DMP DM2L IMP Turnieje


Team Championship


1 Liga

Mecze rozgrywano z udziałem trzech drużyn. Drużynę stanowiło trzech zawodników plus rezerwowy. Mecz składał się z 9 biegów. Jedna runda ligowa to trzy trójmecze. Za wygrany mecz drużyna otrzymywała 3pkt., za drugie miejsce 2pkt. i za trzecie 1pkt. Obowiązywała punktacja 3-2-1 i 0 za nie ukończenie biegu. Zawodnicy z podstawowego składu drużyny startowali w meczu trzykrotnie. Ilość małych punktów sumowano.

Baraż "pierwszoligowców" o prawo startu w 1 lidze w roku 1949 - Lublin 15/5/1949
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)

1.    Skra (OM TUR Okęcie) Warszawa              67

(Ryszard Morawski-20, Eugeniusz Zenderowski-18, Jan Kwaśniewski-16, Stefan Białkowski-13, Jan Filipczak)

2.    Związkowiec (GKM) Gdańsk                   47

(Romuald Nikietyn-15, Władysław Kamrowski, Józef Klasa, Paweł Koman)

3.    Ogniwo (Tramwajarz) Łódź                   45

(Eugeniusz Wróżyński, Tadeusz Kołeczek, Witold Kołeczek)
----------------------------------------------------
4.    Włókniarz (DKS) Łódź                       20 - spadek do 2 Ligi
(Jan Krakowiak, Zygmunt Mucha, Jerzy Bonchet)

Dwa pierwsze zespoły z turnieju barażowego "pierwszoligowców" miały spotkać się na turnieju w Bydgoszczy z trzecim (Gwardia-Polonia Bydgoszcz) i czwartym (Pogoń Katowice) zespołem 2 Ligi z sezonu 1948. Ponieważ Pogoń Katowice wycofała się z rozgrywek, ich miejsce w bydgoskim barażu zajął zespół Ogniwa-Tramwajarza Łódź.

Baraż o prawo startu w 1 lidze w roku 1949 - Bydgoszcz 22/5/1949
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)

1.    Skra (OM TUR Okęcie) Warszawa              61

(Ryszard Morawski-18 (3,3,4,4,4), Jan Kwaśniewski-18(4,4,3,3,4), Eugeniusz Zenderowski-?(4,4,3,4,?), Jan Filipczak-?(?,?,?,?,3))

2.    Ogniwo (Tramwajarz) Łódź                   56

(Tadeusz Kołeczek-20(4,4,4,4,4), Eugeniusz Wróżyński-?(3,3,3,3,?), Tomasz Kamiński-?(4,3,?,?,?), Witold Kołeczek-?(3,?,?,?,?))
----------------------------------------------------
3.    Gwardia (Polonia) Bydgoszcz                45
(Bolesław Bonin-?(4,4,4,3,?), Józef Buda-?(3,4,3,?,?), Franciszek Śrubkowski-?, Józef Tomaszewski-?(3,?,?,?,?), Andrzej Szmańda-?)
4.    Związkowiec (GKM) Gdańsk                   27 - spadek do 2 Ligi
(Romuald Nikietyn-?(3,3,?,?,?), Paweł Koman-?(3,?,?,?,?), Władysław Kamrowski-?(3,?,?,?,?))

Bieg po biegu (zwycięzcy biegów):
I-Kołeczek(108:0) II-Zenderowski(119:3) III-Kołeczek(123:1) IV-Kwaśniewski(119:0)
V-Buda(123:0) VI-Bonin(115:0) VII-Kwaśniewski(123:0) VIII-Kołeczek(124:0)
IX-Kamiński(121:0) X-Bonin(108:0) XI-Zenderowski(120:0) XII-Kołeczek(109:0)
XIII-Morawski(120:0) XIV-Bonin(108:0) XV-Morawski(119:0) XVI-Kołeczek(117:0)
XVII-Kwaśniewski(118:0) XVIII-Zenderowski(116:0) XIX-Morawski(126:0) X-Kołeczek(113:0)

1 runda DMP - Grudziądz 5/6/49
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. LKM Leszno                 27

   J.Olejniczak        3 3 3  9
   A.Smoczyk           3 3 3  9
   W.Andrzejewski      3      3
   H.Woźniak             3 3  6

2. Ogniwo Warszawa            11

   M.Chlebicz          2 2 u  4
   B.Duchiński         2 d 1  3
   Kamiński            1 1 2  4

3. Unia Grudziądz             8

   J.Najdrowski        1 d d  1
   T.Zwoliński         1 2 u  3
   Cz.Szałkowski       2 d 2  4


1 runda DMP - Ostrów Wlkp 5/6/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bytom              19

   J.Jankowski         3 3 3  9
   J.Polak             u 2 2  4
   J.Paluch            1 2 3  6

2. Stal Ostrów Wlkp           17

   S.Maciejewski       1 3 1  5
   B.Szpitalniak       3 1 2  6
   L.Rataj             3 2 1  6

3. Kolejarz Rawicz            15

   M.Nowacki           2 3 3  8
   J.Siekalski         2 d 2  4
   F.Kasprowiak        2 1 d  3


1 runda DMP - Rybnik 20/8/49
(zawody przeniesione z 5/6 - nie ukończona przebudowa toru)
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Budowlani Rybnik           19

   L.Draga             2 3 3  8
   P.Dziura            3 2 2  7
   E.Pierchała         3 1 ?  4

2. Związkowiec Warszawa       18

   E.Zenderowski       3 3 3  9
   R.Morawski          ? ? 2  5?
   J.Kwaśniewski       ? 2 2  4?

3. Ogniwo Łódź                16

   T.Kołeczek          1 3 3  7
   E.Wróżyński         2 ? ?  5?
   W.Kołeczek          2 2 ?  4?


2 runda DMP - Warszawa 26/6/49
1. Unia Leszno                24

   H.Woźniak           3 2 3  8
   J.Olejniczak        2 3 2  7
   A.Smoczyk           3 3 3  9
   W.Andrzejewski             ns

2-3. Stal Ostrów Wlkp         14

   L.Rataj             1 w 1  2
   B.Szpitalniak       3 u 1  4
   S.Maciejewski       2 3 3  8
   P.Poprawa                  ns

2-3. Związkowiec Warszawa     14

   J.Kwaśniewski       2 1 2  5
   R.Morawski          1 1 2  4
   E.Zenderowski       1 2 2  5
   J.Filipczak                ns


2 runda DMP - Rybnik 26/6/49
1. Ogniwo Warszawa            20

   J.Suchecki          2 2 2  6
   Duchiński           3 3 2  8
   M.Chlebicz          2 2 2  6

2. Kolejarz Rawicz            16

   J.Siekalski         3 3 d  6
   F.Kapała            1 1 d  2
   F.Kasprowiak        3 2 3  8

3. Budowlani Rybnik           14

   J.Sanecznik         2 1 1  4
   E.Pierchała         1 u 3  4
   P.Dziura            u 3 3  6


2 runda DMP - Grudziądz 26/6/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1-2. Unia Grudziądz           20

   J.Najdrowski               ?
   Cz.Szałkowski              ?
   T.Zwoliński                ?

1-2. Polonia Bytom            20

   J.Paluch                   ?
   J.Polak                    ?
   E.Czogała                  ?

3. Ogniwo Łódź                14

   E.Wróżyński                ?
   T.Kołeczek                 ?
   W.Kołeczek                 ?


