DMP DMP maszyn przystosowanych IMP Turnieje


W tym roku odeszli do wieczności...

Franciszek Kutrowski
(ur.??-?-19?? zm.11-11-1951) - wypadek na torze w Inowrocławiu 10-11-1951 podczas treningu przed trójmeczem towarzyskim


Team Championship


Liga Centralnych Sekcji Żużlowych

Mecze rozgrywano z udziałem dwóch drużyn, bez rozgrywania meczy rewanżowych. Drużynę stanowiło sześciu zawodników plus dwóch rezerwowych. Punktacja biegu: 3-2-1-0. Mecz składał się z 9 biegów. Za wygrany mecz drużyna otrzymywała 2pkt., przegrany - 0pkt. Zawodnicy z podstawowego składu drużyny startowali w meczu trzykrotnie. Ilość małych punktów sumowano. Przed sezonem GKKF i Komisja Sportowa PZmot ustaliły, że powstanie liga żużlowa złożona z 6 drużyn - przedstawicieli Zrzeszeń Sportowych Związków Zawodowych: Unia Leszno, Budowlani Warszawa, Ogniwo Bytom, Górnik Rybnik, Stal Ostrów Wlkp i Kolejarz Rawicz. Oprócz nich jeszcze przedstawiciele wojska - CWKS Warszawa i milicji - Gwardia Bydgoszcz. O tym który klub będzie przedstawicielem milicji zadecydowała sportowa rywalizacja. 23 kwietnia w Rzeszowie rozegrano turniej w którym kolejność była następująca: Gwardia Bydgoszcz (J.Buda, Z.Raniszewski, R.Zakrzewski), Gwardia Poznań i Gwardia Rzeszów. Przed rozpoczęciem rozgrywek do ligi dołączyły Włókniarz Częstochowa i Spójnia Wrocław.

                 LESZ.  BYDG.  RYBN.  CWKS   BYTO.  BUDO.  OSTR.  RAWI.  CZĘS.  WROC.
LESZNO           ** **                
30-24  37-17                38-16  42-12
BYDGOSZCZ        
21-32  ** **  35-19  21-24                              43-11
RYBNIK           
28-25         ** **                32-22                38-16  39-14
CWKS                           
22-31  ** **  34-19  26-24                35-18
BYTOM                   
21-33  26-28         ** **  29-22  30-22                39-15
BUDOWLANI W-wa   25-29  20-31                       ** **  34-20  32-22
OSTRÓW WLKP      
22-32  17-37  17-35  27-27                ** **  36-18
RAWICZ                  18-36  28-25  25-29  19-35                ** **         30-24
CZĘSTOCHOWA                                  
13-38  27-27  21-32  26-27  ** **  26-25
WROCŁAW          
19-33  20-32         28-26          9-45  14-39                ** **


1 runda 20/5/51:
Unia-Ogniwo, Górnik-Włókniarz, Stal-Kolejarz, Gwardia-CWKS 24-27 lub 21-24 (Bonin,Kurek, Raniszewski,Nazimek,Błajda,Garyantosiewicz,Cz.Białka,Jeżewski - Suchecki,Krakowiak,Orwat,Kuśnierek, Z.Smoczyk,Połukard,Wróżyński), (24/6)Spójnia-Budowlani 10-44 lub 9-45 lub 10-45 (Sałabun-3,Schutzer-2,Kosierb-2, Hudała-1,Cz.Kapała-1,Płocicki-1 - Zenderowski-9(3,3,3),Kwaśniewski-8,Fijałkowski-8,Wójtowicz-7,Sowa-6, Kamrowski-6),
2 runda 10/6/51:
Gwardia-Włókniarz, Ogniwo-Stal 30-22 lub 31-22, Unia-CWKS, (17/6)Górnik-Budowlani, (29/7)Kolejarz-Spójnia 30-23 lub 30-24 (F.Kapała-9(3,3,3),Siekalski,Nowacki,Spychała,Andrzejewski,Ignasiak,Zieliński,Skotarek - Sałabun,Kosierb,Cz.Kapała,Hudała,Płocicki,Kupczyński,Teodorowicz,Tomczyszyn),
3 runda 1/7/51:
Górnik-Unia, (30/6)Spójnia-Stal, Ogniwo-Budowlani (Szwendrowski-9(3,3,3),Krajewski-?(?,2,2),Czogała-?(2,?,?),Próchniak-?(?,3,2), Brendler-?(?,?,3),Puper-?(?,?,2),Kołodziejski,Paluch - T.Fijałkowski-7(3,3,1),Zenderowski-?(2,2,?), Wójtowicz-?(3,?,?),Kwaśniewski-?(2,?,3),Kamrowski,Sowa,Wąsikowski,Filipczak), (4/7)Kolejarz-Gwardia 18-36 lub 17-36 (F.Kapała-6(?,?,3),Siekalski-6(2,2,2),Nowacki,Spychała,Andrzejewski,Ignasiak,J.Szulczewski, Skotarek - Bonin-9(3,3,3),Zakrzewski-8(3,3,2),Błajda-4(?,?,?),Raniszewski-?(3,3,?),Kurek-?(?,?,3), Garyantosiewcz,Cz.Białka,Buda), CWKS-Włókniarz (Suchecki-9(3,3,3),Połukard-?(3,?,3),Krakowiak-?(?,3,?), Z.Smoczyk,Kuśnierek,Krajewski,Wróżyński,Orwat - Kaznowski-6(3,3,u),Laskowski-?(?,?,3),Miechowski, W.Szulczewski,Bobrowski,Wróbel,Kuciak,Wiatrowski) (mecz rozegrano w Lublinie)
4 runda 8/7/51:
Ogniwo-Górnik (Szwendrowski-8(3,3,2),Próchniak-5,Dyląg-5,Krajewski, W.Kołeczek,Czogała,Filipczak,Kamrowski - Spyra-9(3,3,3),Dziura-7,Draga-7,J.Maj-1,Wieczorek,Nawrocki,Baron), Budowlani-Unia (Kwaśniewski-7,Fijałkowski-5,Zenderowski-?,Wójtowicz-4,Kamrowski-4,Sowa-?,Napiórkowski, Filipczak-? - Olejniczak-9(3,3,3),Bentke-?(?,?,2),Glapiak-9(3,3,3),Woźniak-8(2,3,3),J.Malinowski,Najdrowski, Gościniak-?,Chałupczak-?), Włókniarz-Kolejarz (mecz rozegrano w Łodzi), Stal-CWKS 27-27 (dwa pkt.meczowe zdobył CWKS, ponieważ zawodnicy warszawscy wygrali 5 indywidualnych biegów), (12/8)Spójnia-Gwardia (Kupczyński-6,Kosierb-5, Sałabun-2,Schutzer-2,Cz.Kapała-2,Płocicki-2,Teodorowicz-1 - Raniszewski-9(3,3,3),Kurek-6,Nazimek-5, Bonin-5,Błajda-5,Garyantosiewicz-2,Jeżewski-ns,Buda-ns),
5 runda 15/7/51:
Gwardia-Górnik (mecz rozegrano we Wrocławiu), Budowlani-Stal (Fijałkowski-9(3,3,3),Zenderowski-8,Kamrowski-6,Sowa-6,Kwaśniewski-4,Filipczak-1, Wąsikowski-ns,Wójtowicz-ns - Rejek-5,Maciejewski-5,Pawlak-4,Wielgosz-4,Błoch-2,Rataj-0,Szpitalniak-ns, Ołdowski-ns), Ogniwo-Spójnia (Szwendrowski-9(3,3,3),Dyląg-9(3,3,3),Próchniak-8(3,3,2),Czogała-?(2,?,3), Brendler-?(?,?,2),Krajewski-?,W.Kołeczek-?,Puper-? - Cz.Kapała-4(2,2,?),Płocicki-?(2,?,?), Sałabun-?(?,2,2),Kosierb-?(?,2,?),Hudała-?,Skotarek-?,Cieślawski-?,Zieliński-?, mecz rozegrano w Poznaniu), Unia-Włókniarz, Kolejarz-CWKS (F.Kapała-9(3,3,3),Siekalski-6, Spychała-6,Nowacki,Ignasiak,Cieślawski,Skotarek,Zieliński - Suchecki-8,Orwat-5,Krakowiak-4,Wróżyński-4, Połukard-4,Z.Smoczyk-4),
6 runda 12/8/51:
(29/7)CWKS-Ogniwo (Krakowiak-9(3,3,3),Suchecki-9(3,3,3),Orwat-7,Wróżyński-5, Z.Smoczyk-3,Połukard-1 - Próchniak-6,Szwendrowski-5,Brendler-5,Dyląg-2,Krajewski-1), (5/8)Gwardia-Unia (mecz rozegrano w Warszawie), Stal-Górnik, Włókniarz-Budowlani (mecz rozegrano w Katowicach, dwa pkt.meczowe zdobył Włókniarz, ponieważ zawodnicy częstochowscy wygrali 5 indywidualnych biegów), (29/7)Kolejarz-Spójnia 30-24 lub 30-23 (F.Kapała-9(3,3,3),Siekalski-8(3,2,3),Spychała-5(2,3,?), Ignasiak-5(3,?,2),Nowacki,Andrzejewski,Cieślawski,Skotarek - Kosierb-8(2,3,3),Cz.Kapała-6(2,2,2), Sałabun-4(?,2,2),Hudała,Płocicki,Kupczyński,Teodorowicz,Tomczyszyn),
7 runda 19/8/51:
Włókniarz-Stal (mecz rozegrano w Katowicach), Unia-Kolejarz 38-16 lub 37-17, Spójnia-CWKS (Kupczyński-9(3,3,3), Kosierb-8(3,3,2),Sałabun-6,Cz.Kapała-2(?,?,1),Płocicki-2,Schutzer,Tomczyszyn-1 - Krakowiak-8,Połukard-7(2,3,2), Suchecki-6,Kuśnierek-1,Wróżyński-2(?,?,0),Z.Smoczyk-2), Budowlani-Gwardia (Kwaśniewski-7,Fijałkowski-5, Zenderowski-3,Kamrowski-2,Sowa-2,Filipczak-1 - Bonin-7,Kurek-6,Nazimek-5,Garyantosiewicz-5,Raniszewski-4, Błajda-4) (mecz rozegrano w Lublinie),
8 runda 2/9/51:
Ogniwo-Gwardia, Górnik-Spójnia 39-14 lub 39-15 (Baron-8,Spyra-7, Draga-7,Nawrocki-6,Wieczorek-6,Dziura-5,J.Maj-? - Kupczyński-6,Kosierb-3,Sałabun-3,Teodorowicz-1,Cz.Kapała-1, Schutzer,Płocicki,Tomczyszyn), Budowlani-Kolejarz (Fijałkowski-9(3,3,3),Zenderowski-9(3,3,3),Kamrowski-7, Filipczak-3,Wąsikowski-2,Sowa-2 - Spychała-6,Andrzejewski-4,Ignasiak-4 lub 5,Siekalski-3,J.Szulczewski-2, Zieliński-2 lub 1,Skotarek-1), Stal-Unia,
9 runda 16/9/51:
Spójnia-Unia, Kolejarz-Górnik (Spychała-?,Siekalski-?,Ignasiak-?,Nowacki-?,Zieliński-?,J.Szulczewski-?,Cieślawski-?, Skotarek-? - Spyra-?,Draga-?,Dziura-?,Wieczorek-?,J.Maj-?,Nawrocki-?,Baron-?), Stal-Gwardia, (21/10)CWKS-Budowlani(Suchecki-8,Krakowiak-7,Orwat-5,Kuśnierek-4,Z.Smoczyk-2,Wróżyński-?,Połukard-? - Fijałkowski-9(3,3,3),Zenderowski-8,Kamrowski-3,Sowa-3,Napiórkowski-1,Kwaśniewski-?,Wójtowicz-?, Filipczak-?) (mecz rozegrano na torze Budowlanych), Włókniarz-Ogniwo 13-38 lub 15-38 (mecz rozegrano na nowo otwartym torze częstochowskim)
bez przydziału rund:
(23/9)CWKS-Górnik (mecz rozegrano w Łodzi), (30/9)Włókniarz-Spójnia, (30/9)Kolejarz-Ogniwo (Szwendrowski,Krajewski, W.Kołeczek,Czogała,Brendler,Próchniak,Dyląg,Paluch - Siekalski,Nowacki,Spychała,Andrzejewski,Ignasiak, Skotarek,J.Szulczewski,Cieślawski),

