DMP DM2L DM3L IMP Turnieje


Team Championship


Eliminacje

Skład 1 i 2 ligi ustalono poprzez rozegranie eliminacji składających się z trzech rund. Każda drużyna składała się z trzech zawodników i tylko jeden z nich był wystawiany do każdej rundy. Każda z eliminacji składała się z 20 biegów. Obowiązywała punktacja 4-3-2-1 i 0 za nie ukończenie biegu, nie było podziału ze względu na pojemności silników.

1 RUNDA - ŁÓDŹ 25/4/1948

1.  Jan Wąsikowski - PKM Warszawa                  18
2.  Marian Nowacki - Motoklub Rawicz               18
3.  Tadeusz Kołeczek - Tramwajarz Łódź             17
4.  Józef Olejniczak - LKM Leszno                  17
5.  Roman Nikietyn - GKM Gdańsk                    17
6.  Czesław Szałkowski - Olimpia Grudziądz         15
7.  Waldemar Miechowski - CTCiM Częstochowa        13
8.  Jan Krakowiak - DKS Łódź                       13
9.  Stefan Maciejewski - KM Ostrów Wlkp            12
10. Bogusław Osowiecki - Legia Warszawa            10
11. Jerzy Skonka - Okęcie Warszawa                 9 lub Żymirski (wg.Głosu Ostrowa)
12. Franciszek Dziubany - Pogoń Katowice           8
13. Józef Klassa - SSM Gdynia                      8
14. Czesław Frąckowiak - Unia Poznań               8
15. Paweł Dziura - RKM Budowlani Rybnik            6
16. Brunon Wagner - Polonia Bydgoszcz              1

2 RUNDA - PUCK 2/5/1948

1.  (11)Jerzy Dąbrowski - PKM Warszawa             4   4   4   4   4    20
2.  (3)Eryk Pierchała - RKM Budowl.Rybnik          4   3   4   4   4    19
3.  (15)Alfons Ziółkowski - GKM Gdańsk             4   2   4   3   4    17
4.  (7)Czesław Kępiński - KM Ostrów Wlkp           3   1   4   3   4    15
5.  (16)Józef Kamiński - Tramwajarz Łódź               4                15
6.  (4)Jan Siekalski - Motoklub Rawicz                         4        14
7.  (8)Antoni Osiecki - LKM Leszno                 2   3   3   3   3    14
8.  (2)Roman Pawłyszcze - SSM Gdynia                           4        13
9.  (5)Jan Najdrowski - Olimpia Grudziądz          4   4                12
10. (?9)Włodzimierz Markowski - Okęcie Warszawa                         11
11. (1)Jerzy Bonchet - DKS Łódź                                         10
12. (6)Jan Filipczak - Legia Warszawa                  4                9
13. (14)Józef Buda - Polonia Bydgoszcz                                  9
14. (13)Jan Kaźmierczak - Unia Poznań                                   7
15. (12)Leonard Ciurzyński - CTCiM Częstochowa                          7

Na zawody nie przybył zawodnik Pogoni Katowice.

Bieg po biegu:                  tabela biegów

1. (1,2,3,4) Pierchała,
2. (5,6,7,8) Najdrowski, Kępiński, Osiecki,
3. (9,10,11,12) Dąbrowski
4. (13,14,15,16) Ziółkowski
5. (2,5,9,13) Najdrowski
6. (6,1,10,14) Filipczak
7. (15,7,3,11) Dąbrowski, Pierchała, Ziółkowski, Kępiński
8. (4,8,12,16) Kamiński, Osiecki,
9. (16,11,2,6) Dąbrowski
10. (12,15,1,5) Ziółkowski
11. (14,9,8,3) Pierchała, Osiecki,
12. (10,13,4,7) Kępiński
13. (7,12,14,2) Pawłyszcze, Kępiński,
14. (8,1,11,13) Dąbrowski, Osiecki,
15. (3,16,5,10) Pierchała
16. (15,4,6,9) Siekalski, Ziółkowski,
17. (2,8,10,15) Ziółkowski, Osiecki,
18. (9,7,16,1) Kępiński
19. (12,3,13,6) Pierchała
20. (11,5,14,4) Dąbrowski

3 RUNDA - GRUDZIĄDZ 23/5/1948

1. (13)Ryszard Morawski - Okęcie Warszawa          3   3   4   4   4    18
2. (11)Mieczysław Chlebicz - PKM Warszawa          4   3   4   2   4    17
3. (14)Zygmunt Mucha - DKS Łódź                    4   4   2   4  ?2    16
4. (9)Tadeusz Wikaryjczyk - SSM Gdynia             3   2   3   4   4    16
5. (2)Władysław Szulczewski - Motoklub Rawicz      3   4   2   3   4    16
6. (1)Alfred Smoczyk - LKM Leszno                  4   3   4   3   2    16
7. (7)Tadeusz Zwoliński - Olimpia Grudziądz        4   4  ?3   u   3    14
8. (3)Marian Rejek - KM Ostrów Wlkp                2  ?2  ?1   4  ?3    12
9. (12)Zygmunt Musiał - Legia Warszawa            ?2  ?3   3   2  ?2    12
10.(6)Jan Sanecznik - RKM Budowlani Rybnik        ?2  ?2   3   2  ?1    10
11.(10)Władysław Kamrowski - GKM Gdańsk            ?   ?  ?2  ?3   3    9
12.(8)Bolesław Bonin - Polonia Bydgoszcz          ?3   4   4   ?   ?    8
13.(4)Roman Klimaszyk - Unia Poznań                1   ?   1  ?3  ?3    8
14.(15)Tadeusz Debisz - Tramwajarz Łódź           ?2  ?1  ?2  ?1  ?2    8
15.(16)Marian Kaznowski - CTCiM Częstochowa        ?   ?   ?  ?2   ?    2
16.(5)Ludwik Draga - Pogoń Katowice               ?1   ?   ?   ?   ?    1

Bieg po biegu:                  tabela biegów

1. Smoczyk (Victoria 350) - 1:51, Szulczewski, Rejek, Klimaszyk
2. Zwoliński (Triumf 500) - 1:55,2, Bonin-?, ?Sanecznik, ?Draga
3. Chlebicz (MotoSacoche 500) - 1:59, Wikaryjczyk, ?Musiał, ?Kamrowski-?
4. Mucha (NSU 500) - 1:56,5, Morawski, ?Debisz, ?Kaznowski-?
5. Szulczewski - 1:54, Morawski, Wikaryjczyk, ?Draga-?
6. Mucha (NSU 500) - 1:52, Smoczyk, ?Sanecznik, ?Kamrowski-?
7. Zwoliński (Triumf 500) - 1:58,3, Chlebicz, ?Rejek, ?Debisz
8. Bonin (NSU 350) - 2:10, ?Musiał, ?Klimaszyk-?, ?Kaznowski-?
9. Chlebicz (MotoSacoche 500) - 1:53,6, Sanecznik, Szulczewski, ?Kaznowski-?
10. Smoczyk (Victoria 350) - 1:55,4, Musiał, ?Debisz, ?Draga-?
11. Bonin (NSU 350) - 2:00, Wikaryjczyk, Mucha, ?Rejek
12. Morawski - 2:27, ?Zwoliński, ?Kamrowski, ?Klimaszyk
13. Mucha (NSU 500) - 1:58, Szulczewski, Musiał, Zwoliński-u
14. Morawski - 1:56, Smoczyk, Chlebicz, ?Bonin-?
15. Rejek - 2:01, ?Kamrowski, ?Kaznowski, ?Draga-?
16. Wikaryjczyk - 1:54, ?Klimaszyk, Sanecznik, ?Debisz
17. Szulczewski - 2:01, Kamrowski, ?Debisz, Bonin-?
18. Wikaryjczyk - 2:20, Zwoliński, Smoczyk, ?Kaznowski-?
19. Morawski - 2:01, ?Rejek, ?Sanecznik, ?Musiał
20. Stanisław Brun (zastąpił Chlebicza) - 2:20, ?Klimaszyk, ?Mucha, ?Draga-?