3 runda DMP - Wrocław 15/8/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Unia Leszno                23

   A.Smoczyk           3 3 3  9
   J.Olejniczak        3 3 3  9
   H.Woźniak           3 1 1  5
   W.Andrzejewski             ns

2. Ogniwo Łódź                16

   T.Kołeczek          2 3 2  7
   W.Kołeczek          2 1 3  6
   E.Wróżyński         1 d 2  3

3. Kolejarz Rawicz            13

   J.Siekalski         1 2 2  5
   F.Kapała            1 2 1  4
   F.Kasprowiak        2 2 d  4

Bieg po biegu:
I. Smoczyk (1:34,0), T.Kołeczek (1:34,6), Siekalski


3 runda DMP - Ostrów Wlkp 14 lub 15/8/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Stal Ostrów Wlkp           22

   S.Maciejewski       3 3 3  9
   B.Szpitalniak       3 d 3  6
   L.Rataj             3 3 1  7
   P.Poprawa                  ns

2. Budowlani Rybnik           15

   L.Draga             d 2 2  4
   E.Pierchała         1 - -  1
   P.Dziura            2 2 2  6
   A.Spyra               2 2  4

3. Unia Grudziądz             12

   J.Najdrowski        d 3 3  6
   Cz.Szałkowski       1 d 1  2
   W.Gądkiewicz        2 1 1  4

Bieg po biegu:
X(bieg zwycięzców). Maciejewski (1:42,6), Najdrowski (1:45,8)


3 runda DMP - Warszawa 25/9/49
1. Związkowiec Warszawa       19

   E.Zenderowski       3 3 3  9
   R.Morawski          d 3 u  3
   J.Wąsikowski        1 3 3  7

2. Ogniwo Warszawa            17

   B.Napiórkowski      1 2 2  5
   M.Chlebicz          3 1 2  6
   J.Suchecki          3 1 2  6

3. Polonia Bytom              15

   J.Jankowski         2 2 3  7
   J.Paluch            2 2 d  4
   J.Polak             2 1 1  4
   E.Czogała                  ns


4 runda DMP - Bytom 11/9/49
1. Unia Leszno                24

   J.Olejniczak        3 3 3  9
   A.Smoczyk           3 3 3  9
   H.Woźniak           1 2 3  6

2. Polonia Bytom              17

   E.Czogała           1 2 1  4
   J.Paluch            2 3 2  7
   J.Polak             3 1 2  6

3. Budowlani Rybnik           13

   L.Draga             2 1 1  4
   P.Dziura            1 2 2  5
   A.Spyra             2 1 1  4


4 runda DMP - Grudziądz 18/9/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Unia Grudziądz             22

   Cz.Szałkowski       3 3 3  9
   J.Najdrowski        2 3 2  7
   J.Malinowski        3 2 1  6
   T.Zwoliński                ns

2. Związkowiec Warszawa       21

   E.Zenderowski       2 3 3  8
   R.Morawski          3 2 3  8
   J.Kwaśniewski       2 2 1  5

3. Kolejarz Rawicz            10

   J.Siekalski         1 d 2  3
   M.Spychała          1 1 2  4
   M.Nowacki           1 1 1  3


4 runda DMP - Ostrów Wlkp 2/10/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Stal Ostrów Wlkp           22 zweryfikowano do 21
   S.Maciejewski       2 3 3  8
   B.Szpitalniak       3 2 2  7
   L.Rataj             2 2 3  7
   M.Rejek                    ns

2. Ogniwo Łódź                17 zweryfikowano do 19

   T.Kołeczek          3 3 3  9
   W.Kołeczek          2 u ns 2
   E.Wróżyński         3 2 1  6

3. Ogniwo Warszawa            13 zweryfikowano do 11

   M.Chlebicz          1 2 3  6
   Z.Śmigiero          1 1 1  3
   B.Napiórkowski      1 1 2  4

Ostateczna kolejność DMP 1949

1.  LKM-UNIA LESZNO        4   12   98 (wg.Kuriera Codziennego - 89)
2.  KM-STAL OSTRÓW WLKP    4   9,5  74 (wg.Kuriera Codziennego i Przegl.Sportowego - 75)
3.  SKRA-ZWIĄZKOWIEC WAR.  4   8,5  72

4.  POLONIA-OGNIWO BYTOM   4   8,5  71
5.  PKM-OGNIWO WARSZAWA    4   8    59 (wg.Kuriera Codziennego i Przegl.Sportowego - 75)
6.  OLIMPIA-UNIA GRUDZIĄDZ 4   7,5  62 (wg.Przegl.Sportowego i Kuriera Codziennego - 7 62)
7.  RKM-BUDOWLANI RYBNIK   4   7    61 (wg.Ligi Polskiej - 57, wg.Przegl.Sportowego - 48)
8.  TRAMWAJARZ-OGNIWO ŁÓDŹ 4   6    65
9.  MK-KOLEJARZ RAWICZ     4   5    54 (wg.Przegl.Sportowego - 55)


LKM-Unia Leszno - Józef Olejniczak(34) 2.84, Alfred Smoczyk(36) 3.00, Henryk Woźniak(25) 2.08, Wacław Andrzejewski, Juchniak,
Stal Ostrów Wlkp - Stefan Maciejewski(30) 2.50, Bonifacy Szpitalniak(23), Ludwik Rataj(22), Piotr Poprawa, Marian Rejek,
Skra-Związkowiec Warszawa - Ryszard Morawski(19), Jan Kwaśniewski, Eugeniusz Zenderowski(31) 2.58, Jan Filipczak, Jan Wąsikowski,
Polonia-Ogniwo Bytom - Jan Paluch(24) 2.00, Józef Polak(23), Jerzy Jankowski, Ernest Czogała, Stefan Poroszewski,
PKM-Ogniwo Warszawa - Mieczysław Chlebicz(21), Janusz Suchecki, Bolesław Napiórkowski, Bogdan Duchiński, Kamiński, Zbigniew Śmigiero,
Olimpia-Unia Grudziądz - Jan Najdrowski(22), Czesław Szałkowski(23), Tadeusz Zwoliński, Władysław Gątkiewicz,
Tramwajarz-Ogniwo Łódź - Tadeusz Kołeczek(26) 2.17, Eugeniusz Wróżyński(16), Witold Kołeczek(21),
RKM-Budowlani Rybnik - Paweł Dziura(24) 2.00, Ludwik Draga, Robert Grymel, Jan Sanecznik, Stanisław Siemek, Koebik, Marian Philipp, Alfred Spyra, Eryk Pierchała, Józef Wieczorek, Ruszkiewicz,
Kolejarz Rawicz - Florian Kapała, Marian Spychała, Edmund Mikołajczak, Jan Siekalski, Franciszek Kasprowiak, Marian Nowacki,

2 Liga

Mecze rozgrywano na takich samych zasadach jak w 1 lidze. Z rozgrywek wycofały się zespoły Pogoni Katowice, SSM Gdynia i Legii Warszawa. Ich miejsce zajęły zespoły Poznańskiej Ligi Okręgowej: Unia Chodzież i rezerwy MK-Kolejarz Rawicz, oraz reprezentant Podkarpacia - RTKM-Gwardia Rzeszów.

1 runda DM2L - Bydgoszcz 10/7/49
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Związkowiec Gdańsk         22

   P.Koman             3 2 3  8
   W.Kamrowski         2 3 3  8
   R.Nikietyn          3 3 ?  6

2. Gwardia Bydgoszcz          15

   B.Bonin             2 d d  2
   J.Buda              3 3 3  9
   F.Śrubkowski        d 2 -  2
   F.Błajda                2  2

3. Włókniarz Łódź
 (nie dojechał na zawody)

1 runda DM2L - Poznań 10/7/49
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1-2. Unia Chodzież            18

   H.Glinkowski        3 2 3  8
   H.Geisler           d 3 1  4
   Z.Wiśniewski        2 2 2  6
   S.Bruch                    ns

1-2. Kolejarz II Rawicz       18

   F.Cieślawski        2 2 3  7
   J.Ratajczak         2 1 2  5
   E.Mikołajczak       3 1 2  6

3. Unia Poznań                14

   A.Baranowski        1 3 3  7
   Cz.Frąckowiak       3 3 1  7
   J.Kaźmierczak       ? ? ?  ?
   E.Wilczyński               ns


1 runda DM2L - Rzeszów 10/7/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. CTCiM Częstochowa          23

   M.Kaznowski         3 3 3  9
   W.Miechowski        2 - -  2
   W.Szulczewski       3 2 3  8
   B.Laskowski           2 2  4

2. Gwardia Rzeszów            20

   J.Dyląg             2 3 3  8
   E.Nazimek           ? 2 2  4
   B.Staromiejski      2 3 3  8
   S.Kurpiel                  ns

3. Włókniarz Poznań           7

   Woźniak             1 1 1  3
   Grudziak            1 d 1  2
   K.Bukowski          ? 1 1  2


2 runda DM2L - Częstochowa 17/7/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. CTCiM Częstochowa          21