Ostateczna kolejność DMP 1951

1.  UNIA LESZNO             16   8   0   1    298-186   +112
2.  GWARDIA BYDGOSZCZ       14   7   0   2    292-185   +107
3.  GÓRNIK RYBNIK           14   7   0   2    275-205   +70

4.  CWKS WARSZAWA           12   6   0   3    250-226   +24
5.  OGNIWO BYTOM            10   5   0   4    254-223   +31
6.  BUDOWLANI WARSZAWA      6    3   0   6    250-226   +24
7.  STAL OSTRÓW WLKP        6    3   0   6    232-248   -16
8.  KOLEJARZ RAWICZ         6    3   0   6    205-281   -76
9.  WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA   4    2   0   7    170-307   -137
10. SPÓJNIA WROCŁAW         2    1   0   8    169-308   -139


Unia Leszno - Józef Olejniczak(76=24*3+2*2+defekt!), Stanisław Glapiak(70), Henryk Woźniak(64), Jan Malinowski(39), Kazimierz Bentke(20), Zbigniew Chałupczak(12), Stanisław Przybylski(12), Jan Najdrowski(4), Zbigniew Sander(0), Ryszard Gościniak(0), Czesław Szałkowski, Baranowski, Bruch ???,
Gwardia Bydgoszcz - Eugeniusz Nazimek, Bolesław Bonin, Zbigniew Raniszewski, Franciszek Śrubkowski, Józef Buda, Feliks Błajda, Staromiejski, Kielar, Kazimierz Kurek, Roman Zakrzewski, Antosiewicz, Jerzy Jeżewski, Zygmunt Garyantosiewicz,
Górnik Rybnik - Paweł Dziura, Alfred Spyra, Ludwik Draga, Robert Nawrocki, Józef Wieczorek, Daniel Baron,
CWKS Warszawa - Jan Krakowiak, Janusz Suchecki, Eugeniusz Wróżyński, Mieczysław Połukard, Marian Kuśnierek, Zdzisław Smoczyk, Władysław Orwat, Jan Bartoszkiewicz, Marian Nowacki (w 4 rundzie),
Ogniwo Bytom - Witold Kołeczek, Jerzy Brendler, Duchiński, Jan Paluch, Ryszard Krajewski, Włodzimierz Szwendrowski, Leszek Próchniak, Józef Dyląg, Bolesław Puper, Tadeusz Debisz, Wiesław Kołodziejski,
Budowlani Warszawa - Eugeniusz Zenderowski, Tadeusz Fijałkowski, Jan Kwaśniewski, Jan Filipczak, Władysław Kamrowski, Władysław Wójtowicz, Jan Sowa, Jan Wąsikowski,
Stal Ostrów Wlkp - Stefan Maciejewski, Ludwik Rataj, Bonifacy Szpitalniak, Jerzy Błoch, Ryszard Pawlak, Marian Rejek, Roman Wielgosz, Mieczysław Ołdowski,
Kolejarz Rawicz - Florian Kapała, Jan Siekalski, Franciszek Cieślawski, Marian Skotarek, Marian Spychała, Marian Nowacki, Henryk Ignasiak, Władysław Zieliński, Wacław Andrzejewski, Zenon Rojda, Jan Szulczewski,
Włókniarz Częstochowa - Marian Kaznowski, Waldemar Miechowski, Bogdan Kuciak, Władysław Szulczewski, Bogdan Laskowski, Tadeusz Wiatrowski, Wiesław Wróbel, Tadeusz Bobrowski,
Spójnia Wrocław - Jerzy Sałabun, Stefan Schutzer, Mieczysław Kosierb, Franciszek Hudała, Henryk Płocicki, Edward Kupczyński, Mieczysław Połukard ???, Tadeusz Teodorowicz, Czesław Kapała, Franciszek Kaczocha, Władysław Zieliński,

DMP maszyn przystosowanych

Rozgrywki te tworzyły ligi okręgowe: poznańska, pomorska i rzeszowska. Dolnośląska Liga Okręgowa (DLO) nie została zorganizowana, zgłosiły się tylko zespoły Stali Wrocław i Spójni II Wrocław, które dołączono do PLO. Poznańska Liga Okręgowa (PLO) wystartowała tworząc dwie grupy. Do wyłonienia mistrza PLO nie doszło - nie rozegrano meczu finałowego. W sierpniu zainagurowała rozgrywki Pomorska Liga Okręgowa, której mistrzem został zespół Stali Nakło. Mistrza okręgu rzeszowskiego ustalono po jednorazowych zawodach rozegranych w Rzeszowie 16/9/1951.