Klasyfikacja łączna:

1.  PKM WARSZAWA                   55
2.  MOTOKLUB RAWICZ                48
3.  LKM LESZNO                     47
4.  GKM GDAŃSK                     43
5.  OLIMPIA GRUDZIĄDZ              41
6.  TRAMWAJARZ ŁÓDŹ                40
7.  DKS ŁÓDŹ                       39
8.  KM OSTRÓW WLKP                 39
9.  OM TUR OKĘCIE WARSZAWA         38
--------------------------------------
10. SSM GDYNIA                     37
11. RKM BUDOWLANI RYBNIK           35
12. LEGIA WARSZAWA                 31
13. UNIA POZNAŃ                    23
14. CTCiM CZĘSTOCHOWA              22
15. POLONIA BYDGOSZCZ              18
16. POGOŃ KATOWICE                 9
17. POLONIA BYTOM                  REZ.
18. LECHIA POZNAŃ                  REZ.

1 Liga

Inauguracja rozgrywek DMP nastąpiła 6 czerwca 1948 roku. Mecze rozgrywano z udziałem trzech drużyn. Drużynę stanowiło trzech zawodników plus rezerwowy. Mecz składał się z 9 biegów. Jedna runda ligowa to trzy trójmecze. Za wygrany mecz drużyna otrzymywała 3pkt., za drugie miejsce 2pkt. i za trzecie 1pkt. Zawodnicy z podstawowego składu drużyny startowali w meczu trzykrotnie. Ilość małych punktów sumowano.

1 runda DMP - Łódź 6/6/48
1. PKM Warszawa               22

   (7)J.Wąsikowski     3 3 3  9
   (8)J.Dąbrowski      2 3 2  7
   (9)S.Brun           3 2 1  6
   (R)M.Chlebicz              ns

2. LKM Leszno                 19

   (4)A.Smoczyk        1 2 3  6
   (5)J.Olejniczak     3 3 2  8
   (6)J.Tomowiak       2 2 1  5
   (R)A.Osiecki               ns

3. Tramwajarz Łódź            9

   (1)T.Kołeczek       2 2 3  7
   (2)W.Kołeczek       d d 1  1
   (3)J.Kamiński       1 d d  1
   (R)brak zawodnika

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Wąsikowski (2:16), T.Kołeczek, Smoczyk
II. Olejniczak (2:12,5), Dąbrowski, W.Kołeczek-d
III. Brun (2:20), Tomowiak, Kamiński
IV. Olejniczak (2:12), T.Kołeczek, Brun
V. Dąbrowski (2:20), Smoczyk, Kamiński-d
VI. Wąsikowski (2:17), Tomowiak, W.Kołeczek-d
VII. T.Kołeczek (2:17), Dąbrowski, Tomowiak
VIII. Smoczyk (2:18), Brun, W.Kołeczek
IX. Wąsikowski (2:22), Olejniczak, Kamiński-d


1 runda DMP - Ostrów Wlkp 6/6/48
1. KM Ostrów Wlkp             18

   (7)S.Maciejewski    ? ? 3  
   (8)S.Rejek          ? ? ?  
   (9)P.Poprawa        3 ? ?  

2. DKS Łódź                   18

   (1)Z.Mucha          3 ? 3  
   (2)J.Krakowiak      ? 3 3  
   (3)J.Bonchet        ? ? ?  

3. Motoklub Rawicz            14

   (4)M.Nowacki        ? 3 ?  
   (5)W.Szulczewski    3 3 ?  
   (6)J.Siekalski      ? ? ?  


1 runda DMP - Gdańsk-Wrzeszcz 6/6/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Olimpia Grudziądz          26

   (4)Cz.Szałkowski    3 2 3  8
   (5)J.Najdrowski     3 3 3  9
   (6)T.Zwoliński      3 3 3  9

2. OM Tur Okęcie Warszawa     12

   (7)R.Morawski       ? ? ?  ?
   (8)E.Zendrowski     ? ? ?  ?
   (9)J.Kwaśniewski    ? ? ?  ?

3. GKM Gdańsk                 10

   (1)R.Nikietyn       ? ? ?  ?
   (2)A.Ziółkowski     ? ? ?  ?
   (3)W.Kamrowski      ? ? ?  ?


2 runda DMP - Grudziądz 20/6/48
1. PKM Warszawa               24

   (4)J.Dąbrowski      2 3 2  7
   (5)J.Wąsikowski     3 3 3  9
   (6)M.Chlebicz       3 2 3  8

2. Olimpia Grudziądz          20

   (1)J.Najdrowski     3 2 2  7
   (2)T.Zwoliński      2 3 3  8
   (3)Cz.Szałkowski    2 ? 2  5

3. KM Ostrów Wlkp             8

   (7)S.Maciejewski    u u 1  1
   (8)S.Rejek          1 2 1  4
   (9)P.Poprawa        1 1 1  3
   (R)Cz.Kępiński             ns

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Najdrowski (1:49,9), Dąbrowski (1:50,0), Maciejewski-u
II. Wąsikowski (1:49,4), Zwoliński (1:53), Rejek
III. Chlebicz (1:53,5), Szałkowski (1:54,0), Poprawa
IV. Wąsikowski (1:47,5-ncd), Najdrowski (1:50,5), Poprawa
V. Dąbrowski (1:51,0), Rejek (1:52,9), Szałkowski (?)
VI. Zwoliński (1:52,4), Chlebicz (1:55,5), Maciejewski-u
VII. Chlebicz (1:51,0), Najdrowski (1:55,1), Rejek
VIII. Zwoliński (1:50,4), Dąbrowski (1:50,9), Poprawa
IX. Wąsikowski (1:47,9), Szałkowski (1:49,4), Maciejewski
bieg o Puchar Olimpii: Zwoliński (1:49,5), Wąsikowski (1:49,7)


2 runda DMP - Łódź 20/6/48
1. LKM Leszno                 21

   (1)A.Smoczyk        2 3 3  8
   (2)J.Olejniczak     3 3 3  9
   (3)S.Przybylski     d 2 2  4
   (R)A.Osiecki               ns

2. DKS Łódź                   14

   (7)J.Krakowiak      3 2 3  8
   (8)Z.Mucha          2 d 1  3
   (9)?.Stefanowski    d      0
   (R)J.Bonchet          2 1  3

3. OM Tur Okęcie Warszawa     13

   (4)W.Markowski      1 3 2  6
   (5)J.Skonka         1 d 1  2
   (6)E.Zenderowski    3 d 2  5

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Krakowiak (2:11,4), Smoczyk, Markowski
II. Olejniczak (2:11,0), Mucha, Skonka
III. Zenderowski (2:23,8), Stefanowski-d, Przybylski-d
IV. Smoczyk (2:15,2), Bonchet(za Stefanowski), Skonka-d
V. Markowski (2:29,0), Przybylski, Mucha-d
VI. Olejniczak (2:10,8-ncd), Krakowiak, Zenderowski-d
VII. Smoczyk (2:14,4), Zenderowski, Mucha
VIII. Olejniczak (2:25,6), Markowski, Bonchet(za Stefanowski)
IX. Krakowiak (2:18,1), Przybylski, Skonka


2 runda DMP - Rawicz 20/6/48
1. GKM Gdańsk                 22

   R.Nikietyn          3 3 3  9
   W.Kamrowski                8

2. Tramwajarz Łódź            15
3. Motoklub Rawicz            11

   M.Nowacki                  ?


3 runda DMP - Kraków 18/7/48
1. PKM Warszawa               23

   (7)J.Wąsikowski     3 3 3  9
   (8)M.Chlebicz       3 d 3  6
   (9)J.Dąbrowski      3 2 3  8

2. DKS Łódź                   15

   (1)J.Krakowiak      2 3 1  6
   (2)Z.Mucha          1 2 2  5
   (3)F.Więcek         ? - -  0
   (R)J.Bonchet        d 3 1  4

3. GKM Gdańsk                 11

   (4)R.Nikietyn       1 2 1  4
   (5)W.Kamrowski      2 d 2  4
   (6)A.Ziółkowski     d 1 2  3

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Wąsikowski (1:41,0), Krakowiak (1:44,0), Nikietyn
II. Chlebicz (1:43,2), Kamrowski (1:44,5), Mucha (1:50,9)
III. Dąbrowski (1:51,8), Bonchet-d (za Więcek), Ziółkowski-d
IV. Krakowiak (1:46,5), Dąbrowski (1:48,5), Kamrowski (1:49,2)
V. Bonchet (1:54,4), Nikietyn, Chlebicz-d
VI. Wąsikowski (1:46,2), Mucha (1:52,8), Ziółkowski (1:56,8)
VII. Chlebicz (1:51,1), Ziółkowski (2:00,0), Krakowiak (2:16,6)
VIII. Dąbrowski (1:45,2), Mucha (1:52,6), Nikietyn (1:55,1)
IX. Wąsikowski (1:53,5), Kamrowski (1:55,9), Bonchet (1:56,1) (za Więcek)