   W.Miechowski        1 3 2  6
   M.Kaznowski         1 2 3  6
   W.Szulczewski       3 3 3  9
   B.Laskowski                ns

2. Unia Poznań                16

   Cz.Frąckowiak       3 3 d  6
   E.Wilczyński        3 d 3  6
   A.Baranowski        d 2 2  4

3. Związkowiec Gdańsk         7

   R.Nikietyn          2 d ns 2
   W.Kamrowski        2 ns ns 2
   P.Koman             2 1 ns 3


2 runda DM2L - Bydgoszcz 17/7/49 (organizator - Unia Chodzież)

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Gwardia Bydgoszcz          26

   B.Bonin             3 3 3  9
   J.Buda              3 3 3  9
   F.Śrubkowski        3 2 3  8

2. Gwardia Rzeszów            16

   J.Dyląg             2 2 2  6
   E.Nazimek           2 3 2  7
   B.Staromiejski      ? ? 2  3

3. Unia Chodzież              9

   H.Glinkowski        1 2 1  4
   H.Geisler           d 1 2  3
   S.Bruch             2 d 0  2
   Z.Wiśniewski               ns


2 runda DM2L - ? 17/7/49
- zawody nie odbyły się i nie rozegrano ich do końca sezonu
Kolejarz II Rawicz
Włókniarz Łódź
Włókniarz Poznań

3 runda DM2L - Częstochowa 14/8/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. CTCiM Częstochowa          26

   B.Laskowski         3 3 -  6
   M.Kaznowski         3 3 3  9
   W.Miechowski        2 3 3  8
   W.Szulczewski           3  3

2. Unia Chodzież              14

   H.Glinkowski        2 1 2  5
   H.Geisler           2 2 d  4
   S.Bruch                    3
   Z.Wiśniewski               2

3. Włókniarz Łódź             11

   J.Cholena           d 1 1  2
   J.Mirosław          1 1 d  2
   J.Krakowiak         3 2 2  7


3 runda DM2L - Bydgoszcz 14/8/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Gwardia Bydgoszcz          26 lub 25

   J.Buda              3 2 3  8
   B.Bonin             3 3 3  9
   F.Śrubkowski        3 3 3  9

2. Unia Poznań                11

   A.Baranowski        d d d  0
   F.Klimaszyk         1 2 1  4
   E.Wilczyński        2 3 2  7

3. Włókniarz Poznań           9

   Żmuda               2 ? 1  3
   Woźniak             2 1 d  3
   Grudziak            1 ? 2  3


3 runda DM2L - Wrocław 15/8/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Związkowiec Gdańsk         20 lub 24

   R.Nikietyn          2 3 2  8
   J.Klassa            3 1 d  4
   W.Kamrowski         3 3 2  8

2. Gwardia Rzeszów            18

   E.Nazimek           1 2 3  6
   S.Kurpiel           2 2 1  5
   J.Dyląg             2 2 3  7

3. Kolejarz II Rawicz         11

   F.Cieślawski        3 3 3  9
   E.Mikołajczak       u d 2  2
   M.Skotarek          d d u  0


4 runda DM2L - Bydgoszcz 11/9/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Gwardia Bydgoszcz          22

   J.Buda              2 3 3  8
   F.Śrubkowski        3 3 2  8
   S.Przybyłka         2 2 2  6

2. CTCiM Częstochowa          21

   M.Kaznowski         3 3 3  9
   W.Miechowski        d 2 3  5
   W.Szulczewski       3 2 2  7
   B.Laskowski                ns

3. Kolejarz II Rawicz         5

   F.Cieślawski        0 0 -  0
   Kościelniak         d d 1  1
   M.Skotarek          1 1 1  3
   Wachowski               1  1


4 runda DM2L - Poznań 11/9/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Związkowiec Gdańsk         22 lub 18

   W.Kamrowski         3 3 d  6
   J.Klassa            2 3 2  7
   P.Koman             3 3 -  6
   R.Nikietyn              3  3

2. Unia Chodzież              18 lub 12

   H.Geisler           1 1 3  5
   H.Glinkowski        3 2 2  7
   Z.Wiśniewski        2 2 2  6
   S.Bruch                    ns

3. Włókniarz Poznań           10 lub 9

   Grudziak            2 ? 1  3
   Woźniak             ? 2 3  5
   Żmuda               ? 1 1  2
   W.Kozierowski              ns


4 runda DM2L - Rzeszów 11/9/49

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Gwardia Rzeszów            24 lub 25

   J.Dyląg                    ?
   E.Nazimek                  ?
   S.Kurpiel                  ?

2. Włókniarz Łódź             15

   J.Krakowiak                ?
   J.Cholena                  ?
   J.Mirosław                 ?

3. Unia Poznań                13

   J.Kaźmierczak              ?
   A.Baranowski               ?
   Cz.Frąckowiak              ?

Ostateczna kolejność DM 2 Ligi 1949

1.  POLONIA-GWARDIA BYDG.  4   11   89 lub 90
2.  CTCiM CZĘSTOCHOWA      4   11   91 lub 84
3.  GKM-ZWIĄZKOWIEC GDAŃSK 4   10   71
4.  RTKM-GWARDIA RZESZÓW   4   9    78 lub 79
5.  UNIA CHODZIEŻ          4   7,5  59 lub 53
6.  UNIA POZNAŃ            4   6    54
7.  MK-KOLEJARZ II RAWICZ  3   4,5  34
8.  DKS-WŁÓKNIARZ ŁÓDŹ     3   3    26
9.  LECHIA-WŁÓKNIARZ POZN. 3   3    26 lub 25


Polonia-Gwardia Bydgoszcz - Józef Buda(34) 2.67, Franciszek Śrubkowski(27 lub 29) 2.25, Bolesław Bonin, Stanisław Przybyłka, Franciszek Werner, Tadeusz Szczurowski, Roman Urbanowski,
CTCiM Częstochowa - Marian Kaznowski(27) 2.17, Władysław Szulczewski 2.08, Waldemar Miechowski, Bogdan Laskowski,
GKM-Związkowiec Gdańsk - Władysław Kamrowski 2.00, Romuald Nikietyn, Paweł Koman, Józef Klassa,
RTKM-Gwardia Rzeszów - Józef Dyląg(29 lub 31) 2.50, Eugeniusz Nazimek(23) 2.08, Stanisław Kurpiel, Karol Kielar, Bolesław Staromiejski(25)
Unia Chodzież - Henryk Geisler, Henryk Glinkowski, Zbigniew Wiśniewski, Stefan Bruch,
Unia Poznań - Jan Kaźmierczak, Adam Baranowski, Edward(Edmund) Wilczyński, Czesław Frąckowiak, Stefan Jaroszyk, Feliks Klimaszyk
MK-Kolejarz II Rawicz - Franciszek Cieślawski 2.56, Marian Skotarek, Jan Ratajczak, Edmund Mikołajczak, Wachowski, Kościelniak,
DKS-Włókniarz Łódź - Jan Krakowiak, Jan Cholena, Jerzy Mirosław,
Lechia-Włókniarz Poznań - Woźniak, Żmuda, Grudziak, Władysław Kozierowski, Konrad Bukowski,

DMP maszyn przystosowanych

? runda PLO - Kępno 26/6/49
1. KM Kępno                   19

   J.Stodolski         ? 3 3  ?
   ?.Pilarczyk         2 2 2  6
   ?.Piet              2 2 2  6

2. Stal KM II Ostrów Wlkp     15

   P.Poprawa           2 3 3  8
   M.Hołdowski         3 ? ?  ?
   M.Wielgosz          3 ? ?  ?

3. Gwardia Poznań             14

   B.Olewski           3 3 3  9
   B.Krawczyk          ? ? 2  ?
   Z.Witucki           ? w ?  ?

Bieg po biegu:
I-Olszewski(148:8),Poprawa(153:8)
II-Hołdowski(136:4),Pilarczyk(142:7)
III-Wielgosz(138:3),Piet(138:6)
IV-Stodolski(131:2),Witucki(odpadł w czasie wyścigu)
V-Poprawa(135:0),Piet(140:6)
VI-Olewski(125:4),Pilarczyk(142:7)
VII-Stodolski(134:0),Krawczyk(153:5)
VIII-Poprawa(130:7),Pilarczyk(148:5)
IX-Olewski(128:4),Piet(144:6)


? runda PLO - Zielona Góra 26/6/49 lub 3/7/49
1. Gwardia Unia Gorzów Wlkp   21

   T.Stercel                  ?
   H.Rzeczyński               ?
   M.Cichocki                 ?