? runda PLO Piła 17/6/51:
?. Włókniarz Piła             ?
?. Unia Poznań                ?
?. Stal II Ostrów Wlkp        ?

? runda PLO Krotoszyn 17/6/51:
?. Gwardia Krotoszyn          ?
?. Gwardia Poznań             ?
?. Gwardia Gorzów Wlkp        ?

? runda PLO Poznań 15/7/51:
1. Włókniarz Piła             17
2. Unia II Leszno             16
3. Gwardia Poznań             12

? runda PLO Gorzów Wlkp 12/8/51 (otwarcie toru w Gorzowie Wlkp)

(źródło informacji - Witold Łukowski)
1. Stal Gorzów Wlkp           24
   T.Stercel           3 3 3  9
   M.Kaiser            3 3 ?  6
   K.Wiśniewski        3 3 3  9
2. Włókniarz Piła             14
   S.Bruch             ? ? 3  ?
3. Gwardia Gorzów Wlkp        11

Bieg po biegu:
I. Stercel (1:36),,
II. Kaiser (1:45,5),,
III. Wiśniewski (1:47,7),,
IV. Wiśniewski (1:46,7),,
V. Kaiser (1:48,7),,
VI. Stercel (1:44,5),,
VII. S.Bruch (1:48,0),,
VIII. Wiśniewski (1:45,0),,
IX. Stercel (1:46,1),,
bieg rezerw: Pernalski (1:49,0),,
bieg zwycięzców: Stercel (1:39,0),,


? runda PLO Gorzów Wlkp 16/9/51

(źródło informacji - Tomasz Grabowski i Witold Łukowski)
1-2. Gwardia Gorzów Wlkp      15
   M.Cichocki          3 ? ?  ?
   H.Rzeczyński        2 3 ?  ?
   S.Frącewicz         u 3 ?  ?
1-2. Unia II Leszno           15
   W.Okoniewski        d d ?  ?
   T.Pogorzelski       3 ? ?  ?
   T.Tomaszewski       3 d ?  ?
3. Stal II Ostrów Wlkp        9
   Kurzawski           d ? ?  ?
   R.Pawlak            1 ? ?  ?
   A.Krzesiński        2 ? ?  ?

Bieg po biegu:
I. Cichocki (1:39,6), Okoniewski-d, Kurzawski-d
II. Pogorzelski (1:37,2), Rzeczyński, Pawlak
III. Tomaszewski, Krzesiński, Frącewicz-u
IV. Frącewicz, Okoniewski-d, ?
V. Rzeczyński, Tomaszewski-d, Kurzawski-d
VI. ,,
VII. ,,
VIII. ,,
IX. ,,
bieg zwycięzców: Pogorzelski, Krzesiński, Cichocki


? runda PLO Gorzów Wlkp 23/9/51

(źródło informacji - Tomasz Grabowski i Witold Łukowski)
1. Unia Poznań                20
   A.Baranowski        3 ? 3  ?
   B.Szubczyński       3 1 ?  ?
   Cz.Frąckowiak       ? 3 ?  ?
2. Gwardia Gorzów Wlkp        16
   M.Cichocki          2 3 3  8
   S.Frącewicz         2 u ?  ?
3. Stal Zielona Góra          14
   K.Juzala            - u 3  ?
   M.Zadoń             3 2 ?  ?

Bieg po biegu:
I. Baranowski(1:39,2), Cichocki, Juzala-ns
II. Zadoń,,
III. Szubczyński, Frącewicz,
IV. Frąckowiak, Frącewicz-u, Juzala-u
V. ,,
VI. Cichocki, Zadoń, Szubczyński
VII. Juzala,,
VIII. Baranowski,,
IX. Cichocki,,

Ostateczna kolejność PLO 1951 - Grupa A

1.  WŁÓKNIARZ PIŁA         4   11   73

2.  UNIA II LESZNO         4   10,5 74
3.  STAL I GORZÓW WLKP     4   10   79
4.  UNIA POZNAŃ            4   8    65
5.  GWARDIA KROTOSZYN      4   7,5  60
6.  GWARDIA GORZÓW WLKP    4   7,5  58
7.  STAL ZIELONA GÓRA      3   7    54
8.  STAL II OSTRÓW WLKP    4   6,5  50
9.  GWARDIA POZNAŃ         4   3    34


Włókniarz Piła - Leszek Wesołowski, Stefan Bruch, Henryk Geisler, Śliwiński
Unia II Leszno - T.Tomaszewski(29), Teodor Pogorzelski(24), Władysław Okoniewski(21), Leon Majewicz, Stanisław Bartkowiak, Mądry, Franciszek Kutrowski (+11.11.1951 tor w Inowrocławiu)
Stal Gorzów Wlkp - Tadeusz Stercel, Kazimierz Wiśniewski, Marian Kaiser, Czesław Szypliński, Tadeusz Gomoliński
Unia Poznań - Adam Baranowski, Czesław Frąckowiak, Władysław Zieliński, B.Szubczyński(Klubczyński), Gałecki
Gwardia Krotoszyn - Nowacki, Poczta, Guzikowski
Gwardia Gorzów Wlkp - Stanisław Frącewicz, Mieczysław Cichocki, Henryk Rzeczyński
Stal Zielona Góra - Marian Zadoń, Alfons Kostusiak, Kazimierz Juzala, Tadeusz Gryszczyk
Stal II Ostrów Wlkp - Ryszard Pawlak, Andrzej Krzesiński, Jamry, Wojtkowiak, Kurzawski
Gwardia Poznań - Bogdan Olewski, Roman Ciesielski, Florian Stencel, Laskowski, Flieger

? runda PLO Wrocław 10/6/51:
1. Stal II Gorzów Wlkp        23

 (1)Pernalski          3 3 d  6
 (2)M.Kaiser           3 3 2  8
 (3)Stępiński          3 3 3  9

2. Budowlani Żabikowo         12

 (4)Gierdal            2 d 1  3
 (5)Wichłacz           2 1 2  5
 (6)Janecki            2 2 d  4

3. Stal Pafawag Wrocław       10

 (7)Tomasik            1 u u  1
 (8)Słaboń             d d 3  3
 (9)Berger             1 - -  1
 (R)Janowski             2 3  5

Bieg po biegu:
I. Pernalski (1:49,1), Gierdal (2:00,1), Tomasik (2:00,9)
II. Kaiser (1:52,3), Wichłacz (1:58,6), Słaboń (d)
III. Stępiński (1:56,9), Janecki (1:59,0), Berger (2:03,0)
IV. Pernalski (1:50,8), Janowski (1:59,1), Wichłacz (2:01,0)
V. Stępiński (2:02,2), Gierdal (d), Słaboń (d)
VI. Kaiser (1:56,2), Janecki (2:03,0), Tomasik (u)
VII. Słaboń (2:03,4), Pernalski (d), Janecki (d)
VIII. Janowski (1:51,1), Kaiser (1:55,4), Gierdal (2:03,1)
IX. Stępiński (1:54,0), Wichłacz (2:04,9), Tomasik (u)


? runda PLO Żabikowo 17/6/51:
?. Budowlani Żabikowo         ?
?. Kolejarz Piła              ?
?. Gwardia Śrem               ?