3 runda DMP - Leszno 18/7/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. LKM Leszno                 21

   (?)J.Olejniczak     3 d 3  6
   (?)A.Smoczyk        3 3 3  9
   (?)S.Przybylski     2 3 1  6
   (R)A.Osiecki               ns

2. Olimpia Grudziądz          16

   (?)J.Najdrowski     2 3 2  7
   (?)Cz.Szałkowski    3 1 2  6
   (?)T.Zwoliński      1 1    2
   (R)J.Matczak            1  1

3. Motoklub Rawicz            14

   (?)W.Szulczewski    1 2 2  5
   (?)M.Nowacki        d 2 d  2
   (?)J.Siekalski      2 2 3  7


3 runda DMP - Radom 18/7/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. KM Ostrów Wlkp             25 lub 28

   (?)Cz.Kępiński      1 3 3  7
   (?)S.Rejek          3 3 3  9
   (?)S.Maciejewski    3 3 3  9
   (R)P.Poprawa               ns

2. OM Tur Okęcie Warszawa     15

   (?)R.Morawski       2 u 1  3
   (?)W.Markowski      2 2 2  6
   (?)E.Zendrowski     2 2 2  6
3. Tramwajarz Łódź            9

   (?)T.Kołeczek              ?
   (?)J.Kamiński              ?
   (?)T.Debisz                ?

4 runda DMP - Radom 22/8/48
1. Motoklub Rawicz            22

   (1)M.Nowacki        2 1 3  6
   (2)J.Siekalski      3 3 3  9
   (3)F.Kapała         2 3 2  7

2. PKM Warszawa               21

   (7)J.Wąsikowski     3 2 3  8
   (8)M.Chlebicz       2 1 2  5
   (9)J.Dąbrowski      3 3 2  8

3. OM Tur Okęcie Warszawa     10

   (4)R.Morawski       1 2 1  4
   (5)E.Zenderowski    1 2 1  5
   (6)J.Bonchet        1 - -  1
   (R)J.Kwaśniewski      d 1  1

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Wąsikowski (1:45,0-ncd), Nowacki, Morawski
II. Siekalski (1:46,7), Chlebicz, Zenderowski
III. Dąbrowski (1:51,0), Kapała, Bonchet
IV. Dąbrowski (1:52,0), Zenderowski, Nowacki
V. Kapała (1:53,0), Morawski, Chlebicz
VI. Siekalski (1:46,7), Wąsikowski, Kwaśniewski-defekt (za Boncheta)
VII. Nowacki (1:53,0), Chlebicz, Kwaśniewski
VIII. Siekalski (1:47,2), Dąbrowski, Morawski
IX. Wąsikowski (1:50,0), Kapała, Zenderowski


4 runda DMP - Puck 22/8/48
1. LKM Leszno                 21

   A.Smoczyk                  ?
   J.Olejniczak               ?
   S.Przybylski               ?
   (R)A.Osiecki               ?

2. KM Ostrów Wlkp             19

   S.Maciejewski              ?
   Cz.Kępiński                ?
   S.Rejek                    ?
   (R)P.Poprawa               ?

3. GKM Gdańsk                 9

   R.Nikietyn                 ?
   A.Ziółkowski               ?
   W.Kamrowski                ?
   (R)Z.Szymański             ?


4 runda DMP - Łódź 22/8/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Olimpia Grudziądz          20

   J.Najdrowski               ?
   Cz.Szałkowski              ?
   Z.Sander                   ?

2. Tramwajarz Łódź            17

   T.Kołeczek                 ?
   W.Kołeczek                 ?
   T.Debisz                   ?

3. DKS Łódź                   16

   J.Krakowiak                ?
   J.Bonchet                  ?
   M.Salawa                   ?

Ostateczna kolejność DMP 1948

1.  PKM WARSZAWA           4   11   90
2.  LKM LESZNO             4   11   82
3.  OLIMPIA GRUDZIĄDZ      4   10   82

4.  KM OSTRÓW WLKP         4   8,5  70
5.  MOTOKLUB RAWICZ        4   7,5  65
--------------------------------------
6.  DKS ŁÓDŹ               4   6    59 - spadek do II Ligi
7.  GKM GDAŃSK             4   6    52 - spadek do II Ligi
8.  OM TUR OKĘCIE WARSZAWA 4   6    50
9.  TRAMWAJARZ ŁÓDŹ        4   6    50

Wobec równej ilości punktów w klasyfikacji drużynowej zespołów na miejscach 6-9 o pozostaniu
w 1-szej lidze zadecydowały turnieje barażowe z 3-cim i 4-tym zespołem 2-giej ligi.
Turnieje rozegrano 15 maja 1949 w Lublinie i 22 maja 1949 w Bydgoszczy.


PKM Warszawa - Jan Wąsikowski(35), Jerzy Dąbrowski(30), Stanisław Brun, Mieczysław Chlebicz,
LKM Leszno - Józef Olejniczak(32), Antoni Osiecki, Stanisław Przybylski, Alfred Smoczyk(29), Jan Tomowiak,
Olimpia Grudziądz - Jan Najdrowski(31), Władysław Gątkiewicz, Tadeusz Zwoliński(26) Jan Matczak, Czesław Szałkowski(24), B.Nowakowski, Zbigniew Sander, Stanisław Stęplowski,
KM Ostrów Wlkp - Marian Rejek(26), Stefan Maciejewski(24), Ludwik Rataj, Czesław Kępiński, Piotr Poprawa,
Motoklub Rawicz - Doliński, Florian Kapała, Marian Nowacki, Jan Siekalski, Marian Skotarek, Władysław Szulczewski,
OM Tur Okęcie Warszawa - Jan Kwaśniewski, Włodzimierz Markowski, Ryszard Morawski, Jerzy Skonka, Janusz Suchecki???, Jerzy Bonchet???,
Tramwajarz Łódź - Tadeusz Debisz, Józef Kamiński, Tadeusz Kołeczek(25), Witold Kołeczek,
GKM Gdańsk - Władysław Kamrowski(21), Paweł Koman, Roman Nikietyn, Zbigniew Szymański, Alfons Ziółkowski
DKS Łódź - Jerzy Bonchet, M.Biernacki, Jan Krakowiak(28), Zygmunt Mucha, J.Mystkowski, E.Ratajczak, Mieczysław Salawa, Feliks Więcek, Stefanowski

2 Liga

Inauguracja rozgrywek o drużynowe mistrzostwo 2 ligi nastąpiła również 6 czerwca 1948r. Mecze rozgrywano na takich samych zasadach jak w 1 lidze.

1 runda DM2L - Rybnik 6/6/48
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. RKM Rybnik                 22

   (7)P.Dziura         2 3 2  7
   (8)R.Gremel         1 2 3  6
   (9)E.Pierchała      3 3 3  9

2. Pogoń Katowice             17

   (4)L.Draga          3 3 2  8
   (5)R.Breslauer      2 2 3  7
   (6)J.Hennek         2 d d  2

3. CTCiM Częstochowa          11

   (1)W.Miechowski     1 1 2  4
   (2)M.Kaznowski      3 2 d  5
   (3)A.Popko          1 d    1
   (R)E.Kozłowski          1  1

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Draga (1:45,8), Dziura, Miechowski
II. Kaznowski (1:54,0), Breslauer, Gremel
III. Pierchała (1:45,8), J.Hennek, Popko
IV. Pierchała (1:45,8), Breslauer, Miechowski
V. Draga (1:41,6), Gremel, Popko-d
VI. Dziura (1:51,0), Kaznowski, J.Hennek-d
VII. Gremel (1:47,6), Miechowski, J.Hennek-d
VIII. Pierchała (1:47,4), Draga, Kaznowski-d
IX. Breslauer (1:49,0), Dziura, Kozłowski(za Popko)


1 runda DM2L - Rybnik 6/6/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bytom              20

   (7)J.Jankowski      3 3 2  8
   (8)S.Poroszewski    2 3 2  7
   (9)J.Paluch         1 1 3  5

2. Polonia Bydgoszcz          17

   (4)B.Wagner         d 1 2  3
   (5)B.Bonin          3 3 3  9
   (6)J.Buda           3 1 1  5

3. Legia Warszawa             15

   (1)J.Filipczak      2 2 3  7
   (2)B.Osowiecki      1 2 d  3
   (3)J.Suchecki       2 2 1  5

Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Jankowski (1:44,0), Filipczak, Wagner-d
II. Bonin (1:48,1), Poroszewski, Osowiecki
III. Buda (1:47,8), Suchecki, Paluch
IV. Bonin (1:48,0), Filiczak, Paluch
V. Poroszewski (1:56,8), Suchecki, Wagner
VI. Jankowski (1:43,2), Osowiecki, Buda
VII. Filipczak (1:47,8), Poroszewski, Buda
VIII. Paluch (1:49,5), Wagner, Osowiecki-d
IX. Bonin (1:43,8), Jankowski, Suchecki
bieg zwycięzców: Jankowski (1:41-rekord toru), Pierchała, Draga


1 runda DM2L - Poznań 15 lub 18/9/48
(zawody przeniesione z 6/6)
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Lechia Poznań              22

   K.Bukowski                 ?
   F.Stencel                  ?
   Cz.Balcer                  ?