2. Stal Unia Zielona Góra     18

   A.Kostusiak                ?
   J.Błoch                    ?
   M.Zadoń                    ?

3. Gwardia SKŚ Śrem           8

   J.Szubert                  ?
   Z.Stempiński               ?
   B.Mańkowski                ?

Ostateczna kolejność Poznańskiej Ligi Okręgowej 1949

1.  GWARDIA KROTOSZYN      4   11   83

2.  STAL KM II OSTRÓW WLKP 4   10   77
3.  STAL UNIA ZIELONA GÓRA 4   10   69
4.  GWARDIA UNIA GORZÓW WLKP 4 9    75
5.  KM KĘPNO               4   9    70
6.  GWARDIA ŚKS ŚREM       4   7    63
7.  GWARDIA POZNAŃ         4   6    62
8.  UNIA PIŁA              4   5    57
9.  KOLEJARZ ZZK POZNAŃ    4   4    38


Gwardia Krotoszyn - Zygmunt Garyantosiewicz, Kazimierz Kurek,
Stal II KM Ostrów Wlkp - Piotr Poprawa, Mieczysław Hołdowski, Roman Wielgosz,
Stal Unia Zielona Góra - Jerzy Błoch, Marian Zadoń, Alfons Kostusiak, Witold Antoniewicz,
Gwardia Unia Gorzów Wlkp - Tadeusz Stercel, Henryk Rzeczyński, Mieczysław Cichocki,
KM Kępno - Józef Stodolski, Pilarczyk, Piet,
Gwardia ŚKS Śrem - Jan Szubert, Z.Stępiński(Stempiński), Bolesław Mańkowski,
Gwardia Poznań - Bogdan Olewski, Bogusław Krawczyk, Zdzisław Witucki, Konrad Bukowski, Makowski,
Unia Piła - Leszek Wesołowski,
Kolejarz ZZK Poznań - Norbert Świtała, Edward Siwek, Kazimierz Leszczyński, Ferdynand Kabus,


Individual Polish Championship


5. Finał IMP - Leszno 23/10/1949


1.     Alfred Smoczyk              LKM-Unia Leszno
2.     Eugeniusz Zenderowski       Skra-Związkowiec Warszawa
3.     Jan Paluch                  Polonia-Ogniwo Bytom


Tournaments


Trójmecz drużynowy - Inowrocław 10/4/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Olimpia-Unia Grudziądz      ??
       (Władysław Gądkiewicz, Czesław Szałkowski, Jan Najdrowski, Tadeusz Zwoliński)
2.     Gwardia Bydgoszcz           ??
       ()
3.     ?                           ??
       (?)

Turniej Indywidualny - Grudziądz 24/4/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Alfred Smoczyk              LKM-Unia Leszno
2.     Eugeniusz Zenderowski       Związkowiec Warszawa
3.     Czesław Szałkowski          Olimpia-Unia Grudziądz

Turniej zorganizowany z okazji 1-Maja - Wrocław 1/5/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 250 ccm:

1.     Żyżański                    KS Jedność Żagań (NSU 200)
2.     Kosmalski                   Związkowiec Wrocław (DKW 200)
3.     Bergler                     Związkowiec Wrocław

Klasa do 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Związkowiec Wałbrzych (Victoria 350)
2.     Gelford                     KS Jedność Żagań (Columbus 350)
3.     Roliński                    KS Jedność Żagań (DKW)

Finał:

1.     Stefan Schutzer             Związkowiec Wałbrzych (Victoria 350)
2.     Kosmalski                   Związkowiec Wrocław (DKW 200)
3.     Krelowski                   Związkowiec Legnica (NSU 250)

Turniej zorganizowany na torze trawiastym Ławica - Poznań 8/5/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm - dystans 20km (10 okrążeń):

1.     Tadeusz Szczurowski         Gwardia Bydgoszcz czas 18:07,9

Klasa do 200 ccm - dystans 20km (10 okrążeń):

1.     Tadeusz Szczurowski         Gwardia Bydgoszcz czas 19:17,0

Klasa do 250 ccm - dystans 20km (10 okrążeń):

1.     Milewski                    Unia Poznań czas 17:13,8

Klasa do 350 ccm - dystans 20km (10 okrążeń):

1.     Jerzy Mieloch               Gwardia Poznań czas 14:47,3
2.     Marian Nowacki              Unia Poznań czas 14:48,9
3.     Żymirski                    Okęcie Warszawa czas 15:31,6

Bieg finałowy - dystans 20km (10 okrążeń):

1.     Jerzy Mieloch               Gwardia Poznań czas 15:44,0
2.     Żymirski                    Okęcie Warszawa
3.     Markowski                   Okęcie Warszawa

Trójmecz drużynowy - Gdynia 8/5/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Olimpia-Unia Grudziądz      19
       (Czesław Szałkowski-7, Jan Najdrowski, Tadeusz Zwoliński)
2.     Związkowiec-GKM Gdańsk      12
       (Romuald Nikietyn, Józef Klassa, Roman Pawłyszcze)
3.     Zatoka Puck                 12
       (?)
Bieg klasa do 130ccm - rozegrany przed zawodami drużynowymi:
Gątkiewicz(Olimpia Grudziądz), Ostojski(SSM Gdynia)

"Mistrzostwa Zagłębia" - Sosnowiec 14/5/1949


1.     Jan Polok                   Sosnowiec
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Trójmecz drużynowy - Rzeszów 15/5/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)


1.     Motoklub Rawicz             ?
       ()
2.     RTKM-Gwardia Rzeszów        20
       ()
3.     Unia Poznań                 ?
       ()

Trójmecz drużynowy - Ostrów Wlkp 22/5/1949


1.     Stal Ostrów Wlkp            21
       (Maciejewski, Rataj, Szpitalniak)
2.     Unia-Olimpia Grudziądz      16
       (Zwoliński, Najdrowski, Szałkowski)
3.     Polonia-Ogniwo Bytom        12
       (Paluch, Poroszewski, Szulczewski)
Bieg zwycięzców:
(113:8)Maciejewski, Paluch, Rataj, Szpitalniak

Turniej Indywidualny - Wyrzysk 29/5/1949


1.     Hieronim Rybacki            Iskra Wyrzysk   czas - 2:30,0
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Turniej o "Puchar Gwardii" - Bydgoszcz 5/6/1949

Klasa do 130 ccm:

1.     Roman Urbanowski            Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:16,0

Klasa do 250 ccm:

1.     ?.Makowski                  Gwardia Poznań   czas - 2:24,0

Klasa do 350 ccm:

1.     Witold Kołeczek             Tramwajarz-Ogniwo Łódź   czas - 2:03,0

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Alfred Smoczyk              LKM-Unia Leszno   czas - 1:53,2

Poza konkursem - bieg z wyrównaniem:

1.     Roman Urbanowski            Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:14,9
2.     Eugeniusz Wróżyński         Tramwajarz-Ogniwo Łódź
3.     Tadeusz Kołeczek            Tramwajarz-Ogniwo Łódź

Turniej Indywidualny - Jarosław 6/6/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)


1.     Józef Dyląg                 RTKM-Gwardia Rzeszów
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Trójmecz drużynowy - Rzeszów 12/6/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)


1.     RKM-Budowlani Rybnik        22
       ()
2.     RTKM-Gwardia Rzeszów        20
       ()
3.     Reprezentacja Krakowa       ?
       ()

Testmecz międzypaństwowy   P O L S K A   -   S Z W E C J A

Warszawa 12/6/1949                         49  -  105

Turniej Indywidualny - Wałbrzych 16/6/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 130 ccm:

1.     Eliasz                      Związkowiec Wałbrzych
2.     Kozirodzki                  Unia Poznań

Klasa do 250 ccm:

1.     Schmidt                     Spójnia Kłodzko
2.     Wiremi                      Związkowiec Legnica

Klasa do 350 ccm:

1.     Henryk Płocicki(Ploticka)   Spójnia Kłodzko
2.     Figielicz                   Związkowiec Legnica
3.     Dryłowski                   Związkowiec Legnica


Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Związkowiec Wałbrzych
2.     Wytrykus                    Związkowiec Legnica

Bieg systemem ligowym:

1.     Wytrykus                    Związkowiec Legnica
2.     Henryk Płocicki(Ploticka)   Spójnia Kłodzko
3.     Schmidt                     Spójnia Kłodzko

"eZłoty Kask"e turniej zorganizowany na torze trawiastym Ławica - Poznań 19/6/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Bieg finałowy - dystans 20km (10 okrążeń):

1.     Jerzy Mieloch               Gwardia Poznań (Norton) czas 14:01,8
2.     Markowski                   Okęcie Warszawa (Triumph) czas 14:14,9
3.     ? ?