? runda PLO Gorzów Wlkp 17/6/51:
?. Stal Gorzów Wlkp           ?
?. Ogniwo Wągrowiec           ?
?. Spójnia Gniezno            ?

? runda PLO Poznań 17/6/51:
1. Spójnia II Wrocław         22

   Kosierb             3 3 3  9
   Cz.Kapała                  7
   Kaczocha                   6

2. Kolejarz Poznań            13
3. Stal Pafawag Wrocław       11
? runda PLO Wrocław 2/8/51:
1. Spójnia II Wrocław         21

   Tomczyszyn          3 3 3  9
   Szargon                    ?
   Kaczocha                   ?

2. Ogniwo Wągrowiec           17
3. Budowlani Żabikowo         10
? runda PLO Wrocław 11/8/51:
1. Spójnia II Wrocław         21

   Kupczyński                 7
   Tomczyszyn                 6
   Szargon                    8

2. Kolejarz Piła              15
3. Stal II Gorzów Wlkp        9

Ostateczna kolejność PLO 1951 - Grupa B

1.  GWARDIA ŚREM           4   11   89

2.  SPÓJNIA II WROCŁAW     4   11   74
3.  KOLEJARZ POZNAŃ        4   9,5  64
4.  KOLEJARZ PIŁA          4   8,5  74,5
5.  OGNIWO WĄGROWIEC       4   8    57,5
6.  STAL II GORZÓW WLKP    4   6,5  54,5
7.  BUDOWLANI ŻABIKOWO     3   6    49
8.  SPÓJNIA GNIEZNO        4   5,5  41,5
9.  STAL PAFAWAG WROCŁAW   4   3    30


Gwardia Śrem - Henryk Kaczmarek, Mieczysław Maćkowiak, Czesław Adamski, Hipolit Kaźmierczak
Spójnia II Wrocław - Mieczysław Kosierb, Czesław Kapała, Franciszek Kaczocha, Edward Kupczyński, Albin Tomczyszyn, Tadeusz Bosiacki, Szargon, Kasza, Pludra
Kolejarz Poznań - Edward Siwek, Kazimierz Leszczyński, Rajmund Świtała, Norbert Świtała
Kolejarz Piła - Durczak, Barabasz, Kazimierz Ksycki
Ogniwo Wągrowiec - Kuliński, Oleander
Stal II Gorzów Wlkp - Stanisław Kaiser, B.Pernalski, Stępiński, Okupiak
Budowlani Żabikowo - Stanisław Gierdal, Janecki, Wichłacz, Skrok, Cegiełka, Stachowiak
Spójnia Gniezno - Feliks Górny, Bolesław Olewski, Ludwik Marciniak, Kazimierz Krupa, Andrzej Pogorzelski(pseudo Władysław Ryczkowski), Zdzisław Małkowski, Henryk Cieślewicz
Stal Pafawag Wrocław - Adolf Słaboń, M.Berger, Trybulski, Janowski, Tomasik, Słowik, Edward Kupczyński, Stefan Schutzer,

trójmecz 5/8/51 Żnin:
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)
Gwardia Toruń-17 (Mielnik-9,Wierzchowski-5,Smoliński-3),
Stal Nakło-11
Gwardia II Bydgoszcz-10


trójmecz 12/8/51 Toruń:
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)
Gwardia Toruń-17 (Mielnik(1,3,3),Wierzchowski(3,?,3)),
Stal Nakło-13 (Rybacki(3,3,2),Piotrowiak(2,?,2),Baran,Czarnecki,Kowalski),
Stal Gdańsk-13 (Węsierski(3,?,?),Andrykowski(?,3,3),Stachewicz,Nalazek)
zwycięzcy kolejnych biegów:
I-Rybacki,?,Mielnik, II-Wierzchowski,?,? III-Węsierski,Piotrowiak,?
IV-Andrykowski,?,?, V-Rybacki,?,?, VI-Mielnik,?,?,
VII-Andrykowski,?,?, VIII-Mielnik,Piotrowiak,?, IX-Wierzchowski,Rybacki,?,


trójmecz 26/8/51 Inowrocław:
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)
Stal Nakło-19 (Król(3,2,2),Rybacki(3,3,2),Baran(-,2,2),),
Unia Inowrocław-18 (Chałupczak(d,3,3),Lisiecki(u,3,3),T.Białka(3,d,3)),
Spójnia Włocławek-4 (Grześ(d,?,1),Małecki(?,1,1),Jachimczak(2,2,?))
Punkty Grzesia i Małeckiego prawdopodobnie nie wliczały się do punktacji zespołu???
bieg po biegu:
I-Król(2:06),Chałupczak-d,Grześ-d, II-Rybacki(2:02),Lisiecki-u,Małecki-?,
III-T.Białka(2:06),Jachimczak(2:38,8),Baran-wycofał się, IV-Chałupczak(2:03),Baran(2:04),Małecki(2:36),
V-Lisiecki(2:00),Król(2:02),Grześ-wycofał się, VI-Rybacki(1:59,8),Jachimczak(2:49),T.Białka-d
VII-T.Białka(2:00),Król(2:12,4),Małecki(2:46), VIII-Chałupczak(1:53,3),Rybacki(1:58),Grześ(2:25),
IX-Lisiecki(1:59),Baran(2:00),Jachimczak-?
Bieg zwycięzców: Chałupczak(1:46,1),T.Białka(1:52,3),Rybacki(1:57,7),Król(2:16),
Bieg rezerwowych: Kwarciński-Inowrocław(2:00),Widawski-Nakło(2:04),Jachimczak(2:35,9)
Sędzia - Katafias

trójmecz 8/9/51 Toruń:
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)
Unia Inowrocław-23 (T.Białka(3,3,3),Lisiecki(3,3,3),Marian Kwarciński-5(?,3,?)), Gwardia Toruń-12 (Wierzchowski(?,?,3),Jeżewski(3,?,?)), Gwardia II Bydgoszcz-5 ()
bieg po biegu: 1.T.Białka, 2.Lisiecki, 3.Jeżewski, 4.Kwarciński, 5.T.Białka
6.Lisiecki, 7.Lisiecki, 8.Wierzchowski, 9.T.Białka

Ostateczna kolejność Pomorskiej LO 1951

1.  STAL NAKŁO

2.  GWARDIA I TORUŃ
3.  GWARDIA II BYDGOSZCZ
4.  UNIA INOWROCŁAW
5.  STAL GDAŃSK
6.  UNIA/SPÓJNIA WŁOCŁAWEK


Stal Nakło - Hieronim Rybacki, Edward Piotrowiak, Alfons Czarnecki, Edward Baran, Zbigniew Piotrowiak, Bronisław Król, Jan Widawski, Antoni Kowalski,
Gwardia I Toruń - Bolesław Jeżewski, Henryk Mielnik, Jerzy Wierzchowski, Leszek Zalewski, Zbigniew Raniszewski, Alojzy Zakrzewski,
Gwardia II Bydgoszcz - Czesław Białka, Stanisław Wilga, Czesław Domagalski, Wiesław Granatowicz, Ciemnior
Unia Inowrocław - Zbigniew Chałupczak, L.Lisiecki, Tadeusz Białka, Marian Kwarciński,
Stal Gdańsk - Alfons Węsierski, Rajmund Andrykowski, Franciszek Stachewicz, Walerian Blaszke, Tomasz Jackowiak,
Unia/Spójnia Włocławek - Bieniaszewski, Grześ, Małecki, Jachimczak,

