-11, Kupczyński-5, Sałabun-7(1,2,2,2), Teodorowicz-0(0), Słaboń-9(3,3,3)-zastąpił Teodorowicza)

2.     Gwardia Bydgoszcz (24 pkt.)

(Bonin-5, Kurek-6, Raniszewski-7, Nazimek-6)

3.     Ogniwo Łódź (13 pkt.)

(Salawa-1, Puper-5, Tomczyszyn-3, Krajewski-4)

Lublin 10/9/1952 testmecz CWKS WROCŁAW - GÓRNIK RYBNIK                  32  -  21

Trójmecz towarzyski - Gniezno 10/9/1952


1.     Gwardia Krotoszyn (22 pkt.)
2.     Spójnia Gniezno (16 pkt.)
3.     Unia Inowrocław (11 pkt.)

Częstochowa 14/9/1952 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - STAL OSTRÓW WLKP 32  -  22

Łódź 14/9/1952 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - KOLEJARZ RAWICZ                   28  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Szwendrowski-9(3,3,3) - Norbert Świtała, Rajmund Świtała)

Trójmecz towarzyski - Katowice lub Świętochłowice 14/9/1952


1.     Ogniwo Lublin (23 pkt.)
2.     Stal Świętochłowice (13 pkt.)
3.     Gwardia Katowice

Rzeszów 14/9/1952 testmecz REPREZENTACJA KOLEJARZA - REPREZENTACJA OGNIWA 20  -  13

"Puchar Ziem Odzyskanych" - Wrocław 21/9/1952


1.     Stanisław Glapiak           Unia Leszno
2.     Janusz Suchecki             CWKS Wrocław
3.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław

Trójmecz towarzyski - Krotoszyn 21/9/1952


1.     Gwardia Krotoszyn (46 pkt.)
2.     Górnik Rybnik (45 pkt.)
3.     Górnik Czeladź (24 pkt.)

Częstochowa 21?/9/1952 testmecz WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA - UNIA LESZNO     20  -  34
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Olejniczak-9(3,3,3)

Rybnik ? 21?/9/1952 testmecz GÓRNIK RYBNIK - CWKS WROCŁAW               21  -  32
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

2. Memoriał Alfreda Smoczyka - Leszno 28/9/1952


1.     Marian Kuśnierek            Unia Leszno
2.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa
3.     Stanisław Glapiak           Unia Leszno

Trójmecz towarzyski - Wrocław 28?/9/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Spójnia Wrocław (32 pkt.)
2.     Gwardia Bydgoszcz (24 pkt.)
3.     Ogniwo Łódź (13 pkt.)

Trójmecz towarzyski - Rawicz 28/9/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Kolejarz Rawicz (28 pkt.)
2.     Budowlani Warszawa (14 pkt.)
3.     Stal Ostrów Wlkp (12 pkt.)

Trójmecz towarzyski na maszynach przystosowanych - Gniezno 28?/9/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Krotoszyn (22 pkt.)

()

2.     Spójnia Gniezno (16 pkt.)

(Olewski)

3.     Unia Inowrocław (11 pkt.)

()

2. Criterium Asów - Bydgoszcz 5/10/1952


1.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz
2.     Marian Kuśnierek            Unia Leszno
3.     Tadeusz Fijałkowski         Budowlani Warszawa

Wrocław 5/10/1952 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - CWKS WROCŁAW                29  -  25

Kupczyński-8, Tomczyszyn-4, Teodorowicz-5, Kosierb-4, Sałabun-3, Słaboń-5 -
Krakowiak-8, Połukard-3, Suchecki-8, Wróżyński-2, W.Kołeczek-2, Z.Smoczyk-2

3. Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego - Ostrów Wlkp 12/10/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Józef Olejniczak            Unia Leszno (12 pkt.)
2.     Jan Krakowiak               CWKS Wrocław (11 pkt.)
3.     Marian Kuśnierek            Unia Leszno (10 pkt.)

4.     Jerzy Sałabun               Spójnia Wrocław (9 pkt.)
5.     Eugeniusz Wróżyński         CWKS Wrocław (7 pkt.)
7.     Tadeusz Teodorowicz         Spójnia Wrocław

Trójmecz towarzyski - Częstochowa 12/10/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Kolejarz Rawicz (31 pkt.)