Zawody Indywidualne - Częstochowa 19/6/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)

1.     ?                           ?
2.     ?                           ?
3.     Józef Dyląg                 RTKM-Gwardia Rzeszów
4.     Eugeniusz Nazimek RTKM-Gwardia Rzeszów

"Mistrzostwa Katowic" - Katowice 29/6/1949


1.     Alfred Smoczyk              LKM-Unia Leszno (Martin-Japp)
2.     Józef Olejniczak            LKM-Unia Leszno
3.     ?                           ?

Turniej Indywidualny - Poznań 3/7/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Alfred Smoczyk              LKM-Unia Leszno (16 pkt.)
2.     Józef Olejniczak            LKM-Unia Leszno (15 pkt.)
3.     Stefan Maciejewski          Stal Ostrów Wlkp (14 pkt.)
4.     Ludwik Rataj                Stal Ostrów Wlkp (12 pkt.)

Turniej Indywidualny - Żary 3/7/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     ?
2.     ?
3.     ?

startowali min.Schmidt i Płocicki(Ploticka) z Kłodzka

Turniej zorganizowany przez Gwardię Gdynia - Lębork 10/7/1949

Klasa do 130 ccm:

1.     Franciszek Stachewicz       Gwardia Gdynia   czas - 1:59,0
2.     Jerzy Gozdek                ?
3.     Henryk Jankowski            ?

Klasa do 350 ccm:

1.     Jan Sowa                    Gwardia Gdynia
2.     Bogusław Ostojski           Gwardia Gdynia

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Alfred Smoczyk              LKM-Unia Leszno   czas - 1:53,2

Bieg zwycięzców (poza konkursem):

1.     Jan Sowa                    Gwardia Gdynia   czas - 1:56,0
2.     Bogusław Ostojski           Gwardia Gdynia   czas - 1:56,5

Trójmecz drużynowy - Wrocław 10/7/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Stal Ostrów Wlkp            24
       (Szpitalniak-9(3,3,3), Poprawa, Rejek-8, rez.Hołdowski)
2.     Budowlani Rybnik            17
       (Pierchała, Dziura-8, Grymer, rez.Sanecznik)
3.     Związkowiec Wrocław         11
       (Schutzer, Wytrykus, Płocicki(Ploticka), rez.Wiremi)

Turniej Indywidualny - Wyrzysk 17/7/1949


1.     ?                           ?
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Turniej Indywidualny - Gdynia 17/7/1949

Klasa do 130 ccm:

1.     Franciszek Stachewicz       Gwardia Gdynia   czas - 1:55,0
2.     Tadeusz Szczurowski         Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 1:56,5
3.     ? Nowakowski                Olimpia-Unia Grudziądz   czas - 1:57,0


Klasa do 250 ccm:

1.     Franciszek Werner           Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:07,0
2.     Tadeusz Szczurowski         Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:07,9

Klasa do 350 ccm - 1 półfinał:

1.     Józef Klassa                Związkowiec-GKM Gdańsk   czas - 1:45,0
2.     Józef Buda                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 1:46,0

Klasa do 350 ccm - 2 półfinał:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia-Unia Grudziądz   czas - 1:41,0
2.     Bolesław Bonin              Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 1:50,0

Klasa do 350 ccm - finał:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia-Unia Grudziądz   czas - 1:38,3
2.     Józef Klassa                Związkowiec-GKM Gdańsk   czas - 1:41,0

Bieg pocieszenia:

1.     Bogusław Ostojski           Gwardia Gdynia   czas - 2:00,0
2.     ? Ciemnior                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz

Turniej Indywidualny - Toruń 31/7/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 100 ccm:

1.     Załdek                      Olimpia-Unia Grudziądz   czas - 2:46,0
2.     Grzela                      Wda Świecie   czas - 2:46,5

Klasa do 130 ccm:

1.     Sierodzki                   Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:21,0
2.     Gwizdalski                  Gwardia Toruń   czas - 2:27,0

Klasa do 250 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia-Unia Grudziądz   czas - 2:09,0
2.     Franciszek Śrubkowski       Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:13,1
3.     Kowalski                    Wda Świecie   czas - 2:21,3
4.     Piotrowski                  Iskra Wyrzysk   czas - 2:35,5


Klasa do 350 ccm:

1.     Józef Buda                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:15,0
2.     Jan Tomaszewski             Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:27,0
3.     Hieronim Rybacki            Iskra Wyrzysk


Klasa ponad 350ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia-Unia Grudziądz
Startowali zawodnicy z Olimpii Grudziądz, Gwardii Bydgoszcz, Związkowca Inowrocław, Wdy Świecie,
Wisły Chełmno, Gwardii Toruń, Iskry Wyrzysk.

Trójmecz drużynowy - Wrocław 31/7/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Związkowiec-GKM Gdańsk      19
       (Romuald Nikietyn-6(3,d,3), Paweł Koman-5(3,2,d), Józef Klassa-8(3,3,2))
2.     MotoKlub-Kolejarz Rawicz    17
       (Jan Siekalski-7(1,3,3), Florian Kapała-2(?,?,2), Franciszek Cieślawski-8(2,3,3))
3.     Związkowiec Wrocław         13
       (Wytrykus-6(2,2,2), Henryk Płocicki(Ploticka)-5(2,2,1), Stefan Schutzer-2(?,1,1), rez.Sikiewicz)
Bieg po biegu:
I-Nikietyn(1:54,9),Wytrykus(1:55,9),Siekalski(2:05,4),
II-Koman(1:51,4),Płocicki(1:50,8),Kapała(?),
III-Klassa(1:55,8),Cieślawski(1:55,9),Schutzer(?),
IV-Siekalski(1:46,4),Koman(1:50,2),Schutzer(1:59,4),
V-Cieślawski(1:53,6),Płocicki(1:56,1),Nikietyn(d)
VI-Klassa(1:58,7),Wytrykus(2:18,5),Kapała(?),
VII-Siekalski(1:49,7),Klassa(1:52,4),Płocicki(2:02,2)
VIII-Nikietyn(1:50,7),Kapała(1:51,1),Schutzer(1:52,2),
IX-Cieślawski(2:13,8),Wytrykus(2:22,8),Koman(d)

Turniej zorganizowany przez Gwardię Gdynia - Tczew 7/8/1949

Klasa do 130 ccm:

1.     Franciszek Stachewicz       Gwardia Gdynia   czas - 1:55,0
2.     Bogusław Ostojski           Gwardia Gdynia   czas - 2:15,0

Klasa do 250 ccm:

1.     Jan Sowa                    Gwardia Gdynia   czas - 2:03,0
2.     Jerzy Gozdek                Gwardia Gdynia   czas - 2:14,0

Klasa do 350 ccm:

1.     Józef Klassa                Związkowiec-GKM Gdańsk   czas - 1:47,0
2.     ? Sawicki                   Zatoka Puck   czas - 1:57,0

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Józef Klassa                Związkowiec-GKM Gdańsk   czas - 1:47,0
2.     Paweł Koman                 Związkowiec-GKM Gdańsk   czas - 1:57,0

Bieg pocieszenia:

1.     ? Berent                    Gwardia Gdynia   czas - 1:58,5
2.     Bogusław Ostojski           Gwardia Gdynia   czas - 2:12,0

Trójmecz drużynowy - Przeworsk 7/8/1949 (otwarcie toru w Przeworsku)
(źródło informacji - Henryk Malisz)


1.     RTKM-Gwardia Rzeszów        26
       ()
2.     ?                           ?
       ())
3.     ?                           ?
       ()