Ostateczna kolejność okręgu rzeszowskiego - Rzeszów 16/9/1951

1.  STAL RZESZÓW                    49

    (Fedko-18, Iżewski-16)
2.  GWARDIA RZESZÓW                 44
    (Tokarski-19)
3.  KOLEJARZ JAROSŁAW               40
4.  STAL PRZEWORSK                  13


Stal Rzeszów - Tadeusz Fedko, Romuald Iżewski, Władysław Jankowski
Gwardia Rzeszów - Stanisław Kurpiel, Eugeniusz Tokarski, Karol Kielar, Stanisław Pączek, Kuźniar
Kolejarz Jarosław - Józef Kowalski, Marian Dudziak, Janiski, Jan Różański, Władysław Bistroń
Stal Przeworsk - Kazimierz Kondrat, Zygmunt Jagiełło


Individual Polish Championship


7. Finał IMP - Wrocław 14/10/1951


1.     Włodzimierz Szwendrowski    Ogniwo Bytom
2.     Alfred Spyra                Górnik Rybnik
3.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz


Tournaments


Trójmecz towarzyski - Toruń 25/4/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Nakło (46 pkt.)
2.     Gwardia Toruń (31 pkt.)
3.     Spójnia Gniezno (28 pkt.)

zwycięzcy kolejnych biegów: Król-Nakło (1:54,0), Górny-Gniezno (1:56,0), Górny-Gniezno (2:00,0),
Górny-Gniezno (1:59,2), Widawski-Nakło (1:52,5), Wierzchowski-Toruń (1:55,0), Mielnik-Toruń (2:00,0),
Górny-Gniezno (1:59,0), Jeżewski-Toruń (1:54,0), Jeżewski-Toruń (1:54,0), Król-Nakło (1:53,0),
Król-Nakło (1:53,0)

Kraków 29/4/1951 GWARDIA - ŚLĄSK                                        34  -  19
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Kurek-9(3,3,3), Dyląg-2 wygrane, Zakrzewski-1 wygrana, Raniszewski-1 wygrana, Nazimek-1 wygrana -
Dziura-1 wygrana, startowali zawodnicy Ogniwa Bytom i Górnika Rybnik

Turniej indywidualny - Toruń 1/5/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm (junorzy) - dystans 4800 metrów:

1.     ?.Turowski                  ?

Klasa do 125 ccm (seniorzy) - dystans 8000 metrów:

1.     ?                           LZS Ostaszewo

Klasa do 250 ccm:

1.     Jerzy Wierzchowski          Gwardia Toruń

Klasa do 350 ccm:

1.     Henryk Mielnik              Gwardia Toruń

Klasa do 500 ccm:

1.     ?.Nadworny                  Gwardia Toruń

Motocykle z przyczepkami:

1.     ?.Wajszewski                Gwardia Toruń

Ostrów Wlkp 6/5/1951 STAL OSTRÓW WLKP - UNIA LESZNO                     26  -  27
(źródło informacji - Witold Łukowski)

(Maciejewski-8(2,3,3), Rataj-7(2,2,3), Wielgosz-(3,?,?), Rejek-?(2) -
Olejniczak-9(3,3,3), Glapiak-(3,3,?), Malinowski-(2,2,?), Przybylski-?(2)
Bieg po biegu:
I.Olejniczak(1:35,4), Maciejewski(1:35,6)
II.Glapiak(1:39,2), Rataj(1:40,1)
III.Wielgosz(1:42,3), Malinowski(1:44,0)
IV.Olejniczak(1:40,5), Rataj(1:40,6)
V.Glapiak(1:42,5), Błoch(1:43,5)
VI.Maciejewski(1:37,2), Malinowski(1:42,6)
VII.Olejniczak(1:42,0), Woźniak(1:43,0)
VIII.Maciejewski(1:41,5), Przybylski(1:44,0)
IX.Rataj(1:39,4), Rejek(1:41,4)

Turniej indywidualny - Krotoszyn 6/5/1951
(źródło informacji - Witold Łukowski)

1.     Michałowski                 Gwardia Krotoszyn (1:52,4)

"Mistrzostwa Śląska" - Katowice 13/5/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Jan Maciejewski             Stal Ostrów Wlkp (12 pkt.)
2.     Zdzisław Smoczyk            CWKS Warszawa (11 pkt.)
3.     Władysław Orwat             CWKS Warszawa (10 pkt.)

4.     Alfred Spyra                Górnik Rybnik (9 pkt.)
5.     Paweł Dziura                Górnik Rybnik (7 pkt.)
       Józef Wieczorek             Górnik Rybnik (7 pkt.)
       Ludwik Draga                Górnik Rybnik (7 pkt.)
8.     Joachim Maj                 Górnik Rybnik (5 pkt.)
9.     Robert Nawrocki             Górnik Rybnik (4 pkt.)
10.    ?.Borowiecki                Górnik Rybnik (3 pkt.)
zwycięzcy kolejnych biegów:
(Spyra, Maciejewski, Smoczyk, Nawrocki, Maciejewski, Orwat, Maciejewski, Dziura, Draga, Smoczyk)

Trójmecz towarzyski - Bydgoszcz 13/5/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Krotoszyn (19 pkt.)
2.     Unia Grudziądz (16 pkt.)
3.     Gwardia Bydgoszcz (12 pkt.)

(Białka, Bonin)

Trójmecz towarzyski - Toruń 13/5/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Toruń (18 pkt.)

(Zakrzewski, Raniszewski)

2.     Stal Gorzów Wlkp (17 pkt.)

(Wiśniewski, Stencel, Kaiser, Bernalski)

3.     reprezentacja Gniezna (7 pkt.)

(Olecki)

Puck 24/5/1951 testmecz BUDOWLANI GDAŃSK - BUDOWLANI WARSZAWA           32  -  21

()

Łódź 27/5/1951 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - CWKS WARSZAWA                     34  -  20
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Suchecki)

Rawicz 2???/6/1951 testmecz KOLEJARZ RAWICZ - OGNIWO ŁÓDŹ/CWKS WARSZAWA 20  -  34
(źródło informacji - Witold Łukowski)

(Suchecki-komplet)

Bydgoszcz 3/6/1951 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - "POŁUDNIE"              31  -  23
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Bonin-9(3,3,3), Błajda-5(1,2,2), Buda-5(2,1,2), Zakrzewski-6(?,3,3), Raniszewski-5(3,2,w2x), Śrubkowski-1(?,?,1) -
Nazimek-5(2,?,3), Białka-4(?,2,2), Kurek-6(3,3,?), Olewski-3(1,1,1), Garyantosiewicz-4(2,1,1), Nowacki-1(1,?,?))
bieg po biegu:
I-Bonin(94:8),Nazimek,Błajda II-Kurek(97:4),Buda,Olewski
III-Raniszewski(97:8),Garyantosiewicz,Nowacki IV-Zakrzewski(101:8),Białka,Buda
V-Kurek(96:6),Raniszewski,Olewski VI-Bonin(91:8),Błajda,Garyantosiewicz
VII-Nazimek(102:4),Białka,Śrubkowski,Raniszewski(w2x) VIII-Bonin(94:2),Błajda,Olewski
IX-Zakrzewski(97:8),Buda,Garyantosiewicz

Pas Herbowy Rawicza - Rawicz 3/6/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Józef Olejniczak            Unia Leszno (16 pkt.)
2.     Stanisław Glapiak           Unia Leszno (14 pkt.)
3.     Henryk Woźniak              Unia Leszno (13 pkt.)

4.     Alfred Spyra                Górnik Rybnik (12 pkt.)
5.     Jan Siekalski               Kolejarz Rawicz (11 pkt.)

Trójmecz towarzyski - Bytom 3/6/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     CWKS Warszawa (41 pkt.)
2.     Ogniwo Łódź
3.     Ogniwo Bytom

Trójmecz towarzyski - Gniezno 3/6/1951
(źródło informacji - Witold Łukowski)


1.     Spójnia Gniezno (20 pkt.)

(Górny-8, Chałupczak-7, Marciniak-5, Krupa-5)

2.     Unia II Leszno (16 pkt.)

(Majewicz)

3.     Gwardia Toruń (13 pkt.)

()
Bieg zwycięzców:
Majewicz(1:50,2)

Lublin 17/6/1951 testmecz OGNIWO BYTOM - CWKS WARSZAWA                  40  -  46
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Szwendrowski, Próchnik - Suchecki, Krakowiak, Połukard)
zwycięzcy kolejnych biegów: Szwendrowski, Suchecki, Wróżyński,
Połukard, Suchecki, Szwendrowski, Próchnik, Szwendrowski, ?