2. SSM Gdynia                 15

   J.Klassa                   ?
   R.Pawłyszcze               ?
   T.Wikaryjczyk              ?

3. Unia Poznań                9

   Cz.Frąckowiak              ?
   A.Baranowski               ?
   M.Obst                     ?


2 runda DM2L - Katowice-Muchowiec 20 lub 21/6/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Pogoń Katowice             20

   R.Breslauer         2 3 3  8
   L.Draga             3 2 3  8
   J.Hennek            2 1 1  4

2. Polonia Bytom              19

   J.Jankowski         3 3 3  9
   S.Poroszewski       1 3 u  4
   J.Paluch            3 2 1  6

3. SSM Gdynia                 11

   R.Pawłyszcze        ? 2 2  4
   E.Gburek            2 ? 2  4
   J.Sowa              d 1 2  3


2 runda DM2L - Bydgoszcz 27/6/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. RKM Rybnik                 20

   E.Pierchała         3 3 3  9
   R.Gremel            2 d d  2
   P.Dziura            3 3 3  9

2. Polonia Bydgoszcz          19

   B.Bonin             d 3 2  5
   J.Buda              3 2 2  7
   J.Tomaszewski       2 2 3  7

3. Unia Poznań                8

   J.Kaźmierczak       2 d 2  4
   Cz.Frąckowiak       1 1 d  2
   S.Jaroszyk          1 d 1  2


Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Pierchała, Kaźmierczak, Bonin-d
II. Buda, Gremel, Frąckowiak
III. Dziura, Tomaszewski, Jaroszyk
IV.
V.
VI.
VII.
VIII.
IX.


2 runda DM2L - Częstochowa 27 lub 20/6/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. CTCiM Częstochowa          23

   (4)B.Laskowski      3 2 3  8
   (5)M.Kaznowski      3 2 3  8
   (6)W.Miechowski     2 3 2  7

2. Legia Warszawa             20

   (1)J.Filipczak      1 3 3  7
   (2)J.Wąsikowski     2 2 2  6
   (3)B.Osowiecki      3 3 1  7

3. Lechia Poznań              8

   (7)K.Bukowski       2 d 2  4
   (8)Cz.Balcer        d 1 1  2
   (9)F.Stencel        1 1 d  2


Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Laskowski (2:15), Bukowski, Filipczak
II. Kaznowski (2:17), Wąsikowski, Balcer-d
III. Osowiecki (2:05), Miechowski, Stencel
IV. Filipczak (1:59,5), Kaznowski, Stencel
V. Osowiecki (2:06,8), Laskowski, Balcer
VI. Miechowski (2:07), Wąsikowski, Bukowski-d
VII. Filipczak (2:03), Miechowski, Balcer
VIII. Laskowski (2:11,1), Wąsikowski, Stencel-d
IX. Kaznowski (2:10,3), Bukowski, Osowiecki


3 runda DM2L - Gdynia 18/7/48
1. RKM Rybnik                 18

   R.Gremel            1 3 2  6 - inny wynik d 3 2  5
   P.Dziura            3 3 2  8
   E.Pierchała         2 2 u  4 - inny wynik 2 2 1  5

2. Legia Warszawa             15

   B.Osowiecki         2 2 3  7
   J.Suchecki          d 1 1  2
   J.Filipczak         3 2 1  6

3. SSM Gdynia                 14

   (1)T.Wikaryjczyk    3 3 3  9
   F.Śrubkowski        u d 2  2
   J.Sowa              d u 3  3
Sędzia - Julian Łączyński


Bieg po biegu:                tabela biegów

I. Wikaryjczyk (1:46,3), Osowiecki (1:55,8), Gremel (1:56,0)
II. Dziura (2:29,0), Śrubkowski (upadek), Suchecki (defekt)
III. Filipczak (1:53,3), Pierchała (1:58,8), Sowa (defekt)
IV. Wikaryjczyk (1:49,2), Pierchała (1:54,9), Suchecki (2:25)
V. Gremel (1:53,2), Filipczak (2:22,4), Śrubkowski (defekt)
VI. Dziura (1:48,6), Osowiecki (1:51,0), Sowa (upadek)
VII. Wikaryjczyk (1:42,3), Dziura (1:43,1), Filipczak (1:45,3)
VIII. Sowa (1:50,4), Gremel (1:59,1), Suchecki (2:26,0)
IX. Osowiecki (2:32,2), Śrubkowski (3:24,0), Pierchała (upadek)


3 runda DM2L - Częstochowa 17/10/48
(zawody przeniesione z 18/7 z Gniezna)
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bytom              23

   S.Poroszewski       2 3 2  7
   J.Paluch            2 3 2  7
   J.Jankowski         3 3 3  9

2. Unia Poznań                14

   A.Baranowski        1 2 1  4
   J.Kaźmierczak       d 2 3  5
   Cz.Frąckowiak       2 2 1  5

3. CTCiM Częstochowa          13

   W.Miechowski        3 1 3  7
   B.Laskowski         3 - 2  5
   M.Kaznowski         1 d    1
   Bankiewicz              u  0


3 runda DM2L - Bydgoszcz 24/10/48
(zawody przeniesione z 18/7 z Poznania)
(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bydgoszcz          26

   J.Tomaszewski       3 3 3  9
   F.Śrubkowski        2 3 3  8
   J.Buda              3 3 3  9

2. Lechia Poznań              19

   K.Bukowski          3 2 2  7
   R.Ciesielski        2 2 2  6
   Cz.Balcer           2 2 2  6

3. Pogoń Katowice
(nie dojechała na zawody - sekcja żużlowa uległa likwidacji)

4 runda DM2L - Poznań 15/8/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Pogoń Katowice             22

   L.Draga                    ?
   F.Dziubany                 ?
   R.Breslauer                ?

2. Legia Warszawa             16

   Z.Musiał                   ?
   J.Suchecki                 ?
   J.Filipczak                ?

3. Unia Poznań                10

   Cz.Frąckowiak              ?
   J.Kaźmierczak              ?
   R.Klimaszczyk              ?

4 runda DM2L - Rybnik 22/8/48 lub 15/8/1948

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bytom              21

   J.Jankowski         3 3 3  9
   J.Paluch                   ?
   S.Proszewski               ?

2. RKM Rybnik                 16

   P.Dziura                   ?
   E.Pierchała                ?
   J.Sanecznik                ?

3. Lechia Poznań              13

   K.Bukowski                 ?
   I.Stefański                ?
   Cz.Balcer                  ?