III turniej o "Złoty Puchar Ziemi Lubuskiej" - Gorzów Wlkp //1949

Klasa do 130 ccm:

1.     ?.Ciemnior                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz
2.     Norbert Świtała             Kolejarz ZZK Poznań
3.     Lech Jasiński               Gwardia-Unia Gorzów Wlkp

Klasa do 250 ccm:

1.     Tadeusz Stercel             Gwardia-Unia Gorzów Wlkp
2.     Franciszek Śrubkowski       Polonia-Gwardia Bydgoszcz
3.     Hieronim Rybacki            Iskra Wyrzysk

Klasa do 350 ccm:

1.     Tadeusz Stercel             Gwardia-Unia Gorzów Wlkp
2.     Józef Buda                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz
3.     Henryk Rzeczyński           Gwardia-Unia Gorzów Wlkp

Klasa do 500 ccm:

1.     Bonifacy Szpitalniak        Stal Ostrów Wlkp
2.     Ludwik Rataj                Stal Ostrów Wlkp
3.     Leszek Wesołowski           Unia Piła

Bieg finałowy:

1.     Bonifacy Szpitalniak        Stal Ostrów Wlkp
2.     ?.Ciemnior                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz
3.     Tadeusz Stercel             Gwardia-Unia Gorzów Wlkp

Warszawa 21/8/1949 testmecz POLSKA "A" - POLSKA "B"                     73  -  67
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

(A.Smoczyk-16(4,4,4,4,d), Zenderowski-16, Siekalski, Szałkowski-16, Draga, Duchiński, Woźniak -
T.Kołeczek, Olejniczak-18, Najdrowski, Maciejewski, Krakowiak, Kwaśniewski, Chlebicz)
bieg po biegu:
I-Zenderowski(88:5) II-Smoczyk(87:5) III-Chlebicz(96:0) IV-Maciejewski(91:6)
V-Smoczyk(87:0) VI-Olejniczak(93:0) VII-Smoczyk(90:0) VIII-Smoczyk(86:4)
IX-Zenderowski(91:0) X-Olejniczak(91:2) XI-Krakowiak(95:4) XII-Szałkowski(90:0)
XIII-Zenderowski(90:4) XIV-Olejniczak(93:5) XV-Zenderowski(91:0)

Trójmecz towarzyski z okazji otwarcia toru żużlowego - Byton 28/8/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)


1.     Polonia-Ogniwo Bytom (22 pkt.)

(Paluch-9(3,3,3), Czogała(?,3,3), Jankowski(3,?,3))

2.     CTCiM Włókniarz Częstochowa (20 pkt.)

(Kaznowski-2(2,?,?), Szulczewski-7(3,2,2), Laskowski-6(2,2,2), Miechowski-5(3,2))

3.     KM Sosnowiec (10 pkt.)

(?, Gołacki(2,2,), ?)
Bieg po biegu:
I (95:0)Paluch, (100:0)Kaznowski,
II (118:0)Szulczewski, (129:0)Gołacki,
III (100:0)Jankowski, (106:0)Laskowski,
IV (118:3)Miechowski, (125:5)Gołacki,
V (103:5)Czogała, (125:7)Laskowski,
VI (100:0)Paluch, (118:0)Szulczewski,
VII (105:0)Czogała, (107:5)Miechowski,
VIII (102:0)Jankowski, (105:7)Szulczewski,
IX (94:3)Paluch, (106:0)Laskowski,
Bieg o mistrzostwo toru: (95:5)Paluch, (96:2)Jankowski, (106:0)Szulczewski, (109:0)Miechowski, Czogała-d

Trójmecz drużynowy - Sportowcy Uczniom - Rzeszów 1/9/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)


1.     RTKM-Gwardia Rzeszów        26
       ()
2.     ?                           ?
       ())
3.     ?                           ?
       ()

Trójmecz towarzyski - Częstochowa 18/9/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Budowlani Rybnik (21 pkt.)

(Dziura-komplet punktów)

2.     CTCiM Włókniarz Częstochowa
3.     KM Sosnowiec (8 pkt.)

Turniej Drużynowy - Poznań 23 lub 25/9/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski i Henryk Malisz)


1. LKM-Unia Leszno            23

   A.Smoczyk-9(3,3,3), J.Olejniczak-8(3,3,2), W.Andrzejewski-1(1), H.Woźniak-5(2,3)

2. Stal Ostrów Wlkp           22

   S.Maciejewski-8(2,3,3), L.Rataj-6(2,2,2), Hołdowski(Bąkowski)-3(3), B.Szpitalniak-4(2,2)

3. Kolejarz Rawicz            9

   F.Kapała-2(1,1,d), F.Cieślawski-3(1,1,1), A.Baranowski-4(2,1,1)
Bieg po biegu:
I-Smoczyk(93:0),Maciejewski,Kapała
II-Olejniczak(102:8),Rataj,Cieślawski
III-Hołdowski(Bąkowski)(117:2),Baranowski,Andrzejewski
IV-Smoczyk(98:8), Rataj,
V-Maciejewski(97:2),Woźniak,
VI-Olejniczak(95:7), Szpitalniak,
VII-Smoczyk(95:7), Szpitalniak,
VIII-Maciejewski(99:0),Olejniczak,
IX-Woźniak(105:2), Rataj,
Bieg główny:
Smoczyk(96:2), Olejniczak(97:9), Rataj(108:9), Maciejewski-d

Turniej Indywidualny "Rewia Asów" - Rybnik 25/9/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)


Klasa do 125 ccm - bieg I:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice - czas 2:11,5
2.     Robert Nawrocki             Gwardia Katowice - czas 2:16,2
3.     G.Hennek                    Pogoń Katowice - czas 2:17,2

Klasa do 125 ccm - bieg II:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice - czas 2:07,2
2.     Robert Nawrocki             Gwardia Katowice - czas 2:10,6
3.     G.Hennek                    Pogoń Katowice - czas 2:13,0

Turniej Indywidualny "Rewia Asów"

1.     Henryk Woźniak              LKM-Unia Leszno (2,3,2)
2.     Wacław Andrzejewski         LKM-Unia Leszno (3,2,3)
3.     Jan Paluch                  Polonia-Ogniwo Bytom (3,?,3)

4.???  Jan Malinowski              Unia-Olimpia Grudziądz (1,3,2)
5.     Alfred Spyra                RKM-Budowlani Rybnik (2,?,2)
6.     Czesław Szałkowski          Unia-Olimpia Grudziądz (2,3,1)
7.     Ernest Czogała              Polonia-Ogniwo Bytom (1,2,3)
8.???  Stefan Poroszewski          Polonia-Ogniwo Bytom (1,1,?)
9.???  Gracjalny                   Górnik Czeladź
10.??? Robert Nawrocki             Gwardia Katowice

Alfred Smoczyk wystąpił w dwóch biegach pokazowych na Excelsior-Jappie przeciwko Alfredowi Spyrze.
W zawodach nie startowano na tych motocyklach, centrala żużlowa zakazała startu.

Bieg po biegu:
I (105:0)Andrzejewski, (106:0)Szałkowski, (127:0)Poroszewski,
II (107:0)Paluch, (110:0)Woźniak, (110:0)Malinowski,
III (107:0)Szałkowski, (107:6)Andrzejewski, (109:0)Czogała,
IV (110:3)Woźniak, (114:0)Spyra, (130:4)Poroszewski,
V (107:3)Malinowski, (109:4)Czogała, (118:2)Gracjalny
VI (108:5)Paluch, (109:2)Malinowski, (125:8)Nawrocki
VII (104:4)Andrzejewski, (106:2)Woźniak, (106:4)Szałkowski
VIII (107:2)Czogała, (110:0)Spyra, (112:2)Gracjalny
finał - miejsca 5-8 (103:6)Spyra, (105:8)Szałkowski, (), ()
finał - miejsca 1-4 (106:2)Woźniak, (106:7)Andrzejewski, (107:8)Paluch, ()

Przegląd Sportowy nr.77 z 26 września 1949 podaje zupełnie inne wyniki Rewii Asów.
W zawodach wystartowało tylko 7-miu zawodników, w tym troje z Rybnika.
Zawody składały się z części zasadniczej + dwóch półfinałów i finału.
W jednym z półfinałów Olejniczak po minięciu T.Kołeczka upadł.