Trójmecz towarzyski - Inowrocław 17/6/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Toruń (29 pkt.)

(Mielnik-10,Raniszewski-7,Smoliński-6)
2.     Unia Inowrocław (23 pkt.)
3.     Unia Grudziądz (12 pkt.)

Trójmecz towarzyski - Toruń 24/6/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Touń (15 pkt.)

(Raniszewski,Zakrzewski)

2.     Gwardia Bydgoszcz (11 pkt.)

(Domagalski, Białka)

3.     Unia Leszno (10 pkt.)

(W.Okoniewski, Pokorski)
zwycięzcy kolejnych biegów:
I-(117:0)Raniszewski II-(120:0)Zakrzewski III-Okoniewski(117:0)
IV-Domagalski(125:0) V-Pokorski(130:0) VI-Białka(115:0)
VII-Błajda(116:0) VIII-Raniszewski-119 IX-Zakrzewski(114:5)

Trójmecz towarzyski - Inowrocław 1/7/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Unia Poznań (29 pkt.)
2.     Unia II Leszno (25 pkt.)
3.     Unia Inowrocław (16 pkt.)

(Chałupczak-?)

Zawody indywidualne - Piła 1/7/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


W zawodach startowało 21 zawodników z 7 klubów. Klasyfikacja zespołowa:
1.     Gwardia Toruń (21 pkt.)

(Mielnik, Wierzchowski, Smoliński)

2.     Gwardia Krotoszyn (19 pkt.)
3.     Stal Gorzów Wlkp (15 pkt.)

Trójmecz towarzyski - Katowice-Muchowiec 22/7/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Górnik Rybnik (22 pkt.)

(Spyra)

2.     Włókniarz Częstochowa (18 pkt.)
3.     Ogniwo Bytom (13 pkt.)

Wrocław 5/8/1951 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - KOLEJARZ RAWICZ             29  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Kosierb-7, Sałabun-7, Cz.Kapała-7, Teodorowicz, Schutzer, Płocicki-1 -
F.Kapała-9(3,3,3), Siekalski-8, Spychała, Ignasiak)

Trójmecz towarzyski - Rybnik 15 ???/8/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Górnik Rybnik (33 pkt.)

(Spyra-12, Dziura-8)

2.     CWKS Warszawa (30 pkt.)

(Krakowiak-10, Suchecki-8)

3.     Ogniwo Bytom (24 pkt.)

(Krajewski-10)

V Złoty Puchar Ziemi Lubuskiej - Gorzów Wlkp 19/8/1951
(źródło informacji - Witold Łukowski)


Ćwierćfinały:
I-Cz.Białka-Gwardia Bydgoszcz(AJS400)(1:40,5), Mielnik-Gwardia Toruń, Wiśniewski-Stal Gorzów Wlkp
II-Cichocki-Gwardia Gorzów Wlkp(1:40,4)
, Okupniak-Stal G.-d, Krzyżak-d
III-Wierzchowski-Gwardia T.(NSU500)(1:50,2), Stercel-Stal G.-d
IV-M.Kaiser-Stal G.(1:45,2)
V-Durczak-Kolejarz Piła(1:44,0)
VI-Pernalski-Stal G.(1:44,0)
VII-Gomoliński-Stal G.(1:45,3)

Półfinały:
(startowało 9-ciu zawodników z ćwierćfinałów)
I-Durczak-Kolejarz P.(1:41,1), Pernalski-Stal G.
II-M.Kaiser-Stal G.(1:41,1)
III-Gomoliński-Stal G.(1:43,4)

Finał:
1.     Marian Kaiser               Stal Gorzów Wlkp
2.     Durczak                     Kolejarz Piła
3.     Tadeusz Gomoliński          Stal Gorzów Wlkp


Bieg pechowców:
(startowało 6-ciu zawodników)
Stercel-Stal G.(1:38,2)

Indywidualne Mistrzostwa Zrzeszenia Gwardia - Bydgoszcz 25/8/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz (12 pkt.)
2.     Jan Malinowski              Unia Leszno-Unia Grudziądz (12 pkt.)
3.     Feliks Błajda               Gwardia Bydgoszcz (10 pkt.)

4.     Czesław Białka              Gwardia Bydgoszcz (8 pkt.)
5.     Kazimierz Kurek             Gwardia Bydgoszcz-Gwardia Krotoszyn (8 pkt.)
6.     Eugeniusz Nazimek           Gwardia Bydgoszcz-Gwardia Rzeszów (8 pkt.)
(Lista startowa:
Bonin, Błajda, Buda, Białka, Kurek, Nowacki, Garyantosiewicz, Nazimek, Chlebicz, Malinowski, Sander)

Czwórmecz towarzyski - Gdynia 2/9/1951


1.     Stal Gdańsk (45 pkt.)

(Andrykowski, Stachewicz)

2.     Gwardia Śrem (42 pkt.)

(Kaczmarek)

3.     Stal Nakło (38 pkt.)

()

4.     Gwardia Toruń (23 pkt.)

()

Wrocław 9/9/1951 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - STAL OSTRÓW WLKP            35  -  18
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Kupczyński, Teodorowicz, Tomczyszyn, Sałabun, Schutzer -
Wielgosz, Pawlak)

Trójmecz towarzyski - Poznań 23/9/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Unia Leszno (46 pkt.)

(Olejniczak-9(3,3,3))

2.     Kolejarz Rawicz (34 pkt.)
3.     Stal Ostrów Wlkp (32 pkt.)

Łódź 23/9/1951 testmecz OGNIWO ŁÓDŹ - GÓRNIK RYBNIK                     22  -  31
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

()

Bydgoszcz 29/9/1951 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - GÓRNIK RYBNIK          32  -  21
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Dziura(u), Baron(2,1,1), Draga(2,2,1), Nawrocki(1,0), Spyra(2,3,3), Maj(1*,0,2*), Widuch(0,u), Wieczorek(0) -
Nazimek(u,2,2*), Kurek(3,1*,3), Błajda(3,2*), Bonin(u), Raniszewski(3,3,3), Garyantosiewicz(0,1,2*), Malinowski(3,1), Sander(0))
Bieg po biegu:
1. (1:31,7)Kurek, (1:40,4)Baron, Nazimek-u, Dziura-u
2. (1:34,4)Błajda, (1:40,7)Draga, (1:43)Nawrocki, Bonin-u
3. (1:33,5)Raniszewski, (1:35,2)Spyra, (1:38)Maj, (1:42)Garyantosiewicz
4. (1:34,1)Malinowski(za Bonina), (1:35,2)Błajda, (1:38,4)Baron, (1:41,1)Widuch(za Dziurę)
5. (1:34,7)Raniszewski, (1:37,9)Draga, (1:38)Garyantosiewicz, (1:50)Nawrocki
6. (1:36,8)Spyra, (1:39,1)Nazimek, (1:40,4)Kurek, (1:43,8)Maj
7. (1:34,9)Raniszewski, (1:39,6)Garyantosiewicz, (1:41,2)Baron, Widuch-u(za Dziurę)
8. (1:33,7)Kurek, (1:36,9)Nazimek, (1:37,2)Draga, (1:46,8)Wieczorek(za Nawrockiego)
9. (1:35)Spyra, (1:36,2)Maj, (1:37)Malinowski(za Błajdę), (1:44,1)Sander(za Bonina)

Trójmecz towarzyski - Puck 30/9/1951


1.     Kolejarz Piła (? pkt.)

()

2.     Stal Nakło (? pkt.)

()

3.     Stal Gdańsk (? pkt.)

()

1. Memoriał Alfreda Smoczyka - Leszno 7/10/1951


1.     Stanisław Glapiak           Unia Leszno
2.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz
3.     Janusz Suchecki             CWKS Warszawa

Trójmecz towarzyski z okazji Tygodnia LPŻ - Inowrocław 7/10/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Unia Poznań (18 pkt.)