4 runda DM2L - Bydgoszcz 22/8/48

(źródło informacji - Jarosław Szklarski)
1. Polonia Bydgoszcz          27

   J.Buda              3 3 3  9
   B.Bonin             3 3 3  9
   J.Tomaszewski       3 3 3  9

2. SSM Gdynia                 14

   E.Gburek            2 2 1  5
   J.Sowa              1 2 2  5
   J.Klassa            1 2 1  4

3. CTCiM Częstochowa          11

M.Kaznowski            1 d ns 1
W.Miechowski           2 1 2  5
B.Laskowski            2 1 2  5

Ostateczna kolejność DM 2 Ligi 1948

1.  POLONIA BYTOM          4   11   83
2.  RKM BUDOWLANI RYBNIK   4   11   76

---------------------------------------
3.  POLONIA BYDGOSZCZ      4   10   89
4.  POGOŃ KATOWICE         4   8    59
5.  LEGIA WARSZAWA         4   7    66
6.  LECHIA POZNAŃ          4   7    62
7.  CTCiM CZĘSTOCHOWA      4   6    58
8.  SSM GDYNIA             4   6    54
9.  UNIA POZNAŃ            4   5    41


Polonia Bytom - Jerzy Jankowski(35), Jan Paluch(24), Stefan Poroszewski(24), Michalski
RKM Rybnik - Eryk Pierchała, Paweł Dziura, Robert Gremel(Grymel), Jan Sanecznik, Bolesław Rybka, Ludwik Draga, Jan Paluch, Józef Wieczorek, Robert Nawrocki, Emil Spyra, Marian Philipp, Stanisław Siemek, Joachim Maj
Polonia Bydgoszcz - Józef Buda(30), Jan Tomaszewski(25), Bolesław Bonin(23), Zygmunt Śmigiel, Roman Urbanowski, Eryk Werner, Brunon Wagner, Andrzej Szmańda, Tadeusz Szczurowski, Stanisław Przybyłko, Zygmunt Karaszewski, Franciszek Śrubkowski ???
Pogoń Katowice - Ludwik Draga, Rudolf Breslauer (Edward Wrocławski), Herbert(Albert) Hennek, Jan Hennek, Franciszek Dziubany,
Legia Warszawa - Jan Filipczak(26), Bogusław Osowiecki(25), Janusz Suchecki, Zygmunt Musiał
Lechia Poznań - Florian Stencel, Konrad Bukowski, Czesław Balcer, Ignacy Stefański, Jerzy Woźniak, Żmuda, Grudziak, Korcz, Franciszek Majchrzycki, Roman Ciesielski
CTCiM Częstochowa - Waldemar Miechowski, Marian Kaznowski, Bogdan Laskowski, Andrzej Popko, Edward Kozłowski, Leonard Ciurzyński, Stefan Sejfryt, Bankiewicz
SSM Gdynia - Tadeusz Wikaryjczyk, Franciszek Śrubkowski, Jan Sowa, Józef Klassa(Klasa), Roman Pawłyszcze, Edward(Edmund) Gburek, Franciszek Stachewicz, Tadeusz Kowalski, trener - czeski motocyklista Mucha
Unia Poznań - Czesław Frąckowiak, Jan Kaźmierczak, Roman Klimaszyk, Adam Baranowski, Władysław Kozierowski, Mieczysław Obst, Wacław Milewski, Stefan Jaroszyk, Jan Nawrot, Nowacki

3 Liga

Mecze rozgrywano na takich samych zasadach jak w 1 i 2 lidze. Rozgrywki te tworzyła tylko Poznańska Liga Okręgowa. Zespół ZZK Poznań wystąpił tylko w I rundzie. Miejsce wycofanego z rozgrywek zespołu zajęła ekipa Unii Zielona Góra.

? runda PLO - Leszno 29/8/48
1. MK Rawicz II               22

   (4)E.Mikołajczak    2 3 2  7
   (5)J.Ratajczak      3 2 2  7
   (6)F.Cieślawski     3 2 3  8
   (R)F.Kasprowiak            ns

2. LKM Leszno II              15

   (7)M.Kuśnierek      d 3 3  6
   (8)W.Andrzejewski   1 d d  1
   (9)H.Woźniak        2 3 3  8
   (R)?.Rutkiewicz            ns

3. Unia Gniezno               12

   (1)F.Górny          3 1 2  6
   (2)B.Olewski        2 d 1  3
   (3)L.Lewandowski   1 2 dsf 3
   (R)Z.Małkowski             ns

Bieg po biegu:

I. Górny (2:11,0), Mikołajczak, Kuśnierek(d)
II. Ratajczak (2:06,7), Olewski, Andrzejewski
III. Cieślawski (2:06,4), Woźniak, Lewandowski
IV. Woźniak (2:03,4), Ratajczak, Górny
V. Mikołajczak (2:08,3), Lewandowski, Andrzejewski(d)
VI. Kuśnierek (2:04,0), Cieślawski, Olewski(d)
VII. Cieślawski (2:06,1), Górny, Andrzejewski(d)
VIII. Woźniak (2:01,6), Mikołajczak, Olewski
IX. Kuśnierek (2:02,2), Ratajczak, Lewandowski(dsf)


? runda PLO - Chodzież 12/9/48
1. MK Rawicz II               24
2. Unia Chodzież              19
3. ŚKS Śrem                   7

? runda PLO - Leszno 25/9/48
1. LKM Leszno II              24

   (7)M.Kuśnierek      3 3 3  9
   (8)W.Andrzejewski   3 3 nu 6
   (9)H.Wendzonka      3 3 3  9
   (R)?.Haremza               ns

2. Unia Chodzież              16

   (1)B.Dymek          1 2 2  5
   (2)H.Glinkowski     2 2 2  6
   (3)H.Geisler        2 1 2  5
   (R)?.Dobrowolski           ns

3. Unia Gorzów Wlkp           13

   (4)T.Stercel        2 2 1  5
   (5)M.Cichocki       1 1 1  3
   (6)A.Kapusta        1 1 3  5
   (R)brak zawodnika          ns

Bieg po biegu:

I. Kuśnierek (2:00,8), Stercel, Dymek
II. Andrzejewski (2:08,0), Glinkowski, Cichocki
III. Wendzonka (2:10,0), Geisler, Kapusta
IV. Wendzonka (2:02,0), Dymek, Cichocki
V. Andrzejewski (2:07,0), Stercel, Geisler
VI. Kuśnierek (2:04,0), Glinkowski, Kapusta
VII. Kapusta (2:12,0), Dymek, Andrzejewski(nu)
VIII. Wendzonka (2:00,0), Glinkowski, Stercel
IX. Kuśnierek (1:54,0), Geisler, Cichocki

Ostateczna kolejność PLO 1948

1.  MK RAWICZ II           4   12   95

2.  LKM LESZNO II          4   11   89
3.  UNIA CHODZIEŻ          4   9    71
4.  UNIA GNIEZNO           4   9    ??
5.  UNIA GOSTYŃ            4   8    ??
6.  UNIA GORZÓW WLKP       4   6,5  ??
7.  UNIA ZIELONA GÓRA      3   5,5  50
8.  ŚKS ŚREM               4   5    ??
9.  HCP POZNAŃ             4   5    41
10. ZZK POZNAŃ             4   4    ??


MK Rawicz II - Edmund Mikołajczak, Franciszek Kasprowiak, Jan Ratajczak, Franciszek Cieślawski
LKM Leszno II - Wacław Andrzejewski, Henryk Woźniak, Marian Kuśnierek, H.Wendzonka, Rutkiewicz, Bogdan Haremza
Unia Chodzież - Bolesław Dymek, Henryk Glinkowski, Henryk Geisler, J.Dobrowolski
Unia Gniezno - Bogdan Olewski, Feliks Górny, Jerzy Dębowski, Henryk Cieślewicz, Ludwik Lewandowski, Zdzisław Małkowski
Unia Gostyń - Henryk Ignasiak, Bartosz Andrzejewski, Płonczak
Unia Gorzów Wlkp - Tadeusz Stercel, Henryk Rzeczyński, Mieczysław Cichocki, Lech Jasiński, Ryszard Miara, Zdzisław Kowalski, Antoni Kapusta
Unia Zielona Góra - Jerzy Błoch, Witold Antoniewicz, Marian Zadoń, Zdzisław Jałowiecki, Alfons Kostusiak, Eugeniusz Chrząstowski
ŚKS Śrem - Jan Szubert, Bolesław Majkowski, Henryk Gałecki, Marian Kania, Z.Stępiński, Hipolit Kaźmierczak, Barcz
HCP Poznań - Zygmunt Antkowiak, M.Jarzębowski, Modrzyński, Komorniczak
ZZK Poznań - Ildefons Czerniak, Mieczysław Makowski, Lech Jankowski, Edward Siwek, Józef Jędrzyk, Rajmund Świtała, Kazimierz Leszczyński, Ferdynand Kabus

Baraż o prawo startu w 2 lidze w roku 1949 - Poznań 17/10/1948

1.    MK RAWICZ II                               24
2.    UNIA CHODZIEŻ                              14

----------------------------------------------------
3.    UNIA GNIEZNO                               ??