Finał:


1.     Alfred Smoczyk              LKM-Unia Leszno (1:27,2)
2.     Tadeusz Kołeczek            Tramwajarz-Ogniwo Łódź (1:32,0)
3.     Paweł Dziura                RKM-Budowlani Rybnik (1:34,4)

?.     Józef Olejniczak            LKM-Unia Leszno

Turniej Indywidualny - Chełmno 25/9/1949

Klasa do 250 ccm:

1.     Alfons Czarnecki            Iskra Wyrzysk
2.     ?.Kalinowski                Wisła Chełmo
3.     ?                           ?

Klasa do 350 ccm:

1.     Ryszard Czajkowski          Gwardia Toruń
2.     Henryk Forbot               Iskra Wyrzysk
3.     Henryk Felski               Olimpia-Unia Grudziądz
Startowali zawodnicy z Iskry Wyrzysk, Gwardii Toruń, Polonii-Gwardii Bydgoszcz, Wisły Chełmno,
Unii-Olimpii Grudziądz.

Mistrzostwa Pomorza - Toruń 2/10/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 250 ccm - juniorzy:

1.     Alfons Czarnecki            Iskra Wyrzysk
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Klasa do 350 ccm - juniorzy:

1.     Ryszard Czajkowski          Gwardia Toruń
2.     Henryk Forbot               Iskra Wyrzysk
3.     Henryk Felski               Olimpia-Unia Grudziądz

Klasa do 125 ccm - seniorzy:

1.     Zbigniew Raniszewski        Gwardia Toruń (DKW 125)
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Klasa do 250 ccm - seniorzy:

1.     ?.Nowak                     Olimpia-Unia Grudziądz
2.     ?.Dębowski                  Gwardia Toruń
3.     Alfons Czarnecki            Iskra Wyrzysk

Klasa do 350 ccm - seniorzy:

1.     Ryszard Czajkowski          Gwardia Toruń
2.     Henryk Forbot               Iskra Wyrzysk
3.     ?                           ?

Punktacja klubowa:

1.     Gwardia Toruń               13 pkt.
2-4.   Olimpia Grudziądz           3 pkt.
       Wisła Chełmno               8 pkt.
       Iskra Wyrzysk               3 pkt.

Testmecze międzypaństwowe P O L S K A   -   H O L A N D I A


Warszawa 9/10/1949                  82  -  64
Wrocław 13/10/1949                  69  -  82 (Wrocław-Rotterdam)
Grudziądz 16/10/1949                64  -  37 (Polska Północna-Rotterdam)
(Tadeusz Kołeczek-20(4,4,4,4,4), Józef Olejniczak, Czesław Szałkowski, Jan Najdrowski, Stefam Maciejewski, Jan Siekalski, Henryk Woźniak - E.A.Molenaar, D.de Geus, Nolten, J.van Stuivenberg???, J.van den Vreugde???)
bieg po biegu:
I-Kołeczek(91:0) II-Szałkowski(96:0) III-Kołeczek(94:0)
IV-de Geus(96:0) V-Kołeczek(96:9) VI-Olejniczak(99:0)
VII-Kołeczek(93:0) VIII-Molenaar(96:1) IX-Molenaar(96:0)
X-Olejniczka(92:6) XI-Kołeczek(91:5) XII-de Geus(97:5)
XIII-Olejniczka(100:9) XIV-Molenaar(96:8) XV-Olejniczak(100:8)
Po zawodach rozegrano bieg dodatkowy najlepszych zawodników:
Kołeczek(92:7), de Geus(96:0), Molenaar-d, Olejniczka-d

Katowice-Muchowiec 16/10/1949       60  -  53 (Polska Północna-Rotterdam)
(Alfred Smoczyk-20(4,4,4,4,4), Henryk Woźniak, Eugeniusz Zenderowski, Janusz Suchecki, Ludwig Draga, Jan Paluch-18, Jan Krakowiak, Bonifacy Szpitalniak-12 - T.Metzelaar-17, E.N.Willar-16, Gerrit Jonker-12, J.van Stuivenberg???, J.van den Vreugde???)
bieg po biegu:
I-Paluch(93:9) II-Jonker(95:7) III-Smoczyk(88:7)
IV-Zenderowski V-Metzelaar(91:9) VI-Willar(95:0)
VII-Smoczyk VIII-Metzelaar(92:8) IX-Paluch(95:4)
X-Smoczyk(95:7) XI-Metzelaar XII-Smoczyk
XIII-Smoczyk XIV-Paluch XV-Willar
Klasyfikacja turnieju indywidualnego:
1. Smoczyk - 20, 2. Paluch - 18, 3. Metzelaar - 17, 4. Willar - 16,
5. Jonker - 12, 6. Szpitalniak - 12, 7. Zenderowski - 10, 8. ?
Wynik drużynowy to efekt nieoficjalnej punktacji z turnieju indywidualnego.

Indywidualne mistrzostwa powiatu wyrzyskiego - Nakło 9/10/1949

Klasa do 350 ccm:

1.     Hieronim Rybacki            Iskra Wyrzysk
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Klasa do 500 ccm:

1.     ?                           ?
2.     Hieronim Rybacki            Iskra Wyrzysk
3.     ?                           ?

Turniej Indywidualny - Gdynia 9/10/1949

Klasa do 130 ccm:

1.     Franciszek Stachewicz       Gwardia Gdynia   czas - 1:56,0
2.     ? Ciemnior                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 1:59,0
3.     Jerzy Gozdek                Gwardia Gdynia   czas - 1:59,5


Klasa do 250 ccm:

1.     Franciszek Werner           Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 1:55,0
2.     ? Makowski                  Gwardia Gdynia   czas - 1:57,0
3.     Franciszek Stachewicz       Gwardia Gdynia   czas - 1:58,0


Klasa do 350 ccm:

1.     Józef Buda                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 1:49,0
2.     ? Sawicki                   Zatoka Puck   czas - 1:54,4
3.     Bogusław Ostojski           Gwardia Gdynia   czas - 2:04,0

Klasa do 500 ccm:

1.     Władysław Kamrowski         Związkowiec-GKM Gdańsk   czas - 1:41,5
2.     Walerian Blaszke            Zatoka Puck   czas - 1:47,5
3.     Rajmund Andrykowski        Związkowiec-GKM Gdańsk   czas - 1:52,0


Bieg zwycięzców:

1.     Władysław Kamrowski         Związkowiec-GKM Gdańsk   czas - 1:40,0
2.     Józef Buda                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 1:47,5
3.     ? Makowski                  Gwardia Gdynia   czas - 1:56,0


Bieg pocieszenia:

1.     Bogusław Ostojski           Gwardia Gdynia   czas - 2:00,0
2.     Jerzy Gozdek                Gwardia Gdynia   czas - 2:00,5
3.     Henryk Jankowski            Gwardia Gdynia

Trójmecz towarzyski zakończenie sezonu motocyklowego - Rzeszów 9/10/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)


1. Budowlani Rybnik           19 (o pierwszym miejscu zadecydowała mniejsza suma czasów)

   (Spyra 6(nu?,3,3), Dziura 9(3,3,3), Pruski 4(2,1,1))

2. RTKM-Gwardia Rzeszów       19

   (Dyląg 8(3,3,2), Nazimek 7(2,2,3), Lubaczewski 2(nu?,-,2), (R)Kielar 2(2))

3. Gwardia Bydgoszcz          14

   (Bonin 5(2,1,2), Błajda 4(1,2,1), Przybyłko 5(3,1,1))
Bieg po biegu:
I Dyląg(99,0), Bonin(100,3), Spyra-?
II Dziura(95,2), Nazimek(99,1) , Błajda(106,9)
III Przybyłko(113,2), Pruski(130,0), Lubaczewski-?
IV Dziura(95,7), Kielar(105,8), Bonin(135,0)
V Spyra(92,1), Nazimek(98,1), Przybyłko(112,2)
VI Dyląg(100,9), Błajda(104,9), Pruski(130,0)
VII Nazimek(99,6), Bonin(101,1), Pruski(116,2)
VIII Spyra(91,9), Lubaczewski(102,8), Błajda(109,0)
IX Dziura(93,9), Dyląg(98,9), Przybyłko(108,9)
Dodatkowy bieg pokazowy: Spyra, Dyląg, Lubaczewski, Dziura-d, Nazimek-d

Międzynarodowy Turniej Indywidualny - Katowice-Muchowiec 16/10/1949


1.     Alfred Smoczyk              LKM-Unia Leszno (20 pkt.)
2.     Jan Paluch                  Polonia-Ogniwo Bytom (18 pkt.)
3.     Tinus Metzelaar             Holandia (17 pkt.)
4.     E.N.Willar                  Holandia (16 pkt.)
5.     Gerrit Jonker               Holandia (12 pkt.)
6.     Eugeniusz Zenderowski       Związkowiec Warszawa (11 pkt.)
7.     Bonifacy Szpitalniak        Stal Ostrów Wlkp (11 pkt.)
8.     Janusz Suchecki             PKM-Ogniwo Warszawa (8 pkt.)
9.     Ludwik Rataj                Stal Ostrów Wlkp (8 pkt.)
10.    Ludwik Draga                RKM-Budowlani Rybnik (8 pkt.)
11.    Alfred Spyra                RKM-Budowlani Rybnik (6 pkt.)