(Baranowski(2,3,2),Frąckowiak(1,3,2),Klubczyński(3,d,3))

2.     Unia Inowrocław (16 pkt.)

(T.Białka (3,d,d), Lisiecki(2,3,3), Marian Kwarciński(2,d,3))

3.     Ogniwo Wągrowiec (7 pkt.)

(?(d,),Kowalski(3,d,),?(,),)
bieg po biegu:
1.T.Białka(1:54,4),Baranowski(1:55,7),?-d, 2.Kowalski(1:54,9),Lisiecki(1:56),Frąckowiak(2:08,2),
3.Klubczyński,Kwarciński,?, 4.Frąckowiak(1:59,9),T.Białka-d,Kowalski-d,
5.Lisiecki(1:56),Klubczyński-d,Górny-d, 6.Baranowski(1:50,1),Kowalski-?,Kwarciński-d,
7.Kwarciński(2:01),Frąckowiak(2:08),?, 8.Klubczyński(2:01),T.Białka-d,?
9.Lisiecki(1:53,2),Baranowski,?
Bieg zwycięzców: T.Białka(1:53,6),Kowalski(2:01,4),Baranowski

Trójmecz towarzyski - Czeladź 7/10/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Górnik Czeladź (19 pkt.)
2.     Stal Ostrów Wlkp (16 pkt.)
3.     Gwardia Krotoszyn (15 pkt.)

Indywidualne Mistrzostwa PLO - Gorzów Wlkp 14/10/1951
(źródło informacji - Tomasz Grabowski i Witold Łukowski)


1.     Tadeusz Stercel             Stal Gorzów Wlkp (15(4,4,3,4) pkt.)
2.     Kazimierz Wiśniewski        Stal Gorzów Wlkp (12(d,4,4,4) pkt.)
3.     Marian Kaiser               Stal Gorzów Wlkp (10 pkt.)

bieg po biegu:
I.T.Stercel(1:40,5), A.Baranowski (Unia Poznań),,
II.T.Stercel(1:39,0), Nowacki (Gwardia Krotoszyn),,
III.M.Cichocki(1:46,2), K.Wiśniewski-d, A.Krzesiński-d, Kaczmarek-ns
IV.M.Kaiser, A.Krzesiński,,
V.A.Baranowski,,,
VI.M.Cichocki(1:42,5), A.Baranowski,,
VII.K.Wiśniewski(1:42,5),,,
VIII.A.Krzesiński(1:47,1),,,
IX.M.Kaiser,,,
X.L.Szulc (Gwardia Śrem)(1:46,4),,,
XI.K.Wiśniewski(1:47,5),,,
XII.K.Wiśniewski(1:47,8),,,
XIII.T.Stercel(1:42,5),,,
startowało 14 zawodników z ośmiu klubów
Bieg pocieszenia: M.Cichocki

Trójmecz towarzyski - Wągrowiec 14/10/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Nakło (20 pkt.)
2.     Unia Inowrocław (20 pkt.)

(Chałupczak-8,T.Białka-6,Marian Kwarciński-4,Lisiecki-3)

3.     Ogniwo Wągrowiec (10 pkt.)

Toruń 14/10/1951 testmecz GWARDIA TORUŃ - GWARDIA II BYDGOSZCZ          42  -  40
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Bieg po biegu:
1.Cz.Białka, 2.Wierzchowski, 3.Jeżewski,
4.Wierzchowski, 5.Cz.Białka, 6.Jeżewski,
7.Wierzchowski, 8.Domagalski, 9.Cz.Białka,

Czwórmecz towarzyski - Szczecin 18/10/1951
(źródło informacji - Tomasz Grabowski)


1.     Stal Gorzów Wlkp (22 pkt.)
2.     Kolejarz Piła (13 pkt.)
3.     Gwardia Gorzów Wlkp (10 pkt.)

4.     Gwardia Bydgoszcz (9 pkt.)

Puchar "Gazety Ostrowskiej", 2. Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego - Ostrów Wlkp 21/10/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Józef Olejniczak            Unia Leszno (12-(3,3,3,3))
2.     Paweł Dziura                Górnik Rybnik (11 pkt.)
3.     Jerzy Sałabun               Spójnia Wrocław (9 pkt.)

4.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław (8 pkt.)


Po zawodach rozegrano bieg finałowy o "Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego":

1.     Paweł Dziura                Górnik Rybnik
2.     Jerzy Sałabun               Spójnia Wrocław
3.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław

4.     Józef Olejniczak            Unia Leszno - defekt

Grudziądz 21/10/1951 testmecz GRUDZIĄDZ - BYDGOSZCZ                     26  -  27
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Warszawa 21/10/1951 testmecz CWKS WARSZAWA - BUDOWLANI WARSZAWA         26  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Suchecki - Fijałkowski-9(3,3,3), Zenderowski

Trójmecz towarzyski - Piła 21/10/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Unia Inowrocław (20 pkt.)

(T.Białka-8,Lisiecki-7,Marian Kwarciński-5)

2.     Kolejarz Piła (16 pkt.)
3.     Ogniwo Wągrowiec (11 pkt.)

Trójmecz towarzyski - Gniezno 21/10/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Gwardia Toruń (23 pkt.)
2.     Gwardia Bydgoszcz (19 pkt.)
3.     Spójnia Gniezno (15 pkt.)

"Rewia Asów" - Katowice-Muchowiec 28/10/1951


1.     Paweł Dziura                Górnik Rybnik (12(3,3,3,3) pkt.)
2.     Stanisław Glapiak           Unia Leszno (11(3,3,2,3) pkt.)
3.     Alfred Spyra                Górnik Rybnik (10(3,3,1,3) pkt.)

4.     Józef Olejniczak            Unia Leszno (9(2,2,3,2) pkt.)
5.     Jan Malinowski              Unia Leszno (8(2,2,2,2) pkt.)
6.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz (7(1,1,2,3) pkt.)
7.     Edward Kupczyński           Spójnia Wrocław (6(1,2,3,?) pkt.)
8.     Marian Kaznowski            Włókniarz Częstochowa (?(1,2,1,?) pkt.)
9.     Ludwik Draga                Górnik Rybnik (5(2,1,1,1) pkt.)
10.    Władysław Szulczewski       Włókniarz Częstochowa (?(1,1,?,?) pkt.)
11.    Kazimierz Bentke            Unia Leszno (?(2,?,?,?) pkt.)

bieg po biegu:
I. Spyra, Malinowski, Kaznowski
II. Dziura, Olejniczak, Bonin
III. Spyra, Olejniczak, Kupczyński
IV. Glapiak, Malinowski, Bonin
V. Glapiak, Draga, Szulczewski
VI. Dziura, Kupczyński, Draga
VII. Dziura, Glapiak, Spyra
VIII. Kupczyński, Bendke, Szulczewski
IX. Spyra, Bonin, Draga
X. Olejniczak, Malinowski, Draga
XI. Dziura, Malinowski, ?
XII. Bonin, Kaznowski, ?
XIII. Glapiak, Olejniczak, Kaznowski

Trójmecz towarzyski - Tczew 28/10/1951


1.     Stal Ostrów Wlkp (20 pkt.)

()

2.     Stal Gdańsk (17 pkt.)

()

3.     Gwardia Śrem (12 pkt.)

()

Bydgoszcz 4/11/1951 testmecz GWARDIA BYDGOSZCZ - CWKS WARSZAWA          28  -  26
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Krakowiak(3,3,2), Orwat(?,2,?), Połukard (?,?,3), Suchecki(3,3,2) -
Bonin(2,2,2), ?(?,?,?), Raniszewski(3,2,3), Błajda(2,?,1), Nazimek(2,?,3), Kurek(1,3,1))
Bieg po biegu:
1. (1:33,6)Krakowiak, (1:34,4)Bonin, ?, ?
2. (1:34,2)Raniszewski, (1:37,8)Błajda, ?, ?
3. (1:33,7)Suchecki, (1:35,8)Nazimek, (1:35,9)Kurek, ?
4. (1:33,1)Krakowiak, (1:33,4)Raniszewski, ?, ?
5. (1:36,0)Kurek, (1:44,7)Orwat, ?, ?
6. (1:33,0)Suchecki, (1:34,0)Bonin, ?, ?
7. (1:36,8)Nazimek, (1:36,9)Krakowiak, (1:37,4)Kurek, ?
8. (1:36,0)Połukard, (1:36,1)Bonin, ?, ?
9. (1:32,6)Raniszewski, (1:33,8)Suchecki, (1:39,2)Błajda, ?