(N.Świtała-12,Kapała-10,Spychała-10)

2.     Gwardia Bydgoszcz (22 pkt.)

(Raniszewski-8)

3.     Włókniarz Częstochowa (19 pkt.)

(Kaznowski-9)

Trójmecz towarzyski - Czeladź 12?/10/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Górnik Rybnik (22 pkt.)

()

2.     Górnik I Czeladź (21 pkt.)

(Gracjalny)

3.     Górnik II Czeladź (9 pkt.)

()

Siedlce 12?/10/1952 testmecz na maszynach przystosowanych KOLEJARZ SIEDLCE - GWARDIA TORUŃ           12  -  16

Zowczak(d),Witwicki(u1) - Zalewski(3)
(w każdym biegu startowało troje zawodników - dwójka z jednej drużyny i jeden z drużyny przeciwnej)

Grudziądz 19/10/1952 testmecz KOLEJARZ RAWICZ - GÓRNIK RYBNIK           34  -  20

Łódź 19/10/1952 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - GWARDIA BYDGOSZCZ                25  -  28

Wrocław 19/10/1952 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - UNIA LESZNO               32  -  19
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Kupczyński-9(3,3,3), (10)Tomczyszyn-3(1,1,1), (11)Sałabun-6(3,3,ns), (12)Słaboń-7(2,2,3),
(13)Teodorowicz-2(1,u,1), (14)Kosierb-5(2,3,u) -
(1)Olejniczak-5(2,u,3), (2)Kowalski-3(u,1,2), (3)Bentke-4(d,2,2), (4)Okoniewski-1(1,u,u),
(5)Kuśnierek-7(3,2,2), (6)Cichocki-1(0,0,1)
Bieg po biegu:
I-Kupczyński(87,5),Olejniczak(89,5),Tomczyszyn,Kowalski(u)
II-Sałabun(?),Słaboń,Okoniewski,Bentke(d)
III-Kuśnierek(?),Kosierb,Teodorowicz,Cichocki
IV-Sałabun(?),Słaboń,Kowalski,Olejniczak(u)
V-Kosierb(?),Bentke,Okoniewski(u),Teodorowicz(u)
VI-Kupczyński(87,3),Kuśnierek,Tomczyszyn,Cichocki
VII-Olejniczak(?),Kowalski,Teodorowicz,Kosierb(u)
VIII-Kupczyński(90,7),Bentke,Tomczyszyn,Okoniewski(u)
IX-Słaboń(?),Kuśnierek,Cichocki,Sałabun(ns-wycofał się na skutek choroby)

Trójmecz towarzyski - Bydgoszcz 2/11/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Bydgoszcz (38 pkt.)

(Bonin-12(3,3,3,3),Kurek-8(2,2,2,2),Raniszewski-9(3,3,d,3),Nazimek-9(2,2,3,2))

2.     Ogniwo Łódź (18 pkt.)

(Stawecki-7(?,2,3,?),Krajewski-?(?,?,?,2),Próchniak-?(?,?,2,?),Puper-?(2,?,?,?))

3.     Górnik Rybnik (16 pkt.)

(J.Maj-7(3,3,?,?),Philipp-?(?,?,2,2))

bieg po biegu:
I-Maj(94,2),Puper(97,0) II-Bonin(92,9),Kurek(93,8)
III-Raniszewski(91,2),Nazimek(96,1) IV-Maj(95,7),Stawecki(98,9)
V-Bonin(96,5),Kurek(98,0) VI-Raniszewski(90,0),Nazimek(94,9)
VII-Stawecki(98,0),Philipp(100,7) VIII-Nazimek(98,4),Próchniak(103,0),Raniszewski(d)
IX-Bonin(93,1),Kurek(96,0) X-Krajewski(99,2),Philipp(100,0)
XI-Raniszewski(91,4),Nazimek(95,0) XII-Bonin(92,8),Kurek(95,8)