Zawody o Mistrzostwo Miasta Złotowa - Złotów 23/10/1949

Klasa do 350 ccm:

1.     Hieronim Rybacki            Iskra Wyrzysk
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Trójmecz towarzyski - Toruń 30/10/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1. Polonia-Gwardia Bydgoszcz  19

   ()

2. Gwardia Toruń              16

   ()

3. Olimpia-Unia Grudziądz     12

   ()

Czwórmecz towarzyski - Inowrocław 30/10/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1. Cuiavia Inowrocław         27

   (Chałupczak)

2. Polonia-Gwardia Bydgoszcz  21

   (Werner)

3. Gwardia Gniezno            18

   (Oleski)

4. Gwardia Toruń              7

   (Gwizdalski)

"Rewia Asów" - Bytom 30/10/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Eugeniusz Zenderowski       Skra-Związkowiec Warszawa (16 pkt.)
2.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (14 pkt.)
3.     Henryk Woźniak              LKM-Unia Leszno (13 pkt.)

4.     Józef Polak                 Polonia-Ogniwo Bytom (12 pkt.)
5.     Jan Paluch                  Polonia-Ogniwo Bytom (11 pkt.)
6.     Tadeusz Kołeczek            Tramwajarz-Ogniwo Łódź (10 pkt.)
Startowali min. Olejniczak i Siekalski

Indywidualne Mistrzostwa okręgu rzeszowskiego - Rzeszów 30/10/1949
(źródło informacji - Henryk Malisz)


1.     Józef Dyląg                 RTKM-Gwardia Rzeszów (12 pkt.)
2.     Eugeniusz Nazimek           RTKM-Gwardia Rzeszów (11 pkt.)
3.     Józef Kowalski              Kolejarz Jarosław

4.     Jagiełło                    Gwardia Przeworsk
5.     Stanisław Kurpiel           RTKM-Gwardia Rzeszów
6.     Zenon Kowalski              Gwardia Przeworsk
7.     Kondrad                     Kolejarz Jarosław
8.     Dudziak                     Kolejarz Jarosław
9.     M.Kurpiel                   Gwardia Przeworsk
w biegu dodatkowym z udziałem zawodników RTKM-Gwardia Rzeszów:
Józef Dyląg(100:0), Eugeniusz Nazimek(100:7), Stanisław Kurpiel

Złoty Ryngraf "Ziemi Pomorskiej" - Bydgoszcz 6/11/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Unia-Olimpia Grudziądz (15 pkt.)
2.     Polonia-Gwardia Bydgoszcz (10 pkt.)
3.     Gwardia Toruń (7 pkt.)

Mistrzostwa Okręgu Bydgoskiego:
Klasa do 125 ccm:

1.     Władysław Gątkiewicz        Unia-Olimpia Grudziądz   czas - 2:27,0
2.     ?.Ciemnior                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:40,0
3.     ?                           ?

Klasa do 250 ccm:

1.     Eryk Werner                 Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:13,2
2.     Henryk Felski               Unia-Olimpia Grudziądz   czas - 2:16,0
3.     ?                           ?

Klasa do 350 ccm:

1.     Jan Najdrowski              Unia-Olimpia Grudziądz   czas - 2:04,5
2.     Józef Buda                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz   czas - 2:05,0
3.     ?                           ?

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Unia-Olimpia Grudziądz   czas - 2:01,0
2.     Alojzy Zakrzewski           Gwardia Toruń   czas - 2:06,2
3.     ?                           ?

Bieg dodatkowy:

1.     Jan Malinowski              Unia-Olimpia Grudziądz
2.     Józef Buda                  Polonia-Gwardia Bydgoszcz
3.     ?                           ?

"Kryterium Asów o Puchar Prezydenta Miasta Wrocławia" - Wrocław 6/11/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Józef Olejniczak            LKM-Unia Leszno (12-(3,3,3,3))
2.     Florian Kapała              Kolejarz Rawicz (10-(3,3,3,1))
3.     Ludwik Rataj                Stal Ostrów Wlkp (10-(2,3,2,3))
4.     Henryk Woźniak              LKM-Unia Leszno (10-(3,2,3,2))
5.     Eugeniusz Zenderowski       Skra-Związkowiec Warszawa (7,5-(1.5,2,1,3))
6.     Franciszek Cieślawski       Kolejarz Rawicz (7-(2,1,2,2))
7.     Bonifacy Szpitalniak        Stal Ostrów Wlkp (6,5-(1.5,2,1,2))
8.     Tadeusz Fijałkowski         Skra-Związkowiec Warszawa (2-(?,1,?,1))
9.     Jan Filipczak               Skra-Związkowiec Warszawa (2-(?,1,?,1))

Bieg po biegu:
I-Olejniczak(1:39,5),Cieślawski,?
II-Woźniak(1:42,6),exequo Zenderowski i Szpitalniak
III-Kapała(1:40,1),Rataj,?
IV-Olejniczak(2:06,1),Szpitalniak,Filipczak,(w biegu tym zawodnicy pokonali 5 okrążeń)
V-Rataj,Woźniak,Cieślawski
VI-Kapała(1:35,8),Zenderowski,Fijałkowski,
VII-Olejniczak(1:37,8),Rataj,Zenderowski,
VIII-Woźniak(1:42,0),Filipczak(?),Fijałkowski(?),
IX-Kapała(1:40,6),Cieślawski,Szpitalniak,
X-Olejniczak(1:38,8),Woźniak,Kapała,
XI-Zenderowski(1:34,9),Cieślawski,Filipczak,
XII-Rataj,Szpitalniak,Fijałkowski

Turniej Indywidualny - Kraków 6/11/1949
(źródło informacji - Andrzej Korzybski i Henryk Malisz)


1.     Janusz Suchecki             PKM-Ogniwo Warszawa (13 pkt.)
2.     Tadeusz Kołeczek            Tramwajarz-Ogniwo Łódź (11 pkt.)
3.     Wacław Andrzejewski         RKM-Budowlani Rybnik (11 pkt.)
4.     Mieczysław Chlebicz         PKM-Ogniwo Warszawa (10 pkt.)
5.     Ludwik Draga                RKM-Budowlani Rybnik (9 pkt.)
6.     Paweł Dziura                RKM-Budowlani Rybnik (6 pkt.)


Finał kategorii maszyn sportowych:

1.     Wacław Hermann              Ogniwo Czeladź   czas - 1:54,4
2.     ?.Frankowski                Cracovia Kraków   czas - 1:56,9
3.     Ernest Czogała              Polonia-Ogniwo Bytom - defekt
Bieg pocieszenia - Nawrocki (Kraków)-1:53,4

Turniej Indywidualny "Szukamy Mistrza w Gwardii"- Szczecin 6/11/1949


1.     ?.Szadkowski                Gwardia Szczecin (12 pkt.)
2.     ?.Jabłoński                 Gwardia Szczecin (11 pkt.)
3.     ?.Kuzynowski                Gwardia Szczecin (9 pkt.)
4.     ?.Nyczkowski                Gwardia Szczecin (8 pkt.)


1948     INDEX     1950