Individual Polish Championship


Finał IMP - Kraków (tor Wisły) 24/10/1948 (zawody nie odbyły się)


Tournaments


Wyścigi Wiosenne - Leszno 29/3/1948

Klasa do 130 ccm:

1.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   czas - 2:51,0
2.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno   czas - 2:53,0
3.     Zdzisław Smoczyk            LKM Leszno   czas - 2:56,0

Klasa do 200 ccm:

1.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   czas - 2:57,1
2.     Bogdan Haremza              LKM Leszno   czas - 3:01,9
3.     Stefan Cichowski            ?   czas - 3:17,6

Klasa do 250 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Bogdan Hejnowicz (2:57,2), Witold Skorupka (3:02,6), Józef Kawczyński (2:55,03)
II przedbieg - Leon Wojciechowski (2:47,0), Jan Tomowiak (2:47,9)
III przedbieg - Stanisław Przybylski (2:38,0), Alfred Smoczyk (2:49,0), Olejniczak (u)

Finał:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   czas - 3:11,0
2.     Józef Kawczyński            ?   czas - 3:18,7
3.     Antoni Osiecki              LKM Leszno   (d)

Klasa ponad 250 ccm:

1.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno   czas - 2:38,6
2.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   czas - 2:40,4
3.     Jan Tomowiak                LKM Leszno   czas - 2:47,3
4.     Leon Wojciechowski          LKM Leszno   czas - 2:48,0

Biegi Oldboyów klasa do 200 ccm:

1.     Adam Perek                  ?   czas - 2:59,7
2.     Franciszek Bartkowiak       ?   czas - 3:22,0
3.     Wincenty Krupka             ?   czas - 3:24,0
4.     Franciszek Wachowiak        ?   czas - 3:36,0
5.     Bernard Adamczak            ?   czas - 3:55,5

Biegi Oldboyów klasa powyżej 250 ccm:

1.     Stanisław Pysiak            ?   czas - 3:04,5
2.     Jan Glapiak                 ?   czas - 3:18,0
3.     Stanisław Ciesielski        ?   czas - 3:21,9

Bieg powolności (na dystansie jednego okrążenia):

1.     Stefan Cichowski            ?   czas - 11:43
2.     Bolesław Dobrowolski        ?

Bieg o mistrzostwo toru (na dystansie 10-ciu okrążeń):

1.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   czas - 5:01,2

Turniej Indywidualny - Rawicz 4/4/1948

Klasa do 130 ccm:

1.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno   czas - 2:38,3
2.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań   czas - 2:42,6
3.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   czas - 2:54,6

Klasa do 200 ccm:

1.     Marian Kuśnierek            LKM Leszno   czas - 2:36,2
2.     Ratajczak                   Motoklub Rawicz   czas - 2:39,1
3.     Smuda                       Lechia Gdańsk

Klasa do 250 ccm:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   czas - 2:28,3
2.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   czas - 3:32,0
3.     Mieczysław Kempiński        Motoklub Rawicz   czas - 2:39,0

Klasa do 350 ccm:

1.     Marian Nowacki              Motoklub Rawicz   czas - 2:18,0
2.     Mieczysław Chlebicz         Unia Zielona Góra   czas - 2:21,8
3.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   (u)

Klasa ponad 350 ccm:

1.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno   czas - 2:30,0
2.     Jan Siekalski               Motoklub Rawicz   czas - 2:33,0
3.     ?.Przybył                   Astra Krotoszyn lub KM Ostrów Wlkp

Bieg o mistrzostwo toru:

1.     Marian Nowacki              Motoklub Rawicz
2.     Mieczysław Chlebicz         PKM Warszawa
3.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   (d)

Turniej Indywidualny - Poznań 11/4/1948 (tor Lechii Poznań)

Klasa do 130 ccm:

1.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań
2.     Henryk Woźniak              LKM Leszno   czas - 2:37,
3.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno   czas - 2:38,2

Klasa do 200 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Marian Kuśnierek

Finał:

1.     ?                           
2.     Marian Kuśnierek            LKM Leszno   (d)
3.     ?                           ?

Klasa do 250 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - ?, Antoni Osiecki (d)

Finał:

1.     ?                           ?
2.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   czas - 2:34,3
3.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   (u)
4.     Antoni Osiecki              LKM Leszno   (d)

Klasa do 350 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Olejniczak (2:24,0)

Finał:

1.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   czas - 2:24,6
2.     ?.Przybył                   KM Ostrów Wlkp

Bieg zwycięzców:

1.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   czas - 2:24,0
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Turniej Indywidualny - Pruszków 11/4/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

1.     Mieczysław Chlebicz         PKM Warszawa
2.     Filipczak                   Legia Warszawa

Turniej Indywidualny - Gdynia 11/4/1948

Klasa do 130 ccm:

1.     Lech Śmierzchalski          SSM Gdynia czas 2:36.7
2.     Saturnin Wrona              Zatoka Puck czas 2:37.5
3.     Władysław Łokietek          SSM Gdynia czas 2:45.0

Klasa do 250 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Gruddziądz czas 2:15.5
2.     Kazimierz Wiśnicki          SSM Gdynia czas 2:20.0
3.     Jan Matczak                 Olimpia Gruddziądz czas 2:28.7
4.     ? Guziewicz                 SSM Gdynia czas 2:32.0

Klasa do 350 ccm:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Gruddziądz czas 2:20.0
2.     ? Berent                    SSM Gdynia czas 2:21.0
3.     ? Klassa                    SSM Gdynia czas 2:32.0

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Gruddziądz czas 2:15.5
2.     ? Blaszka                   Zatoka Puck czas 2:35.0
3.     ? Dzierżawski               SSM Gdynia czas 2:47.0

Turniej Indywidualny - Grudziądz 25/4/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     ?                           ?
2.     Zygmunt Pociecha            IKS Inowrocław
3.     ?                           ?

Testmecz międzypaństwowy   POLSKA ZACHODNIA   -   OSTRAWA MORAWY

Katowice-Muchowiec 25/4/1948               19  -  29
Jerzy Jankowski(Bytom)-9, Eryk Pierchała(Rybnik)-5, Ludwik Draga(Rybnik)-3, Józef Polak(Rybnik)-1, ?.Pabiś(?)-1 - Rudolf Havelka-12, Jiri Sejner-9, V.Mucha-5, Sedlak-3, Novotny,
Rybnik 9/5/1948                            31  -  16
Po zawodach rozegrano bieg zwycięzców który wygrał V.Mucha(M), przed Jerzym Jankowskim.

Turniej Indywidualny - Łódź 1???/5/1948


1.     Jan Wąsikowski              Warszawa (18 pkt.)
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Czwórmecz o Nagrodę Międzynarodowych Targów Poznańskich - Poznań 6/5/1948 (tor wojewódzkiego ośrodka WF i PW )
(nieoficjalny tytuł Mistrza Okręgu Poznańskiego)


1.     LKM Leszno                                               24

       (1)Józef Olejniczak-9(3,3,3), (2)Alfred Smoczyk-9(3,3,3), (3)Antoni Osiecki-6(2,2,2)

2.     Motoklub Rawicz                                          16

       (7)Marian Nowacki-5(2,3,d), (8)Ratajszczak-4(2,1,1), (9)Władysław Szulczewski-7(3,2,2)

3.     Unia Poznań                                              12

       (10)?.Mikołajczak-3(1,d,2), (11)Władysław Kozierowski-5(1,3,1), (12)Jan Kaźmierczak-4(1,1,2)

4.     Lechia Poznań                                            1

       (4)Konrad Bukowski-0(d,0,d), (5)Jerzy Woźniak-0(0,0,0), (6)Franciszek Majchrzycki-1(1,0,0)

bieg po biegu:
I (2:19,4) Smoczyk, Ratajszczak, Mikołajczak, Woźniak
II (2:32,0) Szulczewski, Osiecki, Majchrzycki, Mikołajczak-d
III (2:16,7) Smoczyk, Nowacki, Kozierowski, Majchrzycki
IV (2:30,2) Kozierowski, Osiecki, Ratajszczak, Bukowski-d
V (2:20,6) Smoczyk, Szulczewski, Kaźmierczak, Bukowski
VI (2:32,4) Nowacki, Osiecki, Kaźmierczak, Woźniak
VII (2:21,3) Olejniczak, Mikołajczak, Nowacki-d, Bukowski-d
VIII (2:22,5) Olejniczak, Szulczewski, Kozierowski, Woźniak
IX (2:27,0) Olejniczak, Kaźmierczak, Ratajszczak, Majchrzycki

Po zawodach rozegrano bieg indywidualny:
(2:18,1) Nowacki, Smoczyk, Kozierowski lub Kaźmierczak, Majchrzycki

Turniej Indywidualny - Ostrów Wlkp 9/5/1948

Klasa do 130 ccm:

1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:51,5
2.     Henryk Woźniak              LKM Leszno
3.     ?.Wrona                     Klub Motorowy Puck
4.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań

Klasa do 200 ccm:

1.     Marian Rejek                KM Ostrów Wlkp   czas - 2:55,8
2.     Jerzy Dębowski              Unia Gniezno
3.     ?.Kurach                    KM Ostrów Wlkp
4.     ?.Poetr                     KM Ostrów Wlkp

Klasa do 250 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   czas - 2:36,8
2.     Stefan Maciejewski          KM Ostrów Wlkp
3.     Piotr Poprawa               KM Ostrów Wlkp
4.     ?.Przybył                   KM Ostrów Wlkp

Klasa do 350 ccm:

1.     Marian Nowacki              Motoklub Rawicz   czas - 2:26,5
2.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz
3.     Marian Rejek                KM Ostrów Wlkp

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Jan Tomowiak                LKM Leszno   czas - 2:38,8
2.     Walerian Blaszke            Klub Motorowy Puck
3.     Władysław Szulczewski       Motoklub Rawicz
4.     Mieczysław Kempiński        KM Ostrów Wlkp   (u)

Zawody z okazji 10-lecia LKM - Leszno 16/5/1948

Klasa do 130 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Franciszek Cieślawski (3:18,0), Bolesław Dobrowolski, Florian Stencel
II przedbieg - Henryk Woźniak (2:52,0), Władysław Gątkiewicz, Ignacy Stefański, Ludwik Płończak (Orkan Krotoszyn)
III przedbieg - Marian Kuśnierek (2:42,2), Zygmunt Antkowiak, Franciszek Majchrzycki
IV przedbieg - Jerzy Dębowski (2:54,3), Roman Ciesielski

Finał:

1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:46,0
2.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań
3.     Bolesław Dobrowolski        LKM Leszno
4.     Henryk Woźniak              LKM Leszno

Klasa do 200 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Jan Kaźmierczak (2:48,2), Ignacy Stefański, Florian Stencel
II przedbieg - Jerzy Błoch (2:51,2), Władysław Gątkiewicz
III przedbieg - Marian Kuśnierek (2:42,2), Zygmunt Antkowiak, Franciszek Majchrzycki
IV przedbieg - Jerzy Dębowski (2:54,3), Roman Ciesielski

Finał:

1.     Zygmunt Antkowiak           HCP Poznań   czas - 2:43,4
2.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz
3.     Marian Kuśnierek            LKM Leszno
4.     Ignacy Stefański            Lechia Poznań

Klasa do 250 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Tadeusz Rutkiewicz (2:44,5), Adam Baranowski, Wacław Andrzejewski, Jan Kaźmierczak
II przedbieg - Czesław Szałkowski (2:33,7), Zygmunt Antkowiak

Finał:

1.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   czas - 2:35,3
2.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz
3.     Jan Kaźmierczak             Unia Poznań
4.     Zygmunt Antkowiak           HCP Poznań

Klasa ponad 250 ccm:

przedbiegi:
I przedbieg - Bogusław Olewski (2:40), Feliks Górny
II przedbieg - Alfred Smoczyk (2:22), Jan Tomowiak, Marian Zadoń
III przedbieg - Tadeusz Zwoliński (2:23), Józef Olejniczak, Stanisław Przybylski
IV przedbieg - Marian Nowacki (2:24,7), Jan Siekalski

Finał:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   czas - 2:21,3
2.     Tadeusz Zwoliński           Olimpia Grudziądz
3.     Józef Olejniczak            LKM Leszno

Turniej indywidualny:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno   (12 pkt.)
2.     Józef Olejniczak            LKM Leszno   (11 pkt.)
3.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno   (9 pkt.)
4.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   (9 pkt.)
5.     Jan Tomowiak                LKM Leszno   (8 pkt.)
6.     Tadeusz Zwoliński           Olimpia Grudziądz   (7 pkt.)
7.     Bogusław Olewski            Unia Gniezno   (4 pkt.)
8.     Zygmunt Antkowiak           HCP Poznań   (3 pkt.)
9.     Wacław Andrzejewski         LKM Leszno   (2 pkt.)

Złoty Ryngryf Ziemi Pomorskiej i Kujawskiej - Bydgoszcz 25/5/1945
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm - dystans 5 okrążeń:

1.     Nowakowski                  Olimpia Grudziądz   czas - 2:14

2.     Roman Urbanowski            Polonia Bydgoszcz   czas - 2:38,4

Klasa do 250 ccm - dystans 5 okrążeń:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   czas - 2:14

2.     Matczak                     Olimpia Grudziądz   czas - 2:16

Klasa do 350 ccm - dystans 5 okrążeń:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 2:03

2.     Józef Buda                  Polonia Bydgoszcz   czas - 2:16

Klasa do 500 ccm - dystans 5 okrążeń:

1.     Franciszek Śrubkowski       SSM Gdynia   czas - 1:59,8

2.     Jan Krakowiak               DKS Łódź   czas - 2:01,5

Bieg zwycięzców o Złoty Ryngryf:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 2:01

2.     Bolesław Bonin              Polonia Bydgoszcz   czas - 2:02
3.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   czas - 2:10
Bieg finałowy bez podziału na klasy

1.     Franciszek Śrubkowski       SSM Gdynia   czas - 2:00

2.     Kołeczek                    Olimpia Grudziądz   czas - 2:00,4
3.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 2:00,6

Turniej Indywidualny - Inowrocław 21/6/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 100 ccm:

1.     Budkowski                   Wisła Chełmno   czas - 2:58,8
2.     Żydkiewicz                  Piekary Śląskie   czas - 3:00,5

Klasa do 125 ccm:

1.     Władysław Gądkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:38,3
2.     Roman Urbanowski            Polonia Bydgoszcz   czas - 2:39,2

Klasa do 250 ccm:

1.     Antczak                     HCP Poznań   czas - 2:39,0
2.     Wacław Andrzejewski         Unia Leszno   czas - 2:42,6

Klasa do 350 ccm:

1.     Józef Buda                  Polonia Bydgoszcz   czas - 2:59,0
2.     Zygmunt Śmigiel             Polonia Bydgoszcz   czas - 3:40,5

Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Bolesław Bonin              Polonia Bydgoszcz   czas - 2:27,4
2.     Zygmunt Pociecha            IKS Inowrocław   czas - 2:32,0

Bieg zwycięzców:

1.     Józef Buda                  Polonia Bydgoszcz
2.     Władysław Gądkiewicz        Olimpia Grudziądz

Mistrzostwa Śląska - Katowice-Muchowiec 29/6/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 125 ccm - dystans 2000 metrów:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice   czas - 2:03,6
2.     Jasiński (12 lat)           Sokół Imielin   czas - 2:10,6
3.     Żak                         KS Cieszyn   czas - 2:10,7

Klasa do 250 ccm - dystans 20000 metrów:

1.     Wieczorek                   KS Tarnowskie Góry   czas - 1:46,2
2.     Szyfner                     Piast Gliwice   czas - 1:58
3.     Sordyl                      Piast Gliwice   czas - 2:03

Bieg z handicapem - dystans 20000 metrów:

1.     Grymel                      RKM Rybnik   czas - 1:50,8
2.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice   czas - 1:52,3
3.     Paweł Dziura                RKM Rybnik   czas - 1:54,6

Bieg o mistrzostwo toru - dystans 20000 metrów:

1.     Paweł Dziura                RKM Rybnik   czas - 1:50
2.     Szyfner                     Piast Gliwice   czas - 1:56
3.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice   czas - 2:16

Klasa do 350 ccm - dystans 20000 metrów:

1.     Eryk Pierchała              RKM Rybnik   czas - 1:50
2.     Grymel                      RKM Rybnik   czas - 1:56,4
3.     Czyż                        KS Cieszyn   czas - 2:03,4

Klasa powyżej 350 ccm - dystans 2000 metrów:

1.     Ludwik Draga                Pogoń Katowice   czas - 1:48,8
2.     Józef Polak                 MKS Szopienice   czas - 1:52
3.     Grymel                      RKM Rybnik   czas - 1:56,6

Bieg porównawczy - dystans 2000 metrów:

1.     Ludwik Draga                Pogoń Katowice   czas - 1:57,1
2.     Paweł Dziura                RKM Rybnik   czas - 1:57,1

Błękitna Wstęga Odry - Wrocław 4/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 130 ccm - dystans 7500 metrów:

1.     Albert Hennek               Pogoń Katowice (DKW)   czas - 8:14,5
2.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice (DKW)   czas - 8:15,0
3.     Dubicki                     Dzierżoniów   czas - 8:31,5

Klasa do 250 ccm - dystans 15000 metrów:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice (DKW)   czas - 15:30,3
2.     Perkowski                   ŁKS (NSU)   czas - 16:23,0
3.     Piet                        Kępno (DKW)   czas - 16:26,2

Klasa do 350 ccm - dystans 15000 metrów:

1.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno (Victoria)   czas - 14:09,0
2.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno (Victoria)   czas - 14:41,3
3.     Szitzer                     Wałbrzych (Standard)   czas - 15:26,4

Klasa powyżej 350 ccm - dystans 15000 metrów:

1.     Natanek                     Burza Wrocław
2.     Baranek                     Wieniec
3.     Marek                       Wałbrzych

Bieg finałowy o Błękitną Wstęgę Odry - dystans 15000 metrów:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice (DKW 130)   czas - 15:20,2
2.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno
3.     Perkowski                   ŁKS

Trójmecz drużynowy - Łódź 11/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Tramwajarz Łódź             20
2.     DKS Łódź                    16
3.     ŁKS Łódź                    6

Trójmecz drużynowy - Gdańsk-Wrzeszcz 11/7/1948


1.     Motoklub Rawicz             26
       (Marian Nowacki-9(3,3,3), Jan Siekalski-9(3,3,3), Edmund Mikołajczak-8(2,3,3))
2.     GKM Gdańsk                  12
       (Romuald Nikietyn-?(2,?,?), Paweł Koman, Władysław Kamrowski-?(3,?,?) zawodnicy GKM startowali tylko na jednym motocyklu)
3.     Zatoka Puck                 12
       (Walerian Blaszke, Sawicki, Wrona)
Bieg po biegu:
I-Nowacki(2:07.5),Nikietyn(2:11.3) II-Siekalski, III-Kamrowski,Mikołajczak
IV-Nowacki, V-Siekalski, VI-Mikołajczak,
VII-Nowacki, VIII-Siekalski, IX-Mikołajczak,
Bieg zwycięzców (poza konkursem):
Siekalski(2:11.4), Nowacki(2:22.0),Mikołajczak(2:26.1)

Turniej Indywidualny z okazji otwarcia toru żużlowego - Wrocław 25/7/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Jan Krakowiak               DKS Łódź (18 pkt.)
2.     Alfred Smoczyk              LKM Leszno (16 pkt.)
3.     Stanisław Przybylski        LKM Leszno (15 pkt.)

4.     Jan Siekalski               Motoklub Rawicz (14 pkt.)
5.     Edward Wrocławski (Rudolf Breslauer) Pogoń Katowice (14 pkt.)

Klasa do 100 ccm:

1.     Władysław Gątkiewicz        Olimpia Grudziądz
2.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice

Klasa do 250 ccm:

1.     Jan Hennek                  Pogoń Katowice   czas - 2:56
2.     Perkowski                   LKM Leszno   czas - 2:57

Klasa do 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław   czas - 2:58
Klasa powyżej 350 ccm:

1.     Garyantosiewicz             RKS Orkan ?   czas - 2:22,6

Turniej Indywidualny - Chełmno 1/8/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 100 ccm:

1.     Budkowski                   Wisła Chełmno   czas - 2:36,4
2.     Sander                      Olimpia Grudziądz   czas - 2:38,6

Klasa do 130 ccm:

1.     Władysław Gądkiewicz        Olimpia Grudziądz   czas - 2:25,9
2.     Zygmunt Śmigiel             Polonia Bydgoszcz   czas - 2:26,0

Klasa do 200 ccm:

1.     Kalinowski                  Wisła Chełmno   czas - 2:29,3
2.     Franz Knapp                 Wisła Chełmno   czas - 2:30,3

Klasa do 250 ccm:

1.     Zbigniew Raniszewski        TKM Toruń   czas - 2:22,1
2.     Wolnikowski                 Wisła Chełmno   czas - 2:23,5

Klasa do 350 ccm:

1.     Maligłowski                 Wisła Chełmno   czas - 2:26,2
2.     Alojzy Zakrzewski           TKM Toruń   czas - 2:33,6

Bieg zwycięzców:

1.     Zbigniew Raniszewski        TKM Toruń   czas - 2:24,9
2.     Józef Kalinowski            Wisła Chełmno   czas - 2:26,4

Czwórmecz drużynowy - Gniezno 5/9/1948


1.     Gniezno                     48
2.     Gostyń                      47
3.     Kościan                     35
4.     Śrem                        31

Testmecz międzypaństwowy   Ś L Ą S K   -   P R A G A

Katowice-Muchowiec 18/9/1948               37  -  22

Testmecz międzypaństwowy   Ł Ó D Ź   -   M O R A W Y

Łódź 22/9/1948                             20  -  35

Testmecz międzypaństwowy   P O L S K A   -   C Z E C H O S Ł O W A C J A

Warszawa 26/9/1948                         75  -  73

Mistrzostwa Bydgoszczy - Bydgoszcz 3/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Bolesław Bonin              Polonia Bydgoszcz (20 (4,4,4,4,4)pkt.)
2.     Tadeusz Kołeczek            Tramwajarz Łódź (16 pkt.)
3.     Józef Buda                  Polonia Bydgoszcz (16 pkt.)

4.     Jan Krakowiak               DKS Łódź (16 pkt.)
5.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz (16 pkt.)

Turniej Indywidualny - Łódź 10/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     ?                           ?
2.     ?                           ?
3.     ?                           ?

Trójmecz drużynowy - Inowrocław 10/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)


1.     Olimpia Grudziądz           28

(Tadeusz Zwoliński)

2.     TKM Toruń                   14
3.     Polonia Bydgoszcz           5

4.     IKS Inowrocław              3

Mistrzostwa Pomorza - Grudziądz 24/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 100 ccm (juniorzy):

1.     Sander                      Olimpia Grudziądz

Klasa do 130 ccm (juniorzy):

1.     Kowalski                    Wda Świecie   czas - 2:23,4

Klasa do 200 ccm (juniorzy):

1.     Józef Kalinowski            Wisła Chełmno   czas - 2:15,8

Klasa do 250 ccm:

1.     Roman Frąckowiak            Wisła Chełmno   czas - 2:10,0

Klasa do 350 ccm:

1.     Chałupnicki                 IKS Inowrocław   czas - 2:02,2

Klasa do 125 ccm (seniorzy):

1.     Gątkiewicz                  Olimpia Grudziądz   czas - 2:20,0

Klasa do 250 ccm:

1.     Czesław Szałkowski          Olimpia Grudziądz   czas - 1:58,0

Klasa do 350 ccm:

1.     Jan Najdrowski              Olimpia Grudziądz   czas - 1:54,8

Klasa do 500 ccm:

1.     Tadeusz Zwoliński           Olimpia Grudziądz

Indywidualne Mistrzostwa Dolnego Śląska - Wrocław 30/10/1948
(źródło informacji - Andrzej Korzybski)

Klasa do 130 ccm:

1.     Skrzypczyński               Burza Wrocław   czas - 2:49,0
2.     Ruchiński                   ?   czas - 2:51,3

Klasa do 250 ccm:

1.     Henryk Ploticka             KS Nysa Kłodzko   czas - 2:35,8
2.     Perkowski                   Pabianickie Tow.Cyklistów i Motocyklistów   czas - 2:35,9
3.     Skrzypczyński               Burza Wrocław   czas - 2:42,2

Klasa do 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław   czas - 2:39,5
2.     Witkowski                   Zapłon Wrocław   czas - 2:42,2
3.     Mikosz                      WKM Wrocław   czas - 3:01

Klasa ponad 350 ccm:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław   czas - 2:37,8
2.     Perkowski                   Pabianickie Tow.Cyklistów i Motocyklistów   czas - 2:37,9
3.     Gelford                     KS Jedność Żagań   czas - 2:42

Finał o Mistrzostwo Dolnego Śląska:

1.     Stefan Schutzer             Burza Wrocław (Victoria 350)   czas - 2:36,2
2.     Henryk Ploticka             KS Nysa Kłodzko (Triumph 250)   czas - 2:36,7
3.     Gelford                     KS Jedność Żagań (DKW 500)   czas - 2:37,3


1932-47     INDEX     1949