Wrocław 2/11/1952 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - CWKS WROCŁAW               26  -  27
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Kupczyński-6, Słaboń-6, Sałabun-6, Teodorowicz-4, Frach-3, Tomczyszyn-1 -
Połukard-8, Krakowiak-6, Z.Smoczyk-6, Suchecki-5, Wróżyński-2, W.Kołeczek-0

Bydgoszcz 9/11/1952 testmecz BYDGOSZCZ - WROCŁAW                        28  -  25

(9)Raniszewski-6(3,3,d), (10)Błajda-3(?,?,2), (11)Bonin-6(3,d,3), (12)Kurek-5(2,2,1),
(13)Jeżewski-7(2,2,3), (14)?-? -
(1)Połukard-6?(1?,3,2), (2)Tomczyszyn-3?(2,1?,?), (3)Wróżyński-7(1,3,3), (4)?-?
(5)Teodorowicz-7(3,2,2), (6)?-?
Bieg po biegu:
I-Raniszewski(89,0),Tomczyszyn(97,0),Połukard(?),Błajda(?) II-Bonin(88,8),Kurek(93,0),Wróżyński(?)
III-Teodorowicz(95,0),Jeżewski(96,2) IV-Połukard(93,4),Kurek(94,6),Tomczyszyn(?),Bonin(d)
V-Wróżyński(92,9),Jeżewski(96,3) VI-Raniszewski(92,0),Teodorowicz(96,8),Błajda(?),?
VII-Jeżewski(93,7),Połukard(95,5) VIII-Wróżyński(98,4),Błajda(100,0),?,Raniszewski(d)
IX-Bonin(89,1),Teodorowicz(93,8),Kurek(?)

Bieg dodatkowy zawodników z najlepszymi czasami biegów:
Raniszewski(89,8), Bonin(92,8), Wróżyński(95,5), Teodorowicz(95,7)

Warszawa 9/11/1952 testmecz POLSKA "A" - POLSKA "B"                     28  -  26

Ostrów Wlkp 16/11/1952 testmecz STAL OSTRÓW WLKP - GWARDIA BYDGOSZCZ    21  -  33

(Bonin-9)

Wrocław 23/11/1952 testmecz WROCŁAW - POLSKA CENTRALNA                  25  -  29
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(9)Kupczyński-6(1,3,2), (10)Kosierb-4(?,?,?), (11)Suchecki-4(2,?,d), (12)Krakowiak-3(1,?,2),
(13)Połukard-7(3,2,2), (14)Sałabun-1(?,?,?), (R)Słaboń -
(1)Szwendrowski-9(3,3,3), (2)Fijałkowski-2(0,?,?), (3)Bonin-9(3,3,3), (4)Raniszewski-2(0,?,?),
(5)Kapała-3(?,?,?), (6)N.Świtała-4(?,?,3), sędzia-Lubiński
Bieg po biegu:
I-Szwendrowski,Kosierb,Kupczyński,Fijałkowski
II-Bonin,Suchecki,Krakowiak,Raniszewski
III-Połukard,
IV-Szwendrowski
V-Bonin,Połukard
VI-Kupczyński,
VII-Szwendrowski,Połukard
VIII-Bonin,Kupczyński,
IX-N.Świtała,Krakowiak,Suchecki-d

1. Memoriał Tadeusza Kołeczka - Łódź 30/11/1952
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz (11 pkt.)
2.     Janusz Suchecki             CWKS Wrocław (9-(3,3,3,u))
3.     Jan Krakowiak               CWKS Wrocław (9-(2,?,?,?))

4.     Tadeusz Teodorowicz         Spójnia Wrocław (8 pkt)
5.     Mieczysław Połukard         CWKS Wrocław (7 pkt.)
6.     Bolesław Puper              Ogniwo Łódź (6 pkt.)
startowali: Suchecki,Krakowiak,Kołeczek,Połukard,Paluch,Wieczorek,Nawrocki,
Jeżewski,Raniszewski,Teodorowicz,Krajewski,Wróżyński,Puper
bieg po biegu:
I Suchecki(85,4),Krakowiak(85,6),Kołeczek(u?),Połukard(u?)
II Kołeczek(88,4),Puper(91,6),
III Teodorowicz(88,5),Połukard(89,2)
XI ?,?,Suchecki(u),Wróżyński(u)


1951     INDEX     1953