Wrocław 4/11/1951 testmecz SPÓJNIA WROCŁAW - GÓRNIK RYBNIK              31  -  22
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Kupczyński-9(3,3,3), Kosierb-7, Sałabun-7, Teodorowicz, Cz.Kapała, Tomczyszyn -
Maj-7, Spyra-?)

Lublin 4/11/1951 testmecz OGNIWO BYTOM - BUDOWLANI WARSZAWA             40  -  14
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Szwendrowski, Próchniak - Fijałkowski)

1. Criterium Asów - Bydgoszcz 11/11/1951


1.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Bydgoszcz
2.     Janusz Suchecki             CWKS Warszawa
3.     Kazimierz Kurek             Gwardia Bydgoszcz

4.     Bolesław Bonin              Gwardia Bydgoszcz

Gdynia 11/11/1951 testmecz BUDOWLANI GDAŃSK - STAL GDAŃSK               ??  -  ??
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Jan Sowa, Władysław Kamrowski, Paweł Koman, Józef Klassa, Romuald Nikietyn -
Rajmund Andrykowski, Franciszek Stachewicz, Walerian Blaszke, Alfons Węsierski)

Inowrocław 11/11/1951 testmecz UNIA INOWROCŁAW - GWARDIA ŚREM           35  -  37
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Pierwotnie mecz ten miał być trójmeczem Unia Leszno-Unia Inowrocław-Gwardia Śrem, lecz z powodu śmiertelnego wypadku Franciszka Kutrowskiego na sobotnim treningu - drużyna Unii Leszno wzięła udział tylko w przedmeczowej defiladzie.
(Zygmunt Maćkowiak(3,4,3,3), Leon Szulc(2,3,1,2), Hipolit Kaźmierczak(3,2,?,3), Henryk Kaczmarek(?,3,3,2) -
Chałupczak(4,4,4,4), Marian Kwarciński(?,?,?,d), Lisiecki(4,2,4,1), T.Białka (2,?,2,4))
Bieg po biegu:
1. (1:45,4)Chałupczak, (1:51,7)Maćkowiak, (1:59)Szulc, Kwarciński-?
2. (1:34)Lisiecki, (1:59)Kaźmierczak, (2:06)T.Białka, Kaczmarek-?
3. (1:49)Chałupczak, (1:53,9)Kaczmarek, (2:16)Kaźmierczak, Kwarciński-?
4. (1:53,4)Maćkowiak, (1:55,3)Szulc, (2:05)Lisiecki, T.Białka-?
5. (1:49)Chałupczak, (1:53,1)Kaczmarek, Kaźmierczak-?, Kwarciński-?
6. (1:52,8)Lisiecki, (1:57)Maćkowiak, (2:05)T.Białka, (2:46,6)Szulc
7. (1:51,4)T.Białka, (1:55,6)Kaźmierczak, (1:58,8)Kaczmarek, (2:07)Lisiecki
8. (1:49,8)Chałupczak, (1:58)Maćkowiak, (2:08)Szulc, Kwarciński-d
Bieg zwycięzców: (1:45,4)Chałupczak, (1:50,8)T.Białka, (1:56)Kaczmarek

Rybnik 18/11/1951 testmecz Ś L Ą S K - W A R S Z A W A                  27  -  26
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(A.Spyra-8(3,3,2),L.Próchniak-3(1,1,1),P.Dziura-7(2,2,3),J.Dyląg(?,1,?),M.Kaznowski(?,2,3),J.Brendler(1,?,2*) -
Z.Raniszewski(2,3,?),W.Kamrowski(?,?,1),B.Bonin-9(3,3,3),J.Wieczorek(1,1,?),T.Fijałkowski-7(3,2,2),K.Kurek(2*,?,?))
Bieg po biegu:
1. (86:3)Spyra, (87:5)Raniszewski, Próchniak, ?-Kamrowski
2. (85:5)Bonin, (87:50)Dziura, Wieczorek, ?-Dyląg
3. (86:9)Fijałkowski, (87:70)Kurek, Brendler, ?-Kaznowski
4. (85:7)Raniszewski, (87:5)Dziura, Dyląg, ?-Kamrowski
5. (85:5)Bonin, (87:0)Kaznowski, Wieczorek, ?-Brendler
6. (85:7)Spyra, (86:6)Fijałkowski, Próchniak, ?-Kurek
7. (85:7)Kaznowski, (87:5)Brendler, Kamrowski, ?-Raniszewski
8. (84:5)Bonin, (89:7)Spyra, Próchniak, ?-Wieczorek
9. (84:8)Dziura, (86:1)Fijałkowski, ?-Kurek, ?-Dyląg
Bieg dodatkowy zawodników z najlepszymi czasami:
(86:1)Bonin, (87:1)Kaznowski, (93:4)Raniszewski, Spyra i Dziura - nie startowali

Wrocław 18/11/1951 testmecz W R O C Ł A W - K A T O W I C E             28  -  24
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(Kupczyński-5, Kosierb-9(3,3,3), Sałabun-9(3,3,3), Teodorowicz-1, Cz.Kapała-3, Tomczyszyn-1, Płocicki -
Krajewski-6, Nawrocki-2, Błoch-2, Pawlak-7, Krzesiński-7, Widuch, Owczarek)

Trójmecz towarzyski - Toruń 18/11/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Nakło (46 pkt.)

(Król, Widawski)

2.     Gwardia Toruń (31 pkt.)

(Wierzchowski, Mielnik, Jeżewski)

3.     Spójnia Gniezno (28 pkt.)

(Górny)

zwycięzcy kolejnych biegów:

I-Król-Nakło (94:0) II-Górny-Gniezno (120:0) III-Górny-Gniezno (116:0) IV-Górny-Gniezno (119:2)
V-Widawski-Nakło (112:5) VI-Wierzchowski-Toruń (115:0) VII-Mielnik-Toruń (120:1) VIII-Górny-Gniezno (119:0)
IX-Jeżewski-Toruń (115:0) X-Król-Nakło (113:0) XI-Król-Nakło (113:0)

Mistrzostwa Pomorza maszyn przystosowanych - Bydgoszcz 18/11/1951
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Tadeusz Białka              Unia Inowrocław (16 pkt.)
2.     Czesław Białka              Gwardia Bydgoszcz
3.     ?                           ?
?.     Lisiecki                    Unia Inowrocław (6 pkt.)
?.     Marian Kwarciński           Unia Inowrocław (5 pkt.)

zwycięzcy kolejnych biegów: Szmańda-Świecie (1:50,3), Cz.Białka-Bydg. (1:55,0), Domagalski-Bydg. (1:55,2),
Szrama-Bydg. (2:01,0), T.Białka-Inow. (1:53,2), Cz.Białka-Bydg. (2:06,0), Felski-Bydg. (1:57,6),
Felski-Bydg. (2:35,4), Cz.Białka-Bydg. (1:56,6), T.Białka-Inow. (1:50,0), T.Białka-Inow. (1:50,2),
Domagalski-Bydg. (2:02,2), Bona-Świecie (1:57,6)


1950     INDEX     1952